Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

GM inchide Holden in Australia

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
C8H11NO2

C8H11NO2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 05.07.2019
https://www.dailymai...onic-brand.html
https://www.caradvic...o-close-holden/
https://www.roadandt...04/holden-dead/

Cel mai probabil , pana la sfarsitul anului productia se va inchide , firma nu va mai exista , insa vor mai face piese de rezerva… Cam atat...

Cu asta , Australia nu mai produce masini , doar importa. Si la fel , Australia nu mai are nici un brand propriu pe piata.



Parerea mea e ca GM au facut o greseala imensa cand au oprit productia de Commodore RWD.... era singurul model care merita cumparat… Restul… Astra , Corsa , Insignia si suvurile sunt niste mizerii infecte oricum , mai bine ca opresc productia.

LA fel trebuia sa se intample si cu opel/Vauxhall , insa astia au avut noroc cu Peugeot.... insa in curand , cativa ani , sigur Peugeot va renunta la vauhall si Opel ca brand.

In ultimii 20 de ani , opel/holden/Vauxhall au avut numai vomitaturi de masini. calitate de 2 bani , viziune 0....

#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Esti down under ?

Am cel putin 3 colegi de clasa de generala care au plecat acolo.
Unul din ei era instructor auto, iar fratele lui chiar lucreaza in domeniu in vanzari auto tot acolo.

Edited by loock, 01 March 2020 - 10:40.


#3
C8H11NO2

C8H11NO2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 05.07.2019

View Postloock, on 01 martie 2020 - 10:39, said:

Esti down under ?

Am cel putin 3 colegi de clasa de generala care au plecat acolo.
Unul din ei era instructor auto, iar fratele lui chiar lucreaza in domeniu in vanzari auto tot acolo.

nope... is in the land of Brexit :))))

eram putin dezamagit sa vad un brand ca iese de pe piata. insa in acelasi timp fericit ca dispar multe modele care is pur si simplu niste gunoaie.

sper sa dispara si in Europa repede…. Cel mai rau imi pare de brandul Opel... insa GM a mers pe masini multe si de proasta calitate in loc de masini putine si bune.

#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Holden nu mai produce in au din 2017, iar in nz au oprit mult mai demult.
Acum mai au 130 de angajati in toata Australia...

Nasol e ca si Ford Australia care era subsidiara Ford Canada, nu mai produce din 2016...

#5
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,266
  • Înscris: 06.09.2017
Ce inseamna "Holden" ?

#6
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,569
  • Înscris: 31.01.2010
Tin Toyota si Nissan aproape de australieni.

#7
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008

View PostC8H11NO2, on 01 martie 2020 - 10:44, said:


nope... is in the land of Brexit Posted Image)))

eram putin dezamagit sa vad un brand ca iese de pe piata. insa in acelasi timp fericit ca dispar multe modele care is pur si simplu niste gunoaie.

sper sa dispara si in Europa repede…. Cel mai rau imi pare de brandul Opel... insa GM a mers pe masini multe si de proasta calitate in loc de masini putine si bune.
Opel va ramane la fel cum a ramas skoda si seat pentru VW. Acum sa vedem unde il vor incadra, la o clasa mai ieftina cu materilae mai slabe decat Peugeot sau materiale mai bune dar mai scump

#8
C8H11NO2

C8H11NO2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 05.07.2019

View Postloock, on 01 martie 2020 - 11:06, said:

Holden nu mai produce in au din 2017, iar in nz au oprit mult mai demult.
Acum mai au 130 de angajati in toata Australia...

Nasol e ca si Ford Australia care era subsidiara Ford Canada, nu mai produce din 2016...

pai cum sa produci in Australia? cu costurile alea?

de aia spun... acolo trebuiau sa produca doar masini scumpe pt a fi profitabil.

insa holden a renuntat la singura lor platforma care putea sa ajunga masina premium. si anume commodore RWD. insa , in loc sa mearga pe premium ca BMW , Audi , etc... au mers pe ieftin. obsesia de a fi ieftin si a vinde mult. trebuiau demult sa transforme holden in un brand exclisivist. insa au ales sa fie la fel cu Opel si Vauxhall care is niste gunoaie ieftine gen Dacia.

ford ce produce? la fel ca holden… niste gunoaie.

View PostCool_Kick, on 01 martie 2020 - 11:07, said:

Ce inseamna "Holden" ?

holden = opel = Vauxhall = buick

cuvantul in sine nu cred ca inseamna nimic. e doar un nume. insa masinile is la fel intre brandurile de mai sus...

si GM are nesimtirea sa numeasca buick premium. cand colo is niste opeluri cu alt brand.

insa ce considera americanii premium e masina normal oriunde alt undeva.

#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006

View PostCool_Kick, on 01 martie 2020 - 11:07, said:

Ce inseamna "Holden" ?

Da, se potriveste ironic denumirea...

Holden e un arhaism de participiu trecut pt hold...
Si cum brandul dispare in 2021, si nu mai produc din 2017, au inchis fabricile, inseamna ca nu mai hold nimic si ramane arhaism cu totul...

Edited by loock, 01 March 2020 - 11:15.


#10
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007

View PostC8H11NO2, on 01 martie 2020 - 11:14, said:

ford ce produce? la fel ca holden… niste gunoaie.

Da, e o rusine sa vii cu un gunoi din asta acasa , arata mult mai bine un BMW sau Audi cu Ionut sau Fut pe tablita de inmatriculare :(

Edited by csi1, 01 March 2020 - 11:54.


#11
freaka-da-disk

freaka-da-disk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 12.12.2018

View PostC8H11NO2, on 01 martie 2020 - 11:14, said:

au ales sa fie la fel cu Opel si Vauxhall care is niste gunoaie ieftine gen Dacia.

Data viitoare cand mai postezi fa bine si fa-o sub heavy sedation.

#12
C8H11NO2

C8H11NO2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 05.07.2019
repet…. sigura masina cat de cat buna facuta de holden , Opel , vauxall a fost commodore si vechiul opel omega. care nu erau nici atunci cine stie ce , insa erau pe calea cea buna...

astra , corsa , suvurile…. is gunoaie.

de aia s au si dus pe apa sambetei.

hai sa ne uitam la istorie….. corsa… gunoi ieftin de nivelul Dacia Sandero , astra gunoi ieftin sub nivelul Ford focus (si aia alt gunoi) , Vectra.... toate au fost niste gunoaie infecte. Insignia , o vomitatura de masina.

in anii 90 aveau un cuvant de spus pe piata….

1. au renuntat la omega (singura masina cat de cat ok si cat de cat buna ca si nivel de echipare)
2. au renuntat la calibra. dobitocii in loc sa faca un caliobra 2 cu rwd si sport au renuntat la masina cu totul….
3. in Europa nici nu au adus noul commodore sa inlocuiasca omega... macar in Australia au facut omega 2.... adica commodore dupa 2004...
4. s au axat pe masini IEFTINE si de proasta calitate. a murit si astra… daca te uiti la o astra din 2007 si vezi calitatea…. WOW..... e sub dacia.
5. fabricile din uk is sub standard , probleme la ansamblare.

#13
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007
Jesus cate aberatii pe metrul patrat....

#14
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 16.08.2016

View PostC8H11NO2, on 01 martie 2020 - 12:03, said:

repet…. sigura masina cat de cat buna facuta de holden , Opel , vauxall a fost commodore si vechiul opel omega. care nu erau nici atunci cine stie ce , insa erau pe calea cea buna...

astra , corsa , suvurile…. is gunoaie.

de aia s au si dus pe apa sambetei.

hai sa ne uitam la istorie….. corsa… gunoi ieftin de nivelul Dacia Sandero , astra gunoi ieftin sub nivelul Ford focus (si aia alt gunoi) , Vectra.... toate au fost niste gunoaie infecte. Insignia , o vomitatura de masina.

in anii 90 aveau un cuvant de spus pe piata….

1. au renuntat la omega (singura masina cat de cat ok si cat de cat buna ca si nivel de echipare)
2. au renuntat la calibra. dobitocii in loc sa faca un caliobra 2 cu rwd si sport au renuntat la masina cu totul….
3. in Europa nici nu au adus noul commodore sa inlocuiasca omega... macar in Australia au facut omega 2.... adica commodore dupa 2004...
4. s au axat pe masini IEFTINE si de proasta calitate. a murit si astra… daca te uiti la o astra din 2007 si vezi calitatea…. WOW..... e sub dacia.
5. fabricile din uk is sub standard , probleme la ansamblare.
Ce fumezi? 😁 Dupã tine care sunt mașinile alea bune? 😁

#15
LOLkekLOL

LOLkekLOL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 29.07.2019
Ai deschis topic cu "holden" ca sa te lamentezi aiurea de opel? Lasa ca oricum tot ca wallpaperuri poti sa le ai maxim, lasa-le-n grija celora care le cumpara. ;)

#16
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,883
  • Înscris: 27.01.2020

View PostMicroEdge, on 01 martie 2020 - 12:32, said:

Ce fumezi? �� După tine care sunt mașinile alea bune? ��

cred ca se refera la masini non comune. la masini premium sau semi premium.

gen , Ford e o mizerie ieftina , dar lincoln is mai de doamne ajuta.

spre exemplu , VW nu e premium , insa e semi premium. la fel ca Honda spre exemplu... in nici un caz nu se compara calitatea lor cu a celor de la Dacia , Opel , ford...

opel e entry level. la fel si holden. is masini de duzina. vw vand mai mult decat opel si holden combinat , insa is si masini mai bune. mai de calitate. mai ales la interior. pe cand opel , ford , dacia , etc is pur si simplu niste masini facute sa fie ieftine si de proasta calitate. conceptul firmei producatoare e sa fie ieftin indiferent. pe cand conceptul vw NU e sa fie cel mai ieftin de pe piata. e sa balanseze calitatea cu pretul.

ai mers in un golf 4 si in o astra din acelasi an? sau intre un golf nou si o astra noua? e diferenta mare de materiale si calitate. de aia si vw e mai scump decat o astra. pt ca una e facuta sa fie ceva calitativ bun , iar alta e sa fie DOAR ieftina. nimic mai mult.

cred ca aici bate ideea...

clasele is diferite in ziua de azi...

1. SUB duzina (gen pocnitori gen dacia , lada , etc...)
2. duzina oribila (opel , Renault , vauxhall, ford)
3. duzina superioara sau entry level premium (vw , Volvo honda , Toyota , etc)
4. premium (audi , Mercedes , BMW , lexus , acura , etc....)
5. premium superior ( gen bentley , Jaguar (astea noi) , Porsche , etc...)
6. lux si supersport... gen rolls , Maybach , ferrary , bugatti , etc)

niciodata un holden nu se va compara cu un vw.... la fel si opel... si vauxhall... ei deabi is deasupra putin daciei... de aia gm a vandut... pt ca gm nu stie calitate. ei stiu doar ieftin si prost. tipic american.

#17
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
eu cred ca e si o ura exagerata fata de astia de la GM. pana la urma, e vorba de raportul calitate/pret.
eu am aveo....unii rad de mine, ca e caruta, ca tinichea, etc. dar am dat pe ea 8800 de euro noua in 2008. ce dracu ei nou la banii astia.
pana acuma, vad ca ma tine, am cu ea 230 000 km, e pe gaz si inca merge.

din contra, parerea mea este ca ei au gresit intrand cu masini cu preturi mai mari.  model de masina ca a mea s-a vandut bine, imi spunea dealerul de la pitesti, de unde am luat-o, ca vindeau minim 30 pe luna.

#18
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Cum sa produci in Australia, cu preturile alea?! Nu se poate. Sa vinzi, se poate, si sa practici exact aceleași preturi care te sperie.
Ford nu mai exista. Si ei au cam inventat masina. De-a lungul istoriei, companii mari s-au facut mici si din cenusa lor, au aparut altele, de multe ori, aceeasi Marie, cu alta palarie.
Motorola a inventat telefonul mobil, dar s-a dus..practic s-a dus la "others".
Australia nu mai are masina. A, dar Romania?
Ii doare la soseta pe australieni ca nu mai au masina. Are balta peste si oricum, daca ar fi nationalisti, nu ar cumpara GM.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate