Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Mercedes Benz C180 - 2019

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,946
  • Înscris: 03.08.2008
Va salut.

Povestea de aici https://forum.softpe...acenta-connect/ continua cu upgrade la noua jucarie un C180 din 2019.

Datele problemei:

Masina e luat din Germania prin Tiriac Auto la comanda.
Prima inmatriculare a fost in 05.2019 adica acum 10 luni.
Km cu care a venit 24.000
Motorul, benzinar de 1.6, 156cp. Cam aceeasi mancare de peste cu ce am avut pe Nissan doar ca asta are vreo 10nm mai mult si masina fiind cu 100kg mai usurica pare ca se simte .

Dintre dotarile pe care mi le doaream  pe langa lucrurile de baza (scaune electrice, cruise control, senzori si camera parcare etc) amintesc asa rapid
-cutia 9 Gtronic
-scaune incalzite
-Andoid auto
-trapa

la bonus a venit o trapa, parceaza singurica din ce am inteles si faruri led.

Ca si chestii de siguranta avem franare de urgenta in caz de ceva, vibratii in volan la parasirea benzii , atentionate unghiuri moarte

Pretul de achizitie 30k in care au intrat si transport, rar, nr rosii revizia facut si urmatoarea revizie .

Pe masura ce descoper din dotari mai adaug si aici ..
Si niste poze
Attached File  WhatsApp Image 2020-03-03 at 10.20.40 (1).jpeg   141.58K   458 downloads
Attached File  WhatsApp Image 2020-03-03 at 10.20.40.jpeg   171.31K   511 downloads
Attached File  WhatsApp Image 2020-03-03 at 19.39.08 (1).jpeg   278.19K   451 downloads
Attached File  WhatsApp Image 2020-03-03 at 19.39.08.jpeg   325.26K   378 downloads
Attached File  WhatsApp Image 2020-03-03 at 19.47.16.jpeg   222.67K   366 downloads
Attached File  WhatsApp Image 2020-03-03 at 19.46.22.jpeg   298.34K   309 downloads

#2
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,813
  • Înscris: 01.11.2005
Misto. Intr-adevar MB se vede ca are stil....si imi place stilul lor DAR are un piticiel care mie mi se pare groaznic: tableta infipta in bord.
Deci ala-i cel mai urat lucru care l-a putut face MB la masina aia. In rest...no comment.

#3
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013
Drumuri cat mai usoare!

Dar dumnezeule, cat de frumoasa e consola centrala, atat de mult piano black pe ea incat te gandesti ca astia de la Mercedes au facut masina doar sa o tii in garaj, nu sa te urci in ea sa apesi pe acolo.

#4
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,946
  • Înscris: 03.08.2008

View Posttehnics, on 04 martie 2020 - 08:18, said:

Misto. Intr-adevar MB se vede ca are stil....si imi place stilul lor DAR are un piticiel care mie mi se pare groaznic: tableta infipta in bord.
Deci ala-i cel mai urat lucru care l-a putut face MB la masina aia. In rest...no comment.

Imi place consola ... e acolo unde trebuie ca si camp vizual. Nu iti iei ochii de la drum . M am suit si in mai multe E Classe care o au incorporat in bord. Personal mi a placut mai mult asa si la urma urmei cam asta e trendul pe la toti.

View PostCryTeku, on 04 martie 2020 - 08:42, said:


Dar dumnezeule, cat de frumoasa e consola centrala, atat de mult piano black pe ea incat te gandesti ca astia de la Mercedes au facut masina doar sa o tii in garaj, nu sa te urci in ea sa apesi pe acolo.

Mda, e o problema piano black ala. se umple de zgaraieturi ... dar se pot face lucruri cu ea, infoliere, schimbare fata, polish ... deocamdata nu cred ca e cazul.

#5
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
e dragut interiorul,dar exteriorul nop.

#6
igor06

igor06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 23.07.2007
Felicitari pentru alegere.
Arata fantastic atat la interior cat si la exterior.
Are si faruri multibeam?

#7
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Superba masina. Merg cu una prefacelift din cand in cand, inclusiv drumuri foarte lungi si e super confortabila.
Android auto e foarte misto si e printre putinele lucruri carora le simt lipsa, dar altfel o masina completa, cel putin pentru nevoile mele.
Daca ar plati altcineva intretinerea aproape ca as cumpara si eu una.
Farurile LED sunt superbe, mai ales faza lunga adaptiva. Cand trec inapoi la Focusul personal lor le duc dorul cel mai mult. Si cutiei 7G-Tronic. Smooth as silk.

Grija mare la consola centrala glossy, se zgarie EXTREM de usor. Optiunile cu lemn sunt mult mai durabile, dar foarte rare.

Sper sa nu se gaseasca si aici vreunii care sa comenteze ca ai motor de Renault pe Mercedes. Cat timp isi face treaba si e fiabil nu vad de ce ar conta originea.
Pe grupul de facebook dedicat se da cu mult hate pe tema asta, hate-ul venind in general de la posesori de diesel cu probleme de ungere sau distributii zgomotoase cautand piese in dezmembrari ca e scump CASCO.

De curiozitate, cam care sunt costurile cu asigurarea si intretinerea periodica? Tiriac ofera o forma de garantie, gen Junge Sterne in DE?

Edited by danX, 04 March 2020 - 09:13.


#8
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,946
  • Înscris: 03.08.2008
@igor06 da sunt multibeam
@danX consola da se zgaraie, dar alte variante erau pe masini mult mai scumpe ca si echipare.
Despre intretinere .. CASCO 1400euro/an Groupama fara fraciza si cu toate extra optiuni, jante, geamuri, furt etc .. RCA nu difera de o alta masina cam 500ron e pe an.
Reviziile din ce am discutat ~ 1000 ron . Preturile sunt exact ca la Nissanul pe care l am avut , unde apropo, am avut tot motor din grupul Renault. Foarte multumit de el.

#9
TheShen

TheShen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 25.02.2008
Imi arata cineva un link ca motorul de 1.6 156cp benzina e motor de Renault? Am vazut doar ca pun pe A si B class motoare de Renault.


https://en.wikipedia...270/M274_engine Am gasit asta, iar aici spune ca acest motor e facut de MB.

Edited by TheShen, 04 March 2020 - 10:23.


#10
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010
Felicitari pentru masina, e ft frumoasa, pretul ft bun :)
Mie unu' imi place consola centrala la facelift, la prefacelift ecranul era cam ciudat, cel de acum este ceva mai lat, pare mai bine integrat si chiar arata bine.
Reviziile de ~1000 RON la reprezentanta?

#11
ariasi

ariasi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 25.07.2006
Absolut, e motor MB.
Am și eu cam aceeași mașină numai ca e o idee mai veche și e break. Să o stăpânești sănătos!

#12
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,946
  • Înscris: 03.08.2008

View PostalliNdanuTz, on 04 martie 2020 - 10:33, said:


Reviziile de ~1000 RON la reprezentanta?
Da, la tiriac

#13
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,561
  • Înscris: 31.01.2010
https://www.motorrev...p?engine_id=176

#14
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
The Mercedes-Benz M282 is a four-cylinder petrol engine produced since 2018. It was developed together with Renault and is the successor to the 1.6L variant of the M270 engine.[1]

The Mercedes-Benz Citan is a panel van and leisure activity vehicle introduced as a badge-engineered variant of the Renault Kangoo in 2012 and marketed by Mercedes-Benz as the successor to the Vaneo compact MPV.

Vaneao chioar a avuit un motor Renault. Da pst! mai incet ca lui Benz nu ii p0lace sa recunoasca ca a luat o caruta de bani [unand motoare Reanault!

#15
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
1.6 diesel de la Ford, Pejo, Citroen, Mini si BMW a fost un motor dezvoltat la comun. Au economisit bani si au produs milioane de exemplare. Si n-a tusit nimeni.

#16
ariasi

ariasi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 25.07.2006

View PostGhita_Bizonu, on 04 martie 2020 - 12:05, said:

The Mercedes-Benz M282 is a four-cylinder petrol engine produced since 2018. It was developed together with Renault and is the successor to the 1.6L variant of the M270 engine.[1]

Totusi initiatorul vorbeste de motorul de 1,6 si 156 CP, care nu are nimic in comun cu M282. MB coopereaza cu succes cu Renault, dar nu in cazul motorului despre care se face vorbire.

#17
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View Postariasi, on 04 martie 2020 - 13:12, said:

Totusi initiatorul vorbeste de motorul de 1,6 si 156 CP, care nu are nimic in comun cu M282. MB coopereaza cu succes cu Renault, dar nu in cazul motorului despre care se face vorbire.
Acum intelegi nivelul? Chiar nu conteaza ce si cum cu motorul, ca pana la urma isi face treaba.

#18
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 23.12.2015
Sa o stapanesti sanatos. Ai idee si despre istoricul ei? Cu 24000 KM in mai putin de 10 luni e (foarte) posibil sa fi fost pe la inchirieri. Multa lume evita masinile de la inchirieri care au multi soferi, sunt abuzate si eventual nu au reviziile facute. Eu n-as avea foarte multe retineri si de cate ori am inchiriat una am condus-o cu grija. Daca o zgarii sau ai vreun accident te costa plus bataia de cap. In alta ordine de idei trebuie sa ai grija ca valoare unei masini de lux scade in timp insa cheltuielile cu manopera raman aceleasi, iar cheltuielile cu intretinerea cresc. Mercedes si alte masini de lux in special europene sunt recunoscute pentru fiabilitatea (mai) scazuta si cheltuieli mari cu manopera si intretinerea. Peste ocean masinile de lux sunt cumparate cu precadere in varianta lease-ului operational din Romania pe o perioada nu mai mare decat garantia masinii. Daca ai probleme cu masina e in garantie si nu te costa pe tine. La terminarea lease-ului o dai inapoi, n-ai batai de cap cu vandutul ei mai ales daca ai mai avut si vreun accident si iei alta. Sigur pe termen lung costa mai mult, dar obrazul subtire cu cheltuiala se tine.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate