Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Mica gradina de legume

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
401 replies to this topic

#397
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Sparanghelul este din samanta - AGROSEM TARGU-MURES - pusa in primavara in tavite, dupa care replantat in patul inaltat.

Am vrut sa cumpar deja crescut sa il plantez, dar am zis sa incerc sa vad mai intai daca reusesc din seminte.

Se pare ca, cel putin la mine in Ilfov, ii prieste zona. A crescut foarte bine si are deja iesite varfurile acelea care se culeg.

O sa il mai las sa creasca si anul viitor si peste 2 ani incep sa culeg din ele.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   534.94K   53 downloads
  • Attached File  2.jpg   1.12MB   53 downloads
  • Attached File  3.jpg   869.26K   55 downloads


#398
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 28.02.2006
Credeam ca ai luat coroane. Din seminte am incercat si eu, dar mi se pare tare lung procesul.

#399
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,296
  • Înscris: 29.04.2008
Apropos de recolte, voi cum le conservati? Adica ma trezesc brusc cu o cantitate mare de patrunjel, care asta vara, de seceta, a refuzat sa creasca, dar acum e cu tona. Mai am o gramada de sfecla si altele. Incercam sa bagam la congelator, dar are o capacitate limitata (inca nu ne-am hotarat la lada frigorifica, plus ca nu ma omor dupa decongelate).

#400
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 28.02.2006
La verdeturi ai varianta de uscare si pastrare in pungi de hartie sau borcane de sticla. Dar tot congelatorul e baza.
Eu leguminoasele le toc si le congelez fix cat folosesc o data. Rosiile le coc timp de 20 minute in cuptor la 200 gr, apoi le decojesc si le toc, fac diverse combinatii, cu usturoi, ceapa coapta, ardei iute, busuioc etc, in cutiute/pungi zip etichetate si la congelator. La fel, fix cat folosim o data, nu decongelam, gatim direct cu ele congelate. Vinetele si ardeii, pe grill cu carbuni, curatati, scursi si congelati. Fructele - gem sau congelate pentru smoothies si tarte. Si da, lada frigorifica e un must.

#401
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
La fel ca MirceaDWC procedez si eu, asa ca o sa repet practic ce a scris el mai sus.

Am 2 lazi frigorifice de 210 litri fiecare. Legumele le pun in pungi individuale cat pentru folosire la o gatire.

Ierburile/verdeturile fie uscate fie in pungi la congelator.

Practic toate se decongeleaza in momentul cand se gatesc asa ca nu e nici o problema din punct de vedere al gustului legumelor.

Legumele pe care nu pun in lada frigorifica fie le murez, fie fac diferite sosuri, mai ales din ardeii iuti, pe care le pun in borcane.

#402
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Noutati de prin gradina Posted Image

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate