Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...

Smartwatch Samsung problema avion

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

x71

x71

Junior Member

• Grup: Members
Salut,

Are cineva idee daca in timpul unui zbor cu avionul ceasul se poate "umfla"? A iesit cu aproximativ 2 mm din carcasa. La aterizare a revenit la normal. Este presiunea un factor? Mulțumesc anticipat.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

• Grup: Senior Members
Avioanele sunt presurizate. Doar daca l-ai agățat de aripa.

tehnics

tehnics

acolo unde vara-i zi la miezul noptii

Nu chiar dorine. Daca desfaci o sticla de apa cand esti la 12000 m in aer si bei o gura de apa din ea si pui capacul la loc, cand ajungi la sol si o desfaci sare un sfert de apa pe tine...de ce oare ?

Asta s-a intamplat si cu ceasul lui.... Posibil bateria cu probleme care s-a unflat si a ridicat tot mecanismul. Am mai vazut asta la niste dell-uri cand s-a umflat bateria incorporata in laptop si a ridicat mouse-pad-ul.

Edited by tehnics, 26 February 2020 - 16:25.

Ak-33

Ak-33

Member

pana nu vad poze nu cred

eiffel

eiffel

BusyWorm

• Grup: Moderators

Daca desfaci o sticla de apa cand esti la 12000 m in aer si bei o gura de apa din ea si pui capacul la loc, cand ajungi la sol si o desfaci sare un sfert de apa pe tine...de ce oare ?
Defapt e exact invers. Daca e apa plata si o desfaci in avion, la coborare e aplatizata sticla.

Cabina este presurizata, dar nu la presiunea de la sol ci una intermediara ca sa nu supuna fuzelajul la o presiune suplimentara.

x71

x71

Junior Member

Alt factor poate sa mai fie?
Daca de vina este presiunea, de ce anume s-a întâmplat?
Legat de sticla, un alt ex este un corn ambalat pt ca la aterizare o sa fie umflat ambalajul.

tehnics

tehnics

eiffel, on 26 februarie 2020 - 16:45, said:

Defapt e exact invers. Daca e apa plata si o desfaci in avion, la coborare e aplatizata sticla.
Nu e deloc invers. Daca cumperi apa plata din avion si bei o gura, presiunea din sticla va fi una mica. Pui dopul.
La aterizare o deschizi si da, ai scris bine, sticla se aplatizeaza datorita presiunii de la sol care este mai mare. Prin aplatizare, ghici unde se duce apa din sticla daca tu ai baut 20-30 de ml ?
Iti spun eu...cel putin 100ml de apa ies din sticla.

Edited by tehnics, 26 February 2020 - 16:54.

mulder_372000

mulder_372000

Active Member

Wtf, am un ceas Gear S3 Frontier, am zburat de zeci de ori si nu mi s-a intamplat asa ceva niciodata! Sa nu fie o problema cu etanseitatea ceasului. Apa intra in el?

kopilu_198

kopilu_198

Senior Member

Crezi ca mai punea i trebarea daca ii intra?

Tomaso

Tomaso

Superior Member

Se rezolvă.  Dai cu bormașina o gaură de 1mm și nu se mai umflă. Se pierde etranșeitatea.

Aerul din ceas este la presiunea de la sol,  mai mare ca cea din avionul aflat la 10000 metri.

abac

abac

Guru Member

tehnics, on 26 februarie 2020 - 16:53, said:

Nu e deloc invers. Daca cumperi apa plata din avion si bei o gura, presiunea din sticla va fi una mica. Pui dopul.
La aterizare o deschizi si da, ai scris bine, sticla se aplatizeaza datorita presiunii de la sol care este mai mare. Prin aplatizare, ghici unde se duce apa din sticla daca tu ai baut 20-30 de ml ?
Iti spun eu...cel putin 100ml de apa ies din sticla.

Cand desfaci sticla aplatizata, ea o sa traga aer de afara sa se ufle la loc. Nu te scuipa, stai linistit.

alexa32

alexa32

Senior Member

Acelasi lucru  se intampla cu sucul la cutii de carton, iaurt....laptele ala pentru cafea.

Dar cu ceasul nu stiu ce sa zic, intreaba la service.

DONNIE99

DONNIE99

Member

da,cum i-ai masurat,ti-ai dat seama de cei 2mm?....Posted Image Posted Image

tehnics

tehnics

abac, on 26 februarie 2020 - 19:28, said:

Cand desfaci sticla aplatizata, ea o sa traga aer de afara sa se ufle la loc. Nu te scuipa, stai linistit.
Omule. Sticla o desfaci prima si prima data la 12000 de m in aer. Presiunea este mica.
Cobori la sol. Presiunea este mare, deci apasa pe sticla pana cand presiunea din sticla va fi egala cu cea din exterior. Astfel apa va ajunge fix in gatul dopului, aerul fiind comprimat (este exact ca si cum ai apasa tu cu mana pe sticla).
Cand desfaci dopul sub actiunea presiunii de la sol (adica acelasi efect ca si cum ai apasa cu mana), apa va curge.
La final, da isi va reveni, dar repet: daca ai apa in sticla la un nivel ridicat, in prima instanta, va curge apa din sticla.

Edited by tehnics, 27 February 2020 - 09:21.

abac

abac

Guru Member

Invers. Aerul din bidon are presiune mica, el va desumfla bidonul. Exact ca si cum ai trage aerul din bidon cu un pai afara. In momentul in care deschizi dopul, bidonul trage aer de afara sa egalizeze presiunea.

Edited by abac, 27 February 2020 - 10:46.

tehnics

tehnics

abac, on 27 februarie 2020 - 10:45, said:

Invers. Aerul din bidon are presiune mica, el va desumfla bidonul. Exact ca si cum ai trage aerul din bidon cu un pai afara. In momentul in care deschizi dopul, bidonul trage aer de afara sa egalizeze presiunea.
Sau invers, aerul din afara are presiune mai mare si el va apasa pe bidon. Eu zic ca-i mai corect asa. Intotdeauna forta, presiunea si temperatura vor actiona de la valorile mai mari catre valorile mai mici.
Atunci cand tragi aerul din bidon, pur si simplu scazi presiunea in interior iar presiunea exterioara va actiona in consecinta asupra peretilor....

Iar la faza cu bidonul de apa nu ma poti contrazice. Mi s-a intamplat in realitate: am cumparat un bidon de apa de 0,5L in avion.
Am baut o gura din din el si am pus dopul, adica in bidon a mai ramas apa in proportie de 90%.
Am ajuns in aeroport si am desfacut bidonul si a curs apa pe mine, a dat pe afara.

Edited by tehnics, 27 February 2020 - 11:18.

mannick

mannick

Senior Member

Am vazut prajiturele aduse in avion, ambalate in pungi etanse, care s-au umflat ca niste mingiute. Dar diferenta de presiune sa fie atat de mare incat sa umfle un ceas... mastile de oxigen au stat la locul lor tot zborul? :)

abac

abac

Guru Member

tehnics, on 27 februarie 2020 - 11:15, said:

Sau invers, aerul din afara are presiune mai mare si el va apasa pe bidon. Eu zic ca-i mai corect asa. Intotdeauna forta, presiunea si temperatura vor actiona de la valorile mai mari catre valorile mai mici.
Atunci cand tragi aerul din bidon, pur si simplu scazi presiunea in interior iar presiunea exterioara va actiona in consecinta asupra peretilor....

Iar la faza cu bidonul de apa nu ma poti contrazice. Mi s-a intamplat in realitate: am cumparat un bidon de apa de 0,5L in avion.
Am baut o gura din din el si am pus dopul, adica in bidon a mai ramas apa in proportie de 90%.
Am ajuns in aeroport si am desfacut bidonul si a curs apa pe mine, a dat pe afara.

Special pentru tine am sa fac un filmulet. Cumpar o sticla de jumatate de litru, beau un sfert din ea la altitudinea de croaziera si cand ajung la sol fac un filmulet cu desfacutul dopului.

Imi platesti o cafea si un sandwitch (Wizz-Air) daca e cum zic eu? Daca nu iti platesc eu tie Posted Image

Edited by abac, 27 February 2020 - 13:13.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate