Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Ford focus mk2 1.6 tdci

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
322 replies to this topic

#217
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Azi am trecut la cauciucurile de iarna. Ciudată senzație. In rest... merge. :)

#218
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Când "dușmanul" îți trimite "salutări" 😂:

Attached Files



#219
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
nasol, cred ca trebuie o inlocuire de parbriz?

#220
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Da. Luni o sa vina o firma să-l schimbe. Nu am timp sa merg eu.
Așa ceva se poate întâmpla chiar și de la o nuca, aruncată din zbor se o cioara.

#221
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Puteam sa jur că la începutul lui ianuarie îmi va expira rca-ul. Așa că m-am interesat azi cat m-ar costa să-l fac pe tot anul, deși actuala poliță e până pe 24 ianuarie.
Așadar permis din 2007, B8, 35 de ani, cu decontare directa 900 și 950 de lei, la Omniasig respectiv Asirom. Anul trecut am dat 650 de lei la Omniasig. De ambele companii am fost mulțumit in trecut. Mai ieftin este EuroIns, dar pica din principiu.
Așa că nu știu dacă sa o fac săpt viitoare și să scap (plus că se anunță ceva scumpiri în ianuarie) sau sa stau până luna viitoare, când mai intra un salariu. Plus că luna asta e cu Moș Crăciun, cadouri, liniște sufleteasca...
Mă mai gândesc. :)
PS: oribil târgul de Crăciun din București! Plus aspectul de sărbătoare al orașului. Urat.

#222
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Poți face cu cel mult 30 zile înainte să expire din câte știu.

#223
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
Cat ai platit pentru RCA pe 1 an?

#224
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
950 de lei/an la Asirom  , decontare directa, 35 de ani, B8, permis din 2007

Azi am terminat de făcut rodajul. 😂

Attached Files


Edited by LauCalin, 16 January 2022 - 12:08.


#225
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Pentru faptul că anvelopele mele de iarna sunt varza, mă gândeam să încep să fac niște "săpături" și poate găsesc prin mai, iunie niste anvelope de iarna la preț bun.
Nu știu cam care ar fi bugetul, cred că undeva in jur de 300 de lei.
Cu multi cu care am vorbit, mi-au recomandat Debica. Sincer sa fiu, nu știu ce să zic despre ele. Am avut all season pe Colt marca asta și nu prea am fost mulțumit. Bine, erau all season, destul de vechi... altă mâncare de pește.
Nici nu îmi vine să mă întind f mult, pentru că mașina am de gând să o mai țin 3 ani și ar însemna un rulaj cu cauciucurile de sezon undeva la 12-13000 de km. Destul de puțin în opinia mea. Plus că nici iernile nu sunt cine știe ce, iar la munte dacă merg, nu merg prin nămeți. Cred că le-as baga la o zăpadă de max 5-10 cm.
Sau sa iau niste all season mai de doamne ajuta (300-350 de lei/anvelopa), iar asta ar însemna un rulaj de max 50000 de km. Dintre mărcile de top am văzut că ar fi niste Pirelli pe la 320-330 de lei. Nu am avut niciodată pirelli.
Dacă aveți ceva sfaturi sau recomandări la preturi decente, băgați, va rog! :)

#226
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu lua debica și nici allseason. Mergi pe marci consacrate de iarna, vezi Continental TS870, GoodYear UltraGrip 9+, Bridgestone Blizzak LM005
Te uiti pe tyrereviews pentru dimensiunea de anvelope din talon si vezi care stau cel mai bine.
Mai avem topic mare de anvelope unde te poți uita / pune întrebări
https://forum.softpe...espre-anvelope/

#227
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Am luat eu all season debica, n-am avut ieftinaturi niciodata , masina am luat-o cu 4 cauciucuri toate marci diferite, mergeau mai bine ca debica. Daca mergi normal, precaut sunt bune ia-ti all season debica, merita, sunt ieftine.

#228
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 08.12.2001
Și eu o să am în curând aceeași dilemă pentru aceeași mașină. Din ce văd soția face între 5 si 7 mii de km pe an cu ea.

Ce am avut pe ea și pot recomanda

- Kleber Krisalp HP3 de iarnă, R15, când le-am pus aveau rezultate bune de tot și chiar au fost ok
- Hankook Ventus prime 3 - de vară, R16 - bune la frânare, bune pe ploaie și relativ ok în curbe

Pe altă mașină am un set de all season Hankook, încă arată bine și le folosesc pentru vară, am prins niște ninsoare ușoară cu ele și au fost ok.

Eu prefer să iau anvelope dedicate de sezon (am și jante de aliaj și de tablă la Focus) mai de buget, decât all season mai scumpe de care să trag mai mulți ani. Stau pe un deal, când a nins e nasol să lași mașina jos că nu ai cauciucuri bune.

#229
special

special

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,684
  • Înscris: 03.03.2007
Daca ai roti pe 16 si vrei allseason iti recomand Vredenstein Quatrac  https://www.anvelino...urce=compari.ro

Le am de 2 ani si sunt excelente,atat pe uscat cat si pe umed.Punctul forte fiind carosabilul umed . Nu degeaba sunt in top 3 anvelope allseason conform tyrereviews. Din pacate marimea maxima pentru ele sunt 16 ,pentru 17 existant QUATRAC PRO, dar nu mi se par la fel de excelente. Pe 17 parca as merge pe noile Pirelli AS SF2.

#230
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
nu vrea allseason,zicea ca isi ia dedicate ptr fiecare anotimp

#231
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

View PostMembruAnonim, on 10 aprilie 2022 - 10:03, said:

GoodYear UltraGrip 9+, Bridgestone Blizzak LM005
Recomand pe ultimele, le-am avut pe aceeași mașină. Anvelopele de iarnă au de obicei cel mai bun preț înainte de începerea sezonului - septembrie și octombrie sau acum. Vara mai rar, poate doar sh dar nu recomand.

#232
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008

View PostMembruAnonim, on 11 aprilie 2022 - 06:31, said:

nu vrea allseason,zicea ca isi ia dedicate ptr fiecare anotimp

Nu neapărat, am explicat de ce. Sunt conștient că anvopele dedicate sunt mai bune, insa ținând cont de condițiile meteo in care merg in peste 90% din situații, cred că ar face fata și all season. Din experientele anterioare pot zice că nu prea am avut probleme.
Cat despre Verdestrem, cred că e prima dată când aud de păreri bune legate de niste anvelope mai ieftine. :D
Înainte să vând mașina anterioară, am schimbat cauciucurile și am pus all season de la GoodYear... nu mai știu ce model. Ce pot sa spun este că am apucat sa fac câteva drumuri pe zăpadă mica și umezeală și nu am observat nici un compromis datorită faptului că ar fi all season. Au mers ok. Bine, pe mașină aia recunosc că nu prea o "calcam", așa cum fac cu fordul. Adică unde mergeam cu aia cu 110-120 km/h, cu asta merg cu 130-140 km/h (mă refer pe autostrada).

Anvelopele de vara actuale sunt niste Dunlop care sunt f ok (aderenta buna, nu sunt nici așa gălăgioase), dar la anul cred că trebuie să le schimb și pe ele, pentru că au și ele ceva vechime (5 ani parcă). Asta ar însemna încă 1200-1400 băgați în cauciucuri. Deci uite încă un motiv pt care mă uit la all season acum: ies mai ieftin, scap și de grija depozitarii și schimbului primăvară și toamna, iar la anul nu îmi mai bat capul sa caut cauciucuri.

#233
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
vredestain nu sunt premium, e un fel de debica,deci nu
Goodyear sau bridgestone daca vrei iarna
michelin crossclimate ultimele,allseason

Edited by MembruAnonim, 11 April 2022 - 10:01.


#234
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Prima injuratura la adresa masinii dupa 2 ani si jumatate. Am rezolvat cu kitul de pana pe care l-am cumparat pentru Colt, cat sa ajung acasa.
In rest, am ajuns la 206xxx km, i-am facut cateva julituri si cam atat. Nu am ce altceva sa adaug.
Drumuri bune!

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate