Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Upgrade de la Dell 2715Q

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Monitorul meu Dell 2715Q a implinit 5 ani si as vrea sa il schimb, sa il pun intr-un sistem secundar, pentru ca nu vreau sa ma lase pe nepregatite.

Am dat  2700 lei pe el acum 5 ani. Ce iau acum in banii astia? As vrea sa fie un IPS, minimum 4k, 27-32 inch.
Problema e ca totul pare ca a stagnat, tehnologie, rezolutie, absolut tot, de cand m-am uitat acum 5 ani si l-am luat pe asta. Vad pe la 2300 lei un fel de succesor, Dell 2718Q, dar contorul de pe PC Garage arata mai prost ca la modelul actual, netul e plin de poze cu probleme de uniformitate, bleed etc si chiar si aia care zic ca-s multumiti spun ca are probleme, dar se resemneaza. Cel actual nu are deloc probleme.

Ce fac? Stau cu banii in mana, ma uit si vad numai rebuturi si stagnare, toata dezvoltarea s-a dus in televizoare si telefoane, monitoarele au ramas niste jafuri ordinare, doar cu pretul unei masini pare ca gasesti ceva ok.


Eu initial aveam sperante la un 5-8K dupa atata timp in acelasi pret, pentru ca ma gandeam cum a fost trecerea cu celelalte rezolutii si am facut analogia cu ce voi avea in viitor, eventual tehnologii sa imbunatateasca contrastul pastrand culorile si unghiurile IPS, dar acum as vrea ceva macar egal cu ce aveam acum 5 ani, dar nu gasesc in aceiasi bani, e tragic, regres tehnologic, practic, nu doar stagnare.

Edited by Notsure, 29 February 2020 - 17:11.


#2
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Era thread cu monitoare in alta parte, am vazut video, nu m-am uitat mai in detaliu si am postat aiurea.

#3
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 12.09.2015
Stii ca monitoarele Dell sunt de fapt LG?

#4
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Pai ce relevanta are pentru durerea mea de unde-si iau Dell panel-urile? Eu m-as bucura sa zica cineva "prostule, stii ca exista un LG la acelasi pret si fara probleme?"

Edited by Notsure, 29 February 2020 - 18:23.


#5
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Vrei sa zici ca LG furnizeaza componente la specificatii Dell?

View PostNotsure, on 29 februarie 2020 - 18:22, said:

Pai ce relevanta are pentru durerea mea de unde-si iau Dell panel-urile?

Ce te deranjeaza la monitorul actual?

Si eu tot Dell de 27 de inch am, vechi de vreo 2 ani, tehnologie de vreo 5 ani, nu ma deranjeaza absolut nimic la el. Ba pe deasupra este si FHD. Si mai fac si proiectare pe el.

#6
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Ma deranjeaza ca dupa 5 ani parca nu prea mai sunt sigur pe el si as vrea sa ma orientez spre ceva nou. Pana la el am schimbat monitorul din 2 in 2 ani, de fiecare data marind rezolutia si calitatea in aprox. aceiasi bani. Dupa 6-7 ani incep sa se umfle condensatori, sa apara probleme, plus ca as face un sistem secundar care, desi nu e necesar urgent, as vrea totusi sa-l fac.

#7
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018

View PostNotsure, on 29 februarie 2020 - 18:28, said:

Ma deranjeaza ca dupa 5 ani parca nu prea mai sunt sigur pe el

Detaliaza.

Si sa zicem ca crapa ficatii in el. Dureaza cateva ore sa cumperi altul. De unde panica asta?

#8
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Nu e panica, unde vezi ca e panica? Nu dureaza ore! Asta e ideea, ca daca imi crapa, raman ca prostul, ca nu as da banii pe nimic, probabil as da 200 lei pe un jaf de pe olx si apoi as sta in aer, ca nu stiu ce as putea lua pana-n 2700 lei incat sa fie macar la fel de bun cat e asta. Threadul l-am deschis poate stie cineva vreun model care mi-a scapat sau are informatii ca apare ceva pe piata in curand sau a aparut dar nu a ajuns la noi inca.

Edited by Notsure, 29 February 2020 - 18:43.


#9
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
O calibrare i-ai facut?

#10
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Nu, dar il sterg de praf din cand in cand, iar o data la jumate de an il sterg cu laveta.

#11
scy

scy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 18.04.2019
Lasa-l ma sa si cheltuie banii. Ia-ti tot un Dell la aceiasi bani daca ai fost multumit, eu am tot un Dell si cand o sa crape, urmatorul o sa fie tot Dell.

Traiasca Dell.

Am si acum un monitor Samsung de prin 2005, merge perfect la un amic care se joace pe el de-l rupe pe un sistem vechi. Nu mai stiu ce model e dar a fost smecher al vremea lui, e patrat, LCD si vreo 12 milioane a costat.

Paranoia asta cu "imi crapa monitoru'" nu isi are rostu'.

Edited by scy, 01 March 2020 - 02:49.


#12
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Pai nu am cum sa iau tot Dell, pentru ca succesorul, care are aceleasi specificatii, pare sa aiba probleme mari, se plang toti de el, sta mai prost si la fiabilitate, are si probleme grave de bleed, neuniformitate etc, sunt forumurile pline, statisticile arata naspa, sunt poze ca dovada, deci am mai multa incredere pe cel actual decat pe succesor. Eu vreau sa stiu ce pot lua ca sa fie macar la fel de bun. Nu doar ca ma astept ca poate crapa in perioada urmatoare, avand 5 ani, dar vreau sa fac si un sistem secundar cu el.

#13
scy

scy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 18.04.2019
Nu e nici o revolutie de la generatie la generatie la monitoare profi. N-ai de ce sa iei "faceliftu'", nici la masini nu e asa mare diferenta.

#14
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Pai pana la cel actual am schimbat monitoarele din 2 in 2 ani, marind rezolutia de vreo 5 ori si de obicei si calitatea tehnologiei. Acum de 5 ani astept degeaba...

#15
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Alti il tin 10 ani si nu vad motiv sa cumpere altul => de ce s-ar obosi producatorii sa ofere 8K la 1000 lei?

#16
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Nu e vorba de 1000 lei, ci de 2700 lei, iar la marirea rezolutiei, care venea automat din 2 in 2 ani, deja am renuntat, acum doar caut un 4K cel putin la fel de bun cu ce am, dar nu gasesc...

#17
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Gamut mai mare te intereseaza?

#18
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Nu neaparat, ma multumesc si cu acoperire sRGB, desi un Adobe nu m-ar deranja, am si content care ar beneficia. Vreau in primul rand sa fie fiabil, sa nu aiba defecte - bleeding, neuniformitati, in rest rezolutia si contrastul m-ar incanta cel mai mult daca ar creste, dar ma multumesc si sa ramana la fel in contextul actual.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate