Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Recomandare CD Player

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
wolfenste

wolfenste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 02.05.2018
Buget habarnam, 100, 200, 300. Mai mult?
Sunet de calitate si constructie solida, fiabila. Nu stiu ce sa mai spun cum sa fie ca nu stiu cum trebuie sa fie. Nu am mai avut unul din asta mai 'profi'. Am avut doar un walkman Sony  D-SJ301 (btw, chiar acum ascult la el).

Edited by wolfenste, 26 February 2020 - 23:16.


#2
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 wolfenste, on 26 februarie 2020 - 23:15, said:

Buget habarnam, 100, 200, 300.

Lei, euro, seminte, ce ?

#3
wolfenste

wolfenste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 02.05.2018
Ce sa fie in Romania? Lei. Vad ca sunt destule pe OLX la preturile astea dar nu stiu daca sunt bune de ceva. Exista cumva si noi, fabricate in prezent?

#4
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Poate vrei Ipod.

#5
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008

 wolfenste, on 27 februarie 2020 - 00:17, said:

Ce sa fie in Romania? Lei. Vad ca sunt destule pe OLX la preturile astea dar nu stiu daca sunt bune de ceva. Exista cumva si noi, fabricate in prezent?
Exista desigur.
Dar nu la preturile astea. mult mai mari.
Sunt si aparate moderene ,au si unitatte CD si parte de streamer ,citesc si prin USB ,etc.

#6
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,636
  • Înscris: 29.12.2016
Un CD player profi nu are egalizator, si chiar daca CD-ul este original s-ar putea sa fii nemultumit de sunet. Asculti la casti? Walkman-ul acela probabil ca are si o banda de egalizare de minim 3 canale...

#7
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Nu mai foloseste nimeni azi CD walkman,sunt ipod-uri de multa vreme,poti sa salvezi in format FLAC,cum vrei,ATRAC,etc. pe harddiscuri de peste 20GB.
Nu merita banii.

#8
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Pentru format, grafica, booklet si da bine pe raft. Sau poate iti place DAC-ul si filtrele de pe CD player. Cat despre muzica in format digital, nu stii de pe ce a fost facuta. Au fost cazuri de streamuri HD facute din MP3-uri de 128 kb, au fost prinsi. Macar la CD, daca e o firma respectabila, ai o oarece liniste sufleteasca.

#9
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,747
  • Înscris: 12.09.2015
Daca vrei CD player portabil,Panasonic.Daca vrei un MP3 player portabil,Philips.

#10
wolfenste

wolfenste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 02.05.2018

 2Unlimited, on 27 februarie 2020 - 08:39, said:

Un CD player profi nu are egalizator, si chiar daca CD-ul este original s-ar putea sa fii nemultumit de sunet. Asculti la casti? Walkman-ul acela probabil ca are si o banda de egalizare de minim 3 canale...

Da ascult la casti. Mai trebuie sa iau si egalizator? Sau amplificator? Credeam ca astea-s numai pentru boxe.

 nino852, on 27 februarie 2020 - 09:56, said:

Nu mai foloseste nimeni azi CD walkman,sunt ipod-uri de multa vreme,poti sa salvezi in format FLAC,cum vrei,ATRAC,etc. pe harddiscuri de peste 20GB.
Nu merita banii.

Serios? Nu am remarcat.
Nici nu vreau sa bag prea multi bani in aa ceva. Doar ceva cu CD care sa arate bine sa mearga bine si sa stea deasupra deck-ului Nakamichi.

 PiticVerde, on 27 februarie 2020 - 10:35, said:

Daca vrei CD player portabil,Panasonic.Daca vrei un MP3 player portabil,Philips.

Bon. Si daca vreau un CD Player?

 edigee, on 27 februarie 2020 - 00:29, said:

Exista desigur.
Dar nu la preturile astea. mult mai mari.
Sunt si aparate moderene ,au si unitatte CD si parte de streamer ,citesc si prin USB ,etc.

Hmm, pai nu sunt fan preturi mari. Posted Image Nu vreau sa bag multi bani in asta, e de moft. Cu atat mai mult daca e SH nu veau sa dau bani multi. La deck-uri e Nakamichi. In cazul CD playerelor ce sa iau? Sony? Stiu sa aleg un deck pentru ca ma informez de ceva vreme. Nu stiu cum sa aleg un CD player.

Am avut asa: Walkman cu caseta Sony WM-EX670, Walkman cu CD Sony  D-SJ301 si Walkman cu minidisc Sony MZ 707. Dupa am trecut la Mp3 playere, in special Sony. Acum vreau sa iau deck (am luat Nakamichi), CD Player si Minidisc Recorder de aceleasi dimensiuni sa stea unul peste altul. Posted Image O sa deschid un topic si pentru minidisc.
Iau si amplificator/egalizator daca trebuie. Dar nu am boxe si nici nu o sa iau, Doar casti.

Edited by wolfenste, 27 February 2020 - 12:38.


#11
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 wolfenste, on 27 februarie 2020 - 12:37, said:

Doar ceva cu CD care sa arate bine sa mearga bine si sa stea deasupra deck-ului Nakamichi.
Hmm, pai nu sunt fan preturi mari

Pai si Nak-ul nu a fost scump ?

#12
wolfenste

wolfenste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 02.05.2018
Nakul a fost in jur de 700 ron. Puteam sa iau si un deck mai ieftin dar am vrut sa fie Nak. Mai ieftine si fara defecte nu prea sunt.
Iar CD Playerele sunt in general mai ieftine decat deck-urile. Sau nu? Nu sunt de ajuns 200 300 ron pentru un CD Player SH bun?
Daca ne uitam la preturile lor de la vanzare ca noi, nu erau asa mare diferente intre deck-uri. Toate erau considerate solutii high tech. Acum un deck poate sa coste 200 ron in timp ce altul 2000 ron sau chiar 2000 euro. E asta diferenta de valoare dintre ele? Categoric nu. Sunt alti factori implicati, daca e piesa de colectie, etc. La fel si in cazul playerelor cu CD, nu vreau sa platesc pentru ca e piesa de colectie. Sa iau totusi ceva de calitate. Ceva recomandabil. Posted Image Ca o paralela, Akay avea deck-uri de calitate ca si constructie, solide, fiabile. Este valabil acest lucru si in cazul CD playerelor de la Akay? Asta de exemplu?

https://www.olx.ro/o...55-IDdnDyn.html

Edited by wolfenste, 27 February 2020 - 13:29.


#13
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 wolfenste, on 27 februarie 2020 - 13:28, said:

Daca ne uitam la preturile lor de la vanzare ca noi, nu erau asa mare diferente intre deck-uri. Toate erau considerate solutii high tech. Acum un deck poate sa coste 200 ron in timp ce altul 2000 ron sau chiar 2000 euro. E asta diferenta de valoare dintre ele? Categoric nu.

Ba da, sint. Si se vede la urechi bune si benzi proaste. Nakamichi-urile au fost si de noi considerabil mai scumpe decat restul.

 wolfenste, on 27 februarie 2020 - 13:28, said:

Akay avea deck-uri de calitate ca si constructie, solide, fiabile. Este valabil acest lucru si in cazul CD playerelor de la Akay? Asta de exemplu?


Daca vezi pe undeva Akay, fugi rupand pamantul. AKAI e denumirea corecta.

Poti sa-ti iei CD player Denon, eu zic ca suna bine.

Edited by Ion_de_la_Raion, 27 February 2020 - 15:35.


#14
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Philips CD 751 sau CD 753. Contin celebrul DAC TDA1549. Le gasesti destul de ieftin

#15
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Credeam ca TDA1541 e cel celebru.

#16
wolfenste

wolfenste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 02.05.2018
Ok. Mai imi trebuie amplificator sau egalizator daca ascult la casti nu la boxe?

 Ion_de_la_Raion, on 27 februarie 2020 - 15:31, said:

Ba da, sint. Si se vede la urechi bune si benzi proaste. Nakamichi-urile au fost si de noi considerabil mai scumpe decat restul.

Nu erau diferentele de pret de acum. Un Denon high end era $600 iar un Nakamichi high end era peste $2000. Acum de exemplu Dragonul e intre 2000 si 5000 euro iar Denon DR-M44HX e 100 de euro.

#17
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Asta tu stii. Daca esti multumit de sunet, poti asculta direct. Dar neaparat sa-ti iei un aparat cu potentiometru de volum, nu toate au.

#18
wolfenste

wolfenste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 02.05.2018
Sau casti cu volum pe fir?
Spunea cineva mai sus ca fara egalizator o sa sune mai prost decat un walkman cu CD. Daca e asa atunci nu voi fi multumit. Credeam ca fac upgrade nu downgrade.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate