Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Recomandare CD Player

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
Nu stiu daca mai e de actualitate topicul pt ca initiatorul n-a mai scris din februarie si n-a zis daca a cumparat CD player si daca da, nici pareri.

Dar pt ca inca se scrie pe topic, voi zice si eu referitor la CD playere vintage ce-am intalnit prin cautarile mele.

1. Cele cu TDA 1543 sunt excelente. Si TDA 1541 e excelent dar sunt mai scumpe. Sunetul e mai natural fata de toate aparute ulterior cu DAC PCM sau alte bitstreamuri. Calitate si randare comparabila oarecum cu vinilurile.

2. Philips mai vechi pana la aparitia telecomenzilor si primele cu telecomanda sunt excelente. Cam toate Philipsurile vintage in stare buna merg si cu CD-uri arse pe calculator sau zgariate/obosite, si merg perfect, citesc repede.

3. Personal am Philips CD 230 (format midi) si Philips CD 610 (format normal) si se aud excelent.

4. Si multe alte CD playere vintage chiar si fara DAC TDA15xx se aud peste ori ce Laptop/Foobar/WASAPI->DAC entry.

5. Exista si CD playere vintage slabute, eu am vrut sa cumpar un Marantz cu TDA 1549 si era submediocru, mai ales prin comparatie cu Philips CD 610, avea sunet infundat, artificial, lipseau detaliile fine mai ales pe inalte.

6. Un pret corect pt un Philips cu TDA 1543 gen Philips CD 610 sau CD 604 (fara senzor de telecomanda), in stare perfecta functional si buna estetic, este momentan cam 150 Ron.
Cele cu TDA 1541 incep de la 300 Ron si au probleme, arata rau etc.

7. Pt ascultat in casti cel mai bine e sa infigeti castile in amplificator mai ales daca aveti casti serioase. CD playerul n-are putere suficienta.

8. Concluzie: Merita fara doar si poate sa cumparati un CD player vintage bun si ieftin daca aveti loc fizic pentru el. Si daca aveti sistem audio onorabil pt ca pe boxe de calculator sau 5.1 entry n-o sa simtiti aproape nici o diferenta.

#38
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
In cazul cd playerelor care au iesire optica si sunt folosite cu un DAC extern, tot exista diferente de sunet?

#39
BbVv

BbVv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 16.02.2019
La CD Player vechi sh problema este blocul optic.
Nu ai siguranța că nu sare.

#40
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Am inteles ca tot mai fiabile sunt alea vechi ce au cap optic de sticla decat astea mai noi de plastic.

Ma intereseaza daca folosesc un DAC extern, mai conteaza cd playerul la calitatea sunetului? Sa zicem ca functioneaza corect, nu sare, nu se gandeste mult..

Edited by vinciun, 24 March 2020 - 16:31.


#41
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013

 Tzur, on 24 martie 2020 - 13:13, said:



Exista si CD playere vintage slabute, eu am vrut sa cumpar un Marantz cu TDA 1549 si era submediocru, mai ales prin comparatie cu Philips CD 610, avea sunet infundat, artificial, lipseau detaliile fine mai ales pe inalte.


Ai cumparat Marantz 5000 ? Ca asta are TDA 1549 , si am vazut ca e foarte laudat ,inclusiv pe lampizator.eu Ca sa nu mai spun de Philips 753 ,tipul de la lampizator se jura ca e cel mai tare CD player pe care l a ascultat,....si are tot TDA 1549...
Chiar ma gandeam sa cumpar un Marantz 5000....

Edited by emilian67, 24 March 2020 - 22:57.


#42
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

 geo123, on 23 martie 2020 - 23:06, said:

Pai sari degeaba la gatul meu.Eu nu am spus niciunde ca Nakamichi nu au facut ampuri de calitate!
Cand am spus ca firma nu inseamna mare lucru m-am referit strict la modul general si pur la faptul ca nu exista o singura firma peste toate celelalte.Sunt o gramada de firme de unde poti sa alegi produse de la calitate indoielnica pana la capodopere.
Ideea era simpla.E gresit sa spunem initiatorului sa meargă strict producatorul X ca ala e cel mai tare din parcare.
Nu sar la gatul tau, incerc doar sa te corectez cand scrii fara sa stii care sunt diferentele, cand si unde ai dreptate sunt de acord cu tine.Playerele Nakamichi sunt peste orice marca comerciala,idem amplificatoarele si deck-urile. Alte Cd playere care se gasesc la preturi mici si sunt peste multe altele, sunt cele de la CEC.


Toate Marantz-urile pe care le-am avut si ascultat aveau un sunet infundat, Sony alea bine cotate suna mult mai corect, mai detaliat si un sunet mai deschis. Si peste toate e marca aia mentionata mai sus. Cu mentiunea ca OMS-urile au un sunet foarte deschis ce devine obositor, poate se potrivesc pe un amplificator si niste boxe lesinate, multi le apreciaza din moment ce se vand la preturi destul de mari.

Edited by titoo, 25 March 2020 - 01:05.


#43
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006

 emilian67, on 24 martie 2020 - 22:56, said:

Ai cumparat Marantz 5000 ? Ca asta are TDA 1549 , si am vazut ca e foarte laudat ,inclusiv pe lampizator.eu Ca sa nu mai spun de Philips 753 ,tipul de la lampizator se jura ca e cel mai tare CD player pe care l a ascultat,....si are tot TDA 1549...
Chiar ma gandeam sa cumpar un Marantz 5000....

Cred ca era Marantz CD 48. M-am dus la cineva sa-l cumpar. L-am ascultat si nu mi-a placut. Nu l-am cumparat.

Tipul avea si un Philips CD 610 la vanzare cu TDA 1543, l-am ascultat, suna uau, l-am luat.

#44
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

 titoo, on 25 martie 2020 - 00:53, said:

Playerele Nakamichi sunt peste orice marca comerciala,idem amplificatoarele si deck-urile.
Pune-mi te rog citat unde am afirmat ca sculele Nakamichi sunt scule average si le-am comparat cu marci comerciale.
Din contra le-am lăudat si am si dat exemplul cu Deck-ul Dragon care e capodopera.
Tot ce am vrut sa scot in evidenta si nu m-ai inteles este ca nu se opreste totul doar la o marca in speta nakamichi.Sunt o multime de alte branduri care fac scule la nivelul lor.
Cum a fost exemplul cu Dragon mai sunt alternative la fel de bune si de la STUDER si de la REVOX si mai sunt.
Nu am spus niciunde ca trebuie pus laolaltă cu yamaha,sony,denon etc...
O seara frumoasa.

Edited by geo123, 25 March 2020 - 21:11.


#45
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 vinciun, on 24 martie 2020 - 14:14, said:

In cazul cd playerelor care au iesire optica si sunt folosite cu un DAC extern, tot exista diferente de sunet?
Normal ca exista.

#46
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Mda... O multime de variabile deci. Inainte eu nu vedeam diferenta nici intre laptop, telefon si  DAC dedicat. Acum cu yamaha apar imediat diferente intre orice. Imediat se observa ca aceeasi muzica in FLAC suna mai prost pe laptop decat daca e redata direct din server cu Yamaha. Iar pe acelasi laptop, acelasi flac suna mai prost prin Wassapy fata de Assio 4all. Acest Yamaha mi-a desfundat bine urechile. Imi dau seama ca pe boxe plus amplificator mai scumpe diferentele ar fi inca mai notabile.

#47
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007
@geo123
"Vorbeam" la modul general. Studer si Revox necesita reconditionare, per ansamblu sunt foarte bune, dar au unele componente care nu au fost de prima clasa.

#48
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 edigee, on 26 martie 2020 - 10:24, said:

Normal ca exista.

Insesizabile. Asa hulitul jitter, care trebuie sa aiba valori enorme (mult peste cat produce cel mai slab player) pentru a putea fi perceput de urechea umana.

#49
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Ce este acest jitter despre care tot se vorbeste?

#50
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Jitter este o eroare de clock(referinta)
Adica se afecteaza distanta dintre sample.
Stii care este treaba in fond? In audio ca oriunde nu exista perfectiune si pe langa asta perceptia sunetului este relativa de la individ la individ!
Daca nu stii sa accepti niste compromisuri o sa ai de pierdut din toate punctele de vedere.
Unii incropesc un sistem decent la pret pamantean si se bucura de muzica,altii traiesc frustrarea sunetului "perfect" dupa ce investesc tone de bani in fel de fel de scule.



#51
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Am citit si eu despre jitter mai multe definitii dar nu am inteles cum se manifesta concret, cum se aude.

#52
BbVv

BbVv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 16.02.2019
Este o vibrație neregulată a sunetului.

#53
sovu

sovu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 29.05.2015
Am luat eu un Marantz CD5000 și se aude bestialpt 250ron. E la fel de transparent ca un Pioneer N-50A și doar pe înalte e puțin mai cristalin . Le-am comparat A/B și zici ca sunt aceeași.

Pioneer a înlocuit un Naim CD5si, ca să va faceți o idee de nivel de performanta. merge în sistem cu boxe Dynaudio și amplificator Roksan.


Mecanism merge ok. Ieșirea de căști cu volum o folosesc și se aude decent. SpDIF merge. Totul e funcțional și de calitate.


Am avut și un CD5001 acum 8 ani cu ceva CS4xxx, dar nu se poate compara.

#54
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007
Cand caracterizezi sunetul, te referi la DAC-ul Marantz?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate