Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Vulturul mortii - roman interbelic in fascicule (1932)

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016
[ http://123poze.3x.ro/files/147370307040985832.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]VULTURUL MORȚII
(roman interbelic în fascicule)
Anul: 1928-1932
Publicație: Ora literară
Editura: Marton Hertz

http://romania-inedi...c_in_fascicule/

Spoiler

Attached Files



#2
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Mulțumim!

#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,501
  • Înscris: 30.10.2003
Initial am citit "roman cu fascicule", credeam ca e cu lasere (frate!).

#4
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016
Sunt romane tiparite in fascicule, adica se tiparea cate un fascicul de 25 de pagini si se dadea gratuit daca se cumpara ziarul "Ora literara". Aparea zilnic. In general romanele in fascicule erau scrise in asa fel incat sa te faca sa cumperi si ziarul urmator pentru a afla continuarea romanului. Astfel ca actiunea curge foarte cursiv. Acest gen de romane din punctul meu de vedere sunt cel mai bine scrise pentru ca nu apare sentimentul de plictisire. In acelasi gen au fost scrise si romanele foileton: "Rocambole", "Demonul rosu", Vraja milioanelor", "Grozaviile siberiei" sau "Cavalerii noptii".

Corectarea imi da foarte multa bataie de cap, si daca tot ne ocupam de digitalizarea romanului macar sa fie distribuit cat mai mult. Pentru cei care au gasit cartuliile pe la bunicii lor in pod, incomplete, acest roman (sau alte romane foileton), valoreaza enorm. Pe oleics se vand grupuri de 20-30 de fascicule la 300 lei...

Mai jos aveti un link catre un catalog continand toate romanele in fascicule publicate in perioada interbelica (si chiar si inaintea ei):
Catalog aparitii romane foileton

Edited by 2Unlimited, 01 March 2020 - 12:36.


#5
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Ma plimbam prin forumul respectiv de prin 2006.
Am gasit destule chestii interesante, m-a impresionat efortul celor care scaneaza carti intregi si le pun gratuit la dispozitia celor care viziteaza forumul.
Am descarcat in urma cu vreo 3 ani niste romane dar nu am reusit sa citesc decat vreo 60 pagini, ma oboseste cititul de pe ecran, prefer sa citesc de pe hartie.

#6
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016
Datorita unui coleg care a digitalizat mai demult acest roman, corectura va merge mai repede. De asemenea am aflat si numele autorului acestui roman foileton, se pare ca a fost scris de un scriitor roman, Valentin Corban. Rog moderatorii sa mute acest topic la sectiunea respectiva. Am inceput sa-mi aduc aminte din franturile citite in anul 1986, si se pare ca-mi aminteam bine, romanul este foarte bun, si imbina cu succes perioada stapanirii Poloniei de catre rusi si a Tarii romanesti de catre turci.

Edited by 2Unlimited, 05 March 2020 - 10:18.


#7
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016
Am postat volumele IV, V si VI, versiunea v.2.0.

#8
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016
Vulturul Mortii (vol VII) fasciculele 181-210 v.2.0 [doc+epub]

Spoiler

Attached Files


Edited by 2Unlimited, 18 March 2020 - 16:52.


#9
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016
Odată cu postarea acestui ultim volum am încheiat și digitalizarea completă a acestui roman foileton interbelic. Romanul a fost publicat în fascicule în ziarul “Ora literară”, de editura Marton Hertz, București, cel mai probabil în perioada anilor 1928-1932. Romanul acoperă ca și locații o zonă destul de mare și personajele principale își încep acțiunea în Polonia, continuând în Rusia și culminând cu acțiunile haiducești care au avut loc în Țara Româneasca. Eroul principal este prezentat în roman sub mai multe nume: Vulturul Morții, Stanislau Rimsky și Mihu Inimă de Leu. De asemenea romanul este scris foarte bine din punct de vedere istoric, aproape toate personajele importante menționate au existat și în realitate. Mă văd obligat să-i reamintesc aici pe comandantul trupelor maghiare, maiorul Imre Hatvani, pe prefectul Petru Dobra și pe Ioan Dragoș, care a fost un revoluționar român, participant la revoluția de la 1848 din Ungaria și care a dus tratative ca împuternicit al guvernului maghiar al lui Kossuth Lajos, cu Avram Iancu, în vederea unirii forțelor revoluționare românești cu cele maghiare. Însă deoarece la 6 mai 1849 maiorul Imre Hatvani a atacat Abrudul, prinzându-l pe prefectul Ioan Buteanu, pe care ulterior, la 23 mai, l-a spânzurat, moții l-au considerat pe Ioan Dragoș trădător...
Romanul este scris cursiv, alternând locațiile și urmărind rând pe rând personajele principale, creând o senzație permanentă de curiozitate care te îndeamnă să citești în continuare. Eu le mulțumesc încă odată colegilor mei menționați mai jos, care mi-au făcut posibilă corectarea și citirea acestui roman pe care îl cautam din anii de adolescență. Recomand cu multă căldură citirea acestui roman interbelic. Îmi cer scuze anticipat pentru eventualele greșeli rămase deși am periat de mai multe ori fiecare pasaj, pentru că, cu siguranță că am mai sărit peste anumite greșeli deoarece m-a furat acțiunea...

Spoiler

Contribuţii aduse acestui proiect:
Vol I-II
Scanare @cuculean
Prelucrare @Seven
Corectură @RedBraker (adică eu)
Formatare & coperţi @RedBraker
Vol III-VIII
Corectură @Hunyade (v.1.0) | @RedBraker (v.2.0)
Formatare & coperţi @RedBraker

Vă doresc o lectură plăcută!!!

Attached Files


Edited by 2Unlimited, 22 March 2020 - 16:30.


#10
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016
Vulturul morții - roman interbelic in fascicule (1932)

--- coperți noi ---

Attached Files


Edited by 2Unlimited, 11 April 2020 - 11:20.


#11
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016
Astăzi am lucrat toată ziua la modificarea coperților din nou. Nu mi-a plăcut cum am inserat unele elemente în cele vechi (practic vulturul acela mi-a dat foarte multe bătăi de cap) și m-am chinuit să le retușez așa cum ar fi trebuit să fie de la început. Am învățat să lucrez cu PNG-uri, cu fișiere transparente, și sper că am făcut o treabă mai bună.
Promit că acestea sunt ultimele variante de coperți. :)

Attached Files


Edited by 2Unlimited, 21 April 2020 - 15:41.


#12
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016
Am conceput un wallpaper pentru fanii acestui roman foileton:

Attached Files



#13
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Post2Unlimited, on 30 aprilie 2021 - 15:54, said:

Am conceput un wallpaper pentru fanii acestui roman foileton:

Alta intrebare. Cunosti "Sub vulturul lui Napoleon", Carol May?

#14
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016
Nu am citit-o dar cunosc coperta. Este posibil ca sa fie acelasi roman cu ciclul scris de Karl May:

Dragostea ulanului
Compozitia ciclului in romane:
01 Ultima iubire a lui Napoleon
02 Razbunatorii
03 Capitanul garzii imperiale
04 Nelegiuitul
05 Glasul sangelui

Editura Logos a mai modificat titluri si colectii de carti.

Ca si romane foileton in acelasi gen cu Vulturul mortii, recomand:

Ponson du Terrail - Rocambole
Ponson du Terrail - Junetea regelui Henric
Sven Vesting - Vraja milioanelor
Gaston Renee - Demonul rosu
Karl May - De pe tron la esafod

Toate aceste romane sunt disponibile gratuit pe RI.

Mai sunt foarte multe romane foileton bune, insa nu sunt disponibile nicaieri in format digital, in format original (in fascicule) sunt foarte greu de detinut, deoarece hartia este veche (majoritatea romanelor foileton au fost tiparite pe hartie de ziar in perioada interbelica), si contin si multe fascicule ca si numar, multe din aceste fascicule fiind ratacite de posesor sau incomplete (pagini lipsa, fraze sterse, etc...). Vulturul mortii a fost tiparit in 240 de fascicule, avand cate 20 de pagini fiecare fascicul.


Spor la citit!

Edited by 2Unlimited, 13 May 2021 - 14:25.


#15
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016
Un alt roman foileton interbelic si-a gasit drumul catre era digitala, roman foileton scris in acelasi stil, cu personaje uimitoare si intamplari neobisnuite.
Primele 4 volume sunt disponibile aici:

http://romania-inedi...oman_foiletron/

Attached Files


Edited by 2Unlimited, 11 May 2022 - 10:46.


#16
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016
Contesa Felicia de Martigny trăiește o poveste de dragoste minunată, însă destinul se pare că încearcă cu tot dinadinsul să intervină. Oare trecutul de damă de companie al mamei sale va influența posibilitatea ei de a se căsători cu fiul celui mai mare industriaș care deține o fabrică de automobile din America? Faptul că frumusețea contesei atrage privirile pline de pizmă și invidie ale posibililor pretendenți va modifica deznodământul final al acestui roman interbelic? Cine este personajul acela ciudat și desfigurat, care își face veacul prin minele de aur și care și-a câștigat pe bună dreptate pseudonimul de "Crestatul"? Răspunsul la aceste întrebări vi-l oferă editura Marton Hertz, într-un roman care conține o plenitudine de intrigi, crime, suspans și mister, aventuri care vă vor delecta și vă vor încânta prin felul succint în care au fost zugrăvite de autor...

Urmatoarele volume (5 si 6) sunt disponibile aici:
http://romania-inedi...oman_foiletron/
Vă doresc o lectură plăcută!!!

Edited by 2Unlimited, 30 June 2022 - 09:39.


#17
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016
VAMPIRUL DIN CORSICA
(roman foileton / editura Marton Hertz / 1932-1933)

— Niciun cuvânt, sau trag! îi zise brigandul. Eşti în mâinile mele, ticălosule, şi nimeni în lumea aceasta nu te mai poate scăpa… Îngenunchează şi fă-ţi rugăciunea cea din urmă pe care o vei mai face în lumea aceasta.
Prinţul Raymond de Paris scosese un strigăt scurt, pricinuit de neaşteptata întorsătură a lucrurilor.
Acum însă, îşi dădu seama îndată că este pierdut, că se găsea în mâinile brigandului şi că pentru el nu mai era într-adevăr nicio scăpare.
Dacă striga, Egizio Ettore apăsa pe trăgaci şi glontele ucigător îi străpungea pieptul. Dar dacă rămânea liniştit şi nu se împotrivea Ettore tot îl ucidea, deci, în orice caz, viaţa lui era în mâinile acestui om neîndurător...

http://romania-inedi...on_interbelice/

Attached Files


Edited by 2Unlimited, 17 May 2023 - 13:05.


#18
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016
GROZĂVIILE SIBERIEI

Autor: Victor von Falk
Traducător: neidentificat
Perioada publicării: 08 oct. 1933 – 17 apr. 1934
Supliment publicat în ziarul „Ora Literară” [Ziar cotidian pentru literatură modernă];
Director şi proprietar: MARTON HERTZ
Redactor responsabil: ŞT. FREAMĂT

Număr fascicole: 236 = total 3329 pagini.
Număr capitole: 157 capitole plus Epilog
Conţine imagini interioare – desene alb-negru

http://romania-inedi...on_interbelice/
Un nou roman foileton si-a facut aparitia pe forumul RI.
Ca de obicei eu m-am ocupat de coperti.
Spor la citit!

Attached Files


Edited by 2Unlimited, 26 February 2024 - 09:45.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate