Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Buget 19k-masina noua-sfaturi

Grosime adeziv gresie

TVA doar la valoarea adaugata sau...

Inregistrare ecran
 M-am inregistrat in e-factura. Ca...

Voi cum faceți fața ava...

Spital stomatologic sector 4 grat...

Pastrare numar inmatriculare !
 Supraveghere autoturism in parcar...

Bsod repetat

Angst Romania - Oficial in Insolv...

Pocket PC Handheld ajutor.
 Intrerupere utilitati casa tempor...

Care credeti ca este probabilitat...

paravan geam / obturare vedere

Motorola E32, se aprinde flashlig...

Ce limbaj / tehnologie sa folosesc?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

dejai247

dejai247

New Member

• Grup: Junior Members
Salut,

Am o idee de o aplicatie web, aplicata pe mai multe domenii (exemplu service auto, asigurari, gym, alimentare...etc)...
Practic, in aplicatie, vei putea sa iti gestionezi afacerea - ca de exemplu pentru un service auto, vei putea sa facturezi, sa scoti deviz, sa tii evidenta reparatiilor, etc...
Probabil si ceva image recognition pentru documente, ceva integrare cu diverse aparate de scanare cod de bara...

Ideea e ca nu stiu cu ce limbaje si tehnologii sa o realizez, nu as vrea sa ma complic foarte mult dar nici sa ma limitez la chestii simple....
Cateva puncte despre applicatie:
- Vor fi module common, utilizate de toate domeniile de activitate
- Contentul va fi generat dinamic, in functie de rolul userului (adica un user care are cont de service auto, va vedea alt content fata de unul care are cont de asigurari)

Eu ma gandeam in felul urmator:
1) HTML + CSS (pentru design) + javascript (pentru mici animatii sau who knows) + PHP (pentru calcule si lucru cu baza de date) + server mysql
mi se pare cea mai simpla abordare pentru ceea ce vreau

2) HTML + CSS + javascript + java + spring mvc + tomcat server + mysql server
probabil overkill? aplicatia n-ar fi asa de complexa la inceput, dar pe parcurs ar deveni tot mai complexa...

3) python + django?
am cele mai putine cunostiinte aici

ce parere aveti?

OriginalCopy

OriginalCopy

I'm harmful, fear me please! :))

• Grup: Senior Members

View Postdejai247, on 27 februarie 2020 - 21:17, said:

Salut,

Am o idee de o aplicatie web, aplicata pe mai multe domenii (exemplu service auto, asigurari, gym, alimentare...etc)...

ce parere aveti?

Părerile mele:

- nu contează limbajul, folosește ce știi cel mai bine
- vrei să faci prea multe, fără a avea un plan de afaceri, un public țintă
- aplicația ta nu va fi competitivă, va face multe, si nimic bine

Plus ca nu iti cunoști competitia. Care e ea si cu ce te diferențiezi?

Yoda

Yoda

Eternal padawan

Înainte de a investi timp în dezvoltarea aplicaţiei, ar fi bine să te gândeşti temeinic ce aduce nou aplicaţia ta pe piaţă. Vorbeşte eventual cu 4-5 potenţiali clienţi, povesteşte-le tot, vezi dacă le câştigi interesul.

Tehnic vorbind, prima soluţie pare cea mai eficientă. A doua e mai complexă dpdv tehnic, nu ştiu cât te descurci tu cu Spring MVC, dar dacă afacerea merge bine şi trebuie să cauţi dezvoltatori, vei avea de furcă să găseşti oameni competenţi şi/sau să-i plăteşti.

Nu renunţa la idee. Succes!

sorin147

sorin147

Senior Member

Fa in ce ti-e tie mai simplu.
Pentru inceput, fa-o pentru un prieten (care are o afacere in domeniul respectiv). Nu-ti imaginezi cate probleme apar atunci cand trebuie sa folosesti o aplicatie. Fara un client, tu centrezi, tu dai cu capul.

MartinAdelberg

MartinAdelberg

Member

• Grup: Members

Salut,

Practic, in aplicatie, vei putea sa iti gestionezi afacerea - ca de exemplu pentru un service auto, vei putea sa facturezi, sa scoti deviz, sa tii evidenta reparatiilor, etc...
Adica clasicul CRM, pt care exista site-uri care au deja template-uri pt diferete domenii, dai 10 euro pe luna si aia e,deja ai totul la botul calului
Mai ales acum ca s-a mutat in Cloud avem Cloud CRM.

Probabil si ceva image recognition pentru documente, ceva integrare cu diverse aparate de scanare cod de bara...
Tu esti cumva colegul celui care se juca cu drona si incerca sa faca de pe net niste tutoriale de nu-i ieseau de nici o culoare ?

View Postsorin147, on 27 februarie 2020 - 21:49, said:

Fa in ce ti-e tie mai simplu.
pai asta a facut.

rex

rex

Senior Member

sunt firme care fac asta in mod organizat si au echipe de dezvoltatori+testeri pe mai multe tehnologii.
din cate vad esti la inceput de drum, asa ca mai bine te angajezi pana prinzi un pic de experienta, apoi te apuci de anteprenoriat.

in domeniul IT cel mai greu nu e sa realizezi produsul, ci sa gasesti clientul care sa ti-l cumpere.

neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

Guru Member

ce parere aveti?
Despre a fi antreprenor sau programator? Ambele nu pot fi.

Edited by neagu_laurentiu, 27 February 2020 - 22:55.

MartinAdelberg

MartinAdelberg

Member

View Postrex, on 27 februarie 2020 - 22:43, said:

in domeniul IT cel mai greu nu e sa realizezi produsul, ci sa gasesti clientul care sa ti-l cumpere.
dar clientul doreste cel mai bun produs la cel mai mic pret si nu orice produs.

dexter_lab

dexter_lab

Senior Member

in primul rand nu te stresa de cei care zic ca ideea ta exista la altii. daca asta e motiv sa nu mai facem ceva nu am mai avea din ce sa alegem. am avea un singur model de telefon, un singur model de masina, un singur limbaj de programare.

incepe cu ce e mai simplu si la ce te pricepi mai bine (banuiesc ca e vorba de php). in timp, dupa ce aplicatia incepe sa prinda aripi, sa apara clienti poti sa incepi sa o dezvolti in altceva. pana la urma si facebook a inceput cu vestitul LAMP.

iulian_1976

iulian_1976

Active Member

Faptul ca pui intrebari in alegerea uneltelor denota o slabiciune, ce vrei tu sa faci s-ar numi un ERP.

Unde este capatul proiectului, sa stiu pana unde vrei sa mergi ?

dani.user

dani.user

Guru Member

HTML + CSS e cea mai mica problema;
  • Vrei sa oferi aplicatia spre instalare clientilor sau sa gazduiesti tu totul?
  • Esti familiar cu GDPR si alte asemenea aplicabile daca gazduiesti tu?
  • Esti familiar cu securizarea unui astfel de sistem, sa nu-ti fure cineva datele in 5 min, sau sa nu vada un client mai mult decat trebuie?
  • Esti familiar cu calcule monetare? De exemplu: cum ai scrie o functie care imparte n lei in p parti?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate