Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Modificare abonament Telekom acceptata de o persoana in varsta

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007
Din punctul meu de vedere, in ultima vreme Telekom a invatat o multime de lucruri romanesti. Unul din ele este sa isi construiasca strategii de pacalire a clientilor in varsta, urmand fidel modelul puscariasilor, cu metoda accidentului. Caz scoala: spre mijlocul lunii ianuarie 2020 parintii mei, oameni in varsta (mai aproape de 80 de ani decat de 70) sunt sunati de un angajat Telekom care le spune povestea lui de marketing și ii intreaba daca nu isi doresc o cartela gratis cu numar Telekom. Destul de probabil, mama mea, titularul abonamentului, nu a inteles prea bine ce i s-a spus și ce i s-a cerut, dar pricepand ca nu o costa nici un ban, a acceptat. Habar nu am ce i s-a spus și ce i s-a cerut și nici in ce fel și-a dat acordul. Nici nu imi dau seama daca a inteles in timpul convorbirii ca ea de fapt a fost de acord cu prelungirea abonamentului ori daca angajatul Telekom s-a asigurat ca mama mea a inteles ce i se cere și care sunt consecintele acordului sau. Din discutia mea ulterioara cu ea a rezultat ca nu și-a dat seama de nimic. Dar pentru a avea o opinie fundamentata, in mod evident ar trebui ascultata respectiva convorbire telefonica, a carei inregistrare am sa o rog pe mama sa o solicite ori sa imi faca o procura notariala in baza careia sa o cer.
Ideea este ca avand treaba in zona, in seara zilei de 22 ianuarie am ajuns la parintii mei, care mi s-au plans ca le-a venit o factura de peste 120 de lei la serviciile Telekom, precum și un plic cu mai multe hartii și unul cu o cartela cu numar de mobil. Cerand sa vad despre ce este vorba, aflu ca de fapt mama mea a facut o prelungire a abonamentului și, in plus, inca un abonament de mobil, care avea un numar de luni gratis. Asta in conditiile in care parintii mei au și telefon mobil, cu SIM in Vodafone, ca tot restul familiei. Motiv pentru care nici macar nu au scos din țiplă cardul cu SIM-ul Telekom. Care nu le era și nu le este necesar. Dupa o discutie cu ei și avand in vedere ca acordul pentru prelungirea abonamentului a fost obtinut telefonic, ajungem la concluzia rezilierii abonamentelor (voce fixa, televiziune prin satelit și internet, plus noul abonament de mobil), termenul de 14 zile nefiind atins, asa cum rezulta din spusele mamei. Ajuns acasa, seara tarziu, avand factura și datele personale ale mamei mele, la cererea ei, deschid un cont pe Telekom.ro, unde incarc o cerere de reziliere, inclusiv cu datele mele de contact. Peste cateva zile mama mea este sunata acasa, pe fix, de angajatii Telekom, dar le cere celor care au sunat-o sa ma sune pe mine, la numarul de contact din cerea de reziliere, adica la numarul meu. Repet, la solicitarea titularului de abonament, mama mea. Sunt sunat, vorbesc cu cel care ma suna, ii explic ce și cum și mi se spune ca vor reveni cu un telefon. Sunt sunat peste alte cateva zile, fiind intr-o sedinta nu pot vorbi, dar revin cu un telefon eu. Mi se spune ca voi primi un raspuns in termenul legal de 30 de zile. Care s-a scurs pe 21 februarie 2020. Evident, n-a sunat nimeni…
Am asteptat zadarnic un punct de vedere din partea Telekom, chiar daca au trecut deja cele 30 de zile legale de la expedierea și confirmarea primirii cererii de reziliere. Cand raspunsul va veni, ii voi solicita mamei mele sa imi faca o procura notariala și apoi ma voi adresa OPC și ANRC.
N-as fi deschis acest topic daca nu m-ar fi sunat tatal meu ieri ori alaltaieri ca sa imi spuna ca le-a venit ultima factura Telekom. 140 de lei. Am intrat acum in cont. De fapt valoarea ultimei facturii nu este de 140 de lei. Doar 138.99 lei. Un abonament pe care eu il consider ca Telekom l-a incheiat fix prin metoda accidentului. Sunt curios doar unde și-au deschis baietii astia Call Center-ul. Jilava? Rahova?

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Pai si defapt care e legatura cu "metoda accidentul"?!

#3
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
S-a-ntâmplat. Ca după orice accident, sunt victime.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Titlu de clickbait. :(
Daca nu știi ce au acceptat in timpul convorbirii.... sunt doar speculații.
Eu i-am învățat pe ai mei să răspundă astfel la orice apel cu oferte: " Nu doresc nimic, nu doresc schimbarea abonamentului actual. Nu doresc alte schimbări sau oferte".
Și nu au avut nicio astfel de neplăcere.
Așa-i când cei in vârsta accepta orice "oferta"

#5
hpavictor

hpavictor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 27.02.2008
TeleKom Romania are stapanii in Germania . No comment ... ca altfel o dam in politica .

#6
daniel_vodafone

daniel_vodafone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 25.02.2019

View Postaddelin, on 27 februarie 2020 - 08:24, said:

Pai si defapt care e legatura cu "metoda accidentul"?!
nu e nici o legatura. ar trebui sa ne educam parintii sa nu accepte nimic de la indivizi de genul asta

#7
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007
Pacat ca nu au sunat-o pe mama mea, de asemenea si ea in varsta si nepriceputa la "oferte" din astea.
A doua oara nu mai indrazneau... sau cel putin persoana care mai sunase...

#8
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007

View Postaddelin, on 27 februarie 2020 - 08:24, said:

Pai si defapt care e legatura cu "metoda accidentul"?!

Mie mi se pare ca asemanarea este totala. Telekom nu a facut decat sa profite de naivitatea si vulnerabilitatea, poate chiar si de ignoranta unei persoane in varsta.

#9
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Da, asa a patit si maica-mea acum vreo 7-8 ani. Dar nu particulariza. Am patit-o la Vodafone. Din pacate este si a ramas o practica pacalirea persoanelor in varsta pentru a le baga pe gat servicii suplimentare de care nu au nevoie si pe care nu le inteleg. Asta da bine pentru operatorul din call center, care obtine punctaj si poate un bonus la salariu. Solutia este sa te duci la ei cu o imputernicire, sa soliciti rezilierea contractului, ca alternativa sa ai pregatita o plangere de dare in judecata cu documente aferente, sa le explici indolenta lor de a nu comunica si rezolva amiabil problema, si ... sa aleaga. De obicei te rezolva pe loc.

#10
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007

View Postdaniel_vodafone, on 27 februarie 2020 - 08:39, said:

nu e nici o legatura. ar trebui sa ne educam parintii sa nu accepte nimic de la indivizi de genul asta
I-am educat. Au fost sunati intr-un miez de noapte de unul care i-a anuntat ca sotul surorii mele a avut un accident grav de masina. Au verificat si nu au luat teapa. Cu privire la Telekom recunosc ca nu i-am avertizat. Nu erau pe lista mea de potentiali escroci. Se vede ca m-am inselat...

#11
FlyMe2

FlyMe2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 30.01.2019
Dupa unii vad ca tot victima e vinovata... bravo!

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001

View PostFlyMe2, on 27 februarie 2020 - 08:47, said:

Dupa unii vad ca tot victima e vinovata... bravo!
E vinovată că a acceptat "oferta" și nu a fost atenta la tot ce a zis operatorul. Ăla știe că e înregistrată convorbirea și nu zice că e gratis totul știind că sunt niște costuri ascunse. Zice tot. Poate foarte in grabă și insistă doar pe gratuități. Însă sigur zice și de costurile suplimentare și de posibilitatea de retragere din contractul încheiat la distanta in termen de 14 zile.

#13
daniel_vodafone

daniel_vodafone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 25.02.2019

View PostFlyMe2, on 27 februarie 2020 - 08:47, said:

Dupa unii vad ca tot victima e vinovata... bravo!
sa ne spui si noua de unde ai tras concluzia asta; cel putin eu sunt curios

#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001

View Postrichi_e, on 27 februarie 2020 - 08:52, said:

ptr ca apoi cere si date de ideentificare, ceea ce firma nu are nevoie!
Datele de identificare sunt cerute de orice operator sa fie sigur că discuta cu titularul contractului.
Și la Telekom, UPC, BCR, Orange, Enel, etc
Toți cer aceste date. "Pentru siguranța contului d-voastră". Numele și data nașterii.
Unii cer și răspunsul la întrebarea secreta (BCR).

#15
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007
De ce nu am primit raspuns la cererea de reziliere? Ca 30 de zile au trecut de vreo saptamana.

#16
FlyMe2

FlyMe2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 30.01.2019
Vad ca te-ai simtit cu musca pe caciula... daniel vodafone!

Edited by FlyMe2, 27 February 2020 - 09:01.


#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Depinde cum ai depus cererea. Iar răspunsul îl primește titularul.
Ai făcut cererea direct din pagina lor (formularul online)?

#18
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,901
  • Înscris: 02.02.2007
nope! daca doresti sa accepti oferta lor, ei nu au nevoie de datele tale! doar colaboratorii au nevoie de eele, ptr ca nu au accees la baza de date a firmei!
verificat personal: sunt sunat de cineva care spune ca e ,,din partea telekom" (desi nr era din atla retea) si imi cere datele de identificare. ii spun sa le ia din sistem.. se balbaie si imi ureaza cele bune!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate