Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cycloproginova - îngrașã?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
Bunã dimineața!
A luat cineva cycloproginova? Știți dacã îngrașã, sau dacã are alte efecte adverse?

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
Reactii adverse frecvente (pot sa afecteze intre 1 si 10 paciente din 100)

- crestere sau scadere in greutate.
- durere de cap.
dureri de stomac, greata.
eruptii trecatoare pe piele, mancarime.
- sangerari uterine vaginale, incluzand pete (sangerari neregulate, care de obicei, dispar pe parcursul
tratamentului).


Reactii adverse mai putin frecvente (pot sa afecteze intre 1 si 10 paciente din 1000)

- reactii alergice.
- depresie.
- ameteli.
- tulburari de vedere.
- palpitatii (batai sau pulsatii neregulate ale inimii)
- indigestie (dispepsie).
- eritem nodos (noduli durerosi de culoare rosie)
- urticarie
- dureri si sensibilitate crescuta la nivelul sanilor.
- edem (retentie de lichide).


Reactii adverse rare (pot sa afecteze intre 1 si 10 paciente din 10000)

- anxietate, scaderea sau cresterea libidoului (apetit sexual scazut sau crescut).
- migrena.
- intoleranta la lentile de contact.
- balonare, varsaturi.
- hirsutism (crestere anormala a parului pe fata, corp si membre), acnee.
- crampe musculare.
- dismenoree, secretii vaginale, sindrom asemanator cu cel premenstrual, marirea sanilor.
- oboseala.

putem da doar cu banul cum va reactiona organismul tau.

Edited by Dany_Darke, 29 February 2020 - 07:03.


#3
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
Mulțumesc, știu și eu să citesc prospectul. Întrebarea mea era dacă A LUAT CINEVA ȘI A OBSERVAT DIN EXPERIENȚĂ PROPRIE ACEST EFECT.

#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007
Si daca a observat din experienta proprie acest efect nu are nicio relevanta pentru tine, asa cum a precizat si Dany mai sus. Fiecare organism reactioneaza in alt fel.

#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007
Nu ingrasa, ci poate mari pofta de mancare iar uneori determina si o oarecare retentie de apa in tesuturi.

#6
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.09.2015
A luat nevastamea 6-7 ani, si nu, nu a existat nici un efect advers, greutatea a ramas in jur de 59 kg, chiar si dupa ce a nascut. Deci in cazul ei nu a avut efecte adverse, dar a luat doar pastilele albe, ca alea ii trebiau.

#7
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
După mintea mea, mâncarea îngraşă, nu medicamentele. Poate îngrăşa şi retenția de apă, dar aici este altă poveste!

#8
ptap

ptap

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 09.12.2005

View PostMirela2012, on 29 februarie 2020 - 06:54, said:

Bună dimineața!
A luat cineva cycloproginova? Știți dacă îngrașă, sau dacă are alte efecte adverse?

Daca ai de gand sa iei mult timp mai fa-ti din cand in cand analize, cam la 6 luni macar, transaminaze si urmareste hemoleucograma pe partea de coagulare sange. Ia niste silimarina preventiv pentru ficat. Ingrasatul e ultima problema, parerea mea.

#9
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011

View Postptap, on 29 februarie 2020 - 12:00, said:

Daca ai de gand sa iei mult timp mai fa-ti din cand in cand analize, cam la 6 luni macar, transaminaze si urmareste hemoleucograma pe partea de coagulare sange. Ia niste silimarina preventiv pentru ficat. Ingrasatul e ultima problema, parerea mea.

Afectează ficatul? Asta chiar nu știam...
Trecând peste faptul că nu vreau să fiu cât ușa, nu am voie să mă îngraș, din motive medicale. E o chestiune cât de poate de serioasă. Acum am 60 kg la 1.72 și trebuie să rămân așa. De aceea întreb.
Știu că în teorie mâncarea îngrașă și nu medicamentele, dar am avut experiențe anterioare cu suplimente, nu medicamente, de la care mă îngrășam fără să schimb nimic în alimentație. Ceva pe undeva sigur se întâmpla, că asimilam diferit...

View PostZamrA, on 29 februarie 2020 - 11:48, said:

A luat nevastamea 6-7 ani, si nu, nu a existat nici un efect advers, greutatea a ramas in jur de 59 kg, chiar si dupa ce a nascut. Deci in cazul ei nu a avut efecte adverse, dar a luat doar pastilele albe, ca alea ii trebiau.

Din ce am citit, pastilele albe conțin estradiol (estrogen), deci alea în teorie ar putea să îngrașe. Dacă nu s-a îngrășat de la ele e minunat. :)

#10
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Ti-au fost recomandate de medic ca tratament sau ca le vrei tu ca protectie ?

#11
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
Mi-au fost recomandate de 2 medici. Eu sunt reticentă, pentru că e vorba totuși de un tratament hormonal, iar starea generală a sănătății mele e foarte proastă. În afară de îngrășare, teama mea cea mai mare e riscul crescut de tromboză.

#12
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008

View PostMirela2012, on 01 martie 2020 - 13:15, said:

Mi-au fost recomandate de 2 medici. Eu sunt reticentă, pentru că e vorba totuși de un tratament hormonal, iar starea generală a sănătății mele e foarte proastă. În afară de îngrășare, teama mea cea mai mare e riscul crescut de tromboză.

Ok, dar sunt pentru protectie sau pentru tratarea unei afectiuni ?

#13
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
Mi-au fost recomandate pentru sindrom de perimenopauză, transpirat intens, stare de rău general. Plus că unii specialiști recomandă să fie luate pentru protecția organismului atunci când nivelul de estrogen scade. Am apucat să iau 4 pastile și mă simt îngrozitor. Fără nicio exagerare, am luat câteva kg, cred că vreo 3, în astea 4 zile, mâncând fix la fel ca înainte. Posibil să fie și retenție de apă, dar mă simt absolut oribil. Le-am aruncat, și nu le recomand nimănui. Voi trece pe suplimente gen trifoi roșu (Izoflavone), par o alternativă viabilă și mai puțin riscantă.

Edited by Mirela2012, 24 April 2020 - 22:48.


#14
Raludo

Raludo

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.09.2020
Mirela, nu ai avut rãbdare. In primele zile adauga hormoni la haormonii tai și îți este rãu. Dupã câteva zile hipofiza primește la nivelul creierului semnalul ca sunt hormoni suficienți și se oprește producția ovarelor tale. Acesta este mecanismul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate