Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Echipamente multi-tehnologie si saracia operatorilor

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Monstruozitate

Monstruozitate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 18.04.2017
Am inteles de la un cunoscator al domeniului, ca mai nou, nu prea mai conteaza; 2g, 3g, 4g, 5g si nici frecventele prea mult... situatia reala, si va rog sa ma contraziceti unde am inteles gresit, ar fi urmatoarea.

Echipamentul, e unul, si in mare parte comun ... uplinkul trebuie sa fie indestulator, si sursa pt a emite suficient in multiplele tehnologii.

Antene ar fi cam 3 tipuri, de joase, sub ghz, medii sub 2ghz si inalte... dar si aici, se poate 3in 2, sa nu zic in 1... insa un operator ca Digi, care n-are B20 si nici B3, ar folosi doar doua antene... una pt 900 si una pt inalte b1 si b38

Iar ceea ce inainte era un sifonier de hardwear, acum e emulat... sigur, mai trebuie ceva softuri si liceenta, mai ales pt 4g si 5g. daca echipamentul e futureproof,,, si cica ar fi!

Dealtfel, la Digi noua minune contemporana cu revolutia, e posibila datorita emularii... ca dara ar fi dat bani pe echipamente hardwear; numai factura la curent i-ar fi darmat.

Revenind la esenta problemei mele... de ce nu vedem spre exemplu o explozie si de b38 de asemenea?

Mai mult, am monitorizat si Orangeul, si am vazut ca e extrem de zgarcit cu banda 7... prefera sa macelareasca pana la eliminare b3 decat sa emita in b7.
De Varzafone nici nu mai zic, ca ii expira b38 degeaba

Edited by Monstruozitate, 28 February 2020 - 19:58.


#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006

View PostMonstruozitate, on 28 februarie 2020 - 19:57, said:

Am inteles de la un cunoscator al domeniului, ca mai nou, nu prea mai conteaza; 2g, 3g, 4g, 5g si nici frecventele prea mult...

Cum nu conteaza daca digi are doar 4G, iar 2G nu mai e folosit - parca era caterinca de nokia acum 2 ani ca a lansat un retrotelefon cu doua variante dintre care una doar cu 2G deci viata f. limitata atunci.

Edited by loock, 28 February 2020 - 20:47.


#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,541
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMonstruozitate, on 28 februarie 2020 - 19:57, said:

Mai mult, am monitorizat si Orangeul, si am vazut ca e extrem de zgarcit cu banda 7... prefera sa macelareasca pana la eliminare b3 decat sa emita in b7.
B3 este optima, frecventa decenta si acoperire medie plus ca foloseste pachetul de frecvente preexistent din jurul 2g/DCS 1.8ghz, b7 este pentru suplimentare (4g+) carrier agregation, frecventa inalta pierdere mai mare iar b20 e pentru compensare distanta si rural dar capacitate mai mica fiind alocarea de 10MHz latime... practic e configuratia optima la ce licente au ei. B3 e apropiata ca B1 de performante.

View PostMonstruozitate, on 28 februarie 2020 - 19:57, said:

Am inteles de la un cunoscator al domeniului, ca mai nou, nu prea mai conteaza; 2g, 3g, 4g, 5g si nici frecventele prea mult...
Poate se refera la faptul ca noile echipamente lucreaza digital si pot face orice spectru este nevoie, antena multipla sa ai pe sit, adica dinaia cu multe mufe in ea cu multibanda.
Nu e ca pe vremuri in 2g only unde aveai receptoare, emitatoare, duplexoare, filtre... fiecare pachet separat si tot felul de minunatii, acuma e o cutie alba metalica ce are si rol de radiator, grea... care se pune pe stalpul antenei sau in vecinatate si face toata interfata radio pe sectorul in cauza iar ea se leaga cu fibra la controller-ul sitului Posted Image E mult mai eficient asa iar pierderea pe cablu e redusa masiv fata de instalarile de pe vremuri.

Edited by andreic, 28 February 2020 - 21:58.


#4
Monstruozitate

Monstruozitate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 18.04.2017
Ce spui tu are logica... insa ce nu inteleg, daca pot, tehnic vorbind,  sa puna in functiune si banda 7 la Orange respectiv 38 la digi cu cheltuieli reduse, de ce nu o fac?

Si inca ceva; cica mai nou, operatorii ar avea acces oarecum centralizat la o forma de data mining asupra telefoanelor conectate. De exemplu, cate telefoane samsung vs huawei, cate suporta 4g si cate banda x

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,541
  • Înscris: 07.02.2003
Nu cred ca place banda 38... e de fapt un fel de B7 dar half duplex si multe telefoane nepregatite nu o suporta. A fost data ca probabil nu mai erau benzi libere la ce vroia digi sa faca...

Edited by andreic, 28 February 2020 - 22:10.


#6
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View PostMonstruozitate, on 28 februarie 2020 - 22:01, said:

Ce spui tu are logica... insa ce nu inteleg, daca pot, tehnic vorbind,  sa puna in functiune si banda 7 la Orange respectiv 38 la digi cu cheltuieli reduse, de ce nu o fac?

Si inca ceva; cica mai nou, operatorii ar avea acces oarecum centralizat la o forma de data mining asupra telefoanelor conectate. De exemplu, cate telefoane samsung vs huawei, cate suporta 4g si cate banda x
Interogarea terminalului pentru abilități a fost mereu posibilă. Este unul din mecanismele prin care ți se oferă setările de conectare via  mesaje de configurare.

#7
Inginerul_

Inginerul_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 18.02.2018

View Postandreic, on 28 februarie 2020 - 21:33, said:

B3 este optima, frecventa decenta si acoperire medie plus ca foloseste pachetul de frecvente preexistent din jurul 2g/DCS 1.8ghz, b7 este pentru suplimentare (4g+) carrier agregation, frecventa inalta pierdere mai mare iar b20 e pentru compensare distanta si rural dar capacitate mai mica fiind alocarea de 10MHz latime... practic e configuratia optima la ce licente au ei. B3 e apropiata ca B1 de performante.
Asta e si setupul standard la Orange. Toata zona Buftea - Crivina, pana la Brazi, de exemplu, e plina de B20 cu B3 pe alocuri si punctual,  ca sa vezi in rural ca iti scrie 4G pe ecran via B20 si sa se miste ceva serviciul de date.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate