Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Cum ar putea fi facut un vaccin universal?

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Ca tot este isteria cu acest virus , vreau sa discutam despre un subiect serios, sper sa veniti cu argumente stiintifice, si anume despre cum s-ar putea realiza un vaccin universal ? am inteles ca se incearca deja de nu stiu care firma/cercetatori un vaccin universal. de ce nu este asa de usor realizarea unuia?
rog moderatorii daca cred ca nu e potrivit locul topicului sa il trimita fie pe aria "medicina" fie pe aria " stiinta".

#2
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,532
  • Înscris: 01.08.2006
Ideea unui vaccin e ca se baga in corp niste virusi in stare "blanda", incat corpul sa poata sa lupte cu ei, ca sa faca anticorpi.
Daca se merge pe aceeasi idee, ar trebui sa se bage in acelasi vaccin toti virusii cunoscuti.

Ar mai putea fi o abordare, biogenetica, biomecanica (nu stiu neaparat cum sa-i spun), incat sa se introduca in corp un fel de mecanism care detecteaza orice activitate anormala si incepe sa lupte impotriva ei. Ceva gen antivirusul calculatoarelor. Dar si alea dau rateuri.
Asadar, cel putin mie, mi se pare cam greu ceva universal.

Edited by bai3tzash, 28 February 2020 - 08:26.


#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,960
  • Înscris: 18.12.2007
karax, daca vrei sa ai o baza de discutie, incepe prin a cauta informatii despre mecanismele de actiune ale unui vaccin, sistem imunitar si anticorpi.
Pana nu intelegi notiunile astea si cum se leaga una de alta discutia nu isi are sensul.

View Postbai3tzash, on 28 februarie 2020 - 08:26, said:

sa se introduca in corp un fel de mecanism care detecteaza orice activitate anormala si incepe sa lupte impotriva ei.

Iti recomand sa cauti informatii despre bolile autoimune.

View Postbai3tzash, on 28 februarie 2020 - 08:26, said:

Ideea unui vaccin e ca se baga in corp niste virusi in stare "blanda", incat corpul sa poata sa lupte cu ei, ca sa faca anticorpi.

Ai uitat sa precizezi ca vaccinurile functioneaza doar impreuna cu un sistem imunitar sanatos.

#4
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postbai3tzash, on 28 februarie 2020 - 08:26, said:

Ideea unui vaccin e ca se baga in corp niste virusi in stare "blanda", incat corpul sa poata sa lupte cu ei, ca sa faca anticorpi.
Daca se merge pe aceeasi idee, ar trebui sa se bage in acelasi vaccin toti virusii cunoscuti.

Ar mai putea fi o abordare, biogenetica, biomecanica (nu stiu neaparat cum sa-i spun), incat sa se introduca in corp un fel de mecanism care detecteaza orice activitate anormala si incepe sa lupte impotriva ei. Ceva gen antivirusul calculatoarelor. Dar si alea dau rateuri.
Asadar, cel putin mie, mi se pare cam greu ceva universal.

in cazul asta n-ar fi o idee sa se ia o tulpina de virus, sa fie alterata la microscop in asa fel incat sa devina inacpabil de raspandire si actiune si astfel se creeaza un virus "bland" dupa care se baga in corpul cuiva pentru a se lupta anticorpii?

#5
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostAlexEn, on 28 februarie 2020 - 08:30, said:

karax, daca vrei sa ai o baza de discutie, incepe prin a cauta informatii despre mecanismele de actiune ale unui vaccin, sistem imunitar si anticorpi.
Pana nu intelegi notiunile astea si cum se leaga una de alta discutia nu isi are sensul.



Iti recomand sa cauti informatii despre bolile autoimune.



Ai uitat sa precizezi ca vaccinurile functioneaza doar impreuna cu un sistem imunitar sanatos.

de ce sa nu vorbim pe acest topic despre asta? sunt gata sa citesc post-uri despre mecanismele corpului. de altfel cred ca ar fi o conversatie interesanta agreata de userii forumului.

#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,960
  • Înscris: 18.12.2007
Pentru ca tu vrei sa intelegi niste lucruri complicate cand nu ai notiunile de baza.

#7
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Era celebrul Polidin, produs 100% romanesc, care stimula sistemul imunitar si era cel mai apropiat de un vaccin universal. A fost scos de pe piata pentru ca deranja marile firme producatoare de medicamente.

[ https://www.sportulsalajean.ro/wp-content/uploads/polidin1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Nu are cum sa mearga asa ceva cum nici antigripalul nu prea merge din cauza ca sunt mai multe tulpini.
Sau vezi HPV-UL, un vaccin merge doar la cateva tulpini si are vreo 20 parca.
Nu poate exista un vaccin pt toate tulpinile unei boli daramite universal.

Ce poti face in schimb e sa iti intaresti sistemul imunitar, dupa cum poate ai vazut, de exemplu coronavirusul devine periculos doar pt aia trecuti de 50-60 de ani.

#9
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostAlexEn, on 28 februarie 2020 - 08:40, said:

Pentru ca tu vrei sa intelegi niste lucruri complicate cand nu ai notiunile de baza.

nu-i nimic , sunt atent la explicatii. daca nu inteleg putem inchide topicul. dar oricum topicul nu e numai pentru mine, e pentru toti care vor sa discute.

View PostSpeedDemon, on 28 februarie 2020 - 08:43, said:

Nu are cum sa mearga asa ceva cum nici antigripalul nu prea merge din cauza ca sunt mai multe tulpini.
Sau vezi HPV-UL, un vaccin merge doar la cateva tulpini si are vreo 20 parca.
Nu poate exista un vaccin pt toate tulpinile unei boli daramite universal.

Ce poti face in schimb e sa iti intaresti sistemul imunitar, dupa cum poate ai vazut, de exemplu coronavirusul devine periculos doar pt aia trecuti de 50-60 de ani.

exista ceva care sa fie comun la toti virusii? o forma, o proprietate , ceva? o culoare, o emanatie ? sau ma rog comun la cat mai multi virusi. n-ar fi rau nici sa ai maxim 3-4 medicamente fiecare potrivite pe largi plaje de virusi.

#10
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Stii cum e asta? Hai sa facem o pastila, leac, tratament pentru orice boala si oricine si oricand si oricum si oriunde! Poate in secolul viitor se va incepe!

Baga-te la autori SF!

Edited by arab, 28 February 2020 - 09:03.


#11
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,607
  • Înscris: 16.08.2010
O discutie serioasa pe tema asta intre oameni fara pregatire in domeniu are aceeasi valoare ca si discutia babelor in fata blocului despre politica. :)

#12
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,532
  • Înscris: 01.08.2006
Pai da, ne dam si noi cu parerea, bem o bere, scuipam seminte. Ca de altfel cum sunt multe topicuri pe softpedia Posted Image)..

Edited by bai3tzash, 28 February 2020 - 09:07.


#13
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postbai3tzash, on 28 februarie 2020 - 08:26, said:

Ar mai putea fi o abordare, biogenetica, biomecanica (nu stiu neaparat cum sa-i spun), incat sa se introduca in corp un fel de mecanism care detecteaza orice activitate anormala si incepe sa lupte impotriva ei. Ceva gen antivirusul calculatoarelor.

Gen sistemul imunitar pe care-l avem deja ?

#14
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,532
  • Înscris: 01.08.2006
Da, dar ceva gen cyborg :)). Ceva microorganisme facute in laborator, care ajuta sistemul imunitar.
Mi se pare ideea cea mai logica si directa. Cum sunt majoritatea inventiilor create/copiate dupa ceva din natura, mi se pare logic sa se incerce ceva deja dovedit.
Cum zicea cineva mai sus, e vorba si de bolile autoimune. Dar nu cred ca e problema mea sa rezolv asta, ci aia care vor sa creeze un astfel de vaccin.

#15
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
E problema ălora și-a lui Karax nu vezi? Bine naiba că se mai gândește el la noi să mai inventeze ceva, că altfel nu ne bagă nimeni în seamă.

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Karax - ca de obicei nu ai cunostiintele necesare.

Un vaccin se face ptr UN virus. Exista vaccinuri polivalente care se fac ptr ceva mai multi virusi - dar practic sunt mai multe vaccinuri amestecate.

Un vaccin universal ar insemna sa faci un vaccin ptr toti virusii existenti la un moment dat. Dar cum astia au capacitati mutagene - isi schimba structura ADN sau ARN la cateva luni trebuie sa o iei in permanenta de la capat. E imposibil.

#17
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postbai3tzash, on 28 februarie 2020 - 09:06, said:

Pai da, ne dam si noi cu parerea, bem o bere, scuipam seminte. Ca de altfel cum sunt multe topicuri pe softpedia Posted Image)..

chiar si asa daca ar fi, suntem pe un forum public. de asta e un forum public sa discutam chestii trestii

View Postbai3tzash, on 28 februarie 2020 - 09:11, said:

Da, dar ceva gen cyborg Posted Image). Ceva microorganisme facute in laborator, care ajuta sistemul imunitar.
Mi se pare ideea cea mai logica si directa. Cum sunt majoritatea inventiilor create/copiate dupa ceva din natura, mi se pare logic sa se incerce ceva deja dovedit.
Cum zicea cineva mai sus, e vorba si de bolile autoimune. Dar nu cred ca e problema mea sa rezolv asta, ci aia care vor sa creeze un astfel de vaccin.

tu te referi la nanoroboti? exista cercetari in domeniu si s-au facut ceva nanoroboti de cativa nanometri. insa pana sa fie produsi pe scara larga mai e destul timp.

View Postwaterman, on 28 februarie 2020 - 09:14, said:

E problema ălora și-a lui Karax nu vezi? Bine naiba că se mai gândește el la noi să mai inventeze ceva, că altfel nu ne bagă nimeni în seamă.

nu afirm ca as fi vreun mare inteligent sau ceva. imi dau cu parerea. da parca era libertate sa iti dai cu parerea. cat despre chestia cu "nu ne baga nimeni inseama", chiar nu vreau sa ma afisez de genul "cel mai inteligent dintre romani" sau ceva. ar fi o absurditate. daca cercetatorii romani pot face multe chestii fara ajutorul unui neavenit si necunoscator , ca asta sunt, atunci foarte bine, mai ales pentru tara. incerc sa nu fiu narcisist pe chestia asta.

View Posteiffel, on 28 februarie 2020 - 09:26, said:

Karax - ca de obicei nu ai cunostiintele necesare.

Un vaccin se face ptr UN virus. Exista vaccinuri polivalente care se fac ptr ceva mai multi virusi - dar practic sunt mai multe vaccinuri amestecate.

Un vaccin universal ar insemna sa faci un vaccin ptr toti virusii existenti la un moment dat. Dar cum astia au capacitati mutagene - isi schimba structura ADN sau ARN la cateva luni trebuie sa o iei in permanenta de la capat. E imposibil.

eu am remarcat ca ceva trebuie sa aiba in comun virusii, ca sunt facuti din "ceva", au un corp , celule etc. acum nu stiu daca vreun vaccin universal poate detecta cu ceva "celule" pur si simplu.

#18
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,029
  • Înscris: 23.09.2005
In viitor va fi ceva de genul, sistemul imunitar va fi stimulat prin cine stie ce mecanism nanotehnologic sa produca aproape instantaneu anticorpi noi pentru orice virus nou intra in corp.


View Postkarax, on 28 februarie 2020 - 08:47, said:

exista ceva care sa fie comun la toti virusii? o forma, o proprietate , ceva? o culoare, o emanatie ? sau ma rog comun la cat mai multi virusi.

Sunt mici...? Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate