Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Prostie, incompetenta, greseala, razbunare sau ce altceva ?!

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#37
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006

View PostTopp, on 02 martie 2020 - 23:27, said:

Foarte corect ce spui.
Daca ai timp si bani, daca nu muncesti, trebuie sa te plimbi de cateva ori intre judete.  Pierderea ta.
Dar daca esti in cazul meu, in care tb urgent (deoarece actele expira), sa inmatriculezi o masina  ?!
  Platesti 580 lei si te lasi pagubas ?
   Ma tem ca  pe asta mizeaza ei. Da-o-n pana noastra de populime....
Eu as zice altfel :  ,,Afara cu incompetentii'' !!
Vad ca insisti pe ideea asta. De ce sa nu platesti banii, ca sa-ti rerzolvi cealalta problema si apoi ii dai in judecata ceri banii inapoi, despagubiri, cheltuieli cu avocatul, etc?

#38
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006

View PostTopp, on 02 martie 2020 - 23:52, said:

  Dar Judecatorul a vazut in Dosar ca am platit amenda !
Ce nu-i clar ?!

Tu nu ai priceput ca judecatorul nu este bagat in afacerea asta???
44%??

#39
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View PostTopp, on 02 martie 2020 - 21:39, said:

             -Intrebarile sunt:
  - Daca in Dosar exista copia  chitantei de plata, daca acest fapt apare la insiruirea de inscrisuri pe care le-am  atasat  ca proba,
  de ce mi se cere, dupa aproape doi ani,  sa platesc amenda integrala, de 580 lei ?!  Exista in Dosar copia Chitantei care atesta faptul
  ca am platit amenda pe loc, 50%.
   - Cine, care, ce  personal poate face acest lucru,   din Judecatorie si oare de ce ? Nu-i pot invinui pe cei de la Impozite si Taxe, ei sunt executanti
  in  aceasta speta
- Oare aceste greseli, intentionate sau nu, nu le plateste nimeni ?! Cu starea mea psihica, cu drumurile facute, cu dreptatea in sine, cum ramane ?!
Chiar oricine-si bate joc asa, de oameni ?!
pe rand:
- nu-i pasa nimanui de la taxe si impozite de procesul tau. n-au acces la astfel de date.
- ai inteles fix pe dos :). n-are nimeni din judecatorie nimic cu tine, pur si simplu la cei de la taxe si impozite n-a ajuns dovada platii
- din ce povestesti, greseala e fix la tine. scrie foarte clar pe PV ca trebuie sa trimiti dovada platii la cei care au emis amenda (sectia de politie trecuta pe PV).

#40
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,586
  • Înscris: 16.08.2010

View PostLuvRaluK, on 02 martie 2020 - 23:12, said:

Din cate spune legea, DA! Art. 109. (8) (care era in vigoare la momentul respectiv) ... "O copie de pe chitanță se predă de către contravenient agentului constatator sau se trimite prin poștă organului din care acesta face parte, în termenul prevăzut de lege." Cu articolul asta ei se spala pe maini ... o simpla trimitere prin posta a copiei chitantei si nu mai aveai stresul de acum.

Prima oara n-ai inteles (#12), dar fiindca revii cu aceeasi greseala, se pare ca ai nevoie sa ti se explice de mai multe ori:

In situatia in care platesti o amenda la primarie la taxe si impozite, da, faci o copie si o trimiti agentului constatator, sau o duci personal (eu asa am facut). Dar in cazul de fata de ce ar trebui sa-i trimita ceva? Nu ii platise personal? La ce ii trebuia agentului o copie? Nu avea deja o copie in chitantierul din dotare?

#41
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View PostLuvRaluK, on 02 martie 2020 - 23:12, said:

Din cate spune legea, DA! Art. 109. (8) (care era in vigoare la momentul respectiv) ... "O copie de pe chitanță se predă de către contravenient agentului constatator sau se trimite prin poștă organului din care acesta face parte, în termenul prevăzut de lege." Cu articolul asta ei se spala pe maini ... o simpla trimitere prin posta a copiei chitantei si nu mai aveai stresul de acum.
   "O copie de pe chitanță se predă de către contravenient agentului constatator''....
D -soara! Sau ce oti fi ! Hai ca o luam razna !
   Citesti ceea ce scrii ?!  
Repet: Amenda le-am platit-o direct lor, in mana, conform Legislatiei de atunci.
  Deci platesc amenda politistului, acesta numara banii, imi da chitanta si eu trebuie sa fac copie si sa i-o dau ?!  
      Trebuia  sa am un xerox in portbagaj ?!
                     Am platit direct politistului, nu la Taxe si Impozite, am platit asa cum prevedea atunci legislatia.
      Sunteti pe alta lume, de-aia se intampla atatea, nu stiu cum, cu X si O ati ajuns in scaune.
Ce trebuia sa fac ?! Sa merg repede in benzinarie, la Primarie, sa fac un xerox si sa le dau  copie pe ce au scris in ultimele minute  de panda ?!

   Dar mai treziti-va!
           Mai lasa-ma, te rog.

Edited by Topp, 03 March 2020 - 00:22.


#42
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011

View PostTopp, on 02 martie 2020 - 22:52, said:

  Da, stiu asta si o stie oricine a avut de-a face cu Fiscul.
   Intrebarea se pune asa insa:
   Daca eu am de inmatriculat o masina cumparata acum, Fiscalul si nr rosii expira  si eu am de platit o amenda pe care am platit-o demult, pe cine trag la raspundere, cat dureaza,  ?  Un an ?! Mai pot inmatricula masina atunci ?!
Cat pierd cu masina care nu circula ?  Cu platforma, cu alt RAR, cu toate astea si mai multe ?!
Repet , eu sunt un cetatean corect, la zi cu toate darile, eventual amenzile.
Nu datorez nimic nimanui insa aceste institutii te aduc in pragul disperarii ?!
S-ar putea sa poti daca ai ceva activitate comerciala unde ai nevoie de masina. Aduci dovezi: incasari etc etc. Trebuie dovedit cat pierzi, cat scoteai in mod normal, cu masina. Dar cred ca e ceva de furca si nu stiu daca merita. De aia le si merge.

#43
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View Posttytysor, on 03 martie 2020 - 00:04, said:

Tu nu ai priceput ca judecatorul nu este bagat in afacerea asta???
44%??
Bine ca-s eu bun de plata a doua oara.
Esti satisfacut ?!

View Posttytysor, on 03 martie 2020 - 00:02, said:

Vad ca insisti pe ideea asta. De ce sa nu platesti banii, ca sa-ti rerzolvi cealalta problema si apoi ii dai in judecata ceri banii inapoi, despagubiri, cheltuieli cu avocatul, etc?
De ce trebuie sa faca asta un cetatean corect si sa nu fie ei corecti ? De ce trebuie sa am eu, nevinovat, emotii ?!
Daca esti un tip resemnat in fata lor, ok...le merge, au statistica.

#44
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View Post_Smiley_, on 03 martie 2020 - 00:12, said:

pe rand:
- nu-i pasa nimanui de la taxe si impozite de procesul tau. n-au acces la astfel de date.
- ai inteles fix pe dos Posted Image. n-are nimeni din judecatorie nimic cu tine, pur si simplu la cei de la taxe si impozite n-a ajuns dovada platii
- din ce povestesti, greseala e fix la tine. scrie foarte clar pe PV ca trebuie sa trimiti dovada platii la cei care au emis amenda (sectia de politie trecuta pe PV).
Pe rand:
  -  Nu i-am acuzat pe cei de la taxe si Impozite. Ai fi constatat asta, daca ai fi citit atent
      - Pai daca eu iti dau in mana 290 lei, tot eu ma duc sa-ti trimit copie ?!  WTF ?!
   Daca n-ar fi fost proces, daca as fi platit amenda la  taxe si impozite, poate ca da.
Politistii nu s-au asteptat la contestatie, pe judecator l-a durut in motul bastii, altcineva vine dupa aproape doi ani sa-mi spuna ca trebuie sa platesc.
  Cum s-a judecat acest proces, daca judecatorul n-a vazut  chitanta ?!
   Un lant al slabiciunilor, in defavoarea cetateanului.
   N-o sa-l rezolve nimeni.  O sa fiu atacat si o sa mi se explice ca-s prost, ca Rada Baba, ca Baba Rada.  
   Multi au postat, si le recunosc, prin ani, neputinta,  putini s-au implicat sa inteleaga.  Acestora le multumesc, se stiu.
  Dupa tot ce mi se intampla, vin cei cu X si O sa-mi spuna ca ,, Ba,  Moromete, esti prost. Plateste, bre, foncierea!''

Rog Adminul sa inchida, eu renunt.

Edited by Topp, 03 March 2020 - 01:11.


#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostTopp, on 03 martie 2020 - 01:06, said:



Te lupti cu morile de vand aka sistemul din Romania, cu institutiile de stat putrede. Vrei ca institutiile statului sa isi faca datoria??? Mai greu acum dupa 30 de ani de dormit, au ruginit. Si asta din cauza ta, a mea si a celorlalti care au permis asta. Acum vrem sa lucreze ca unse. Degeaba vrem noi asta daca sunt ruginite. Peste 15 ani poate o sa fie asa cum ne dorim.

Edited by MembruAnonim, 03 March 2020 - 02:28.


#46
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015
Data viitoare stii si o sa trimiti scan prin email (merge si pe email) cu chitanta

Parfca esti un copilas caruia i s-a rupt varful la creion.

Daca politistul te trimitea sa platesti amenda la cca financiara pe motiv ca nu are chitantier, erai mai fericit?
Ca mie asa mi s-a intamplat de 2 ori
Si o data plecam din tara pentru 2 saptamani.

Se poate si mai rau.

Daca vrei sa-ti povestesc, adu niste lemne, baga-le-n soba, pune o cana de vin rece si hai la sensei
De votat, votezi?

#47
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
Datorita lipsei de incredere eu mi-am platit amenda 50% la ghiseu. Puteam foarte bine sa o fac si online. Sunt adeptul platilor online de orice fel. Cand e vorba de plati la stat o fac batraneste deplasandu-ma la ghiseu. Sa-mi apara chitanta de la ei ca sa fiu sigur ca nu am surprize mai tarziu.

#48
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,269
  • Înscris: 01.12.2001
Inițiator
Citești și răspunzi doar la unele postări.
Eu și mai mulți ți-au zis că nu are nicio treabă judecătorul. Greșeala e la postul de politie ce a trimis debitul la DTIL.
Ce tot o dai cu judecătorul și grefierul?
A greșit un polițist.
Nu e prima oara, nici ultima.

#49
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Nici eu nu inteleg ce treaba are fiscul ca a vazut judecatorul o copie dupa chitanta la un dosar Posted Image

Si eu am patit cu o amenda rutiera platita, mi-a venit din nou dupa un an. Le-am dat mail cu vestita copie dupa chitanta si s-a sters.

#50
LOLkekLOL

LOLkekLOL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 29.07.2019

View Postdorin_2k, on 03 martie 2020 - 07:27, said:

Eu și mai mulți ți-au zis că nu are nicio treabă judecătorul. Greșeala e la postul de politie ce a trimis debitul la DTIL.
Ce tot o dai cu judecătorul și grefierul?
A greșit un polițist.
Terminati cu prostiile ca "a gresit doar x". Absolut TOTI au gresit, caci mai multe institutii ale statului nu stiu sa comunice intre ele si comit erori! TOTI merita chemati in judecata si ar trebui condamnati pentru diverse abuzuri si pentru incompetenta! Primaria nu ar trebui sa se ocupe de colectat amenzi sau taxe neemise de primarie, cu atat mai putin sa conditioneze obtinerea unor acte de plata unor chestii catre alte institutii. Politistii nu ar trebui sa poata sa emita amenzi care sa se confunde intre ele pe baza platii. Daca o amenda se plateste pe loc sa scrie/sa fie insemnat pe documentul principal al amenzii astfel incat aceasta sa nu poata ajunge procesata vreodata la "datorii". Cetateanul nici nu ar trebui sa mai aiba vreo grija(cu atat mai putin pastrat chitante) dupa ce plateste amenda.

Edited by LOLkekLOL, 03 March 2020 - 08:07.


#51
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostTopp, on 03 martie 2020 - 00:15, said:

   "O copie de pe chitanță se predă de către contravenient agentului constatator''....
D -soara! Sau ce oti fi ! Hai ca o luam razna !
   Citesti ceea ce scrii ?!  
Citește tu tot ce a citat. Pun o virgulă și două liniuțe ca să vezi că aveai două variante:

- O copie de pe chitanță se predă de către contravenient agentului constatator, sau
- se trimite prin poștă organului din care acesta face parte, în termenul prevăzut de lege.

Nu ai pe cine să te superi în cazul tău. Toți cei pe care i-ai înșirat (instanța, agentul și cei de la Impozite și taxe) au făcut ce ținea de ei, mai puțin tu - pentru că n-ai știut, e drept, asta însă nu e o scuză și acum când cerți colegii.

Du-te cu dovada plății la Fisc și se rezolvă.

View PostLOLkekLOL, on 03 martie 2020 - 08:06, said:

Terminati cu prostiile ca "a gresit doar x". Absolut TOTI au gresit, caci mai multe institutii ale statului nu stiu sa comunice intre ele si comit erori!  
Nu ai dreptate decât la nivel declarativ. Așa ar trebui să fie, dar nu e. Pe cum sunt procedurile acum nu a greșit nimeni, el avea o obligație pe care dacă o respecta nu mai era topicul.

#52
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Aia de la taxe si impozite au primit informatia ca s-a emis o amenda. Poate ca au primit si informatia ca debitul s-a stins, caz in care un functionar de acolo a fost neatent. Sau n-au primit-o, caz in care un politai a fost neatent. Judecatoria n-are nici o treaba sa trimita vreo informatie vreunei autoritati a statului.

Inca ceva. "Sfarsitul tuturor restrictiilor" se refera la restrictiile pe care le-ai avut pana la intalnirea lui. Nu se refera la linia continua care incepe de la el incolo. Deci... nu aveai voie sa depasesti ;)

#53
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,586
  • Înscris: 16.08.2010

View Postalthea, on 03 martie 2020 - 08:09, said:

- O copie de pe chitanță se predă de către contravenient agentului constatator, sau
- se trimite prin poștă organului din care acesta face parte, în termenul prevăzut de lege.

Nu ai pe cine să te superi în cazul tău. Toți cei pe care i-ai înșirat (instanța, agentul și cei de la Impozite și taxe) au făcut ce ținea de ei, mai puțin tu - pentru că n-ai știut, e drept, asta însă nu e o scuză și acum când cerți colegii.

Am scris la #40...

Totusi, chitantierul agentului nu are dublu/triplu exemplar? Nu i-a ramas o copie atunci cand a incasat banii? Ii mai trebuie inca o copie?

Trebuie musai plimbata inca o hartie doar fiindca agentul ala are nevoie sa i se reaminteasca ce a mancat ieri?

Pentru mine e greu de inteles.

#54
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostMembruAnonim, on 02 martie 2020 - 23:27, said:

30 de ani am dormit pe noi si acum ne plangem de efectele inactiunii noastre....
romanii sunt asa de 2000 de ani. nu va legati de vremurile actuale, asa este multimea asta de oameni numiti r®om(an)i.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate