Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Dacia Spring - prima electrica Dacia

* * * * - 16 votes
  • Please log in to reply
16483 replies to this topic

#14149
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,310
  • Înscris: 29.05.2004

 zamfirelu, on 23 mai 2022 - 16:23, said:

Are cineva un portbagaj fata pentru Dacia Spring cumparat de pe OLX : https://www.olx.ro/d...ng-IDg2Qjh.html ?

Cat de mult spatiu ofera?

pai scrie in anunt cat spatiu ofera ! pe unde sariti gardul fratilor ?

#14150
zetubald

zetubald

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 06.06.2016
Gata, am facut-o si p'asta. Bucuresti-Salonic-Bucuresti, 1.510km, plecat vineri, intors duminica. Trei persoane adulte + bagaje aferente.

Dus 699 km,
- consumul mediu 12,78kWh/100km, care include pierderile de la incarcare (12kWh/100km in bord),
- viteze maxime intre 90-100km/h (punctual pana la 110km/h in depasiri),
- viteza medie 69 km/h,
- 5 incarcari intermediare (3h 3 min).
- Total trip vreo 13 ore (include vamile).
- Incarcarile au fost cu plata, mai putin una dintre ele, la Kaufland Plevna. Total cost incarcari dus 37,50 euro (include incarcarea la destinatie pana la 100%).

In Salonic si imprejurimi, sambata, am mers vreo 80km, cu o medie de 11,9kWh/100km (11,1 in bord) si o viteza medie de 80,6km/h. Cost incarcare 5,85 euro (cost destul de ridicat la statiile de incarcare, aprox. 0,60 euro/kWh).

Intoarcere 730km (deh, am gresit la un moment dat drumul si a trebuit sa ne intoarcem pe traseul initial),
- consumul mediu 12.70kWh/100km care include pierderile de la incarcare (11,9kWh/100km in bord),
- viteze maxime 92km/h (punctual pana la 105km/h in depasiri)
- viteza medie 72,2km/h,
- 4 incarcari intermediare (3h 43min, ultima incarcare intermediara pana la 100% pt ca ne-am oprit sa mancam si am stat vreo ora jumate la masa).
- Total trip 14h 30min (din care vreo ora numai in vama la Kulata).
- Toate incarcarile au fost cu plata, total cost 33,23 euro (incarcarea de la destinatie nu am mai pus-o, ca a fost gratis, de la Kaufland, luni dimineata).

Per total masina s-a comportat admirabil, in conditiile in care ii cunosteam limitările de la bun inceput. Daca ai asteptari de masina termica, vei fi dezamagit, evident. Altfel, drumul a fost chiar relaxant d.p.d.v. al rularii in trafic pentru ca la viteze de rulare de până in 90-100 km/h  riscurile de incident sunt mici, ceea ce te relaxează.

Confortul il stim cu totii, doar vreau sa mentionez ca totusi nu a fost asa rau precum ma asteptam. Ce-i drept am condus 2 persoane, fiecare cam jumatate din fiecare drum. Astfel nu am avut probleme majore cu pozitia la volan timp indelungat.

Viteza de incarcare este ok la prima incarcare CCS; poate si a doua. Dupa aceea intervine limitarea din cauza temperaturii ridicate a bateriei care la mine ajungea pe la 42°C in timpul incarcarii (verificat in CanZe). E drept, ca pe drum se mai racea cu vreo 5-6°C, dar odata reconectata la CCS, ajungea in cateva minute tot la 41-42°C si intervenea din nou limitarea. Ca idee, la prima incarcare aveam o putere medie de incarcare de vreo 22 kW, iar la urmatoarele incarcari nu mai depasea 16kW.

Concluzia este ca masina poate... Daca ai asteptari realiste si ti le asumi inainte sa pleci la drum, drumul este chiar relaxant. Totusi, din cauza autonomiei reduse trebuie sa faci multe opriri si astfel creste durata drumului pana la destinatie foarte mult.
In urma experientei reconfirm ca Springul este o masina de oras si este bine sa fie folosita ca atare. Daca as repeta experiența? Poate ca da, dar intr-un viitor nu chiar apropiat.

#14151
44_de_cai

44_de_cai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 30.05.2021
Salut! Vreau sa fac o statistica legata de bateria masinii asa ca am creat un formular scurt. M-ar ajuta mai mult raspunsurile celor care folosesc aplicatia CanZE Plus facuta de Bobby (doar pe Android) pentru ca ofera SoH cu 2 zecimale, dar sunt binevenite si datele din CanZE (Android si iOS). Formularul este anonim si nu colecteaza adresele de email ale respondentilor. Cand vor fi suficiente date (minim 50-100) voi face o analiza si un clip pe canal :D
https://forms.gle/xut8jC7m2J5GN1uC6

#14152
cristi1806

cristi1806

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 17.09.2021

 bogggy, on 21 mai 2022 - 07:31, said:

Revin cu un update la avaria electrică semnalată anterior. Mașina a fost dusă pe platformă la service și după 3 zile am fost sunat și informat că modulul de încărcare este defect. Problema este că această componentă nu este pe stoc și trebuie comandată la producător cu termen de livrare 15-20 de zile. E posibil să primesc o mașină la schimb miercuri. Se pare că am avut ghinion și s-a stricat jucăria în mai puțin de 2000 km. Sper să fie ultima problemă.
Oau ,cam rapid a aparut defectiunea asta...Nu au zis o cauza posibila ?Ai incarcat preponderent pe rapid sau acasa,pe max 16A ?Nu ca ar avea neaparat legatura sau ca stiu eu ceva...
Crezi ca pretul piesei ar putea fi aflat ,de curiozitate?In caz ca pica dupa garantie...Sa avem o idee de costuri.
Sa ne mai dai noutati ! (daca s-au incadrat cu livrarea in termenul prevazut,au reusit montajul cum trebuie SAU au aparut complicatii ca la medici :) ,diag gresita,etc.)
Ce ciudat sa ai mii de masini vandute si sa nu ai in tara pe stoc o piesa ca asta...Ori sunt prosti ori optimisti asupra fiabilitatii ! Sa fie justificat sau mai degraba "habarnism managerial" ?

#14153
zetubald

zetubald

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 06.06.2016

 44_de_cai, on 24 mai 2022 - 09:43, said:

Salut! Vreau sa fac o statistica legata de bateria masinii asa ca am creat un formular scurt. M-ar ajuta mai mult raspunsurile celor care folosesc aplicatia CanZE Plus facuta de Bobby (doar pe Android) pentru ca ofera SoH cu 2 zecimale, dar sunt binevenite si datele din CanZE (Android si iOS). Formularul este anonim si nu colecteaza adresele de email ale respondentilor. Cand vor fi suficiente date (minim 50-100) voi face o analiza si un clip pe canal :D
https://forms.gle/xut8jC7m2J5GN1uC6

Completat

#14154
wld

wld

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 09.04.2006

 44_de_cai, on 24 mai 2022 - 09:43, said:

Salut! Vreau sa fac o statistica legata de bateria masinii asa ca am creat un formular scurt. M-ar ajuta mai mult raspunsurile celor care folosesc aplicatia CanZE Plus facuta de Bobby (doar pe Android) pentru ca ofera SoH cu 2 zecimale, dar sunt binevenite si datele din CanZE (Android si iOS). Formularul este anonim si nu colecteaza adresele de email ale respondentilor. Cand vor fi suficiente date (minim 50-100) voi face o analiza si un clip pe canal Posted Image
https://forms.gle/xut8jC7m2J5GN1uC6

La ultima intrebare as pune raspuns multiplu, ca eu nu stiu foarte clar daca majoritare sunt Type2 cu 7kW sau CCS

#14155
44_de_cai

44_de_cai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 30.05.2021
Am actualizat variantele la:
- CCS
- Type 2 - statii de minim 7kW
- Cu incarcatorul din dotare de 10/16A
- Cu incarcator de 10-32A

#14156
wld

wld

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 09.04.2006

 cristi1806, on 24 mai 2022 - 09:56, said:

Oau ,cam rapid a aparut defectiunea asta...Nu au zis o cauza posibila ?Ai incarcat preponderent pe rapid sau acasa,pe max 16A ?Nu ca ar avea neaparat legatura sau ca stiu eu ceva...
Crezi ca pretul piesei ar putea fi aflat ,de curiozitate?In caz ca pica dupa garantie...Sa avem o idee de costuri.
Sa ne mai dai noutati ! (daca s-au incadrat cu livrarea in termenul prevazut,au reusit montajul cum trebuie SAU au aparut complicatii ca la medici Posted Image ,diag gresita,etc.)
Ce ciudat sa ai mii de masini vandute si sa nu ai in tara pe stoc o piesa ca asta...Ori sunt prosti ori optimisti asupra fiabilitatii ! Sa fie justificat sau mai degraba "habarnism managerial" ?

Gasisem pe Aliexpress cu vreo 1200$, dar nu mai tin minte daca avea si CCS.

#14157
atw

atw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 05.09.2017

 44_de_cai, on 24 mai 2022 - 09:43, said:

Salut! Vreau sa fac o statistica legata de bateria masinii asa ca am creat un formular scurt.
Am completat si eu, chiar sunt curios de rezultate. Nu stiu cat de precisa e estimarea aia, la mine ritmul de scadere al SoH variaza destul de mult, in conditii asemanatoare. Ba chiar la un moment dat a si crescut un pic, de la 97.23 la 97.24, in 80km :)

Dar ce am observat e ca la drumuri mai lungi (300-500km, mers in general cu 90/60 +/-10, incarcat pe CCS), SoH scade in medie cu 0.003%/100km (intre 0.0025 si 0.0035), in timp ce la drumuri preponderent prin oras, incarcat de obicei la 16A acasa, scade in medie cu 0.03%/100km (intre 0.015 si 0.045), de 10 ori mai repede!

#14158
otesileanu

otesileanu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.02.2022
Salutari! Am intrat si noi in randul posesorilor de Spring de cateva zile, dupa 6 luni de asteptare! Maine o sa incerc prima incarcare rapida, asa ca n-am facut inca multi kilometri :)
Voiam insa sa va intreb, pe cei cu experienta mai multa, cum sa fac sa conving aplicatia MyDacia sa afiseze butonul de Sincronizare? Am incercat in toate chipurile gasite pe net, incercand sa sterg si apoi sa reinregistrez masina in aplicatie, sa sterg de tot contul si sa-l refac, am incercat pe 2 telefoane diferite, unul Samsung altul iPhone, cu ledul portocaliu din masina aprins si stins, usa deschisa si inchisa, etc... Si nimic! Apar acolo in aplicatie garantiile, pare ca stie data cand am luat masina de la dealer, deci masina e identificata corect dupa seria sasiului - dar acel buton de Sincronizare in aplicatie nu apare nicicum! Altfel, telefonul se conecteaza cu Bluetooth la masina, merge si Android auto/Carplay, conectivitatea pare OK. Aveti idee ce as mai putea incerca? Multumesc!

#14159
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,648
  • Înscris: 23.04.2007

 zetubald, on 24 mai 2022 - 08:47, said:

Daca ai asteptari de masina termica, vei fi dezamagit, evident..
Te referi la autonomie si timp de incarcare ?

#14160
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006

 otesileanu, on 24 mai 2022 - 20:10, said:

Salutari! Am intrat si noi in randul posesorilor de Spring de cateva zile, dupa 6 luni de asteptare! Maine o sa incerc prima incarcare rapida, asa ca n-am facut inca multi kilometri :)
Voiam insa sa va intreb, pe cei cu experienta mai multa, cum sa fac sa conving aplicatia MyDacia sa afiseze butonul de Sincronizare? Am incercat in toate chipurile gasite pe net, incercand sa sterg si apoi sa reinregistrez masina in aplicatie, sa sterg de tot contul si sa-l refac, am incercat pe 2 telefoane diferite, unul Samsung altul iPhone, cu ledul portocaliu din masina aprins si stins, usa deschisa si inchisa, etc... Si nimic! Apar acolo in aplicatie garantiile, pare ca stie data cand am luat masina de la dealer, deci masina e identificata corect dupa seria sasiului - dar acel buton de Sincronizare in aplicatie nu apare nicicum! Altfel, telefonul se conecteaza cu Bluetooth la masina, merge si Android auto/Carplay, conectivitatea pare OK. Aveti idee ce as mai putea incerca? Multumesc!
Aparent nu îți merge SIM-ul din mașină, este pe Orange din ce știu și poate nu au acoperire bună unde stai. Mai încearcă dintr-o altă zonă a orașului unde locuiești, eventual apasă pe butonul de SOS din plafon și vezi dacă apelul pleacă (dacă răspunde cineva îți ceri scuze le zici că ai atins din greșeală :)).

#14161
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
O chestie deranjanta cu scaunele si anume se lasa dupa vreo 10 minute de stat in el, asta am observat-o ca mereu trebuie sa-mi reglez oglinda retrovizoare. Cand ma asez pe scaun reglez oglinda ca bate in jos, dupa vreo 10 minute trebuie sa o reglez din nou ca vad numai partea de sus.
Ati observat si voi chestia asta ?
Ps am ~100kg !

#14162
manuale

manuale

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 30.05.2007

 kiario, on 25 mai 2022 - 19:38, said:

O chestie deranjanta cu scaunele si anume se lasa dupa vreo 10 minute de stat in el, asta am observat-o ca mereu trebuie sa-mi reglez oglinda retrovizoare. Cand ma asez pe scaun reglez oglinda ca bate in jos, dupa vreo 10 minute trebuie sa o reglez din nou ca vad numai partea de sus.
Ati observat si voi chestia asta ?
Ps am ~100kg !
Am 120 kg. Nu se lasa scaunul... (patesc asta si la celelate masini), se relaxeaza corpul Posted Image (sau ajunge putin mai in fata pe sezut). culmea, la Spring nu am patit pana acum sa ma deranjeze.

#14163
otesileanu

otesileanu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.02.2022

 mihaimihai, on 24 mai 2022 - 22:11, said:

Aparent nu îți merge SIM-ul din mașină, este pe Orange din ce știu și poate nu au acoperire bună unde stai. Mai încearcă dintr-o altă zonă a orașului unde locuiești, eventual apasă pe butonul de SOS din plafon și vezi dacă apelul pleacă (dacă răspunde cineva îți ceri scuze le zici că ai atins din greșeală Posted Image).
Buna idee, multumesc! O sa incerc, e foarte probabil ca asta sa fie - chiar ma intrebam cum altii de pe forum si-au "vazut" masinile de cand au ajuns in Europa... Din pacate asta inseamna deja o prima vizita in service, semnalul nu e maxim unde stau dar nici atat de slab incat sa nu prinda reteaua...

#14164
zetubald

zetubald

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 06.06.2016

 adrian_r5, on 24 mai 2022 - 21:37, said:


Te referi la autonomie si timp de incarcare ?
Ma refer la tot ce implica deplasarea cu o masina electrica, mai ales cu o masina electrica precum Springul, cu limitarile suplimentare pe care le are.
Daca le stii (limitarile) si ti le asumi de la bun inceput, drumul e ok, chiar relaxant. Daca le ignori si te crezi in masina termica, vei fi dezamgit si stresat in cea mai mare parte a drumului.

#14165
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006

 otesileanu, on 25 mai 2022 - 20:49, said:

Buna idee, multumesc! O sa incerc, e foarte probabil ca asta sa fie - chiar ma intrebam cum altii de pe forum si-au "vazut" masinile de cand au ajuns in Europa... Din pacate asta inseamna deja o prima vizita in service, semnalul nu e maxim unde stau dar nici atat de slab incat sa nu prinda reteaua...
Nu stiu daca partea radio GSM din Spring este asa performanta, in plus cred ca e doar 3G iar din ce stiu operatorii GSM din toata lumea au inceput sa "omoare" frecventele 3G sa faca loc pentru 4G. Sunt aplicatii pe telefon pentru a vedea cum stai cu semnalul GSM la tine (pe Android sigur sunt, pe iOS nu stiu). Nu stiu in Romania ce fac in prezent operatorii nostri dar sigur se vor alinia ca doar sunt subsidiare ale lui Orange si Vodafone.

#14166
jimmysp

jimmysp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 31.03.2004
Spring comunica 4G si e setat sa se conecteze la un APN Orange dar face roaming si pe alte retele disponibile in zona (l-am "prins" odata conectat pe Vodafon). Cred ca ar trebui sa vorbesti direct la Dacia, s-ar putea sa fie o incurcatura la ei pe server si de aia nu iti apare butonul de sincronizare.

 otesileanu, on 25 mai 2022 - 20:49, said:

Buna idee, multumesc! O sa incerc, e foarte probabil ca asta sa fie - chiar ma intrebam cum altii de pe forum si-au "vazut" masinile de cand au ajuns in Europa... Din pacate asta inseamna deja o prima vizita in service, semnalul nu e maxim unde stau dar nici atat de slab incat sa nu prinda reteaua...

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate