Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

GM inchide Holden in Australia

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
@initiator,si ți-a luat 3 ani sa descoperi ca holden nu mai produce mașini... Si alți cativa fu la supraviețuire... Parca vad ca la crăciun deschizi topic ca ai aflat ca mos crăciun nu exista...

#20
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,856
  • Înscris: 27.01.2020

View Postrich1974, on 01 martie 2020 - 13:57, said:

eu cred ca e si o ura exagerata fata de astia de la GM. pana la urma, e vorba de raportul calitate/pret.
eu am aveo....unii rad de mine, ca e caruta, ca tinichea, etc. dar am dat pe ea 8800 de euro noua in 2008. ce dracu ei nou la banii astia.
pana acuma, vad ca ma tine, am cu ea 230 000 km, e pe gaz si inca merge.

din contra, parerea mea este ca ei au gresit intrand cu masini cu preturi mai mari.  model de masina ca a mea s-a vandut bine, imi spunea dealerul de la pitesti, de unde am luat-o, ca vindeau minim 30 pe luna.


ura exagerata cred ca vine de la calitatea precare a produselor GM in comparatie cu alte firme.

aveo e o dacie Logan dar care sta mai rau la siguranta.... 1 sau 2 stele... execrabil.... normal sa fie 9k euro. pana si Dacia are 3 4 stele...

insa lumea uraste GM pt aroganta lor de a numii premium ceva care nu e premium. cum dracu sa numesti Opel Insignia premium? doar ca ii pui emblema de buick? e nesimtire.

o masina premium e o masina care a fost CONCEPUTA sa fie premium. la fel si Ford... desi peste gm... 90% din masinile ford is dacii putin mai bune.

la interior , tot ce inseamna masina sub duzina e execrabila. la fel si aveo al tau. FARA suparare si fara rea intentie. nu spun ca nu tine mult sau ca motorul e prost. nici un caz. si opel are unele motoare bune. insa masina e ieftina pt ca e sub duzina. cand m am urcat in un astra din 2008 am ramas socat. rar vezi materiale asa de proaste la interior. adica... putin sub un logan. asa de mizerabila mi s a parut...

cum sa compari un astra cu un golf?

nu judec pe nimeni. fiecare isi ia ce vreau si ce isi permite. insa asta nu schimba realitatea. deloc. asa si eu am Honda accord , insa nu are nici o legatura cu Mercedes C class la calitate. desi honda is masini mai rasarite , peste duzina...

o masina o judeci dupa conceptul din spate.

Holden a mers pe ieftin si prost , la fel ca si opel/vauxhall....

macar holden a avut decenta sa faca commodore in ultimii ani. mult peste orice de la opel sau buick. daca faceau commodore ala masina premium se vindea mai bine. insa sasiul a fost superb , motorul la fel... calitatea la interior si atentia la detaliu au fost execrabile.

#21
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,335
  • Înscris: 22.10.2007

View PostShcherbina, on 01 martie 2020 - 12:54, said:

cred ca se refera la masini non comune. la masini premium sau semi premium.

gen , Ford e o mizerie ieftina , dar lincoln is mai de doamne ajuta.

spre exemplu , VW nu e premium , insa e semi premium. la fel ca Honda spre exemplu... in nici un caz nu se compara calitatea lor cu a celor de la Dacia , Opel , ford...

opel e entry level. la fel si holden. is masini de duzina. vw vand mai mult decat opel si holden combinat , insa is si masini mai bune. mai de calitate. mai ales la interior. pe cand opel , ford , dacia , etc is pur si simplu niste masini facute sa fie ieftine si de proasta calitate. conceptul firmei producatoare e sa fie ieftin indiferent. pe cand conceptul vw NU e sa fie cel mai ieftin de pe piata. e sa balanseze calitatea cu pretul.

ai mers in un golf 4 si in o astra din acelasi an? sau intre un golf nou si o astra noua? e diferenta mare de materiale si calitate. de aia si vw e mai scump decat o astra. pt ca una e facuta sa fie ceva calitativ bun , iar alta e sa fie DOAR ieftina. nimic mai mult.

cred ca aici bate ideea...

clasele is diferite in ziua de azi...

1. SUB duzina (gen pocnitori gen dacia , lada , etc...)
2. duzina oribila (opel , Renault , vauxhall, ford)
3. duzina superioara sau entry level premium (vw , Volvo honda , Toyota , etc)
4. premium (audi , Mercedes , BMW , lexus , acura , etc....)
5. premium superior ( gen bentley , Jaguar (astea noi) , Porsche , etc...)
6. lux si supersport... gen rolls , Maybach , ferrary , bugatti , etc)

niciodata un holden nu se va compara cu un vw.... la fel si opel... si vauxhall... ei deabi is deasupra putin daciei... de aia gm a vandut... pt ca gm nu stie calitate. ei stiu doar ieftin si prost. tipic american.
inca unu' care nu si-a luat pastilele.
dar recunosc, aia cu vw semipremium a fost amuzanta.

Edited by _-livio-_, 01 March 2020 - 14:24.


#22
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 10.11.2013

View PostC8H11NO2, on 01 martie 2020 - 12:03, said:

repet…. sigura masina cat de cat buna facuta de holden , Opel , vauxall a fost commodore si vechiul opel omega. care nu erau nici atunci cine stie ce , insa erau pe calea cea buna...

astra , corsa , suvurile…. is gunoaie.

de aia s au si dus pe apa sambetei.

hai sa ne uitam la istorie….. corsa… gunoi ieftin de nivelul Dacia Sandero , astra gunoi ieftin sub nivelul Ford focus (si aia alt gunoi) , Vectra.... toate au fost niste gunoaie infecte. Insignia , o vomitatura de masina.

in anii 90 aveau un cuvant de spus pe piata….

1. au renuntat la omega (singura masina cat de cat ok si cat de cat buna ca si nivel de echipare)
2. au renuntat la calibra. dobitocii in loc sa faca un caliobra 2 cu rwd si sport au renuntat la masina cu totul….
3. in Europa nici nu au adus noul commodore sa inlocuiasca omega... macar in Australia au facut omega 2.... adica commodore dupa 2004...
4. s au axat pe masini IEFTINE si de proasta calitate. a murit si astra… daca te uiti la o astra din 2007 si vezi calitatea…. WOW..... e sub dacia.
5. fabricile din uk is sub standard , probleme la ansamblare.
Pacat ca nu ai aplicat la pozitia de manager in cadrul GM, sunt convins ca i-ai fi ajutat sa evite tot acest dezastru

#23
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,856
  • Înscris: 27.01.2020

View Post_-livio-_, on 01 martie 2020 - 14:22, said:

inca unu' care nu si-a luat pastilele.
dar recunosc, aia cu VW semipremium a fost amuzanta.

semi premium e exact cuvantul perfect. e intre duzina si full premium.

sau tu vezi la fel un chevrolet aveo sau o dacie cu un vw golf sau polo sau passat?

nu observi nici o diferenta? de calitate?

#24
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,157
  • Înscris: 05.09.2007

View Post_-livio-_, on 01 martie 2020 - 14:22, said:


inca unu' care nu si-a luat pastilele.
dar recunosc, aia cu VW semipremium a fost amuzanta.

Astia 2 cred ca-i unul singur , ambii useri au legatura cu serialul Chernobil. E prea mare coincidenta 😀

Edited by csi1, 01 March 2020 - 15:04.


#25
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,335
  • Înscris: 22.10.2007
si eu m-am gandit ca-s clone, parca prea fura curent in mod similar, dar nah... benefit of the doubt.

#26
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,335
  • Înscris: 22.10.2007

View PostShcherbina, on 01 martie 2020 - 15:01, said:



semi premium e exact cuvantul perfect. e intre duzina si full premium.

sau tu vezi la fel un chevrolet aveo sau o dacie cu un VW golf sau polo sau passat?

nu observi nici o diferenta? de calitate?
De duzina sunt toate, ca nu vorbim de chestii exceptionale de genul m, rs sau branduri rare.
Chevrolet si Dacia sunt branduri de buget, Ford, Opel, vw, Peugeot samd sunt la acelasi nivel, doar d-aia au preturi similare si sunt in competitie directa in toate comparatiile, peste astea ai brandurile premium, nu exista trepte intre pt ca s-ar canibaliza firmele aceiasi companii.
A ca-ti place tie vw si crezi ca e minunat e altceva, dar un Passat n-are nici o treaba cu un a4 si nici cu premiumul, sunt din cu totul alta poveste.
In rest mergi linistit cu tfl-ul, lasa fabricile ca te depasesc.

Edited by _-livio-_, 01 March 2020 - 21:31.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate