Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Care este diferenta dintre iubire si obisnuinta?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,356
  • Înscris: 21.04.2014

View Postfeeria, on 04 martie 2020 - 04:33, said:


sa fie de vina obisnuinta creata intre ei?

Nu, nici vorba de dependenta unul fata de celalalt ! Plecind de la un parteneriat, fiecare sa aiba pe cineva pentru a nu trai singur, intre ei s-a creat o relatie toxica, bazata pe dorinta de a domina si placerea de a fi contrazis.
In momentul in care s-au despartit si si-au gasit pe altcineva, n-au stiut cum sa gestioneze sentimentul de iubire pentru ca nu l-au cunoscut vreodata.
Nu poti sa inveti un ciine batrin trucuri noi. Ei au ramas blocati pe certuri si reconcilieri, iar toate astea au devenit un mod de viata. :)

#20
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Copiii au fost un liant, sentimentul datoriei fiind mai presus de căutarea fericirii.   După ce copiii au plecat, a dispărut orice rost de a mai conviețui.  
Îi mai leagă, eventual, o problemă locativă, dar la stadiul acesta, în anumite situații, le-ar fi mai bine despărțiți.

#21
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
50 de ani de casatorie.

#22
avnero

avnero

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,475
  • Înscris: 10.02.2020
O sa moara singuri si uitati de toti fiecare separat.

Asa ajung majoritatea care cica le trebuie iubire dupa 50 de ani cand deja se uita spre cimitir.

Nici copiii lor nu vor veni la moartea lor ca vor da vina unul pe celalalt si de aia s-au despartit la batranete.

Edited by avnero, 04 March 2020 - 10:46.


#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,298
  • Înscris: 07.02.2003
Iubirea = chimia (3 ani tipic), obisnuinta = mentinerea relatiei prin mijloace alternative.

#24
iri_rim

iri_rim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 01.04.2018
dragostea platonică.

#25
Marcel_P

Marcel_P

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,113
  • Înscris: 08.02.2013

View Posthoneybee, on 04 martie 2020 - 10:07, said:

.............  Plecind de la un parteneriat, fiecare sa aiba pe cineva pentru a nu trai singur, intre ei s-a creat o relatie toxica, bazata pe dorinta de a domina si placerea de a fi contrazis.  .......................  
Faci o mică confuzie! Relaţia toxică începe cînd în dormitor ea vrea să stea deasupra lui, ca să-l privească de sus. Un bărbat nu poate suporta mult timp o asemenea aroganţă. Maxim 2-3 minute! Posted Image Doar a citit cu atenţie C.V.-ul ei de pe Tinder. Licenţiată în Trînta-Yoga nu-i, de masaj thailandez n-a auzit în viaţa ei, la bellydance face întidere de ligamente buric, mii de ore de "zbor de noapte" lipsă la inventar, etc. Posted Image Şi cu toate astea, se crede mare expertă. Doar aparent e dominare, în realitate el ţine în braţe o vanitoasă înfumurată care umblă cu nasul pe sus în patul conjugal.


View Postavnero, on 04 martie 2020 - 10:37, said:

O sa moara singuri si uitati de toti fiecare separat.  ................  
"Bacovia", vrei să mă faci să bocesc pe S.P.? Posted Image Mai încearcă, n-ai reuşit încă!

Edited by Marcel_P, 04 March 2020 - 12:17.


#26
avnero

avnero

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,475
  • Înscris: 10.02.2020

View PostMarcel_P, on 04 martie 2020 - 12:15, said:

"Bacovia", vrei să mă faci să bocesc pe S.P.? Posted Image Mai încearcă, n-ai reuşit încă!

Nu trebuie sa bocesti tu, am vazut cu ochii mei succesiune facuta cu 3 avocati, sotie supravietuitoare si 3 copii din prima casatorie a mortului.

Acum nici dracu nu se mai duce la cimitir unde e ingropat ala. Nici la moartea lui nu a fost nimeni din cei 3 copii sau fosta nevasta.

Edited by avnero, 04 March 2020 - 12:22.


#27
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
Iubirea te face sa vrei sa petreci timp cu partenerul si sa iti aduca bucurie activitatile facute impreuna. Obisnuinta te face sa te simti ok cu el, comfortabil si cam atat. Inevitabil dupa multi ani de relatie intervine si obisnuinta, dar asta nu inseamna neaparat ca trebuie sa dispara iubirea.

Nu comentez despre cazul specific expus aici, mi se pare un haos general si cu informatii prea evazive ca sa pricepi ceva. Dar in general mi se pare ca apreciatul unui lucru numai dupa ce il pierzi denota fie o imaturitate incompatibila cu o relatie serioasa si solida, fie o falsa idealizare a trecutului.

#28
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,322
  • Înscris: 24.02.2017

View Postavnero, on 04 martie 2020 - 09:59, said:

Singuri sunt si cu altii cu care se cupleaza, singuri vor fi toata viata.


E un profil psihologic. Si eu sunt asa. Imi place cand sunt singur. Iar uneori tot singur ma simt chiar daca imprejurul meu e lume. Nu conteaza.
Ma rog, nu cred ca e cea mai rea tipologie de om.

Edited by Bogotta, 04 March 2020 - 14:41.


#29
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,152
  • Înscris: 29.12.2006

View Postfeeria, on 04 martie 2020 - 04:33, said:

poate ca la inceput nu s-au iubit,dar erau complementari

În primul rând, ce e iubirea ? Iubirea nu e ce simţim, ci e ceea ce facem. Adică iubirea înseamnă fapte. A face bine cuiva, e iubire. Dacă cei doi sunt şi prieteni, adică parteneri de idei şi gândire, e perfect.

Există iubirea, adică puterea de a ne da viaţa pentru cineva, dar există şi obişnuinţa cu cineva, adică plăcerea de a avea ca partener pe un om cu caracter frumos, prietenos, binevoitor, pe care ne face plăcere să-l avem în preajmă, dar pentru care totuşi, nu ne-am sacrifica viaţa.

#30
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005

View Postblack_dizzy, on 04 martie 2020 - 13:11, said:

Dar in general mi se pare ca apreciatul unui lucru numai dupa ce il pierzi denota fie o imaturitate incompatibila cu o relatie serioasa si solida, fie o falsa idealizare a trecutului.

Eu am observat ca oamenii vor ce nu au; daca au mere, ar vrea portocale; daca au portocale, ar vrea mere; daca au si mere si portocale, li se face o pofta de pere.. de n-ai vazut.

#31
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Nu am timp.  Dar la 20+-, iubesti fizic si cu respitatia.SEX.  Daca trec ceva ani(multisori as spune) cauti afinitati de ... de multe.   Ajungi la 45+ si da,o ,,mai pui de un sex,, dar nu e Solutia sa stati impreuna.  Apar alte treburi.    Ca sincer,nu poti face numa ,,dragoste,, la anii aia.  Trebuie si.... Hai ca ppoate descoperi cand ajungi. Nimeni nu poate spune ca la << 25/26 nu poti combina una/unul cu banei sau studii.    Problema apare cand Einstein(ha) sta cu Dancila(Ha ha). Nu au nimic in comun! La 38 de ani si 2 copii se lasa. Ca....  Sau,poti !daca esti complementar la lipsurile celuilalt si stii cand si cum sa vorbesti. Si sa-si recunoasca lipsurile partenerii si plusurile. Nu fi badalau-   ajungi pe racheta si te postezi(sau tovarasii) pe facebok cu marlanii.   Da-ti seama ce nivel are.  E pe ,,COMBO SI ARS PROSTII,,

#32
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007

View Postromanasu, on 04 martie 2020 - 15:17, said:


Eu am observat ca oamenii vor ce nu au; daca au mere, ar vrea portocale; daca au portocale, ar vrea mere; daca au si mere si portocale, li se face o pofta de pere.. de n-ai vazut.

Si dupa aia se mira de ce sunt perpetuu nefericiti.

#33
feeria

feeria

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 16
  • Înscris: 01.03.2020

View Postlupini, on 04 martie 2020 - 14:32, said:


În primul rând, ce e iubirea ? Iubirea nu e ce simţim, ci e ceea ce facem. Adică iubirea înseamnă fapte. A face bine cuiva, e iubire. Dacă cei doi sunt şi prieteni, adică parteneri de idei şi gândire, e perfect.

Există iubirea, adică puterea de a ne da viaţa pentru cineva, dar există şi obişnuinţa cu cineva, adică plăcerea de a avea ca partener pe un om cu caracter frumos, prietenos, binevoitor, pe care ne face plăcere să-l avem în preajmă, dar pentru care totuşi, nu ne-am sacrifica viaţa.

Neaparat in iubire trebuie sa ne dam viata pentru partener, sau, iubirea de facto inseamna daruirea pina la sacrificiul vietii pentru oricine?

#34
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Ete na, aia este nebunie. Tu sa ti dai rinichii din iubire si el să vina la mormântul tau de mână cu o blondă sa ti aprindă o candelă.

#35
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View Postlupini, on 04 martie 2020 - 14:32, said:

În primul rând, ce e iubirea ? Iubirea nu e ce simţim, ci e ceea ce facem. Adică iubirea înseamnă fapte. A face bine cuiva, e iubire. Dacă cei doi sunt şi prieteni, adică parteneri de idei şi gândire, e perfect.



Absolut corect!
Asta e iubirea, ce faci si ce esti dispus sa faci pentru persoana "iubita". Inlcusiv sa o lasi in pace, daca iti dai seama ca nu esti ce trebuie pentru ea.
Nu vorbe dulci, sarutari, inbratisari sex...astea sunt asa, niste condimente.
Dupa mine iubire adevarata e doar atunci cand esti dispus inclusiv sa renunti la persoana iubita, daca asta e pentru binele ei.
Altfel, e doar egoism si nu o iubesti pe ea, ci iubesti felul in care te face sa te simti, adica iti urmaresti doar interesul tau.

Edited by epetroiu, 15 March 2020 - 13:26.


#36
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008

View Postfeeria, on 04 martie 2020 - 07:22, said:

Iubirea presupune o vesnica agitatie, tu vrei ceva, celalat nu e pe moment in unda ta, trebuie rabdare si multa intelegere

Din iubiri mari, nu stiu citi copii s-au nascut!
Deja cand vrei ceva conceptul de iubire dispare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate