Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Principiul echilibrului / reactiunii

  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
dana_alexa_92

dana_alexa_92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 12.08.2019
In urma cercetarilor mele stiintifice am facut niste observatii pe care as dori sa le impart cu voi.

Concluzia principala este ca absolut orice actiune intr-o anumita directie are printre urmari si o reactiune din directia opusa.

Exemple:
Un om care doreste sa fie sanatos si sa nu se imbolnaveasca incearca sa se protejeze, se spala, mananca bine, se fereste de zone poluate etc.
Dar toate acestea ii fac organismul mai vulnerabil, pentru ca organismul nu mai trebuie sa se lupte cu diferite pericole, si atunci la primul pericol intalnit acel om risca mult mai mult decat cineva care traieste in conditii mai precare. Cam la fel cum un gras care nu face sport risca sa faca infarct atunci cand este pus pe fuga de niste tigani.
Invers, conditii foarte precare - mai multe pericole, deci risc mai mare.

Cineva care nu doreste sa moara intr-un accident de masina evita drumurile, dar risca sa fie lovit de o masina mai mult decat cineva care circula des pentru ca dpdv mental el nu este obisnuit cu traficul si nu are reflexele necesare pentru a evita un accident.
Invers, daca circula mult = sanse mari sa fie implicat in accident.

La obiecte, un telefon poate fi mai performant decat altul, dar cu costul consumului mai mare de energie. Invers un aparat care consuma putin nu este atat de performant.

In politica poate cel mai important, se poate observa cat de usor trecem de la extrema la alta, comunism - capitalism, discrepanta uriasa intre saraci si bogati, generalizari si pedepse disproportionate (genocid).

Deci dupa cum se vede in orice: solutia este echilibrul.

#2
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006

View Postdana_alexa_92, on 03 martie 2020 - 21:35, said:

In urma cercetarilor mele stiintifice

Te citesc zilnic, am renuntat la Antena 3.

#3
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,876
  • Înscris: 28.11.2006
[ https://media1.tenor.com/images/e5e91360089456411ef660428fb48270/tenor.gif?itemid=9900289 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdana_alexa_92, on 03 martie 2020 - 21:35, said:

In urma cercetarilor mele stiintifice
:roflmaofast:

#5
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
F interesant, episodul 2 când se difuzează ?

#6
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,876
  • Înscris: 28.11.2006
Cand isi gaseste echiliobrul... :P

#7
Jemapel

Jemapel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.08.2019

View Postdana_alexa_92, on 03 martie 2020 - 21:35, said:

In urma cercetarilor mele stiintifice am facut niste observatii pe care as dori sa le impart cu voi.

Concluzia principala este ca absolut orice actiune intr-o anumita directie are printre urmari si o reactiune din directia opusa.

A treia lege a lui Newton ?

Când un corp acționează asupra altui corp cu o forță (numită forță de acțiune), cel de-al doilea corp acționează și el asupra primului cu o forță (numită forță de reacțiune) de aceeași mărime și de aceeași direcție, dar de sens contrar. Acest principiu este cunoscut și sub numele de Principiul acțiunii și reacțiunii.

Edited by Jemapel, 03 March 2020 - 22:04.


#8
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postdana_alexa_92, on 03 martie 2020 - 21:35, said:

In urma cercetarilor mele stiintifice am facut niste observatii pe care as dori sa le impart cu voi.

,

Sa zici si cand publici doctoratul sa ma inscriu pe lista.

View PostJemapel, on 03 martie 2020 - 22:03, said:

, Acest principiu este cunoscut și sub numele de Principiul acțiunii și reacțiunii.

El studiaza pe internet,la 28 de ani inca n-a ajuns la capitolul asta.

#9
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010
Niutone, tu esti maica? Ai grija, ca lui Newton intaiul i-a cazut in cap un mar. Tu sa nu fii mai ghinionist.

PS daca il bagi si pe karax in gasca ta, poate luati chiar si nobelul ... cand nu sunt aia atenti.

#10
Jemapel

Jemapel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.08.2019

View Postkyrre, on 03 martie 2020 - 22:16, said:

Niutone, tu esti maica? Ai grija, ca lui Newton intaiul i-a cazut in cap un mar. Tu sa nu fii mai ghinionist.

PS daca il bagi si pe karax in gasca ta, poate luati chiar si nobelul ... cand nu sunt aia atenti.
Deci tu chiar pari a fii total impotriva stiintei. Am vazut asta si in topicul meu. Ce nu te multumeste mai exact?

Omul a spus ca a facut multe cercetari pana cand a ajuns la o concluzie stiita de ani buni, respectiv "Principiul actiunii si reactiunii". Daca dadea un search pe google nu ar fii trebuit sa mai piarda timp facand cercetari.

Edited by Jemapel, 03 March 2020 - 22:18.


#11
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Ia vezi tu că @dana-alexa se referă  la principiul echilibrului si reacțiunii, nu la ăla al lui Newton. Le cam încurci...

Apropo, tu ești de principiu că mai bine să rămână decât să nu ajungă ? Că pui peste tot câte 2, către 3, de "i" , fiecare citește cât crede necesar sau cum funcționează ?

#12
Jemapel

Jemapel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.08.2019

View PostCovertTwo, on 03 martie 2020 - 22:31, said:

Ia vezi tu că @dana-alexa se referă  la principiul echilibrului si reacțiunii, nu la ăla al lui Newton. Le cam încurci...

Apropo, tu ești de principiu că mai bine să rămână decât să nu ajungă ? Că pui peste tot câte 2, către 3, de "i" , fiecare citește cât crede necesar sau cum funcționează ?
Recunosc sincer ca am lipsit la lectia in care se preda cati de "i" trebuie pusi. Nu am sa mint caci oricum este evident.

"absolut orice actiune intr-o anumita directie are printre urmari si o reactiune din directia opusa" asta este a III-a lege a lui Newton deci nu am gresit cu nimic.

Edited by Jemapel, 03 March 2020 - 22:34.


#13
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Ok.

#14
dana_alexa_92

dana_alexa_92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 12.08.2019
Legea lui Norton se refera doar la miscarea unui corp.

Dar principiul de care eu vorbesc este valabil la orice, inclusiv decizii pe care oamenii le iau in viata.

Una dintre cele mai controversate sunt vaccinurile.
Este adevarat ca ele ajuta pe moment, dar in acelasi timp fac rau pentru ca duc la cresterea rezistentei virusilor in timp. In plus, sunt impotriva naturii si degradeaza bazinul genetic prin salvarea vietii unor oameni "defecti" care dpdv natural ar fi trebuit sa dispara.

#15
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View Postdana_alexa_92, on 03 martie 2020 - 21:35, said:

La obiecte, un telefon poate fi mai performant decat altul, dar cu costul consumului mai mare de energie.
Nenea, un telefon mai performant il tampeste pe utilizator, asta e cel mai important cost! Ideea ta e buna dar expunerea ei e nasoala.

#16
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View Postkyrre, on 03 martie 2020 - 22:16, said:

Niutone, tu esti maica? Ai grija, ca lui Newton intaiul i-a cazut in cap un mar. Tu sa nu fii mai ghinionist.

PS daca il bagi si pe karax in gasca ta, poate luati chiar si nobelul ... cand nu sunt aia atenti.
Eu am crezut ca e ala cu eolienele pe auto si strazi la vale, toate strazile.

View PostJemapel, on 03 martie 2020 - 22:21, said:

Deci tu chiar pari a fii total impotriva stiintei. Am vazut asta si in topicul meu. Ce nu te multumeste mai exact?

Omul a spus ca a facut multe cercetari pana cand a ajuns la o concluzie stiita de ani buni, respectiv "Principiul actiunii si reactiunii". Daca dadea un search pe google nu ar fii trebuit sa mai piarda timp facand cercetari.
Adeca daca ia un kil de otrava se intareste?
Ah, cred ca ai vazut ca ai o litera in plus...

#17
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010

View PostJemapel, on 03 martie 2020 - 22:21, said:

Deci tu chiar pari a fii total impotriva stiintei. Am vazut asta si in topicul meu. Ce nu te multumeste mai exact?

La cat o folosesc zilnic, e un pic mai greu sa fiu impotriva stiintei.

#18
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 14.10.2010

View Postdana_alexa_92, on 03 martie 2020 - 21:35, said:

In urma cercetarilor mele stiintifice am facut niste observatii
Ori una ori alta...Ai facut doar niste observatii. Pertinente.

reactiune din directia opusa. Exact! Fizica clasa a VII-a, cred)

Deci dupa cum se vede in orice: solutia este echilibrul. Cum si cine il masoara/determina?
Apoi, unii vor un telefon mai performant, indiferent de costuri; altii, dimpotriva. Idem la masini, TV, biciclete, etc.Producatorii fac
studii de piata si ofera in consecinta

Interesant topic. Merita dezvoltat!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate