Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Tratament pt diabet

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
Ardelean1400

Ardelean1400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 13.11.2019
Salut, mama sufera de diabet... i s-a prescris metmorfina (in Germania)

Chestia e ca acum ne-am mutat in Ro si nu stiu cum se numeste acest medicament aici, ma poate indruma cineva care sufera de diabet / cunoaste tratamentul pentru diabetici cu metmorfina ,pentru a identifica ce medicament este acesta in Ro ?

Va multumesc

#2
Ak-33

Ak-33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 06.01.2020
in Romania trebuie sa mearga la alt medic

#3
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019
https://comenzi.farm...ie_ag-p10023233

#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007
Metformin, nu metmorfin.
Așa ii spune și in România
Sunt și alte denumiri comerciale: Glucophage, Serdenis, Siofor, Dipimet, Meguan etc

Edited by Karhu, 28 February 2020 - 22:43.


#5
-Dorulet-

-Dorulet-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,014
  • Înscris: 11.06.2014
Vezi ca in romaneste ii spune "Metformin". Cred ca ar trebui luata in evidenta unul diabetolog din tara daca tot v-ati stabilit aici.

Edited by -Dorulet-, 28 February 2020 - 22:47.


#6
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 25.04.2007
Metformin tocmai ce e retras de pe piata.
Inscrieti-va la medic diabetolog in tara. I se va prescrie pe reteta dupa ce intra in Programul National pt diabetici. Va ridica reteta odata la 3 luni.

Edited by Batranelul, 28 February 2020 - 22:46.


#7
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019
https://comenzi.farm...k-sante-p336498

De fapt, citeste-le tu pe toate aici: https://www.pcfarm.r...hp?id=Biguanide

#8
Ardelean1400

Ardelean1400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 13.11.2019
Stai ca nu inteleg, de ce sa fie retras de pe piata ? din ce citesc pe net e medicament ultra-revolutionar

#9
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019
Sunt inlocuitori.
Citeste in link-urile pe care ti le-am dat.

#10
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Tipul asta de medicament limiteaza absorbtia de zahar la nivelul intestinului.
Daca mama ta s-a mutat in Romania, trebuie ca, pentru eliberarea de medicamente pentru diabet, sa fie luata in evidenta de catre un medic diabetolog, care o va inregistra in baza de date nationala.
In urma luarii in evidenta, medicul va decide (in urma unor analize specifice) tratamentul medicamentos, dieta, etc.
Dar ca sa o luam de la inceput, trebuie sa se inregistreze la un medic de familie si sa-i arate ce acte are din Germania. Acesta ii va da trimitere catre diabetolog.

#11
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View PostArdelean1400, on 28 februarie 2020 - 22:34, said:

Salut, mama sufera de diabet... i s-a prescris metmorfina (in Germania)

Chestia e ca acum ne-am mutat in Ro si nu stiu cum se numeste acest medicament aici, ma poate indruma cineva care sufera de diabet / cunoaste tratamentul pentru diabetici cu metmorfina ,pentru a identifica ce medicament este acesta in Ro ?

Va multumesc
Siofor, Metfogamma; dar baz a e regimul strict,miscarea, si consultul la diabetolog

#12
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

View PostKarhu, on 28 februarie 2020 - 22:42, said:

Metformin, nu metmorfin.
Așa ii spune și in România
Sunt și alte denumiri comerciale: Glucophage, Serdenis, Siofor, Dipimet, Meguan etc
He, Meguan lua tata, Dumnezeu sa-l odihneasca. Era cam apa de ploaie pe vremea aia( inainte de ‘89)

#13
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
au leac romanii pentru diabet.....mai repede te vindeci daca faci turul manastirilor.

regimul alimentar e baza, scoate carbohidratii din alimentatie.

#14
FlyMe2

FlyMe2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 30.01.2019
Daca sunteti din Bucuresti va pot recomanda un medic diabetolog bun.

#15
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Postclaz, on 28 februarie 2020 - 23:04, said:

Tipul asta de medicament limiteaza absorbtia de zahar la nivelul intestinului.
De fapt principalele mecanisme de actiune sunt prin reducerea gluconeogenezei hepatice si marirea consumului periferic de glucoza.

View PostArdelean1400, on 28 februarie 2020 - 23:01, said:

din ce citesc pe net e medicament ultra-revolutionar
De fapt e un medicament basic, ce se utilizeaza de zeci de ani in tratamentul per os al diabetului de tip II. In ultima vreme se utilizeaza ca atare doar in cazurile mai usoare, in celelalte cazuri fiind asociat de regula cu o gliptina (inhibitor DPP-4), cu sulfoniluree, cu pioglitazona etc

View Postrich1974, on 29 februarie 2020 - 08:17, said:

regimul alimentar e baza, scoate carbohidratii din alimentatie.
Chestia-i ca ficatul sintetizeaza glucoza si din proteine, lipide etc prin procesul de gluconeogeneza (principalii precursori fiind lactatul, glicerolul, alanina and glutamina).

Edited by Karhu, 29 February 2020 - 09:01.


#16
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,461
  • Înscris: 16.08.2010

View PostArdelean1400, on 28 februarie 2020 - 22:34, said:

mama sufera de diabet

Incearca sa-i cumperi un sejur la Podis sau la Herghelia. S-ar putea sa afle niste lucruri foarte importante pentru sanatatea ei.

Nu vreau sa le fac reclama, se pare ca nici nu au nevoie, in general au locurile ocupate cu mult timp inainte. Eu am fost la Podis in toamna trecuta, dar am avut noroc, am putut merge doar fiindca a renuntat cineva care avea deja programare.

De mentionat ca personalul este adventist dar nu m-a deranjat asta, nici pe ei 'orientarea' mea. Posted Image

Nu are rost sa dau prea multe detalii, nu se ocupa doar de diabetici. Un singur lucru (care m-a lasat masca): am cunoscut acolo o persoana de culoare din Dominica (sau pe-acolo) care era (inainte) insulino-dependent. Mi-a povestit ca a urmat dieta vegetariana + multa miscare si exercitii fizice, si de trei ani a renuntat la insulina iar glicemia se mentine in limite normale. Nu stiam ca diabetul se poate "intoarce"...

Edited by FreeThinker, 29 February 2020 - 09:24.


#17
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View PostFreeThinker, on 29 februarie 2020 - 09:21, said:

care era (inainte) insulino-dependent. Mi-a povestit ca a urmat dieta vegetariana + multa miscare si exercitii fizice, si de trei ani a renuntat la insulina iar glicemia se mentine in limite normale. Nu stiam ca diabetul se poate "intoarce"...
Si cum isi convinge ficatul sa nu mai produca glucoza prin gluconeogeneza? Sau ia inca medicatie orala?

Ce-s adventistii aia, ca studii? Au studii medicale?
Suna a escrocherie pseudo-stiintifica ce zici tu...

#18
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,461
  • Înscris: 16.08.2010
Nu stiu prea multe detalii nici nu am cerut, respectivul nu stia prea bine engleza (el vorbea franceza, colonie franceza deh).

edit:

View PostKarhu, on 29 februarie 2020 - 09:35, said:

Ce-s adventistii aia, ca studii? Au studii medicale?

Au mai multi medici, uite un exemplu Marius Porumb
Tipul s-a 'prins' foarte repede de o problema in ceea ce ma priveste, fapt ce nu s-a intamplat cu altii...
Ne-au facut analize la venire si la plecare, glicemie in fiecare zi, 6-7 proceduri pe zi (masaje, ciclo, gimnastica in sala sau bazin cu apa sarata, salina, vibro-masaj, vibro-cycle etc), inviorare in fiecare dimineata 30 min, plimbare in natura in fiecare zi 5-7 km, 2 seminarii pe zi despre nutritie si nu numai...

Edited by FreeThinker, 29 February 2020 - 09:45.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate