Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

140 de romani mor în fiecare zi de cancer

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#19
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 05.03.2006

View Posthobbysat, on 03 martie 2020 - 19:09, said:


sau de pancreas, esofag, plamani, oase, gat, stomac, tumoare la creier,..., oriunde si oricand.

e o boala data dracului...
Sa nu vorbim de cancer al sinusurilor sau limbii sau al glandelor salivare cum le poti preveni? Cel de gat (esofag) plamani se poate preveni fara fumat si alcooale.

#20
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009

View Posthobbysat, on 03 martie 2020 - 18:57, said:

cancerul nu e o raceala. Nu exista preventie.

Romania nu sta chiar asa de rau la numarul de cazuri raportat la numarul populatiei.
Ba poti face preventie prin programe de descurajare a fumatului, prin programe de screening de cancer de san, de col uterin, de colon, etc.

#21
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,697
  • Înscris: 29.10.2017

View Postnino852, on 03 martie 2020 - 19:05, said:

Pe dracu,e o gripa si atat,cu isterie propagata artificial.

Oare de ce Homeland Security a recomandat americanilor sa-si faca provizii de apa, mancare si medicamente de raceala si gripa?
De ce nu recomanda acelasi lucru cand incepe sezonul de gripa normala care se presupune ca e mai mortala?

#22
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 05.03.2006

View Postleusteanul, on 03 martie 2020 - 19:11, said:

Vezi ca Jobs a refuzat tratamentul cu chimio si radioterapie, ar fi putut sa se fi salvat.
Cu cancer pancreatic n-ai nici o sansa.

#23
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,918
  • Înscris: 01.01.2010

View Poststalker2142, on 03 martie 2020 - 19:00, said:

Logica gresita propagata, coronavirus nu si-a aratat adevaratul potential inca
De cancer sau gripa mor anual aproximativ acelasi procent de oameni, e o constanta... Corona are potential sa faca un holocaust
eu pariez pe Iran, e cel mai probabil sa esueze grav in perioada imediat urmatoare
Pe logica ta, Wuhan ar fi sters de pe harta.
Nu e.
Propaganda, e. La greu. Mai ales in cazul rebuturilor de televiziuni romanesti, astea care aduc numai ploaia.

Edited by YOUR_GOD, 03 March 2020 - 19:23.


#24
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,697
  • Înscris: 29.10.2017

View Posthobbysat, on 03 martie 2020 - 19:12, said:

practic nu exista preventie

asta sunt si eu de acord ca nu exista preventie... dar reducerea sanselor de dezvoltare a unor cancere da, renuntarea la fumat reduce sansa de cancer la plamani si la alte organe
deci in final tot un fel de preventie e si asta, dar nu executand anumite actiuni ci prin abtinere mai mult

#25
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006
Ei uite asta da problema, nu coronavirusul sau nevaccinarea ce viseaza unii ca ar fi probleme. Cineva sa gaseasca solutii pentru astia care mor de cancer ar fi important, ca astia sunt cei mai multi, nu gripa, nu boli pentru care exista vaccinuri in prezent, nu coronavirus.

#26
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,697
  • Înscris: 29.10.2017

View PostYOUR_GOD, on 03 martie 2020 - 19:17, said:

Pe logica ta, Wuhan ar fi sters de pe harta.
Nu e.
Popaganda, e. La greu. Mai ales in cazul rebuturilor de televiziuni romanesti, astea care aduc numai ploaia.

De acord, dar chinezii au depus eforturi enorme si au investit bani multi, echipamente, ore suplimentare pentru cei implicati in combaterea raspandirii virusului
Ramane de vazut cand incepe sa se extinda intr-o tara populata cu altfel de oameni care nu or sa faca eforturile astea

#27
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,918
  • Înscris: 01.01.2010
Puteau sa nu faca nimic. Vorbim despre o gripa, ca asta este, orice ar spune amatorii de senzatii televizate. Si gripa face ce vrea, cu sau fara medicatie, in alea 5 zile.

#28
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,059
  • Înscris: 30.07.2006
Japonia este o țară cu incidența f mică la  cancer,datorită alimentației.

Mult peste,legume, carne rosie mai deloc,la fel si prajeli


Bei,fumezi, mănânci gras,prăjit,n dulciuri cu 100 de chimicale si conservanti,sport deloc si te miri ca dupa 50 faci cancer..

Edited by marius.bunu, 03 March 2020 - 19:29.


#29
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,801
  • Înscris: 14.10.2008
Pentru coronavirus, care este un virus, se va gasi leac. Si se vindeca chiar si fara leac, ca orice gripa.

Pentru cancer insa nu exista leac si nu cred ca va exista in timpul vietilor noastre. Cancerul face parte din mizeria vietii, daca iti este scris sa faci si sa mori de cancer, aia se va intampla.

Nu da deloc simptome decat in stadiul IV, iar formele de cancer sunt din ce in ce mai galopante, timpul in care evolueaza e din ce in ce mai scurt. Poti sa faci cat screening vrei, tot vei muri de cancer daca asa iti e soarta.

Despre cancer se stie inca prea putin, medicina e inca depasita total de acest fenomen. Si mor de cancer chiar si medici, chiar si calugari, e o boala care nu alege decat la pura intamplare.

Insa parerea mea personala e ca si stresul sau mai ales supararile mari, socurile emotionale, declanseaza cancerul, deci si o stare de spirit pozitiva poate fi o "preventie" a cancerului.

#30
hobbysat

hobbysat

    #ilegalist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,540
  • Înscris: 19.12.2006

View Postmarius.bunu, on 03 martie 2020 - 19:25, said:

Japonia este o țară cu incidența f mică la  cancer,datorită alimentației.

Mult peste,legume, carne rosie mai deloc,la fel si prajeli

Oare ?

https://www.wcrf.org...equency-country

#31
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,059
  • Înscris: 30.07.2006

View Posthobbysat, on 03 martie 2020 - 19:28, said:


Si ce loc ocupa Japonia in aceste topuri?

#32
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,801
  • Înscris: 14.10.2008

View Postmarius.bunu, on 03 martie 2020 - 19:25, said:

Bei,fumezi, mănânci gras,prăjit,n dulciuri cu 100 de chimicale si conservanti,sport deloc si te miri ca dupa 50 faci cancer..
Tatal meu nu a baut, nu a fumat, cu mancarea si greutatea era foarte calculat, ba chiar radea de mine ca sunt "urias, merticel, bursuc", si tot a murit de cancer la 59 de ani. Stres da, era genul care punea la suflet orice, din pacate si eu sunt la fel. Si singurul meu viciu e mancarea gustoasa.

Am un unchi prin alianta, care bea si fumeaza non stop, nu prea a fost vreodata treaz din bautura, uite ca are deja 73 de ani, plus ca l-a durut in pix de toti si de toate, a citit mult si e o enciclopedie curata.

Din astea 2 de mai sus, as zice clar ca stresul e un factor important in cancer. Dar cunoastem doar factori favorizanti, nu ii stim pe cei determinanti.

#33
hobbysat

hobbysat

    #ilegalist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,540
  • Înscris: 19.12.2006

View Postmarius.bunu, on 03 martie 2020 - 19:32, said:

Si ce loc ocupa Japonia in aceste topuri?

pai scrie acolo.. e pe la acelasi nivel cu Moldova, Bulgaria unde se fumeaza, se mananca prajit, etc..

#34
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,801
  • Înscris: 14.10.2008
Normal ca mor destul de repede generatiile actuale de peste 50-70 de ani trecute prin nenorocirile si stresul comunismului.

#35
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
La noi sistemul scoruptia omoara.
Iar medicii ramasi, multi sunt incompetenti.

In iunie 2019 m-am programat ptr un RMN. Pana in ziua de azi nu mi-a venit randul.
Daca plateam mi-l facea pe loc - dar prin CASMB stau la rand. Desi le platesc intr0n an de cateva ori mai mult decat RMN-ul ala.

Daca aveam cancer si aveam nevoie de tomografie probabil eram mort pana acum.

#36
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,697
  • Înscris: 29.10.2017

View Posthobbysat, on 03 martie 2020 - 19:28, said:


s-a spulberat si mitul asta cu Japonia de tot era propagat,,,si nimeni nu cauta 5 minute statistica sa descopere ca e o minciuna :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate