Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Adevarata fata a lui GLOVO si manevrele din spate

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
Alexandruposa03

Alexandruposa03

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.02.2020
Buna ziua,

Acum 5 luni, am aflat de compania Glovo mentionata mai sus, de serviciile lor, am auzit cateva povesti, si am zis ca este cazul sa incerc si eu.Zis si facut, am devenit curier pentru prima data la Glovo. Am fost la ,,training,, mi s-a dat sacul, am instalat aplicatia, si am fost nevoit sa fac un contract part-time cu o firma partenera.

- In primele 2 saptamani, am facut ceva banuti, si ceva cam multi (1 salariu jumate ), dupa care mi-am facut o medie saptamanala. La inceput firma partenera (firma care mi-a fost recomandata de catre ,,reprezentantul glovo,, cel care ma si instruit) mi-a virat banii saptamanal, timp de 2 saptamani, in fiecare miercuri conform intelegerii, insa pe vremea aceea nu imi dadusem seama ca acel ,,procent de 8%, real era de 22%,,.

- Timp de o luna, am colaborat cu firma respectiva, imi facusem un program de 8h zi, si oarecum ieseam mai bine decat la servici, pana au inceput sa apara problemele, mai exact, firma partenera a inceput sa ma amane cu plata, sa imi dea mult mai putini bani fata de ce erau in aplicatie, si mi-am pus semne de intrebare. M-am dus la Glovo, le-am explicat situatia, le-am spus ca nu am fost platit, iar baiatul de la Glovo mi-a spus ,, Bani tai au fost trimisi catre firma, mai departe tu trebuie sa te intelegi cu ei,,. Au trecut aproximativ 2 saptamani, de cand nu primisem niciun ban,contractul meu part time nu era inregistrat in nicio baza de date, ori revisal,  cei de la firma respectiva recomandata de catre baiatul de la  Glovo nu mai raspundeau nici la telefon, nici la email, asa ca m-am reintors la Glovo sa le explic din nou situatia, sa vad ce se poate face in acest caz pentru a imi putea recupera banii munciti in cele 2 saptamani. Insusi, baiatul de la Glovo (Nu imi reamintesc numele lui, insa este singurul baiat care si in momentul de fata se ocupa de recrutare si training) recomandand-u-mi firma respectiva, m-am reintors pentru a lamurii aceste aspecte, si pentru a gasii solutia la problema mea, mi-a spus ca el nu ma poate ajuta cu nimic, si cel mai bine ar fi sa astept pana cand firma imi va baga banii (Nici astazi nu am primit acei bani de la firma respectiva pentru cele 2 saptamani muncite) pentru ca altceva nu am ce sa fac. I-am spus ca ii voi da in judecata daca nu imi vireaza banii, pentru ca am contract legal cu ei (pe contractul meu nu aveam nici stampila societatii, nici semnatura, da, stiu, imi asum faptul ca nu m-am uitat de la inceput si este vina mea ), iar baiatul de la Glovo a ranjit....

Vorbind cu un prieten, mai amanuntit, m-am hotarat sa imi deschid firma, pentru a presta serviciile de curierat catre glovo, direct pe firma mea (Pentru a scapa de intermediari, procente, si bani aruncati pentru nimic,si efectiv pentru a imi putea lua banii pentru munca depusa). Zis si facut, mi-am infintat o societate, toate bune, ma duc la Glovo, le spun ca doresc sa devin partener cu societatea mea, care indeplineste toate conditiile legale, si am nevoie sa imi spuna cum facem mai departe ( discutia fiind tot cu baiatul respectiv). Cand a auzit ca deja mi-am si facut firma, si doresc sa colaborez asa, deja din omul oarecum sfatuitor si vorbaret, s-a schimbat 180 de grade. Intr-un final am incheiat un contract de parteneriat pe o perioada nedeterminata, iar pe toata durata discutiei, de fix 9 ori mi-a spus ca cel mai bine este sa fac cu o firma partenera de a lor(Putin ilogic, asa-i ? ) ca asa va fi cel mai bine pentru toata lumea.

Incepand de la data X, de cand am inceput sa lucrez pe societatea mea, efectiv s-a schimbat toata aplicatia Glovo. In medie, pe fosta firma (recomandata de catre cel de la glovo) aveam comanda dupa comanda, foarte rar aveam timp sa fumez o tigara intre comenzi, de cand am inceput activitatea pe firma mea, aveam in jur de 1 comanda pe ora, intr-o situatie fericita. Am tinut-o asa timp de 4 zile, dupa care m-am reintors la Glovo pentru a le semnala problema referitoare la comenzi. Odata ajuns acolo, dau de respectivul, si ii spun care este problema, comenzile nu mai vin, ce se intampla ? Raspunsul primit a fost, citez: (Cu zambetul pe buze) Cel mai bine era sa fi ramas la firma noastra partenera, acum ai comenzi mai putine deoarece firma ta nu are scoring, si va dura ceva timp,, Find total pe langa tehnologie, am mers pe incredere, zis si facut, am muncit 1 luna de zile, la acelasi program de 8h, insa comenziile au ramas la fel de scazute, exact ca si in momentul 0 cand am inceput pe societatea mea, dupa dandu-mi seama ca ,,scoring-ul,, meu de pe cont, astazi dupa ce terminam programul era 70, maine dimineata cand incepeam din nou programul era 55


Au trecut zilele, ma intalneam cu diversi ,,colegi,, si vorbeam intre noi, pana intr-o zi, cand, suparat fiind ca lucrurile nu mai mergeau ca la inceput, si deja ma gandeam ca am facut o alegere proasta sa imi deschid firma, de a platii taxe la stat, de a imi plati contabil, livrez o comanda la un domn acasa, iar acesta ma intreaba cum merge treaba cu Glovo, si daca sunt pe firma mea s-au pe firma partenera. I-am explicat pas cu pas tot decursul, ce si cum, si mi-a spus ,, Odata ce ai trecut pe firma ta, lor nu le mai ies manevrele, firmele partenere oficial Glovo, sunt firmele celor din conducere, si vorbind de o aplicatie, ei iti dau comenzi, nu tu lor, tu iti platesti taxele sa fi legal, iar marea majoritate a firmelor partenere ,,oficial,, fac evaziune fiscala pentru ca nu isi inregistreaza  contractele la stat si merg la negru,, moment in care am avut un feeling ca...are perfecta dreptate cu tot ce mi-a spus.


In concluzie,

In momentul de fata, sa fi livrator la o companie de genul acesta, mai ales in Bucuresti,si sa incerci sa faci pe barba ta, pentru a nu mai da X sume de bani saptamanal si procente unor indivizi, pentru absolut nimic,  nu merita, iar daca nu joci in hora, vei fi inlaturat, asta in special la Glovo unde se merge numai pe evaziune fiscala si exista numai nepotisme, cred ca, din tot ce stiu in momentul de fata, managerul general Glovo, este si Administratorul firme care mi-a fost recomandata de la inceput de catre ei.


Daca mai exista oameni care au trecut printr-o situatie similiara, astept mesajele voastre
Cu stima,
Alexandru

#2
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 08.02.2007
Pai, ce te asteptai? Ca te vei imbogati?
In momentul cand te avanti in economie ca si PFA/SRL/etc, sau alta forma, te mananca cainii (alte SRL/PFA/etc), care si-au facut un oarecare monopol pe piata.
La fel este peste tot, nu esti o exceptie...

#3
daemon666

daemon666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 02.05.2007
Si cica de ce pleaca oamenii din tara...

#4
Eekstein

Eekstein

    White Supremacist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,056
  • Înscris: 28.10.2016
Toti vor sa isi faca firma si sa angajeze cu salar minim sa isi cumpere porsche cayenne.

Nu inteleg de ce exista atatea firme colaboratoare, intermediare samd...

#5
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017
Greu de crezut ca Glovo poate sa determine un numar mai mic sau mai are de comenzi, poate doar daca firmele partenere sunt ale lor, pasul cel bun l-ai facut, sa ai srl tau sa iti cer banii si munca ta in contul tau, eventual poti face o plangere la ANAF , la politie, si poate intra baietii la un control amanuntit

Edited by karapok, 28 February 2020 - 10:38.


#6
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,207
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Toti vor sa isi faca firma si sa angajeze cu salar minim sa isi cumpere Porsche Cayenne.
si care e problema daca omul isi ia Porsche pe munca lui? Ideea e ca in tara asta sunt multi taietori de fruza la caini care dau spaga si practic iti baga mana in buzunar prin mijloace nelegale.
Cum vrea unu sa puna osu la munca si sa faca ceva sar 10 cu gura mare ca sa stea in banca lui.
Daca iei la puricat pe toti cu vile si masini "bengoase" sa justifice fiecare leu si sa plateasca taxe, cred ca da cu minus la puterea 29.

Edited by unpuisor, 28 February 2020 - 10:42.


#7
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 06.09.2017

 Eekstein, on 28 februarie 2020 - 10:30, said:

Toti vor sa isi faca firma si sa angajeze cu salar minim sa isi cumpere porsche cayenne.
Problema nu e la patroni ci este la angajatii care inghit asa ceva.

#8
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019
Neatentia se plateste . Si contractul ala de prestari servicii trebuia inregistrat dar ai vrut sa faci o manevra si te-au manevrat ....

Cauta-ti un loc de munca serios .

#9
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 Eekstein, on 28 februarie 2020 - 10:30, said:

Toti vor sa isi faca firma si sa angajeze cu salar minim sa isi cumpere porsche cayenne.

Nu inteleg de ce exista atatea firme colaboratoare, intermediare samd...

Toata pleiada asta de intermediari (din toate domeniile) a aparut ca urmare a disparitiei sutelor de mii de locuri de munca din - sa le numim asa - Timpurile Trecute.

Problema la oamenii astia, la intermediari, e ca nici n-au vrut sa invete nimic in plus spre a deveni prestatorii directi ai unui serviciu. Nu, ei au vrut sa caute sa faca ceva DOAR pe baza a ce stiau la momentul respectiv.

Ori, sa conduca o masina, sa dea la pedale la bicicleta, sa stea paznic la mall sau vanzatoare la casa de marcat stie cam toata lumea.

Nici unu' din astia ce s-au facut sclavi la pedale n-a vrut sa invete macar o limba straina, ceva acolo sa-si creasca valoarea in fata unui potential angajator.

Mi se pare criminal, absolut de rasu'-plansu' ca au aparut consultanti pentru obtinerea de burse in strainatate. De ce de rasu'-plansu'? Pai, prin prisma publicului target. Adica tineretu' de 17-20 de ani, care nu mai scoate ochii din telefon, adica din online, e atat de "castrat" mental incat nu poate aplica SINGUR la o universitate din afara? Are nevoie de un smecher care sa aplice in locul lui? Tot ce inteleg ei din internet e Whatsapp si FB, plus casti in urechi, care sa accentueze autismul social?

M-am tavalit de ras cand mi-a spus cineva ca astfel de consultanti in domeniul burselor in strainatate (sau, pur si simplu, pentru simple aplicari/inscrieri la universitati din afara, fara bursa) chiar au clienti si chiar au succes.

Incredibil cat de prosti sunt acei clienti lor. E incredibil sa nu vezi/intelegi si partea UTILA a nenorocitelor astea de telefoane, partea utila a acestui online.

In tineretu' asta trist si neputincios isi pun unii pensionari de pe forum speranta pentru pensiile de maine...Ce sa zic? Vai de capul ambelor parti!

Cred ca atitudinea asta de neputinciosi si-au cultivat-o initial voit, sa treaca drept vulnerabili ca sa capete atentie si...chiar au devenit asa, niste neputinciosi in a gandi si initia un demers de unii singuri.

Edited by cattavencu, 28 February 2020 - 11:10.


#10
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 daemon666, on 28 februarie 2020 - 10:11, said:

Si cica de ce pleaca oamenii din tara...
Astia cu traista in circa ?
Mare paguba !

#11
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
bine de stiut

eu nu mai comand de la Glovo


poti sa te duci cu contractul ala la ITM si sa faci reclamatie sa ii ia la intrebari pt evaziune

#12
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018

 Cool_Kick, on 28 februarie 2020 - 10:44, said:

Problema nu e la patroni ci este la angajatii care inghit asa ceva.
ai perfectă dreptate DAR angajații NU PREA ÎNGHIT MUNCA .ASTA ÎN PRIMUL RÂND.cum te întorci cu spatele cum nu mai face nimic și stă în fund o zi întreagă dacă nu ești lângă el tot timpul

inițiator mergi cu contractul la ITM și spui că și refuză să plătească pentru ce ai lucrat

#13
Eekstein

Eekstein

    White Supremacist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,056
  • Înscris: 28.10.2016

 EMPP, on 28 februarie 2020 - 11:32, said:

ai perfectă dreptate DAR angajații NU PREA ÎNGHIT MUNCA .ASTA ÎN PRIMUL RÂND.cum te întorci cu spatele cum nu mai face nimic și stă în fund o zi întreagă dacă nu ești lângă el tot timpul

inițiator mergi cu contractul la ITM și spui că și refuză să plătească pentru ce ai lucrat

Tu ai citit ce a scris initiatorul ? Ai vreo tangenta cu glovo si cum se lucraza acolo ? Ce a lucrat initiatorul ? El se plange ca nu a avut de lucru.

Doamne fereste.

#14
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Cum d. să semnezi un contract de muncă cu o firmă care să nu fie semnat de ambele părți???

#15
Eekstein

Eekstein

    White Supremacist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,056
  • Înscris: 28.10.2016

 BloodRa, on 28 februarie 2020 - 11:42, said:

Cum d. să semnezi un contract de muncă cu o firmă care să nu fie semnat de ambele părți???
Unde a scris initiatorul ca a semnat contract de munca sau ca e vorba de un astfel de contract ?

Edited by Eekstein, 28 February 2020 - 11:48.


#16
Theone

Theone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 19.09.2003

 Alexandruposa03, on 28 februarie 2020 - 09:05, said:

Vorbind cu un prieten, mai amanuntit, m-am hotarat sa imi deschid firma, pentru a presta serviciile de curierat catre glovo, direct pe firma mea (Pentru a scapa de intermediari, procente, si bani aruncati pentru nimic,si efectiv pentru a imi putea lua banii pentru munca depusa)
Eu stiu ca astfel de contracte in care un tert presteaza servicii pentru un operator principal se incheie pe un numar minim de comenzi intr-o unitate de timp, ceva in genul ca daca operatorul principal (Glovo) asigura un numar mic stipulat de comenzi, alea se tarifeaza maxim, urmand ca tarifele sa scada pentru un numar mai mare de comenzi, faci un bussines case intai apoi inchei contractul ca sa fii sigur ca ramai pe plus indiferent de fluctuatii.

#17
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 daemon666, on 28 februarie 2020 - 10:11, said:

Si cica de ce pleaca oamenii din tara...
Bineinteles ca de "Glovo"! Ca altfel de ce mama dreaq ar pleca? Doar de foame? Doar fiindca medicamentele sunt scumpe si inutile? Doar fiindca sistemul de invatamat, medicina si suprastructura sunt de kkt? Pai ce, astea sunt motive? Nu nene, sunt doar pretexte, motivul adevarat e ca Globo l-a futut pe un puturos!

#18
adrian919

adrian919

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 23.06.2015

 Theone, on 28 februarie 2020 - 13:23, said:

Eu stiu ca astfel de contracte in care un tert presteaza servicii pentru un operator principal se incheie pe un numar minim de comenzi intr-o unitate de timp, ceva in genul ca daca operatorul principal (Glovo) asigura un numar mic stipulat de comenzi, alea se tarifeaza maxim, urmand ca tarifele sa scada pentru un numar mai mare de comenzi, faci un bussines case intai apoi inchei contractul ca sa fii sigur ca ramai pe plus indiferent de fluctuatii.

Autorul cu siguranta nu stia treaba asta, si cel mai probabil nu are nici o idee despre elementele simple ale afacerilor vezi contractul nesemnat si nestampilat egal hartie igenica, probabil fara valabilitate  in fata legii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate