Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Bucurestiul nu a avut iarna

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
Jemapel

Jemapel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.08.2019
De cand ma stiu nu a existat nici macar o iarna in care temperaturile pe timpul zilei ( in anumite intervale de timp ) sa nu scada sub 0 grade, Este prima iarna in care temperaturile pe timpul zilei au fost doar pozitive. Ce Doamne iarta-ma se intampla ?

#2
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002
de-abia azi ti-ai dat seama ca temperaturile de afara nu mai corespund cu cele de acum 20-30 de ani?


LE
ce sa se intimple? se modifica clima! incalzire globala! desertificare! poluare!

Edited by tEo, 04 March 2020 - 00:33.


#3
Jemapel

Jemapel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.08.2019

View PosttEo, on 04 martie 2020 - 00:31, said:

de-abia azi ti-ai dat seama ca temperaturile de afara nu mai corespund cu cele de acum 20-30 de ani?
Nu. Doar ma intreb ce cauzeaza acest fenomen.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
E ciudat si ma bucur, dar nu stiu daca e OK!

#5
Jemapel

Jemapel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.08.2019
Pentru mine este prima iarna in care nu am simtit temperaturi de 0 grade in timpul zilei ceea ce este destul de dubios.

#6
Jemapel

Jemapel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.08.2019

View Postsanderoalex, on 04 martie 2020 - 00:33, said:

Mai bine intrebai de milioanele date de primarii pesedei ptr lupta cu troienele! De încălzirea globală a auzit cam toată lumea, mai puțin Trump și Veorica de la Videle!

Pai cica refacem centura verde a capitalei. "Cica" o facem. Totusi nu are legatura cu faptul ca in Bucuresti a fost cald.

#7
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,187
  • Înscris: 07.01.2007
Asa e, de cand sunt nu stiu sa fi fost o asemenea iarna , in afara de cateva zile in Februarie cand a fost viscol si ceva zapada, in rest temperaturile din Decembrie pana acum la inceput de Martie au fost foarte ridicate, alta data era ger si in luna Martie.
Chiar si noptile nu au fost asa multe cu temperaturi negative sau daca au fost, au fost  maxim pana in -5 grade.

#8
Jemapel

Jemapel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.08.2019

View PostDanosul, on 04 martie 2020 - 00:37, said:

Asa e, de cand sunt nu stiu sa fi fost o asemenea iarna , in afara de cateva zile in Februarie cand a fost viscol si ceva zapada, in rest temperaturile din Decembrie pana acum la inceput de Martie au fost foarte ridicate, alta data era ger si in luna Martie.
Chiar si noptile nu au fost asa multe cu temperaturi negative sau daca au fost, au fost  maxim pana in -5 grade.

Da. Toata iarna a fost un fel de toamna tarzie in Bucuresti.

#9
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002
nu doar in Bucuresti...

in fine... bucura-te, ai platit mai putin la incalzire. dar ce te faci la vara?

apropo... ai bagat de seama si ca verile-s mai fierbinti?

#10
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Si atunci ce atatea lamentari ca nu e caldura si apa.  Nu merita nici macar sa platiti pe aia subventionata,ca nu aveati nevoie.

#11
Jemapel

Jemapel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.08.2019

View PosttEo, on 04 martie 2020 - 00:43, said:

apropo... ai bagat de seama si ca verile-s mai fierbinti?

SIncer pana acum verile au fost la fel. Nu mi-sa parut ca a fost mai cald decat ar trebuii sa fie in Romania. Dar o iarna fara temperaturi negative pe timpul zile nu am mai avut in Bucuresti. Si vb. de Bucuresti pentru ca stiu ca in nord-vest, nord respectiv nord-est, a mai nins. Dar in Bucale asa ceva nu sa intamplat.

#12
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Cînd te gîndești că sînt unii (dă" și luptă) care ne bat obrazul că nu punem centrale de apartament!
Clar, se schimbă clima în România.

Cu toate astea, am văzut infernul alb anul ăsta.
Am venit de la Brașov spre București taman în iureșul ăla groaznic, și pe întuneric, o mare parte din drum.
A fost incitant, dar și înfricoșător.

Edited by crisstonne, 04 March 2020 - 00:51.


#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,298
  • Înscris: 07.02.2003

View PostJemapel, on 04 martie 2020 - 00:23, said:

De cand ma stiu nu a existat nici macar o iarna in care temperaturile pe timpul zilei ( in anumite intervale de timp ) sa nu scada sub 0 grade, Este prima iarna in care temperaturile pe timpul zilei au fost doar pozitive. Ce Doamne iarta-ma se intampla ?
Ei, au mai fost cateva dar intr-adevar e un record... 2006-2007 de ex nu prea am avut iarna.

View PostJemapel, on 04 martie 2020 - 00:45, said:

Dar in Bucale asa ceva nu sa intamplat.
S-a intamplat, stai linistit. Recordul pe Ianuarie in capitala de cand masuratorile a fost de 18°C, anul asta am avut vreo 16... n-am trecuit recordul. Iar pentru februarie a fost 26°C...

#14
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

View PostJemapel, on 04 martie 2020 - 00:39, said:

Da. Toata iarna a fost un fel de toamna tarzie in Bucuresti.

Da, a fost o ,,iarnă " blîndă.
Dar, depinde cînd consideri că este ziuă.
Cred că totuși au fost -1/-2° măcar pînă la ora 9°°, în unele zile.
Însă, pe total general, pînă acum, a fost cald.
Dar nu a trecut încă iarna calendaristică, să nu anticipăm.

#15
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,451
  • Înscris: 15.01.2017

View PosttEo, on 04 martie 2020 - 00:31, said:

de-abia azi ti-ai dat seama ca temperaturile de afara nu mai corespund cu cele de acum 20-30 de ani?


LE
ce sa se intimple? se modifica clima! incalzire globala! desertificare! poluare!

Mai exact corescpund la fix cu cele din iarna 89-90. Dar aveti voi mintea scurta.

#16
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002
@Epdm

deci NU exista incalzire globala?
m-ai linistit!
multumesc!

apropo, eram sarcastic!

#17
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
Sa nu uitam de iarna 2006-2007, petrecuta de mine in mare parte tot in Bucuresti (eram student). Ierni ca 2006-2007 sau 2019-2020 vor mai fi cu siguranta, dar vor mai fi si din celelalte, cu zapada si cu ger.

View Postcrisstonne, on 04 martie 2020 - 00:47, said:

Cînd te gîndești că sînt unii (dă" și luptă) care ne bat obrazul că nu punem centrale de apartament!
Clar, se schimbă clima în România.

Cu toate astea, am văzut infernul alb anul ăsta.
Am venit de la Brașov spre București taman în iureșul ăla groaznic, și pe întuneric, o mare parte din drum.
A fost incitant, dar și înfricoșător.

Nu puneti centrale dar poluati cu masinile mai mult decat noi, slatinenii care avem toti centrale. Si o masina polueaza mult mai mult decat o centrala care nu emite nimic altceva decat apa (abur) si CO2.

In fine, nu prea cred in incalzirea globala (exista dar nu e musai provocata de om) si masina electrica doar muta poluarea din oras in afara lui.

Te felicit ca ai prins iarna pe drum/la munte, eu avand si un job ce ma tine legat de oras, nu am vazut zapada mai multa de 1 cm o singura dimineata.

Edited by Neaceasca85, 04 March 2020 - 02:03.


#18
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Ceașcă, nu mă fă" să te caut :lol:
Eu merg pi" gaz, deci nu știu despre ce poluare vorbești!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate