Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Recomandare Linux pt laptop Toshiba Satellite A100-528 (din 2006)

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
pai nu se potriveste hardul
cu hardul vechi merge?
sau chiar fara hard?

Edited by odastramosilor, 29 February 2020 - 20:59.


#38
ands

ands

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 13.11.2006

View Postodastramosilor, on 29 februarie 2020 - 20:01, said:

e hardul. Ori e prea mare ori are ceva de nu-i place.

Ai avut dreptate. L-am desfacut si i-am pus la loc hardul lui original, cel de 40 gb. Merge perfect. Așadar am rămas cu un hard de 500 gb :). Recomanda cineva aici pe forum un rack pe usb si sa incerc sa-l folosesc ca hard extern. Credeți ca daca nu a mers ca hard principal in laptop, l-ar vedea ca si hard extern, pe usb? Că deh... 500 gb nu-s de lepădat... :)

View Postodastramosilor, on 29 februarie 2020 - 20:59, said:

pai nu se potriveste hardul

Fizic, hardul a intrat in locul celui vechi. Aceleași intrări, aceeași dimensiune. Doar putin mai subțirel cel de 500 gb. Inclusiv in bios il vedea, imi aparea denumirea hardului. Doar că ceva nu a mers. A început promițător instalarea xp-ului dar cum spuneam,  la primul restart in timpul instalării a înțepenit si asa a rămas.

Edited by ands, 29 February 2020 - 22:27.


#39
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Pune hardul mare iar în laptop, folosește un Gparted live cd sau o distribuție linux live cd cu GParted instalat (aproape toate) și rade tot, dar chiar tot, apoi partiționează după dorință. La instalarea XP alege partiția dorită fără alte modificări.

#40
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postands, on 29 februarie 2020 - 22:32, said:

daca n-ai nevoie de hdd extern parerea mea e mai bine sa-l tii pt viitorul laptop. Carcasele astea sunt destul de scumpe. Gasesti si mai ieftine
ceva de genul emag.ro/rack-hard-disk/filter/interfata-hdd-f238,sata-2-v695/compatibilitate-rack-f239,2-5-v690/interfata-pc-f240,usb-v1807/rating,star-5/cnumele hotului e:lst_leftbar_238_695 daca hdd tau e pe sata2

Edited by odastramosilor, 29 February 2020 - 22:50.


#41
rexir

rexir

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 07.01.2020

View Postands, on 29 februarie 2020 - 22:32, said:

A început promițător instalarea xp-ului dar cum spuneam,  la primul restart in timpul instalării a înțepenit si asa a rămas.

Baduri? Delayuri?
Ai verificat cum stă cu sănătatea HDD-ul de 500, care nici ăla nu e nou?

#42
ands

ands

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 13.11.2006
Nu cred ca e vorba de baduri. Banuiala mea dupa ce am schimbat hardul si cel vechi merge, e următoarea: pe hardul de 500 gb sunt rămășițe de la Windows 8.1 pe care l-a avut înainte. Asa cred eu. A ramas o partitie de 350 mb pe care am înțeles ca si-o face automat Windows 8.1 la instalare. Aia este pe partitia C.  Are si o denumire specifică dar îmi scapă acum. Cred ca trebuia si aia ștearsă. Eu am lasat-o că stiam ca nu trebuie ștearsă. Dar in contextul actual, cand fac downgrade la Windows XP, nu stiu daca era vreo problema daca o ștergeam. Astfel incat sistemul principal de operare eu am inceput sa-l instalez pe o altă paritie (E), C-ul nefiind disponibil. Cred ca si asta a contat. Trebuie sa vad unde reușesc sa transfer toate datele de pe hardul de 500 gb dupa care ii dau format, asa cu mi-a recomandat userul @gepres. Momentan hardul e 90% plin. Cred eu ca daca o iau de la zero cu hardul curățat complet, s-ar putea sa am o surpriză plăcută.

#43
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
mai bine fa asa: incearca sa vezi daca iti merg cu wine aplicatiile alea de windows. Daca nu, un xp poti pune in VirtualBox. Teoretic ar trebui sa mearga chiar si pe configuratia ta.

#44
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 07.07.2008
https://www.aliexpre...earchweb201603_

Ai aici un expemlu de HDD enclosure pentru HDD-ul ala de 500 GB ar trebui sa mearga si ami ai si sansa sa poti cu acest enclosure sa formatezi tot si sa refaci partitiile dupa placul tau. Eu i-as da o sansa acelui HDD.
Totusi sa stii ca HDD-ul s-ar putea sa aiba BAD-uri ca si eu am patit acest lucru cu HDD-ul unui prieten s-a stricat si gata secventa de boot, totusi a mers ca HDD extern pentur jocuri si carat filme si acum ii merge dar sa taraie cu 3Mb la copiere si nu prea il foloseste, este lent rau asa.

https://www.emag.ro/...h/pd/DZTXQ5BBM/ uite si la noi la preturi cat de cat ok

Eu zic ca user-ul are loc si de XP si de AntiX pe acelasi PC in dual boot in cei 40 GB oricum nu se pune problema de jocuri foarte mari sau filme 4K pe acel Laptop

Edited by mfmig200, 02 March 2020 - 11:16.


#45
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postmfmig200, on 02 martie 2020 - 11:20, said:

carcasele astea ieftine mai mult ca sigur afecteaza rata de transfer. Par niste pocnitori. N-as recomanda.

Edited by odastramosilor, 02 March 2020 - 11:22.


#46
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 07.07.2008
te bazezi pe ce cand afirmi ca sunt naspa carcasele astea, eu am 3 acasa si merg fara probleme daca chiar vrei pot sa fac nistre teste de transfer.

Edited by mfmig200, 02 March 2020 - 11:48.


#47
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
ma bazez numai pe recenzii facute de alti utilizatori. Eu la un Hitachi de ala cu Heliu de 1500 lei mi-am luat o carcasa de 150 lei. Dar daca ai avut de-a face cu astea si zici ca merg, nu te contrazic. In general eu nu umblu cu pocnitori. N-am pe moment bani, mai astept si iau ceva calumea. Sunt preaa sarac sa-mi iau lucruri ieftine, vorba aia.

#48
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 07.07.2008
Te cred, la 1500 lei HDD-ul si eu ma uitam la un adaptor mai bun safe pentru el. Aici vb. de un HDD normal de 2.5 inch second hand care oricum o iei il gasesti in 200 de lei maxim si daca nu esti atent, mai pune si socoteala ca este seconfd hand deci un adaptor de 20+ de lei este proportional cu cel luat de tine pentru HDD mult mai scump.
Na si acum de ce crezi ca nu ar functiona pentru un HDD care oricum nu are viteza de transfer in load prea mare ca sa depaseasca USB 2.0.

https://www.emag.ro/...reviews-section

Uite aici cati oameni sunt multumiti de un produs ieftin cum spui tu, ghici cat a fost pretul inainte de corona virus la acest produs? It spun eu 26 de lei.

#49
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Acel Celeron M este un Pentium M, care este un procesor "legenda", un fel de "veriga lipsa" a procesoarelor Intel moderne. Practic el se trage din Pentium III iar urmasul sau direct este Core2Duo. Intre ele a fost o perioada de discontinuitate in care s-a promovat tehnologia NetBurst iar procesorul celor de la Intel a fost Pentium IV.
Dat fiind faptul ca procesorul se apropie de frumoasa varsta de 20 de ani, din care primii 10 i-a prins in perioada cand vitezele cresteau masiv odata cu schimbarea anotimpurilor, singurul loc unde mai poate sta laptopul este intr-un muzeu. Era vremea HDD-urilor PATA, iar generatia aceea de placa de baza poate detecta un disc de maxim de 80 Gb.

#50
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 07.07.2008
draga spooky - daca ai fi citit mai sus ai fi vazut ca fizic HDD-ul de 2.5 Inch s-a potivit cu placa de baza fara adaptoare, fara nimic altceva, deci este SATA.
Apoi daca omul vrea sa experimenteze cu acest laptop Linux-ul fie el si AntiX este foarte bine, poti invata o droaie de chestii si cu un HW mai vechi.
Laptop-ul inca este functional, omul spune ca merge Win XP-ul deci nu inteleg care este problema ta

#51
Miraliprest

Miraliprest

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 10.12.2019
Linux Mint Mate e cel mai misto.

#52
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 07.07.2008
Da ar si merge linux MATE.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate