Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Prostie, incompetenta, greseala, razbunare sau ce altceva ?!

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#19
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,517
  • Înscris: 18.10.2011

View PostTopp, on 02 martie 2020 - 22:16, said:

Da, man, pare simplu.
Eu intreb insa...cum, cine, de ce, dupa aproape doi ani sa-ti faca asa ceva ?
  Care e scopul ?
Intrebarile din titlul topicului is de pomana ?!
Te miri ce datorii care figureaza neonorate sau de plata (uneori gresit, ca se uita niste oameni in registre, pe ecrane, manual, introduc in alte sisteme tot manual etc), se strang periodic intr-un sistem, se fac rapoarte catre alta institutie, periodic (si la 1-2 ani), apoi, pana le prelucreaza primitorii, mai dureaza etc etc. S-au trezit unii si cu datorii de 7-8 ani de la anaf, chiar daca se prescrisesera etc etc. Chitantele importante se pastreaza 10 ani, ca sa nu fie discutii.

Edited by aaaa4567, 02 March 2020 - 22:42.


#20
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View Postdcr, on 02 martie 2020 - 22:23, said:

Nu trebuie sa trimită nimic Poliției, a plătit pe loc, Poliției Posted Image
Ezact !
Asa era atunci, pana in nu-s care august cand s-a sistat faza cu plata direct politistului constatator.

#21
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,517
  • Înscris: 18.10.2011

Quote

- Daca in Dosar exista copia  chitantei de plata, daca acest fapt apare la insiruirea de inscrisuri pe care le-am  atasat  ca proba,
  de ce mi se cere, dupa aproape doi ani,  sa platesc amenda integrala, de 580 lei ?!  Exista in Dosar copia Chitantei care atesta faptul
  ca am platit amenda pe loc, 50%.
   - Cine, care, ce  personal poate face acest lucru,   din Judecatorie si oare de ce ?

Nu s-au uitat in dosar, simplu. N-au vazut-o. Au uitat sa bifeze undeva etc etc. Nu li se falfaie, lasa ca aduce el chitanta, daca o mai are etc etc. Ce te miri atat? Am n cazuri in care am achitat, chipurile trebuia sa figurez achitat, dar au revenit cu scrisori, cica nu mai stiau etc etc.

Poate ca exista functionari care se ocupa fix cu asta, sa recupereze ce zic ei ca au de recuperat. Cineva bifeaza gresit intr-un fox pro despre tine ca esti dator, altul nu se mai uita si iti face formele. Nu-i costa sa te cheme, din contra, poate ca ii costa daca uita. Probabil ca sunt bine vazuti daca recupereaza. Unii nu mai au chitantele,  trebuie sa plateasca inca o data. Posted Image

Ideea e nu numai ca nu sunt conectate institutiile, nici aplicatiile din institutie nu cred ca sunt conectate, probabil ca in cel mai bun caz se face import asistat de date etc etc. Daca nu cumva se introduc manual date (nume, prenume, adresa, numere de dosar, desi exista in alte aplicatii). Data silos. Am vazut si in banci chestia asta, sa iti pui mainile in cap. Sin in spitale, si mai peste tot. Nu e boala romaneasca, dar deoarece la noi munca inca e platita prost si e rost de angajat sinecuri, se prefera mentinerea unor astfel de posturi in loc sa eficientizezi fluxurile de lucru. Vine fiica lui vecina si uite ce trebuie sa faci, sa bagi datele de aici in ecranele astea. Munca de lulu-lulu, nu raspunde nimeni sau pe aproape. etc etc

Daca i-ar trage lumea la raspundere penttru timpul piedut, s-ar uita mai bine, dar asa...

Edited by aaaa4567, 02 March 2020 - 22:53.


#22
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View Postaaaa4567, on 02 martie 2020 - 22:41, said:

Te miri ce datorii care figureaza neonorate sau de plata (uneori gresit, ca se uita niste oameni in registre, pe ecrane, manual, introduc in alte sisteme tot manual etc), se strang periodic intr-un sistem, se fac rapoarte catre alta institutie, periodic (si la 1-2 ani), apoi, pana le prelucreaza primitorii, mai dureaza etc etc. S-au trezit unii si cu datorii de 7-8 ani de la anaf, chiar daca se prescrisesera etc etc. Chitantele importante se pastreaza 10 ani, ca sa nu fie discutii.
  Da, stiu asta si o stie oricine a avut de-a face cu Fiscul.
   Intrebarea se pune asa insa:
       Daca eu am de inmatriculat o masina cumparata acum, Fiscalul si nr rosii expira  si eu am de platit o amenda pe care am platit-o demult, pe cine trag la raspundere, cat dureaza,  ?  Un an ?! Mai pot inmatricula masina atunci ?!
                Cat pierd cu masina care nu circula ?  Cu platforma, cu alt RAR, cu toate astea si mai multe ?!
Repet , eu sunt un cetatean corect, la zi cu toate darile, eventual amenzile.
        Nu datorez nimic nimanui insa aceste institutii te aduc in pragul disperarii ?!

#23
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Eu am obiceiul sa ma judec cu ei ca sa-i fac de rahat,am timp ca-s la pensie si am si prieteni avocati care au o satisfactie nebuna sa-i faca de raz.
Acum cativa ani m-au amendat( mult spus,ca mi-am dat pasaportul britanic cand mi-au cerut actele) ca in fata casei era o gramada mare de nisip...beton,au pierdut pentru ca nu au putut dovedi ca e a mea sau e pusa de mine...
Apoi intr-o iarna m-au amendat ca nu era curatat trotuarul de zapada...la fel,au pierdut...nu imi apartine trotuarul,iar lucrarile pe domeniul public senfac de catre firme ce au in prealabil autorizatie emisa de primarie sau contract de prestari servicii cu primaria...a fost rasul lumii cand am chemat in instanta firma ce avea contract cu primaria pt curatenie/dezapezire...
Totul e sa ai timp si nervi...sa-ti bati joc de prosti si sa-i invingi cu armele(legile)lor...

#24
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

Quote

Urbe inseamna oras.  Cand am spus ,,urbea ta'', m-am referit la Judecatorie. Resedinta de judet.
  Fapta a avut loc in judet.
Nu  ma asteptam, bre.

Edited by Topp, 02 March 2020 - 23:03.


#25
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostTopp, on 02 martie 2020 - 22:10, said:

Nu stiu cine esti si nici nu ma intereseaza sa stiu.
  Da, exista asa ceva.
Voiam sa inmatruiculez o masina, Fiscalul acesteia expira peste cateva zile, eu am amenda de platit.
  Am de  platit amenda pe care am platit-o.
Te rog sa te abtii.
Mai documenteaza-te cine si ce atributii are. Dupa care, iti indeplinesti partea care-ti revine tie , si-apoi poti sa te palngi ca "ailalti" nu si-au facut-o.Nu e datoria functionarului de la financiar sa ii caute pe toti datornici daca au sau n-au platit ceva. El primeste o situatie pe care trebuie s-o respecte.
In nici un stat din lume, n-ai sa primesti mura-n gura de la functionari. Iar in Romania, poate doar fara mura. Dar na, s-anvatat lumea sa bocesca, sa suduie, sa blesteme pe net. Ce daca habar n-au pe ce sau pe cine trebuie. Oricine altcineva e bine primit.

Edited by althea, 03 March 2020 - 07:56.


#26
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001
Vinovați sunt doar cei de la poliția care au întocmit PV și care au încasat pe loc amenda. Ei au trimis debitul mai departe.

Totuși ai făcut apel? Ai fost prezent în sala la judecata? Ar fi trebuit pe baza probelor depuse să câștigi. In motivare au zis de camera neomologat? Eu am depus foto și filmare și am câștigat (in lipsa mea).

#27
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006

View PostTopp, on 02 martie 2020 - 22:38, said:

  Daca amenda le-am platit-o lor, politistilor (asa era prevedea atunci Legea, pana in august),..ce sa mai fac ?  Sa-i trimit agentului chitanta pe care el insusi a scris-o si semnat-o ?!
Din cate spune legea, DA! Art. 109. (8) (care era in vigoare la momentul respectiv) ... "O copie de pe chitanță se predă de către contravenient agentului constatator sau se trimite prin poștă organului din care acesta face parte, în termenul prevăzut de lege." Cu articolul asta ei se spala pe maini ... o simpla trimitere prin posta a copiei chitantei si nu mai aveai stresul de acum.

#28
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View Postaaaa4567, on 02 martie 2020 - 22:51, said:

Nu s-au uitat in dosar, simplu. N-au vazut-o. Au uitat sa bifeze undeva etc etc. Nu li se falfaie, lasa ca aduce el chitanta, daca o mai are etc etc. Ce te miri atat? Am n cazuri in care am achitat, chipurile trebuia sa figurez achitat, dar au revenit cu scrisori, cica nu mai stiau etc etc.

Poate ca exista functionari care se ocupa fix cu asta, sa recupereze ce zic ei ca au de recuperat. Cineva bifeaza gresit intr-un fox pro despre tine ca esti dator, altul nu se mai uita si iti face formele. Nu-i costa sa te cheme, din contra, poate ca ii costa daca uita. Probabil ca sunt bine vazuti daca recupereaza. Unii nu mai au chitantele,  trebuie sa plateasca inca o data. Posted Image

Ideea e nu numai ca nu sunt conectate institutiile, nici aplicatiile din institutie nu cred ca sunt conectate, probabil ca in cel mai bun caz se face import asistat de date etc etc. Daca nu cumva se introduc manual date (nume, prenume, adresa, numere de dosar, desi exista in alte aplicatii). Data silos. Am vazut si in banci chestia asta, sa iti pui mainile in cap. Sin in spitale, si mai peste tot. Nu e boala romaneasca, dar deoarece la noi munca inca e platita prost si e rost de angajat sinecuri, se prefera mentinerea unor astfel de posturi in loc sa eficientizezi fluxurile de lucru. Vine fiica lui vecina si uite ce trebuie sa faci, sa bagi datele de aici in ecranele astea. Munca de lulu-lulu, nu raspunde nimeni sau pe aproape. etc etc

Daca i-ar trage lumea la raspundere penttru timpul piedut, s-ar uita mai bine, dar asa...
  Trebuie sa inscriu o masina  pe care am cumparat-o recent.  Pe numele meu.
Nu pot s-o fac, nu ma lasa, am de platit amenda. Amenda pe care am platit-o demult, atunci.
   Expirea actele, vanzatorul e de departe, nu cred sa mai vad CF de la el...
Cine plateste toate complicatiile astea ?!
   Cineva, mai sus ma contrrazicea in cea  e priveste stres ul...baiete, habar n-ai ce stress ai cand urmeaza sa faci un RAR,  sa incscrii, sa inmatriculezi o masina si Sistemul sa se opuna, ca ai  amenda de platit, amenda pe care ai platit-o.
  Daca tii la masina, platesti ca boul, ca ce ti-e 580 lei, n'asa ?!
Dar de ce sa nu raspunda jigodia care a iniiat acest incident ?! De ce ?

View Postmyshyk, on 02 martie 2020 - 23:00, said:

Mai documenteaza-te cine si ce atributii are. Dupa care, iti indeplinesti partea care-ti revine tie , si-apoi poti sa te palngi ca "ailalti" nu si-au facut-o.Nu e datoria functionarului de la financiar sa ii caute pe toti datornici daca au sau n-au platit ceva. El primeste o situatie pe care trebuie s-o respecte. Iar daca tu n-ai stiut ca e de datoria ta sa dovedesti ca ai platit-o si el s-o ia in considerare ca atare, nu de partea lui sunt incompetenta, prostia, greseala, ca sa nu mai vorbim de altceva. In nici un stat din lume, n-ai sa primesti mura-n gura de la functionari. Iar in Romania, poate doar fara mura. Dar na, s-anvatat lumea sa bocesca, sa suduie, sa blesteme pe net. Ce daca habar n-au pe ce sau pe cine trebuie. Oricine altcineva e bine primit.
  Ii recomand sa recitesti topicul.   Nu ai inteles nimic.

Edited by Topp, 02 March 2020 - 23:14.


#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostTopp, on 02 martie 2020 - 21:39, said:

Cu starea mea psihica, cu drumurile facute, cu dreptatea in sine, cum ramane ?!
Chiar oricine-si bate joc asa, de oameni ?!

30 de ani am dormit pe noi si acum ne plangem de efectele inactiunii noastre....

#30
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View Postaaaa4567, on 02 martie 2020 - 22:51, said:

Nu s-au uitat in dosar, simplu. N-au vazut-o. Au uitat sa bifeze undeva etc etc. Nu li se falfaie, lasa ca aduce el chitanta, daca o mai are etc etc. Ce te miri atat? Am n cazuri in care am achitat, chipurile trebuia sa figurez achitat, dar au revenit cu scrisori, cica nu mai stiau etc etc.

Poate ca exista functionari care se ocupa fix cu asta, sa recupereze ce zic ei ca au de recuperat. Cineva bifeaza gresit intr-un fox pro despre tine ca esti dator, altul nu se mai uita si iti face formele. Nu-i costa sa te cheme, din contra, poate ca ii costa daca uita. Probabil ca sunt bine vazuti daca recupereaza. Unii nu mai au chitantele,  trebuie sa plateasca inca o data. Posted Image

Ideea e nu numai ca nu sunt conectate institutiile, nici aplicatiile din institutie nu cred ca sunt conectate, probabil ca in cel mai bun caz se face import asistat de date etc etc. Daca nu cumva se introduc manual date (nume, prenume, adresa, numere de dosar, desi exista in alte aplicatii). Data silos. Am vazut si in banci chestia asta, sa iti pui mainile in cap. Sin in spitale, si mai peste tot. Nu e boala romaneasca, dar deoarece la noi munca inca e platita prost si e rost de angajat sinecuri, se prefera mentinerea unor astfel de posturi in loc sa eficientizezi fluxurile de lucru. Vine fiica lui vecina si uite ce trebuie sa faci, sa bagi datele de aici in ecranele astea. Munca de lulu-lulu, nu raspunde nimeni sau pe aproape. etc etc

Daca i-ar trage lumea la raspundere penttru timpul piedut, s-ar uita mai bine, dar asa...
        Foarte corect ce spui.
Daca ai timp si bani, daca nu muncesti, trebuie sa te plimbi de cateva ori intre judete.  Pierderea ta.
Dar daca esti in cazul meu, in care tb urgent (deoarece actele expira), sa inmatriculezi o masina  ?!
   Platesti 580 lei si te lasi pagubas ?
   Ma tem ca  pe asta mizeaza ei. Da-o-n pana noastra de populime....
    Eu as zice altfel :  ,,Afara cu incompetentii'' !!

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Tara de rahat, functionari idem, sistem idem, bataie de joc cat cuprinde... Informatizare zero. statul e tepar... Cetateanul e fraierul care voteaza acelasi lucru de 30 de ani - asa ii trebuie!

#32
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View Postdcr, on 02 martie 2020 - 22:16, said:

Nu cred că are rost sa implici Judecătoria.

Tu ai plătit amenda Poliției care trebuia să aducă la cunoștință celor de la fisc ca ai plătit. Se pare că n-a făcut-o, ghinion tu.
  Si in cazul asta, nu se poate face nimic ? Cam asa ar fi, desi, repet, in Dosarul cu contestatia, apare si copia chitantei...
Dosarul s-a judecat, firesc,  si tinandu-se cont de achitarea amenzii...sau nu...naiba stie.
D-le , cineva si-a batut joc..daca dvs urmati ?!

D-na de la Taxe si Impozite, m-a intrebat cu un ton asa, mai ciudat :
   Aveti chitanta platii ?!
   Eu o am, din fericire. Tonul dansei oare spune ca e obisnuita cu astfel de practici ?!
          Spera sistemul ca cetateanul nu mai pastreaza mult timp chitanta ?
  Dar poate ca altcineva, in locul meu, curatenie facand prin  hartoage, stiind ca a platit, ar fi rupt-o.
  O fi f'o practica la aceste institutii, sa prosteasca prostii ?!
   Revin si intreb:
  Daca dvs, la locul dvs de munca, ati face asa greseli, cu repercursiuni asupra vietii, timpului  si banilor cetatenilor, ce vi s-ar intampla ?
Sau poate ca nu vi s-ar intampla nimic, e firesc, da-o-n pana mea de populime.

Edited by Topp, 02 March 2020 - 23:47.


#33
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006

View Postpetman, on 02 martie 2020 - 21:54, said:

In Romania, tu, eu si altii de buna credinta, ca cetateni, trebuie sa facem treaba statului. Adica sa pastram toate hartiile, sa umblam cu capul plecat pe la ghisee si sa nu cumva sa'i deranjam pe bugetari de la siesta ca sa-si faca treaba. Trebuie sa avem teancul de copii, de hartii pentru a'i usura "munca" statului.
Statul nu lucreaza pentru cetateni - el doar colecteaza banii. Noi lucram pentru el.
Si ca sa-ti raspund: nici un bugetar nu va raspunde pentru ce greseste el. 10-15% taiere salariu nu inseamna ca raspunde. Esti in sistem, esti protejat indiferent de tampeniile pe care le faci.
luna trecuta, am avut si eu niste emotii mari caum ca ar fi nevoie sa mai am niste chitante de acum 25 de ani, dar a durat 5 minute la primarie sa obtin o adeverinta ca suma respectiva a fost achitata. si ma gindeam cu drag, ca stabilimentul respectiv fusese desfintat de ani buni, ma si gindeam ca va trebui sa caut prin cine stie ce arhive,,,dar s-a rezolvat imediat si pe loc! si absolut gratis!

#34
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View PostLuvRaluK, on 02 martie 2020 - 22:14, said:

Nu judecatoria iti cere sa platesti amenda ... daca nu ai trimis la politie dovada platii, ei au dat "situatia" (faptul ca nu au primit o confirmare a platii) mai departe primariei (nici nu i-a interesat ca ai contestat sau nu amenda, nu e treaba lor) ... nu exista comunicare intre politie si judecatorie in aceasta privinta. Daca ai fi trimis o copie dupa chitanta politiei (dupa ce ai platit amenda), situatia era rezolvata. Asa, te consumi tu degeaba.

P.S. Nu sunt convins de faptul ca

din moment ce nu ai indicatorul prezent exact in locul in care e linie continua. Poti da un link pe gogu maps cu locatia respectiva?
  Dar Judecatorul a vazut in Dosar ca am platit amenda !
Ce nu-i clar ?!


#35
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006

View Postaaaa4567, on 02 martie 2020 - 22:38, said:

Pentru ce sa patimesti atat, domnule? Zile pierdute etc. In afara de cei care depind cu afacerea de masina, chiar nu inteleg. Eu si asa nu pot uneori sa dorm noaptea, daca mai stau si cu judecatori aiurea... Niciodata nu i-am inteles pe oamenii astia. In mod normal ai, oricum, cateva procese inevitabile in viata - cu o nevasta, cu unn vecin, cu un agresor al copilului, cu un magazin etc etc. De ce sa mai te bagi si in d-astea?

Dar nu va seaca chestiilea astea? Ca banuiesc ca nu vii acasa odihnit dupa diverse meciuri d-astea.
de fapt majoritatea oamenilor nu au procese de nici un fel (civile sau penale, nu de alt fel) si nu ajung nici ca martori prin tribunale sau judecatorii!

#36
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View Postaaaa4567, on 02 martie 2020 - 22:38, said:

Pentru ce sa patimesti atat, domnule? Zile pierdute etc. In afara de cei care depind cu afacerea de masina, chiar nu inteleg. Eu si asa nu pot uneori sa dorm noaptea, daca mai stau si cu judecatori aiurea... Niciodata nu i-am inteles pe oamenii astia. In mod normal ai, oricum, cateva procese inevitabile in viata - cu o nevasta, cu unn vecin, cu un agresor al copilului, cu un magazin etc etc. De ce sa mai te bagi si in d-astea?

Dar nu va seaca chestiilea astea? Ca banuiesc ca nu vii acasa odihnit dupa diverse meciuri d-astea.
  Mare dreptate ai.
Din pacate, ciudat este ca  in speta nu pot evita prezentul, poate ca viitorul, da.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate