Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Dacia Spring - prima electrica Dacia

* * * * - 16 votes
  • Please log in to reply
16548 replies to this topic

#811
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007

View Postraven75, on 16 martie 2021 - 12:45, said:


Pretul e mare la DC pentru ca nu e concurenta,

mai mult si din diferenta de pret a statiei. una DC costa >10k euro. chiar si 20-30k euro. plus autorizatiile. plus tot ce inseamna in rest.

#812
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2007
Mda. Deci fiecare decide pt el cum e mai bine cu optiunea de incarcare rapida.
La mine fiind a doua masina (mai mult pt naveta nevestei), stau la curte, nu fac 200km zilnic, optiunea de CCS de 600 de euro e un moft. Cine sta la bloc si are timp si chef de cautat
statii rapide gratis, asa mai inteleg.
Daca e sa analizam la sange, pentru cele cateva drumuri in afara orasului pe an si diferenta de 20 de lei gaz vs curent, nu cred ca mi-as scoate in veci
banii + deranjul cu incarcatul din suta in suta de km. E totusi o masina de oras. Iar chestia cu "aduce valoare la revanzare"... Posted Image daca moare masina inaintea bateriilor, peste 1-2 ani sper sa pun panourile fotovoltaice in functiune deci un banc de baterii de cativa kw e oricand binevenit.

Edited by Meister, 16 March 2021 - 14:26.


#813
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008
Daca la CC e partial de inteles pretul pe kWh, ca statiile sunt scumpe (insa si acolo e cam cu 35 de bani mai scump decat ar trebui sa fie), la CA mi se pare usor porcism Renovatio sa ceri 1,45 lei pe kWh trifazic. Ala monofazic, in functie de contract, e undeva pe la vreo 0,8 - 0,85 lei cu toate taxele/accizele la consumator domestic. Pana la 1,45 e o gramada de adaos comercial.

View PostMeister, on 16 martie 2021 - 14:26, said:

Mda. Deci fiecare decide pt el cum e mai bine cu optiunea de incarcare rapida.
La mine fiind a doua masina (mai mult pt naveta nevestei), stau la curte, nu fac 200km zilnic, optiunea de CCS de 600 de euro e un moft.
Eu unul as pune CCS daca mi-as lua Spring, chit ca n-as scoate-o din oras data fiind dimensiunea bateriei. Ca se va echilibra si costul pe curent continuu la un moment dat.
(Plus ca parca vad ca vor aparea undeva in viitor bajetzii cu bacterii 3rd party de capacitate ridicata, si atunci va fi bun CCS-ul).

Edited by End-L-user, 16 March 2021 - 17:06.


#814
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,150
  • Înscris: 13.11.2017
Spring sta bine ca autonomie la acest pret

https://ev-database....paging:number=9

#815
Moon_Fire

Moon_Fire

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,388
  • Înscris: 14.11.2005
Oare trebuie modificat contractul cu furnizorul de electricitate daca incarca acasa la 6.6KW? Am putere instalata mai mica sau pana in acea valoare.

#816
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2007
Nu cred ca daca bagi incarcatorul cu care vine masina in priza o sa suga direct 6.6kw. Aia cred ca mai degraba daca iti pui un wallbox. Dar si-asa, lasi doar masina la incarcat, dupa aia te apuci de plita electrica, masina spalat etc. Si eu am 15kw alocati trifazic si centrala termica electrica si am invatat iarna sa nu bag toti consumatorii deodata in priza.

Am fost ieri la un dealer Dacia. Duduia era in pom si pomul in aer. Doar speculati ca acum se deschid precomenzi pt persoane juridice, urmand ca in august sa inceapa pt persoane fizice, cu livrare nu stiu cand.

#817
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
https://www.4tuning....direct#ziarecom

#818
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
0-100km/h Dacia SPRING
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/B5VowWbbcOY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#819
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 19.07.2005
Cum viteza maxima e de 125km/h era de asteptat sa ajunga mai greu la 100, insa pana la 50-70 ajunge destul de repede iar asta e plaja de viteze folosita cel mai des in oras.

Vad ca au testat si cu bateria cam descarcata, la 66%. Sunt curios daca e mai rapida cand bateria e la 90% :D

#820
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2007
M-am dus la alt dealer. Am ajuns acolo bou si am plecat vaca. Posted Image
Se pare ca nici lor nu li se spune mai mult decat gasesti in ziare sau pe youtube.
De asta se plang si nemtii pe forumul lor. Si se mai plang si de pretul Daciei Spring la ei, vreo 12220 euro pt cf plus.
Prevad o noua oportunitate pt samsari, sa cumpere ieftin aici si sa vanda mai scump acolo. Posted Image Sigur se vor gasi metode de ocolit termenul de instrainare de 1 an.
Nu m-ar mira sa fie listele deja facute, ca la programul cu fotovoltaice.... cunoscatorii stiu.

Edited by Meister, 19 March 2021 - 14:19.


#821
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2007
Optiunea de incarcare rapida e mai ieftina decat vehiculat prin presa.
300 Euro cu TVA inclus. Cablu de incarcare de la priza de 220 e 150 euro. Masina vine standard cu AC Type 2.

Deja a inceput countdownu pe site-ul Dacia. O sa fie ca la rabla pt electrocasnice cand se stia ora de incepere, toti au stat cu degetul pe f5 si fix la ora 12 in loc sa se deschida s-a inchis programul, pe motiv de suspiciun de frauda. ;)

Edited by Meister, 19 March 2021 - 16:44.


#822
cristy08

cristy08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 24.08.2008
Zgomot de troleibuz si antifonare mediocra. Acceleratia nu e chiar de ras iar suspensiile mi se par un pic rigide.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CUnOq_s9HPUI6X_T8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#823
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 16.08.2016
Nu merge link-ul pus de tine

#824
cristy08

cristy08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 24.08.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UlmDANIED18?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#825
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,180
  • Înscris: 16.05.2012
Si eu am remarcat zgomotul din habitaclu la peste 100km/h dar era normal sa se intample. M-ar fi mirat daca nu se auzea nimic...

O chestie interesanta, cablul de priza 220V nu vine inclus automat (neaparat de inclus la optionale ca oricum se deconteaza jumatate)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fi_ibJonRJo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#826
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2007
Buget pt rabla plus 2020 a fost 200 mil. 45k * 6-700 cate Dacii se pun la bataie = 31.5 mil. Destul si pt cei care vor Tesla si Ioniq 5.

#827
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Astazi s-a dat drumul la precomenzi, interesant ca au ales exact ziua de sambata cand 80% din dealeri nu au program (Bucuresti).
Totusi exista cativa dealeri care au deschis si astazi ma duc sa dau comanda de o bucata varianta Comfort Plus.
Revin cu pareri.

Edited by kiario, 20 March 2021 - 08:26.


#828
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2007
Te duci degeaba, precomenzile se fac doar online. Ulterior, cu codul primit din aplicatie, ai 14 zile la dispozitie sa inchei rezervarea cu dealerul la care te arondezi de pe site. Altfel vine urmatorul la rand care nu a prins loc din prima.

Daca eram dealer, eram preocupat sa-mi bag in sistem mai intai nevasta, parintii, rudele, prietenii... :)

Edited by Meister, 20 March 2021 - 08:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate