Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Mica gradina de legume

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
401 replies to this topic

#37
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Posted Image Posted Image Era o gluma ...

#38
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,565
  • Înscris: 11.03.2006

 odastramosilor, on 04 martie 2020 - 23:36, said:



solarul ti-l scoti in timp
eu nu stropesc decat cu piatra vanata. Exclus ierbicid. N-am avut probleme pana in ziua de azi cu nimic. Varza trebuie stropita des, dar nu pun, nu prea se face. Iar semintele ce costa? Mai mult ma costa curentul electric sa suplinesc lipsa de lumina, cu niste leduri, dac ae cazul. Dar nu e un consum f mare. Asta daca fac io rasadul si nu il cumpar. Niste gunoi mi-ar mai trebuie, asta e posibil sa mai coste...

Stropesti numai cu piatra vanata si te alegi si cu ceva legume la sfarsit? Nu folosesti nici un insecticid? La mine nu ar mai ramane nici vrejurile daca nu as stropi. Am incercat.
Vezi ca piatra vanata are cupru, nu poti sa dai oricat de mult cu ea.

#39
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 29.04.2008
As vrea sa inconjor parcelele de teren in care cultiv cu dulapi/scanduri de lemn. Cu ce ar fi mai bine sa tratez lemnul? Si evident sa nu coste o tona de bani? Vad ca uleiul de in e destul de ieftin, e si suficent la ce vreu eu sa fac? Se poate aplica cu un pistol de vopsit sau e mai indicat cu pensula?

#40
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 iladi, on 05 martie 2020 - 10:49, said:

As vrea sa inconjor parcelele de teren in care cultiv cu dulapi/scanduri de lemn. Cu ce ar fi mai bine sa tratez lemnul? Si evident sa nu coste o tona de bani? Vad ca uleiul de in e destul de ieftin, e si suficent la ce vreu eu sa fac? Se poate aplica cu un pistol de vopsit sau e mai indicat cu pensula?

Fie il arzi bine inainte fie il dai cu ceva bituminoasa - caz in care nu ii dai pe toate cele 4 fete daca nu e foarte bine uscat pentru ca blochezi inauntru umiditatea.. Lasi fata de sus nedata si eventual ii dai peste vara dupa ce se usuca bine, e usor de intervenit acolo pe fata de sus. Merge si cu ulei dar nu cred ca sunt aceleasi rezultate pentru ca o sa aiba de-a face cu umiditatea solului... E adevarat ca nu sunt asa aspectuosi cu bituminoasa desi de la soare si praf/pamant devine mata/cenusie destul de repede. Pentru zona noastra de  plante aromatic o sa facem raised bed" si o sa folosim capriori 8X8 de la constructie (avem gen 2mc ramasi... :))  impregnati cu ciment, ma gandeam doar sa ii mai ard putin inainte de montaj..

Noi tocmai ce intentionam sa schimbam o podea de lemn a foisorului de la livada care a fost prinsa dedesubt de niste capriori 8x8 dati cu bituminoasa (acum vreo 10 ani!). Aia au stat ingropati in pamant tot timpul asta, le fac sambata poza cand ii dezgrop si revin cu feedback despre cum s-au comportat. Oricum schimb podeaua pentru ca dusumeaua de deasupra a putrezit in unele locuri pe margine si e instabila dar dedesubt pare a fi suport solid in continuare..

#41
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

 iladi, on 05 martie 2020 - 10:49, said:

As vrea sa inconjor parcelele de teren in care cultiv cu dulapi/scanduri de lemn. Cu ce ar fi mai bine sa tratez lemnul? Si evident sa nu coste o tona de bani? Vad ca uleiul de in e destul de ieftin, e si suficent la ce vreu eu sa fac? Se poate aplica cu un pistol de vopsit sau e mai indicat cu pensula?

Eu as da cu Tytan 4F pentru protectia impotriva ciupercilor, mucegaiului, a insectelor daunatoare lemnului https://i.dedeman.ro...pregnant_4f.pdf
Apoi , dupa ce se usca bine, as da cu ulei de in.
Ceea ce este sub pamant, prefwerabil in beton, as arde.

#42
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
1. Intr-adevar, o solutie bituminoasa protejeaza cel mai bine lemnul ingropat. E o metoda simpla. O aplici prin pensulare pe toate laturile sau, cum s-a spus mai sus, pe etape. Nu stiu, insa, cum se impaca toate chimicalele din solutia bituminoasa cu ceea ce vrei sa cultivi acolo Posted Image
2. O solutie un pic mai bio Posted Image , care - teoretic - te scapa si de limacsi, este cea pe baza de naftenat de cupru (naftenat ... asa am gasit traducerea, asa-i zic si eu); depinzand, desigur, de tipul de produs pe care-l gasesti si de ce alte chimicale are prin el. Se aplica prin pensulare.
3. Lemnul ars. Ce salvezi pe mere, dai pe ... cirese Posted Image Solutia asta nu merge pentru orice tip de lemn; vorbesc, exclusiv, despre lemnul ce va fi ingropat. Cele doua tipuri de lemn care se preteaza pentru acest tratament (daca vrei sa si tina) sunt salcamul si stejarul. Nici unul, nici altul nu sunt materiale ieftine, daca ne referim la dulapi.
"Gardul" (in ghilimele, sa-l fac de rusine, ca e - tot! - numai gauri) meu are bulamaci din stejar (netratat!). Care sunt bine merci. Am scos vreo doi, de proba (eu vreau sa-i recuperez si sa-i folosesc la mobila ... cand o fi sa fie), si arata mai rau partea expusa la soare & UV & intemperii, deca cea ingropata. Estimez ca gardul asta are cel putin 10-12 ani.
4. Lemn de cedru, tratat sub presiune cu aceeasi solutie propusa mai sus, pe baza de cupru. Asta tine, ingropat, si 30 de ani. Dat, suplimentar, cu ulei de in fiert, la montaj; apoi, din cand in cand, aplicata cate-o mana de ulei, pe portiunile expuse. Uleiul se aplica tot prin pensulare.

Pensularea se face in lungul fibrei si se insista pe zonele care trag mai repede. Eu, intotdeauna, incep cu capetele taiate perpendicular pe fibra si abia apoi ma mut la fetele cu fibra in lung, Astea, primele, iau produs de m-am plictisit, de cateva ori, de cate maini a trebuit sa dau. Cu cat este mai uscat lemnul, cu atat trage mai mult.
Cu pistolul nu faci cine stie de treaba pentru genul asta de tratament. Uleiul, spre exemplu, poate forma o pelicula care-ti da impresia ca totul e ok dar, in fapt, cedeaza in timp.

Spor!

Edited by DIY, 06 March 2020 - 00:22.


#43
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018

 iladi, on 05 martie 2020 - 10:49, said:

As vrea sa inconjor parcelele de teren in care cultiv cu dulapi/scanduri de lemn. Cu ce ar fi mai bine sa tratez lemnul? Si evident sa nu coste o tona de bani? Vad ca uleiul de in e destul de ieftin, e si suficent la ce vreu eu sa fac? Se poate aplica cu un pistol de vopsit sau e mai indicat cu pensula?

Cea mai buna solutie, testata de cca 8 ani, este montarea unei fasii de membrana bituminoasa pe partea de contact cu pamantul pe care il capsezi sau prinzi in cuie pentru montat sindrila bituminoasa (cu cap mare) ideal ar fi si sa se lipeasca cu flacara de scandura. Am aplicat aceasta solutie in solar la construirea cutiilor pentru straturi si cum ziceam inca rezista. Ca o curiozitate, scandurile netratate adica lasate natur sunt bine mersi in schimb pe o latura am pus ceva lambriuri tratate pe toate partile cu lazur din ala scump (Areghini) ramase de la o lucrare si sunt putrede deja. Banuiesc ca straturile de lazur nu permit lemnului sa elimine umiditatea acumulata aceasta ducand in final la putrezire.
In fata biroului am jardiniere din elemente groase de 4 cm date pe partea de contact cu pamantul in mai multe straturi de hidroizolatie pensulabila, dupa 6 ani au inceput sa putrezeasca, la anul cred ca o sa le inlocuiesc, deci nu recomand aceasta metoda.
O alta solutie ar fi folosirea foliei de polietilena insa se poate rupe usor atunci cand se lucreaza pamantul.
  De cca 8 ani am un mic solar de 24 mp care asigura necesarul de rosii, castraveti,halapeno, chili,plante aromatice etc pentru familie. Folosesc semintele neaose de porodici si inima boului ramase de la bunica de cca 3 ani am primit rasad de rosii Caucaz care sunt la fel deosebit de gustoase si productive, castraveti pentru murat cornison de la Agrosel, rasadurile evident mi le produc singur cu exceptia busuiocului la care mi se pare mai rapid sa cumpar din Lidl ghiveci cu 10-15 plante pe care le rasadesc printre rosii. Aplic metoda plantelor companion si tratamente 100% bio adica doar macerate din urzica, coada calului, tataneasca sau rostopasca. Ingrasamant doar natural, compost, humus din padure, coji banane si ou macinate etc.

#44
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 29.04.2008
Ce ar fi de ales ca o solutie hai-sa-fie?

ulei de in

sau

https://www.dedeman....r-1-l/p/5000079

Doamna nu vrea sa investeasca nici mult timp, nici finante in operatiune. Lemnele le avem de mult, sunt ramasite de la o constructie mai veche ce a stat la interior pana anul trecut. Peste iarna au stat afara, invelite foarte bine in folie de plastic.

#45
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012

 iladi, on 05 martie 2020 - 10:49, said:

As vrea sa inconjor parcelele de teren in care cultiv cu dulapi/scanduri de lemn.

nu mai bine iei lambriuri de plastic? iei ce găsești mai ieftin și mai lat!

#46
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 29.04.2008
plasticul sigur crapa in timp. Nu sunt sigur ca tine nici cat lemnul. Ar fi chestile alea de WPC, dar sunt prea scumpe

#47
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,565
  • Înscris: 11.03.2006

 danwd, on 06 martie 2020 - 08:48, said:

  De cca 8 ani am un mic solar de 24 mp care asigura necesarul de rosii, castraveti,halapeno, chili,plante aromatice etc pentru familie. Folosesc semintele neaose de porodici si inima boului ramase de la bunica de cca 3 ani am primit rasad de rosii Caucaz care sunt la fel deosebit de gustoase si productive, castraveti pentru murat cornison de la Agrosel, rasadurile evident mi le produc singur cu exceptia busuiocului la care mi se pare mai rapid sa cumpar din Lidl ghiveci cu 10-15 plante pe care le rasadesc printre rosii. Aplic metoda plantelor companion si tratamente 100% bio adica doar macerate din urzica, coada calului, tataneasca sau rostopasca. Ingrasamant doar natural, compost, humus din padure, coji banane si ou macinate etc.

Wow! Ce plante companion folosesti? Cand ai putin timp, zi-ne si noua te rog despre macerate. Inteleg ca sunt bune pentru combaterea bolilor, dar merg si impotriva insectelor?

Edited by cumparator, 06 March 2020 - 11:40.


#48
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009

 danwd, on 06 martie 2020 - 08:48, said:

  De cca 8 ani am un mic solar de 24 mp care asigura necesarul de rosii, castraveti,halapeno, chili,plante aromatice etc pentru familie. Folosesc semintele neaose de porodici si inima boului ramase de la bunica de cca 3 ani am primit rasad de rosii Caucaz care sunt la fel deosebit de gustoase si productive, castraveti pentru murat cornison de la Agrosel, rasadurile evident mi le produc singur cu exceptia busuiocului la care mi se pare mai rapid sa cumpar din Lidl ghiveci cu 10-15 plante pe care le rasadesc printre rosii. Aplic metoda plantelor companion si tratamente 100% bio adica doar macerate din urzica, coada calului, tataneasca sau rostopasca. Ingrasamant doar natural, compost, humus din padure, coji banane si ou macinate etc.

In toamna ma abonez si eu la niste seminte de rosii :)

#49
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Pt ca si eu vreau sa "marginesc" niste straturi cu scanduri de lemn, am gasit pe blogul seretransilvania chestia asta: Pentru structuri de solar este recomandat a se folosi lemn tratat cu arsenat de cupru cromat, arsenat de cupru amoniacal, naftenat de cupru sau naftenat de zinc. NU stiu cat costa substantele astea.

#50
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 puisor, on 06 martie 2020 - 12:30, said:

Pt ca si eu vreau sa "marginesc" niste straturi cu scanduri de lemn, am gasit pe blogul seretransilvania chestia asta: Pentru structuri de solar este recomandat a se folosi lemn tratat cu arsenat de cupru cromat, arsenat de cupru amoniacal, naftenat de cupru sau naftenat de zinc. NU stiu cat costa substantele astea.

Pentru a separa iarba de straturile de flori de langa terase noi am cumparat si asta, vrem sa o ingropam in pamant si sa raman in exterior/deasupra solului doar 2-3 cm. Au montat niste vecini acum 2 ani si isi face treaba.

https://www.hornbach...821/produs.html

#51
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,565
  • Înscris: 11.03.2006
E foarte buna.

#52
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

 iladi, on 06 martie 2020 - 11:28, said:

plasticul sigur crapa in timp. Nu sunt sigur ca tine nici cat lemnul. Ar fi chestile alea de WPC, dar sunt prea scumpe


Lemnul tine mult si bine! Mai mult decat te-ai astepta. Nu prea am poze, la indemana, dar uite una cu o jardiniera (care are si fundul din lemn!), tratata cu metoda 2 pe care am pomenit-o, cea cu naftenat de cupru. Jardiniera a stat semingropata vreo sase ani, dupa care m-am hotarat s-o mut pe pozitia actuala, unde a mai stat vreo patru; dupa care am vandut casa, deci nu mai stiu ...
In restul gradinii am avut straturi ridicate si niste zone cu pietris, delimitate cu dulapi din lemn, de 10x10cm de care m-am plicitisit eu, fara ca ei sa dea semne de oboseala majora.
Amble din lemn ieftin. Au fost facute la repezeala, fara pretentii, cat sa fie. Si nu am mai scapat de ele.

Spor!

Attached Files


Edited by DIY, 06 March 2020 - 18:56.


#53
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

 catalijns, on 06 martie 2020 - 12:43, said:


Pentru a separa iarba de straturile de flori de langa terase noi am cumparat si asta, vrem sa o ingropam in pamant si sa raman in exterior/deasupra solului doar 2-3 cm. Au montat niste vecini acum 2 ani si isi face treaba.

https://www.hornbach...821/produs.html

Si eu am avut dintr-asta; doar ca in culoarea mea preferata, negrul. E foarte buna pentru ceea ce doresti sa faci.

#54
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,565
  • Înscris: 11.03.2006
Negre am si eu. Nici nu se vad.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate