Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Prostie, incompetenta, greseala, razbunare sau ce altceva ?!

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#73
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006

 LOLkekLOL, on 03 martie 2020 - 08:06, said:

Terminati cu prostiile ca "a gresit doar x". Absolut TOTI au gresit, caci mai multe institutii ale statului nu stiu sa comunice intre ele si comit erori! TOTI merita chemati in judecata si ar trebui condamnati pentru diverse abuzuri si pentru incompetenta! Primaria nu ar trebui sa se ocupe de colectat amenzi sau taxe neemise de primarie, cu atat mai putin sa conditioneze obtinerea unor acte de plata unor chestii catre alte institutii. Politistii nu ar trebui sa poata sa emita amenzi care sa se confunde intre ele pe baza platii. Daca o amenda se plateste pe loc sa scrie/sa fie insemnat pe documentul principal al amenzii astfel incat aceasta sa nu poata ajunge procesata vreodata la "datorii". Cetateanul nici nu ar trebui sa mai aiba vreo grija(cu atat mai putin pastrat chitante) dupa ce plateste amenda.
nici nu se ocupa de plata unor chestii catre alte institutii! aceste amenzi se fac venit la bugetul local, tocmai de aia trebuia informata si institutia care le-a emis ca au fost achitate! ca ar trebui facut in alt mod, e adevarat!

 althea, on 03 martie 2020 - 08:09, said:

Citește tu tot ce a citat. Pun o virgulă și două liniuțe ca să vezi că aveai două variante:

- O copie de pe chitanță se predă de către contravenient agentului constatator, sau
- se trimite prin poștă organului din care acesta face parte, în termenul prevăzut de lege.

Nu ai pe cine să te superi în cazul tău. Toți cei pe care i-ai înșirat (instanța, agentul și cei de la Impozite și taxe) au făcut ce ținea de ei, mai puțin tu - pentru că n-ai știut, e drept, asta însă nu e o scuză și acum când cerți colegii.

Du-te cu dovada plății la Fisc și se rezolvă.


Nu ai dreptate decât la nivel declarativ. Așa ar trebui să fie, dar nu e. Pe cum sunt procedurile acum nu a greșit nimeni, el avea o obligație pe care dacă o respecta nu mai era topicul.
nu e clar deloc! daca agentul constatator a incasat banii si a eliberat chitanta, ce copie trebuia sa mai primeasca??? si de ce nu avea un copiator la el, daca chiar asa trebuia procedat, desi ma indoiesc, a fost doar greseala celor care au comunicat lipsa platii la ITL. Oricum era mai usor sa fie cite un copiator in fiecare masina de politie decit in fiecare autovehicol aflat in circulatie!

 dcr, on 03 martie 2020 - 10:26, said:

Banuiesc ca este din cauza orei inaintate, altfel nu are nicio logica.

E absurd sa platesti in plus niste bani pentru ca niste bugetari nu-si fac treaba pentru care sunt platiti. Ba mai mult, sa umbli prin tribunale, cu avocati, ca sa-ti recuperezi banii tai. Si asta, spun inca o data, pentru ca niste bugetari nu-si fac treaba pentru care sunt platiti sa o faca. Si nici nu raspund pentru faptul acesta.

Nu trebuie sa fie asta normalitatea, nu trebuie permis asa ceva.
Nu este nici o logica, dar asa se lucreaza in relatiile cu statul. In multe cazuri platesti suma ceruta pentru diverse si daca nu esti de acord actionezi in instanta! nu am zis ca e apreciez ce fac si ca e bine, am spus care e procedura legala! si cum esti la mina legii, nu este de ales!

#74
LOLkekLOL

LOLkekLOL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 29.07.2019

 tytysor, on 03 martie 2020 - 22:29, said:

nici nu se ocupa de plata unor chestii catre alte institutii! aceste amenzi se fac venit la bugetul local, tocmai de aia trebuia informata si institutia care le-a emis ca au fost achitate! ca ar trebui facut in alt mod, e adevarat!
Atunci chitantierele si tot ce trebuie sa tine de emisul si incasatul amenzilor trebuie sa tina de primarie. Cand termina militianul programul, depune chitantierele si ce mai are acolo la primarie. Ba ideal ar fi, ca tot suntem in secolul 21, cei care emit amenzi pe loc sa le emita doar cu inregistrare electronica in baza de date a primariei, pe loc ca platite.

#75
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012

 Topp, on 02 martie 2020 - 21:39, said:

Buna sa va fie inima !
     ...
Platesc amenda pe loc .
...
   Norocul meu este ca mai am chitanta, am actele originale de la proces in care arat faptul ca la dosar am atasat inclusiv si acea chitanta.
...
     -Intrebarile sunt:
...
Chiar oricine-si bate joc asa, de oameni ?!

 LuvRaluK, on 02 martie 2020 - 22:14, said:

... daca nu ai trimis la politie dovada platii,
...Daca ai fi trimis o copie dupa chitanta politiei  

io aș zice să nu devenim paranoici...
greșeli sunt peste tot!

iote mai sus cum raluk încearcă să te ajute, dar nu citește atent ce ai scris tu!!!

mai acu fo săptămână mai era un nene care vânduse o mașină, o scăzuse de la fisc - deci dăduse statului toate actele cerute EXACT de ei!
după un an primește de la ANAF scrisoare să trimită toate actele să dovedească că a vândut mașina!!!
:o

cel mai mișto era că cereau: ”copie și în original” trimise pe email!!! hahaha!!!

ziceai că-i fake news!!! :)

#76
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008
REZOLVAREA:
   -- Le-am  dus  celor de la Impozite si Taxe din urbea mea  chitanta originala si copie.
Plus piese  din Dosar din care rezulta, mereu si mereu, pe multe pagini,  faptul ca am platit amenda pe loc, politistilor.
   --Cineva incompetent sau rauvoitor ,  de la Judecatoria judetului respectiv (in care a avut loc fapta), desi  avea copia chitantei atasata, desi  aproape pe fiecare piesa din Dosar  (inclusiv in  intampinarea politistilor) exista scris clar ca am platit amenda pe loc, mi-au trimis, dupa aproape doi ani, in alt judet, unde locuiesc, sa platesc o amenda de 580 lei.
--Drumuri, stres, nervi, timp pierdut, bani ...
--  Oare cine raspunde pentru aceasta nesimtire ?!
   -Pastrati orice chitanta ani multi, Statul, prin incompetentii angajati, o sa vrea mereu sa va lase-n koru nud.
   N-as vrea sa postez aici urarile mele sincere la adresa lor.

Edited by Topp, 04 March 2020 - 21:44.


#77
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
...si cu banii luati. Si tot degeaba.
Naspa.
Macar sansa sa se repete e minima dpdv statistic.
Aparent asta e costul sa traiesti intr-o tara in care inca ai libertatea sa vorbesti despre niste chestii tabu in alte parti, daca e cazul, si cam atat.

#78
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008
Scrisesem ceva pentru userul gushpi.
Dar nu merita.
Asta e tot, fiti fericiti !
   ======================
    Ma simt obligat sa spun ca Judele  n-a catadixit sa rezolve ceva.
        O judecata corecta l-ar fi obligat pe  Jude  sa ceara lamuriri CNADR-ului  mai intai.
           Despre  ce si cum pe acel sector de drum, de ce este linie continua  acolo unde exista indicator cu ,,Sfarasitul tuturor restrictiilor''.
Nu s-a deranjat dumnealui, era doar  o amenda si  30 zile suspendare permis, ce mare branz' un kil de cas ?! Bagatele, sunt lucruri mai importante.
        Nu, dumnealui a motivat ca nu am camera omologata si asa am pierdut.
         Cine ma condamna ca am respectat indicatorul si nu marcajul, sa  judece in curte la el.
  Sanatate tuturor !

Edited by Topp, 04 March 2020 - 22:01.


#79
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,344
  • Înscris: 01.12.2001
Nu de la judecătorie ți-au trimis la DTIL amenda. Nu înțelegi că nu judecătoria se ocupa cu trimiterea amenzilor?


#80
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

 dorin_2k, on 04 martie 2020 - 21:57, said:

Nu de la judecătorie ți-au trimis la DTIL amenda. Nu înțelegi că nu judecătoria se ocupa cu trimiterea amenzilor?
Extraterestri sa fi fost, tot idioti sunt. Si-mi asum ce-am scris, revolta. Asta conteaza.  
Miezul e altul aici. Marlania de care am avut parte, nevinovat fiind, platindu-mi pe loc amenda. Nu mai comentez procesul.

 tytysor, on 03 martie 2020 - 22:29, said:

nu e clar deloc! daca agentul constatator a incasat banii si a eliberat chitanta, ce copie trebuia sa mai primeasca?

....in multe cazuri platesti suma ceruta pentru diverse si daca nu esti de acord actionezi in instanta! nu am zis ca e apreciez ce fac si ca e bine, am spus care e procedura legala!

Multumesc, tytysor !

Edited by althea, 05 March 2020 - 05:21.
fără jigniri, te rog


#81
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006
De curiozitate, combinatia indicator+linie continua mai e inca acolo? Daca da, ai facut o sesizare catre CNADNR sa rezolve situatia?

#82
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

 LuvRaluK, on 05 martie 2020 - 09:22, said:

De curiozitate, combinatia indicator+linie continua mai e inca acolo? Daca da, ai facut o sesizare catre CNADNR sa rezolve situatia?
  Da, inca exista, politia sta adesea la panda in acel loc, am si filmare atasata la Dosar.
    Daca un judecator a judecat fara sa-l intereseze proba, sigur o sa ma asculte pe mine CNADR-ul.

#83
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006

 Topp, on 04 martie 2020 - 21:47, said:

Scrisesem ceva pentru userul gushpi.
Dar nu merita.
Asta e tot, fiti fericiti !
   ======================
Ma simt obligat sa spun ca Judele  n-a catadixit sa rezolve ceva.
O judecata corecta l-ar fi obligat pe  Jude  sa ceara lamuriri CNADR-ului  mai intai.
   Despre  ce si cum pe acel sector de drum, de ce este linie continua  acolo unde exista indicator cu ,,Sfarasitul tuturor restrictiilor''.
Nu s-a deranjat dumnealui, era doar  o amenda si  30 zile suspendare permis, ce mare branz' un kil de cas ?! Bagatele, sunt lucruri mai importante.
Nu, dumnealui a motivat ca nu am camera omologata si asa am pierdut.
Cine ma condamna ca am respectat indicatorul si nu marcajul, sa  judece in curte la el.
  Sanatate tuturor !
Tu ai dat examen pentru permis la Pitesti? nu prea pari in tema cu legislatia in domeniu!

#84
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,608
  • Înscris: 16.08.2010

 Topp, on 05 martie 2020 - 11:30, said:

  Da, inca exista

Pai pune bre un link din google maps, vrei sa murim de curiozitate?

#85
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006

 Topp, on 02 martie 2020 - 21:39, said:

Judecatorul nu ia in calcul proba video, nici pe cea din timpul depasirii( am camera la bord), nici pe cea ulterioara, pe motiv ca nu-i omologata camera. Si nu s-a sinchisit sa ceara lamuriri  de la CNADR asupra anomaliei.  Personal, as fi facut acest demers, pentru o judecata corecta.

 Topp, on 05 martie 2020 - 11:30, said:

Da, inca exista, politia sta adesea la panda in acel loc, am si filmare atasata la Dosar.
Daca un judecator a judecat fara sa-l intereseze proba, sigur o sa ma asculte pe mine CNADR-ul.

Daca nici macar nu ai incercat sa faci o sesizare sa se remedieze problema ...
Te-ai mira, dar CNADNR chiar raspunde la sesizari si rezolva problemele semnalate ... am facut vreo 4 sau 5 sesizari la ei legate de indicatoare si marcaje si toate s-au rezolvat in 15-30 de zile.

#86
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,167
  • Înscris: 28.06.2005
Indicatorul acela anunță sfârșitul tuturor restricțiilor pe care le-ai avut până la el.
Dar nu dă liber la depășirea pe linia continuă care apare după.

#87
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

 Topp, on 04 martie 2020 - 21:33, said:

           -Pastrati orice chitanta ani multi, Statul, prin incompetentii angajati, o sa vrea mereu sa va lase-n koru nud.

Eu asta fac de vreo 20 de ani. Chiar trei sa-mi zica cineva s-o fac?

 LuvRaluK, on 05 martie 2020 - 13:21, said:

Daca nici macar nu ai incercat sa faci o sesizare sa se remedieze problema ...

"S-o faca altii", :lol:

#88
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

 sfantu.dracu, on 05 martie 2020 - 13:33, said:

Indicatorul acela anunță sfârșitul tuturor restricțiilor pe care le-ai avut până la el.
Dar nu dă liber la depășirea pe linia continuă care apare după.
I-am zis si eu treaba asta in postarea #52. Depasirea nu era restrictionata pana la indicator (avusese linie discontinua, dupa propriile declaratii), asa ca se poate deduce logic ca avea restrictie de viteza, de claxon, de oprire, stationare, intoarcere, orice altceva. Dar nu si de depasire. Cand a aparut indicatorul, tot ce era restrictionat inainte de el a devenit permis, dar a aparut o noua restrictie: depasirea.

#89
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012

 Topp, on 04 martie 2020 - 21:47, said:

Scrisesem ceva pentru userul gushpi.
Dar nu merita.
Asta e tot, fiti fericiti !
   ======================
Ma simt obligat sa spun ca Judele  n-a catadixit sa rezolve ceva.
O judecata corecta l-ar fi obligat pe  Jude  sa ceara lamuriri CNADR-ului  mai intai.
   Despre  ce si cum pe acel sector de drum, de ce este linie continua  acolo unde exista indicator cu ,,Sfarasitul tuturor restrictiilor''.
Nu s-a deranjat dumnealui, era doar  o amenda si  30 zile suspendare permis, ce mare branz' un kil de cas ?! Bagatele, sunt lucruri mai importante.
Nu, dumnealui a motivat ca nu am camera omologata si asa am pierdut.
Cine ma condamna ca am respectat indicatorul si nu marcajul, sa  judece in curte la el.
  Sanatate tuturor !

e, noi îți înțelegem revolta..., pe juma ești de înțeles, DAR:
-judele a rezolvat conform legii, nu e el vinovat că n-ai tu cameră omologată! :(
-judele a rezolvat contestația, nu a rezolvat situația indicatoarelor pt că nu despre asta era vorba

dacă vrei să rezolve problema indicatoarelor, dă-n judecată CNADR că nu are indicatoare corecte!

la judecătorie se judecă „spețe” :)

#90
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,167
  • Înscris: 28.06.2005
@danvlas: Știu că i-ai spus, dar am scris și eu în speranța că poate accepta mai repede dacă-i spun mai mulți.

Cât despre cererea de a plăti din nou amenda, o consider o eroare de necomunicare între instituții și nu reavoință.

Edited by sfantu.dracu, 06 March 2020 - 08:56.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate