Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Mica gradina de legume

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
401 replies to this topic

#19
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Buna idee cu pesto, si noua ne place mult. Cat a rezistat în borcane? Le-a dunstulit sau a pus ceva conservant?

Tarhon in si eu pun :) E foarte bun în salata de ciuperci cu maioneza.

Edited by puisor, 04 March 2020 - 09:49.


#20
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008
Si eu am facut anul trecut cimbru, busuioc, rozmarin si leustean mult, anul asta pun mai putin. Eu dupa ce le usuc [le curat de tulpini] le fac asa pachetele mici vidate si le mai dau apropiatilor, nu am ce face cu atata si dupa cateva luni nu mai au aroma uscate.

#21
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,409
  • Înscris: 29.04.2008

 puisor, on 04 martie 2020 - 09:48, said:

Buna idee cu pesto, si noua ne place mult. Cat a rezistat în borcane?

Nu am intrebat-o, probabil cateva zile :D

#22
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Foarte buna ideea acestui topic!

Noi vrem sa facem o zona de max 10mp in fata serei  pe o laterala de gard si acolo sa plantam in special plante aromatice. O sa luam rasadurile pe la final de luna dintr-un targ de tara prin PH, sunt la jumatate de pret fata de oriunde altundeva am mai vazut noi :). Probabil si putina ceapa verde si ridichii, ceva patrunjel, leustean, cimbru, oregano, busuioc, tarhon, etc.

In sera vrem sa plantam in principal rosii (cu busuioc printre ele pentru protectie paraziti si gust) si cateva radacini de castraveti.
Problema e cu ce sa "imbracam" sera, sunt necesari vreo 50 mp de invelitoare. Avind in vedere ca e vizibila de pe terasa nu putem sa punem folie, geam e cam periculos in special cel de pe acoperis. Ma gandeam la niste policarbonat compact transparent de 2-3 mm (un fel de plexiglass), are coeficient luminozitate bun si cica isi mentine proprietatile vreo 20 de ani. Are cineva experienta cu asa ceva, ceva recomandari pro sau contra? Ideea e ca mai costa si o caruta de bani si daca nu e ce trebuie..

#23
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
La mine se ocupa consoarta, asa ca am mai putine informatii.
Stiu ca anul trecut a arat si discuit portiunea in cauza, a bagat o caruta de mranita, apoi a pregatit brazdele alea...
A cumparat dintr-un sat vecin rasaduri maricele, au fost destul de bune.
Planuim si noi sa construim un solar...candva.

#24
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
ok... acum să trecem la discuții serioase: cu ce chimicale dați împotriva dăunătorilor? aveți și un program?

PS: întreb deoarece am avut un avânt proletar și am pus 40 de răsaduri de roșii (acu fo' 3...4 ani) și le-am vrut BIO
am obținut o cultură BIO de viermi (1 cm în diametru) care ieșeau din gogonelele care începeau a se pârgui!
am mâncat cam 5 kg de roșii din toate acele răsaduri și s-a lăsat cu dureri de șale pt vreo juma de an! :(

...scuze: juma de cm, am vrut să zic...

#25
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,409
  • Înscris: 29.04.2008

 gushpi, on 04 martie 2020 - 14:13, said:

am obținut o cultură BIO de viermi

Trebuia sa le vinzi lu' Bear Grylls

#26
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008
Si ale mele sunt atacate in fiecare an, mai putin cele din solar insa, e un spatiu probabil mai protejat.
Eu stropesc cam toata curtea si solarul cu zeama bordeleza inainte sa intre in vegetatie, apoi dupa ce plantez rasadurile le dau o data sau de 2 ori fertilizator usor [cropmax] si inainte sa infloreasca insecticid Calypso [la toate plantele, mai ales la pomi ....]. Daca insista sa apara alte ganganii daunatoare le mai dau tot Calypso dupa ce se scutura florile. Cred ca asta e cel mai bland insecticid cu albinele din ce am mai intrebat eu la mine in zona.
Pe parcurs daca vad ca incep sa fie plante atacate le rup frunzele bolnave sau le scot de tot daca vad ca nu isi revin, cele de afara de obicei incep sa se strice dupa prima tura de fructe...

#27
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006

 catalijns, on 04 martie 2020 - 10:21, said:

Foarte buna ideea acestui topic!

Noi vrem sa facem o zona de max 10mp in fata serei  pe o laterala de gard si acolo sa plantam in special plante aromatice. O sa luam rasadurile pe la final de luna dintr-un targ de tara prin PH, sunt la jumatate de pret fata de oriunde altundeva am mai vazut noi Posted Image. Probabil si putina ceapa verde si ridichii, ceva patrunjel, leustean, cimbru, oregano, busuioc, tarhon, etc.

In sera vrem sa plantam in principal rosii (cu busuioc printre ele pentru protectie paraziti si gust) si cateva radacini de castraveti.
Problema e cu ce sa "imbracam" sera, sunt necesari vreo 50 mp de invelitoare. Avind in vedere ca e vizibila de pe terasa nu putem sa punem folie, geam e cam periculos in special cel de pe acoperis. Ma gandeam la niste policarbonat compact transparent de 2-3 mm (un fel de plexiglass), are coeficient luminozitate bun si cica isi mentine proprietatile vreo 20 de ani. Are cineva experienta cu asa ceva, ceva recomandari pro sau contra? Ideea e ca mai costa si o caruta de bani si daca nu e ce trebuie..


Stiu si eu... foliile astea noi nu arata prea rau. Policarbonat am mai vazut pe aici, poate dau ei un sfat
https://forum.softpe...lte-adaposturi/

#28
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
In ceea ce priveste tratamentele, eu urmez schema de aici, desi cam complicata pentru o gradina mica.
https://forum.softpe...8#entry17608550
Dintre cele bio nu le am pe toate ci numai Scudo, Bor, Calciu, Hunter, Boundary, Myr K, Auxim, Cropmax. Plus Novadim Progress si Phosphit One. Merge foarte bine pana prin august.

Prin august am de obicei alternarioza si pentru asta dau cu fungicide adevarate. Anul trecut am folosit Ortiva Top. Trebuie sa dai, ca altfel nu ramai cu nimic.
Dupa aceea vin plosnitele pentru care, daca nu merge cu Hunter si Boundary, dau un insecticid.

 crocko.dilul, on 04 martie 2020 - 10:29, said:

La mine se ocupa consoarta, asa ca am mai putine informatii.
Stiu ca anul trecut a arat si discuit portiunea in cauza, a bagat o caruta de mranita, apoi a pregatit brazdele alea...
A cumparat dintr-un sat vecin rasaduri maricele, au fost destul de bune.
Planuim si noi sa construim un solar...candva.

Ce bine arata!

Mi-e cam frica sa pun mranita din cauza coropisnitelor. Din astea aveti?

Edited by cumparator, 04 March 2020 - 16:15.


#29
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,474
  • Înscris: 06.01.2014

 crocko.dilul, on 04 martie 2020 - 10:29, said:

La mine se ocupa consoarta, ...
Posted Image
Cam ...ciudat arata in prima poza ... "consoarta".

Voi schimbati zona culturilor in fiecare an?

#30
tinap

tinap

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 24.03.2017

 dell99, on 04 martie 2020 - 09:51, said:

Si eu am facut anul trecut cimbru, busuioc, rozmarin si leustean mult, anul asta pun mai putin. Eu dupa ce le usuc [le curat de tulpini] le fac asa pachetele mici vidate si le mai dau apropiatilor, nu am ce face cu atata si dupa cateva luni nu mai au aroma uscate.

Ah,ce ma chinui sa prind si eu o tufa de leustean.

#31
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007

 cumparator, on 04 martie 2020 - 16:13, said:

Mi-e cam frica sa pun mranita din cauza coropisnitelor. Din astea aveti?
Nu, deloc. Om fi avut noroc.

 cristobob, on 04 martie 2020 - 16:49, said:

Cam ...ciudat arata in prima poza ... "consoarta".
Prin "se ocupa" vreau sa spun ca, in primul rand, organizeaza si coordoneaza activitatile, asigura logistica etc.
Doar n-ai crezut ca se urca pe tractor si ara, conduce caruta si imprastie mranita....Pentru asta s-a inventat diviziunea muncii :)

#32
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006

 tinap, on 04 martie 2020 - 16:53, said:

Ah,ce ma chinui sa prind si eu o tufa de leustean.

Pentru o tufa, daca ai acces la Mega Image ia de acolo. E deja mare.
N-apuc sa fac ciorbe pe cat creste leusteanul in ghiveci.

Attached Files



#33
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

 cumparator, on 04 martie 2020 - 16:13, said:

In ceea ce priveste tratamentele, eu urmez schema de aici, desi cam complicata pentru o gradina mica.[...]

Asta-mi aduce aminte de prima mea "cultura" de rosii Posted Image Am facut o salata. Si zice domnu' meu: Foaaarte bune rosiile astea dar ... sa stii ca am mancat si mai ieftine Posted Image Posted Image

#34
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Amin! Daca pui la socoteala solarul, substantele, semintele, etc., ies niste rosii al naibii de scumpe. Dar sa stii ca sunt facute de tine, sa nu te intrebi ce or fi bagat in ele. plus gustul ala de rosii de tara... priceless.Posted Image

Cu timpul, toate astea se mai amortizeaza, asa ca, odata cu fiecare an care trece, legumele cultivate de noi sunt mai ieftine.

Edited by cumparator, 04 March 2020 - 21:37.


#35
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,409
  • Înscris: 29.04.2008
Daca stai sa adunui irigatii, unelte, chimicale si alte marafeturi (ma rog, sa zicem ca unele nu le cumperi in fiecare an), da, iese destul de scumpa distractia. Dar daca stii ca le-ai facut cu mana ta, parca nu mai e asa de rau. In plus, noi vara trecuta am rarit la maxim excursiile la supermarket, pe chestie de avem in gradina si cum cand intram acolo lista de cumparaturi se dubla brusc cu tot felul de "ne trebuie", chiar am facut , in final, ceva economii.

Edited by iladi, 04 March 2020 - 21:49.


#36
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 cumparator, on 04 martie 2020 - 21:35, said:

Amin! Daca pui la socoteala solarul, substantele, semintele, etc., ies niste rosii al naibii de scumpe. Dar sa stii ca sunt facute de tine, sa nu te intrebi ce or fi bagat in ele. plus gustul ala de rosii de tara... priceless.Posted Image

Cu timpul, toate astea se mai amortizeaza, asa ca, odata cu fiecare an care trece, legumele cultivate de noi sunt mai ieftine.


solarul ti-l scoti in timp
eu nu stropesc decat cu piatra vanata. Exclus ierbicid. N-am avut probleme pana in ziua de azi cu nimic. Varza trebuie stropita des, dar nu pun, nu prea se face. Iar semintele ce costa? Mai mult ma costa curentul electric sa suplinesc lipsa de lumina, cu niste leduri, dac ae cazul. Dar nu e un consum f mare. Asta daca fac io rasadul si nu il cumpar. Niste gunoi mi-ar mai trebuie, asta e posibil sa mai coste...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate