Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Prostie, incompetenta, greseala, razbunare sau ce altceva ?!

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#55
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Bai fratilor. Omul a platit la organul din masina, direct! Organ care are un chitantier cu fiecare document in cel putin 2 exemplare (or fi 3 dar nu m-a interesat sa le platesc lor cand am luat amenda). Unu la pulime, unu la cotor care se preda la sediul organelor la iesire din tura. Un alt organ ar fi trebuit sa fie in exercitiul functiunii si sa bifeze ca pulimea si-a platit deja amenda pe loc, la organul din masina. Dar nu a facut-o pentru ca nah, pulimea e pulime si nu merita respect si trebuie pus pe drumuri sa vada cine e bos de bos in tara.
Acu, astia care ziceti ca trebuia sa trimita o copie dupa dovada platii la sediul organelor .... va intreb eu de ce sa o faca? Ca doar organul avea dovada platii! Incep sa cred ca testul ala PISA e mai valabil ca oricand.

#56
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,020
  • Înscris: 01.05.2004

View Posttytysor, on 03 martie 2020 - 00:02, said:

Vad ca insisti pe ideea asta. De ce sa nu platesti banii, ca sa-ti rerzolvi cealalta problema si apoi ii dai in judecata ceri banii inapoi, despagubiri, cheltuieli cu avocatul, etc?
Banuiesc ca este din cauza orei inaintate, altfel nu are nicio logica.

E absurd sa platesti in plus niste bani pentru ca niste bugetari nu-si fac treaba pentru care sunt platiti. Ba mai mult, sa umbli prin tribunale, cu avocati, ca sa-ti recuperezi banii tai. Si asta, spun inca o data, pentru ca niste bugetari nu-si fac treaba pentru care sunt platiti sa o faca. Si nici nu raspund pentru faptul acesta.

Nu trebuie sa fie asta normalitatea, nu trebuie permis asa ceva.

#57
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Pentru ca traim in Romania, daca intr-o institutie exista 5 ghisee, notate de la 1 la 5, cetateanul trebuie sa ia o hirtuta de la unul dintre ele, nu se stie exact de la care, dar afla el dupa ce sta la coada la citeva dintre ele, dupaia trebuie sa se plimbe aleatoriu pe la celelalte ghisee, ca sa fie inregistrat in calculatorul respectivului ghiseu si sa primeasca o stampila, dupa care trebuie sa se intoarca la primul ghiseu ca sa confirme ca in sfirsit dolenanta lui este inregistrata in toate cele 5 calculatoare existente in cladire. Voi ati fi vrut cumva sa existe o baza comuna si calculatoarele legate in retea ? Pai in cazul asta ajunge un singur ghiseu si trebuiau dati 4 oameni afara si asta nu se poate.

Topp, tu ai platit pe loc la militianul de pe teren, dar ai uitat sa trimiti o copie "xerox" militianului care se ocupa cu stergerea din catastiful cu datornici, ala de la birou. Militianul la care ai dat bani, sa dus cu chitanta si bani la caseria unde se predau bani, iar cu PV-ul sa dus si la predat la biroul cu datornici. Deci el a predat ce avea de predat, la cele 2 ghisee unde trebuie sa stea el la coada. Asa ca la ghiseul cu datornici, a ajuns doar PV-ul si nu si o copie dupa chitanta predata la caserie. Tu ce ai fi vrut ? Sa mearga militianul la un "xerox" si sa plateasca din bani lui ca sa faca o copie dupa citanta ?

Edited by florin71_skoda, 03 March 2020 - 10:49.


#58
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postpetman, on 03 martie 2020 - 10:11, said:

Acu, astia care ziceti ca trebuia sa trimita o copie dupa dovada platii la sediul organelor .... va intreb eu de ce sa o faca? Ca doar organul avea dovada platii!  
Măi, s-a pus și textul din ordonanță care zice asta, la ce mai întrebi DE CE?! E scoasă din burtă? Poliția avea/ținea chitanța ca să dovedească faptul că s-au încasat banii, nu erau obligați să facă copie s-o trimită la Fisc. Că nu era rău s-o facă sunt de acord, dar asta-i situația.

View Postpetman, on 03 martie 2020 - 10:11, said:

Incep sa cred ca testul ala PISA e mai valabil ca oricand.
Lasă subtilitățile!

#59
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Arăți chitanța la DTIL și gata. Șterg aia in sistem.   
Dar sa pastrezi chitata, ca de lene astia doar zic ca te sterg...
Si peste un an iar esti dator.

Ptr initiator - intre institutiile statului roman nu exista transmitere de date/comunicare.
Deci - pastrezi chitantele, ca tu trebuie sa dovedesti ca esti cinstit.

#60
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001

View Postalthea, on 03 martie 2020 - 10:47, said:

Măi, s-a pus și textul din ordonanță care zice asta, la ce mai întrebi DE CE?! E scoasă din burtă? Poliția avea/ținea chitanța ca să dovedească faptul că s-au încasat banii, nu erau obligați să facă copie s-o trimită la Fisc. Că nu era rău s-o facă sunt de acord, dar asta-i situația.
Lasă subtilitățile!

Nu e nicio subtilitate! E spusa pe direct.
Ma gandesc ca stii cine transmite mai departe la fisc/primarie ca nu au incasat amenda, nu?
Daca nu stii iti zic eu. Organul. Care deja avea dovada ca a incasat banii dar i-a fost lene sa bifeze asta.
E de noaptea mintii sa ii trimita pulimea copie xerox dupa chitanta aceluiasi organ care are deja chitanta in original. Desi cu ce kkturi ne confruntam in Ro nu ma mai mira nimic.

Cazul meu. La AFM rabla pentru firme am avut de pregatit un dosar. In care se cerea certificat constator de la AFM care sa certifice ca nu ai datorii la ei ca doar sunt poluator si bag deseuri de ambalaje in piata (aici daca ai fost prost si ai declarat esti bun de plata/control dar daca nu ai declarat nu-ti face nimeni nimic.. Deci eu am cerut certificatul in original de la AFM (de la biroul aferent) si l-am trimis tot in original la AFM (la biroul care se ocupa de proiecte). Sesizati idiotenia? Cand foarte bine depuneai dosarul, biroul proiecte intra pe calc si clicka clicka verifica daca pulimea e in regula si bifa acolo ca esti si gata. Nu nene.

#61
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

View Postmisu183, on 03 martie 2020 - 05:10, said:

Datorita lipsei de incredere eu mi-am platit amenda 50% la ghiseu. Puteam foarte bine sa o fac si online

ultima data cand am avut o amenda platita dar neinregistrata la taxe si impozite eram impartiti aproape egal la coada: 50% platisera la ghiseu, 50% platisera online :)
au cei de la taxe si impozite un formular dedicat pentru asa ceva, atasezi dovada platii si se rezolva rapid.

#62
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,020
  • Înscris: 01.05.2004

View Postalthea, on 03 martie 2020 - 10:47, said:

Măi, s-a pus și textul din ordonanță care zice asta, la ce mai întrebi DE CE?! E scoasă din burtă? Poliția avea/ținea chitanța ca să dovedească faptul că s-au încasat banii, nu erau obligați să facă copie s-o trimită la Fisc. Că nu era rău s-o facă sunt de acord, dar asta-i situația.
Nu prea ai platit amenzi in alte judete decat cel de resedinta :)

Trebuie sa trimiti copie dupa chitanta la sediul Politiei pe raza careia s-a produs contraventia, nu la Fisc. Normal ar fi logic sa trimiti copie numai atunci cand platesti in alta parte nu atunci cand platesti amenda direct organului. La Fisc o duci cand iti apare pe rol ca "ai amenzi" :D

Politia nu face copii dupa chitante, ei transmit catre Fisc situatia cu procesele verbale si chitantele incasate. Sau ar trebui sa o faca :)

#63
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Totul se va rezolva atunci cand portalul e-Romania va fi functional.
Proiectul, initiat acum 11 ani, e intr-un stadiu foarte avansat (adica nimic), statul urmeaza sa rezerve numele portalului, dar din pacate acest nume a fost deja rezervat de niste dezvoltatori... imobiliari.

Pentru cei cu simtul umorului: https://ro.wikipedia.../wiki/E-Romania

Edited by danvlas, 03 March 2020 - 12:36.


#64
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,450
  • Înscris: 24.02.2017

View PostTopp, on 02 martie 2020 - 21:39, said:

             -Intrebarile sunt:
  - Daca in Dosar exista copia  chitantei de plata, daca acest fapt apare la insiruirea de inscrisuri pe care le-am  atasat  ca proba,
  de ce mi se cere, dupa aproape doi ani,  sa platesc amenda integrala, de 580 lei ?!  Exista in Dosar copia Chitantei care atesta faptul
  ca am platit amenda pe loc, 50%.



Ce zici tu acolo ? :)   Mie imi vine la Posta impozitul pe masina al fostului proprietar al apartamentului meu. Omul a emigrat in Franta in 1990 , unde a si murit. Masina nu mai e in circulatie oricum pe numele lui si in mod sigur nu mai e deloc pentru ca o vanduse (avea o lada).
Deci cam asa functioneaza parghiile statului Roman.....

#65
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Din nou prostia cu camera neomologata.
Trebui crescut putin nivelul de constientizare a faptului ca

O camera sau un echipament trebuie sa fie omologate pt a putea acuza pe cineva de incalcarea unei legi.

Atat! Asta e singura constrangere legata de omologare dar din pacate necunoasterea legii ajunge pana la cele mai inalte niveluri. Dreptul cuiva la aparare nu este restrictionat de omologarea unei camere arunci cand este invinuit pe nedrept si cu atat mai mult cand nu exista alte dovezi.

Doar dreptul de a acuza pe cineva este restrictionat de omologarea echipamentului probator!

#66
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,522
  • Înscris: 18.10.2011

View PostBogotta, on 03 martie 2020 - 13:17, said:



Ce zici tu acolo ? Posted Image   Mie imi vine la Posta impozitul pe masina al fostului proprietar al apartamentului meu. Omul a emigrat in Franta in 1990 , unde a si murit. Masina nu mai e in circulatie oricum pe numele lui si in mod sigur nu mai e deloc pentru ca o vanduse (avea o lada).
Deci cam asa functioneaza parghiile statului Roman.....
lada cu roti sau fara?

#67
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View PostFreeThinker, on 03 martie 2020 - 08:46, said:

Totusi, chitantierul agentului nu are dublu/triplu exemplar? Nu i-a ramas o copie atunci cand a incasat banii? Ii mai trebuie inca o copie?

Ai citit legea?
Acolo se scrie sa trimiti o copie la politie, pentru ca politia (alt departament) sa nu trimita la financiar.
Institutiile statului nu pot functiona perfect, asa cum nici voi nu sunteti perfecti ca sustineti pe Dancila prim-ministru.
Daca citesti legea e suficient.
Mie mi-a zis politistul cand m-a amendat, si, daca nu ma insel scrie si pe PV. L-ai citit?

View Postpetman, on 03 martie 2020 - 10:11, said:

Bai fratilor. Omul a platit la organul din masina, direct!

Ai citit procesul verbal?

View Postdcr, on 03 martie 2020 - 10:26, said:

E absurd sa platesti in plus niste bani pentru ca niste bugetari nu-si fac treaba pentru care sunt platiti.
Bugetarii aia sunt oglinda noastra. Noi ii vrem asa, altfel am avea pretentii la vot, dar nu ne pasa.
Chiar si asa, daca citesti ce ti se da, esti protejat

View Postdcr, on 03 martie 2020 - 12:32, said:

Nu prea ai platit amenzi in alte judete decat cel de resedinta Posted Image

Trebuie sa trimiti copie dupa chitanta la sediul Politiei pe raza careia s-a produs contraventia, nu la Fisc.

Corect, ceea ce am facut eu, am trimis email si la politie si la fisc.
La fisc scrisoare recomandata

View PostBogotta, on 03 martie 2020 - 13:17, said:

Ce zici tu acolo ? Posted Image   Mie imi vine la Posta impozitul pe masina al fostului proprietar al apartamentului meu. Omul a emigrat in Franta in 1990 , unde a si murit. Masina nu mai e in circulatie oricum pe numele lui si in mod sigur nu mai e deloc pentru ca o vanduse (avea o lada).
Deci cam asa functioneaza parghiile statului Roman.....

V-am mai zis, vreti povesti despre cum isi face datoria guvernul???
Plecat de 2 ani din tara imi vine citatie de la cca financiara ca nu mi-am platit impozitul
Si m-a costat sa ma justific vreo $250
Si nu am incalcat nici o lege, nu am depasit pe banda continua cum a facut Gicu dupa care se plange ca a incalcat legea, dar nu asa tare

#68
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001

View PostBogotta, on 03 martie 2020 - 13:17, said:

Mie imi vine la Posta impozitul pe masina al fostului proprietar al apartamentului meu.
Nu iti vine ȚIE!!!
Vine in cutia postala un plic care nu iti e adresat tie. Il ignori sau il returnezi la postats si scrii pe el : "destinatar necunoscut"
Nu il deschizi, nu te intereseaza

Edited by dorin_2k, 03 March 2020 - 14:03.


#69
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdorin_2k, on 03 martie 2020 - 14:03, said:

Nu iti vine ȚIE!!!
Vine in cutia postala un plic care nu iti e adresat tie. Il ignori sau il returnezi la postats si scrii pe el : "destinatar necunoscut"
Nu il deschizi, nu te intereseaza

In alte tari deschiderea corespondentei se penalizeaza cu puscarie

#70
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,613
  • Înscris: 16.08.2010

View PostTsunnnami, on 03 martie 2020 - 13:58, said:

Ai citit legea?

A scris Althea mai sus. E ordonanta. Dar daca tu zici ca e lege, e clar...

View PostTsunnnami, on 03 martie 2020 - 13:58, said:

Acolo se scrie sa trimiti o copie la politie, pentru ca politia (alt departament) sa nu trimita la financiar.

Daca primesti amenda de la un garcea comunal, te duci acolo la post si gasesti vreo trei de garcea in total. Nu sunt multe 'departamente'. Eu m-am dus personal si i-am dat copia lu' acelasi garcea care m-a amendat. Dar eu am platit la taxe si impozite, la primaria de care apartin eu. E o diferenta, nu? Trebuia sa afle acel 'special' ca am platit, ca daca-i plateam personal presupun ca stia.

Dar da, e bine sa trimitem o copie si lu' ma-sa agentului, ca sa-i aminteasca 'uite ba, asta a platit'.

View PostTsunnnami, on 03 martie 2020 - 13:58, said:

Institutiile statului nu pot functiona perfect, asa cum nici voi nu sunteti perfecti ca sustineti pe Dancila prim-ministru.

Pardon!

View PostTsunnnami, on 03 martie 2020 - 13:58, said:

Daca citesti legea e suficient.

Prima oara e greseala, a doua oara e...

#71
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Mie nu mi se pare deloc normal ca sa dovedesti unui organ al statului faptul ca ai platit ceva catre alt organ al statilui.
In nicio circumstanta.

#72
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu e, dar uite ce se întâmplă când nu o faci.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate