Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Dansul: Limbaj al trupului pe scenă

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,824
  • Înscris: 15.12.2009
Ba da.

Răutatea aia care iese din el mă împietreşte, îmi face mie rău. Nu-i comentez ideile, ci doar răutatea, pe care o resimt atât de intens.

Desigur, nu se împiedică unul ca el în faptul că există şi oameni ca mine ... :)

#20
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,174
  • Înscris: 02.09.2014

View PostNaoto, on 13 august 2020 - 14:51, said:

Ba da.

Răutatea aia care iese din el mă împietreşte, îmi face mie rău. Nu-i comentez ideile, ci doar răutatea, pe care o resimt atât de intens.

Desigur, nu se împiedică unul ca el în faptul că există şi oameni ca mine ... Posted Image
Omul asta emana rautate prin toti porii. Am facut greseala sa il ascult in primavara asta pe internet, avea emisiune seara la Europa FM. E de o ura viscerala si de o aroganta incredibila (la un moment dat i-a facut prosti live pe ascultatorii emisiunii). Si tocmai el vorbeste, care are atatea bube in cap (laudatul minerilor cand acestia au venit "sa planteze panselute" in iunie 1990 in Bucresti, fail-ul rasunator cu Gandul, politica strutului pe vremea cand Adevarul primea sute de mii de dolari din partea guvernului Adrian Nastase pentru publicitate facuta in paginile sale institutiilor de stat, lucru despre care CTP declara fals naiv ca nu a stiut, si as putea continua).
Am ajuns la concluzia ca cel mai tare il doare pe respectivul daca il ignoram, daca nu e bagat in seama cand vrea el sa arate ca se pricepe la orice, de la tenis la politica si de la arta la covid! Hai ca ma opresc aici ca sunt offtopic!

Edited by Costel2014, 13 August 2020 - 16:12.


#21
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 03.02.2009
Exista o "traducere" a limbajului dansului? M-ar interesa (intr-un tarziu).
Eu m-am pus de mai multi ani sa descopar limbajul melodiei/muzicii, dar inauntru lui exista si limbajul ritmului, care se poate transpune si-n dans. (poti compune si-un ritm pentru anul curent daca ai libertate, nu doar sa urmezi ritmul saptamanii, cu 5 zile + 2 de weekend. Care ar fi un ritm bun (desi prea se repeta) cu conditia ca vineri sa fie un "pre-refren").
Adica, atunci cand faci o compozitie muzicala (si aici mentionez ca-i mai importanta compozitia ritmica), poti face si un "layer" / "track" si pentru dans.
Dar in afara de ritm, as fi curios si insemnatatea pozitiilor de dans. Adica, din ce-am observat eu, miscarile stanga-dreapta, specifice femeilor de altfel, se traduc ca si "uita-te la mine", e ca si datul din coada al cainilor, si automat inseamna si "ma simt bine". Miscarea tip inainte-inapoi e specifica baietilor, si denota actiune. Adica nu e destinat privirii, asa cum miscarea laterala in mod explicit este.

Dar exista si aici diferite subcategorii. Cel mai socant mi se pare ca dansul popular romanesc este "rupt" de dansul modern. Ati observat ce aiurea e sa treci de la a dansa o melodie moderna, la una populara. Necesita o schimbare totala a tipului de pozitiei si a tipului de miscare, Pentru ca desi e tot miscare laterala, denota mandrie/demnitate (automat cand trunchiu sta drept, si miscare vine din picioare. ..iar daca mai se sta si cu o mana in sold..clar vorbim de mandrie),

M-ar interesa sa stiu clasele/categoriile principale de pozitii si miscari, cu exemple. Succesiunea ritmica o compun singur (complementar cu ritmul melodiei/muzicii).

Edited by bursucelu_viesel, 14 August 2020 - 21:07.


#22
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Nu-s mare amator, nici melodia nu-mi place, insa chiar nu e rau. Imi place costumatia. Dpmdv clipul e la nivel de arta:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/REPPgPcw4hk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De observat ca la minutul 0:43 si camera se misca usor spre dreapta.

Edited by Bursul, 15 March 2024 - 10:01.


#23
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,174
  • Înscris: 02.09.2014

View PostBursul, on 15 martie 2024 - 10:00, said:

Nu-s mare amator, nici melodia nu-mi place, insa chiar nu e rau. Imi place costumatia. Dpmdv clipul e la nivel de arta:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/REPPgPcw4hk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De observat ca la minutul 0:43 si camera se misca usor spre dreapta.
Melodia e chiar frumoasa, am avut-o la un moment dat ca rington la telefon, daca tin bine minte. Nu imi place varianta remixata dance a piesei respective Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate