Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Mica gradina de legume

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
401 replies to this topic

#1
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,569
  • Înscris: 11.03.2006
Propun sa postam aici, cei care avem mici gradini de legume, pentru consumul familiei. Poate ne mai sfatuim ce si cum facem.
Eu am un solar mic, vreau sa mai fac unul provizoriu in primavara asta, iar la anu vreau sa iau unul cu arce metalice, care sa dainuie peste ani.

Am rasaduri de rosii, ardei si ceva ierburi, pe care le-am scos astazi in balconul de la bloc. Vreau sa mai plantez ceva morcovi, pastarnac, salata, direct in gradina, cand se mai incalzeste.

Voi ce planuri aveti pentru anul asta?

Attached Files



#2
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Cu ce uzi rasadurile, cu pulverizator? Sambata am pus si eu ceva plante aromatice si nu stiu cu ce si la ce interval trebuie udate.

Ca si planuri ar fi asa: sa amenajez cateva straturi cu ceapa verde si rosii si vedem ce iese. Mi-ar place si ridichi. Dar nu stiu daca nu trebuiau semanate deja, se vede ca ma pricep, nu? Posted Image  Si plante aromatice in boltari decorativi.

Edited by puisor, 03 March 2020 - 19:42.


#3
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Eu am un mic solar basic luar de la yurta acum 3 ani, ff rezistent, a trecut cu bine zapezi, furtuni, rezista la cat trage cainele de el.... mi am facut si niste zona in care am.adus pamant din padure.

#4
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,569
  • Înscris: 11.03.2006
Le ud dintr-o sticla de plastic, cu capacul semi-deschis, asa incat sa picure apa. Acum sunt destul de mari, la inceput conteaza mai mult sa le uzi cu atentie, cand exista riscul ca apa sa ingroape semintele prea mult. Nu le-as pulveriza, ma feresc sa ud frunzele. Le ud cand se usuca pamantul. Nu beton... cam la 2 zile.

Dell, pozele sunt facute acum? Wow, ti-a rezistat solarul de la Yurta... al meu n-a tinut nici un an.

Puisor, nu ma pricep la ridichi, dar cred ca trebuiau semanate deja. Ar fi bine sa semeni rosiile cam acum, daca vrei sa faci rasaduri. Bineinteles ca e mai usor sa le cumperi de-a gata. Vrei sa-ti trimit niste seminte diverse, sau ai un plan?

Edited by cumparator, 03 March 2020 - 20:13.


#5
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Eu am un mic solar basic luat de la yurta acum 3 ani, ff rezistent, a trecut cu bine zapezi, furtuni, rezista la cat trage cainele de el.... mi am facut si niste zona in care am.adus pamant din padure. De la an la an fac mai putine in zona asta Posted Image Din seminte direct in solar mi au iesit mereu bine salata, morcovii, ridichiile, sfecla.
Pozele sunt din anii trecuti. Anul asta nu am inceput inca, rasaduri voi cumpara cateva, ceapa am pus din toamna afara.
Poate pune ridichi, sunt din cele de primavara, de mai multe feluri, trebuie doar rarite cand incep sa iasa.

Attached Files


Edited by dell99, 03 March 2020 - 20:18.


#6
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009

View Postcumparator, on 03 martie 2020 - 20:08, said:

Puisor, nu ma pricep la ridichi, dar cred ca trebuiau semanate deja. Ar fi bine sa semeni rosiile cam acum, daca vrei sa faci rasaduri. Bineinteles ca e mai usor sa le cumperi de-a gata. Vrei sa-ti trimit niste seminte diverse, sau ai un plan?

Mersi de oferta :) Am un prieten care mi-a promis rasaduri. Vorbesc maine cu el si daca nu are, apelez la tine.

Apropo de rosii, am fost acum vreo 6 ani la Sulina. Am mâncat acolo rosii din grădina unei femei cu un gust incredibil. Nu stiu daca va mai amintiti gustul si mirosul rosiilor din copilărie, de pe vremea lui Ceașcă, dar exact asa erau. A fost singura dată după revoluție cand am mâncat rosii atât de gustoase. Imi pare rau ca nu am păstrat seminte atunci :(

Edited by puisor, 03 March 2020 - 20:36.


#7
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Oricum anul asta sper sa fie mai bun ca cel trecut, la mine majoritatea au suferit, si in solar si afara. Ff cald, daunatori, vinetele nu s-au facut deloc, ardeii au facut ceva viermisori si i-am scos ca nu am mai stat sa stropesc ca mai aveam rosii cu flori si nu vroiam sa le pierd pe alea. Apoi dupa prima tura de fructe rosiile s-au manat pe rand... E drept ca am avut si mai putin timp ca in alti ani, cert e ca am luat de la vecini vinete si ardei pt copt si zacusca, dezamagire recolta mea.  Poate si de asta nu am mai pus rasaduri, combinat cu lipsa de timp, oi vedea ce fac anul asta.

#8
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,569
  • Înscris: 11.03.2006
Am avut numai rosii si ardei anul trecut. Rosiile au iesit bine, dar numai cele din solar. De la cele de afara nu am mancat nici o rosie. Anul asta, daca ma mut la casa, o sa am timp sa ma ocup. Daca le vizitezi o data pe saptamana nu faci mare lucru, erau copilii de juma' de metru cand ajungeam acolo.

Cand sa pun in pamant semintele de morcov?

Edited by cumparator, 03 March 2020 - 21:20.


#9
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Eu am pus mereu in solar la inceputul lui aprilie seminte de morcov, ridichi, salata. Morcovii ies dupa 90 -100 zile, ridichiile si salata cam la 30 zile, cele mai multe soiuri evident. Ar fi bine sa le pui in 2 3 saptamani cate un randulet asa ca daca nu ai ce sa faci cu ele se strica, mai ales salata daca le pui toate odata. Dupa ce scoti ridichiile si salata poti pune sfecla seminte sau altceva in spatiul ala. Eu de obicei pun flori sa fac rasad sau busuioc, cimbru, le impart apoi printre rasadurile de legume sa ajute la polenizare....

Edited by dell99, 03 March 2020 - 21:30.


#10
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postcumparator, on 03 martie 2020 - 17:22, said:

ai facut rasadurile in casa, la bloc? sunt mari si arata bine. Rosiile mele sunt inca firave, Tu cand le-ai pus?

#11
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,569
  • Înscris: 11.03.2006
La bloc, da. Le-am insamantat pe 15 februarie.

#12
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postcumparator, on 03 martie 2020 - 22:23, said:

La bloc, da. Le-am insamantat pe 15 februarie.
ai avut conditii bune! Eu le-am pus pe la 1 feb si nu sunt nici jumate ca ale tale. E drept ca le-am tinut mai la racoare de team asa nu creasca aiurea in sus. Nu e nici asa graba, noaptea se anunta inca frig.

#13
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,569
  • Înscris: 11.03.2006
S-au cam lungit ale mele, dar cand le-am repicat le-am plantat mai adanc. Cele care nu-s repicate inca sunt ditamai balerinele.
Sper sa se mentina decent de cald afara, sa le pot scoate pe balcon in timpul zilei.

#14
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
gudluck! Posted Image

#15
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postpuisor, on 03 martie 2020 - 20:35, said:

[...] Nu stiu daca va mai amintiti gustul si mirosul rosiilor din copilărie,[...] Imi pare rau ca nu am păstrat seminte atunci Posted Image

Eco Ruralis tocmai a inceput campania, anuala, de distribuire - gratuita!! - a unor tipuri de seminte traditionale!!!!
https://ecoruralis.r...e_Traditionale/

#16
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,431
  • Înscris: 29.04.2008
Noi, adica sotia, le stropeste cu spray.

Attached File  IMG_20200304_075411.jpg   243.86K   82 downloads

Anul trecut am avut asa: rosii, ardei, vinete, dovlecei, sfecla, varza, ridichi, rukola, ceapa, salata, ierburi aromate, conopida. E posibil sa mai si fi uitat cate ceva. Au fost multe pentru ca am facut test sa vedem ce iese, cum ne gospodarim.

Anul asta vor fi ceva mai putine. Cred. Anul trecut s-au facut cam toate. Dovlecei la greu, vinete super, ardeii au fost cam mici, dar foarte gustosi, rosiile a ignorat doamna sa le piguleasca (am un lapsus nu-mi aduc aminte cum se numeste procedeul) si au fost o jungla in toata regula. Am avut 4 soiuri, 2 au cam avut de suferit de la boli, dar per total a fost OK. Am stropit minimum cat a fost necesar, sper ca si anul asta sa fie la fel.

Edited by iladi, 04 March 2020 - 09:14.


#17
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,569
  • Înscris: 11.03.2006

View Postiladi, on 04 martie 2020 - 09:08, said:

Noi, adica sotia, le stropeste cu spray.

Attachment IMG_20200304_075411.jpg

Anul trecut am avut asa: rosii, ardei, vinete, dovlecei, sfecla, varza, ridichi, rukola, ceapa, salata, ierburi aromate, conopida. E posibil sa mai si fi uitat cate ceva. Au fost multe pentru ca am facut test sa vedem ce iese, cum ne gospodarim.

Anul asta vor fi ceva mai putine. Cred. Anul trecut s-au facut cam toate. Dovlecei la greu, vinete super, ardeii au fost cam mici, dar foarte gustosi, rossile a ignorat doamna sa le piguleasca (am un lapsus nu-mi aduc aminte cum se numeste procedeul) si au fost o jungla in toata regula. Am avut 4 soiuri, 2 au cam avut de suferit de la boli, dar per total a fost OK. Am stropit minimum cat a fost necesar, ser ca si anul asta sa fie la fel.

Copilit se numeste pigulirea.
Ce ingrasamant ati folosit? Eu am luat din alea bio, peleti si diferite sub forma lichida, cu care stropesc. Mi se pare totusi ca nu stiu cum e cu ingrasamintele si ca anul trecut plantele ar fi avut nevoie de ceva mai organizat.

Au aparut la Mega plante aromatice OK. Sunt destul de mari, ieftine, se adapteaza si cresc repede. Am leustean, patrunjel si busuioc. Busuiocul insamantat de mine are 0.5 cm, mai dureaza pana creste.

Attached Files



#18
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,431
  • Înscris: 29.04.2008
Nu stiu ce ingrasaman da doamna in timpul anului, daca da. Insa toamna si primavara dam cu gunoi. Avem un sac mare cu peleti, ceva italian, gaini+cal+vaca, aruncam pe pamant si apoi fac cateva ture cu motosapa.

Plante aromatice nu stiu ce vom mai pune anul asta, mai am un sac de patrunjel uscat, un saculet de cimbru uscat si ceva salvie si rozmarin. Busuioc nu mai am deloc, sigur vom pune la greu, anul trecut am facut pesto si fiica-mi i-a placut la nebunie. Ah, anul asta incercam tarhon.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate