Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema cuptor electric cu disju...

Merita achizitionat DFSK Fengon 5...

Pret actual invelitoare

Probleme baterie Samsung A54
 Schema statie auto Renegade REN 1...

Magazine IT de incredere

Parere SKODA Octavia 3 2.0TDI 150CP

Achizitie telefon 1000-1200lei
 Unde gasesc o lampa buna pe gaz?

Consulta specialiștii... Und...

Fostul director al Frontex: Comis...

Construire anexa lipita de casa
 Ce folositi pentru urina mirosito...

Socializare in prezenta copiilor

Cont Samsung A32

Hotarare definitiva a instantei, ...

Alternativa la git stash

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

republicall

republicall

Senior Member

• Grup: Senior Members
Voi ce faceti cu codul cand lucrati la mai multe task-uri in paralel? folositi doar "git stash"? Daca trebuie sa faceti stash la doua branch-uri ca sa lucrati pe al treilea?

Eu folosesc o gaselnita personala dar nu stiu daca asa se procedeaza main stream.

Eu obisnuiesc sa fac un commit temporar dupa care il resetez cand revin:

https://codebase.sit...es-to-git-stash

Edited by republicall, 26 February 2020 - 13:27.

pexCom

pexCom

Senior Member

Eu fac commit oricum și apoi rebase dacă e cazul.

OriginalCopy

OriginalCopy

I'm harmful, fear me please! :))

O combinație de:

Git Stash
Git add -pv
Git worktree

Hunked addition (add -pv) e prima linie de apărare.

Un stash il mai bag, dar dacă ma vad aproape sa dau al doilea stash in cadrul aceleiași probleme, atunci ma opresc din stashing si fac worktree.

"probleme" e o problemă in proces, cand vine cineva ad-hoc la tine și îți cere ceva, ba un test, o simulare, un code review.

De aceea, am cate un worktree pentru toate procesele împământenite.

View Postrepublicall, on 26 februarie 2020 - 13:25, said:

Voi ce faceti cu codul cand lucrati la mai multe task-uri in paralel? folositi doar "git stash"? Daca trebuie sa faceti stash la doua branch-uri ca sa lucrati pe al treilea?

Eu folosesc o gaselnita personala dar nu stiu daca asa se procedeaza main stream.

Eu obisnuiesc sa fac un commit temporar dupa care il resetez cand revin:

https://codebase.sit...es-to-git-stash
Las-o mai ușor cu commiturile temporare.

Ele pot aluneca ușor in remote, si push -f e un no go. Deci vei avea git revert in istorie într-o veselie.

View Postrepublicall, on 26 februarie 2020 - 13:25, said:

Voi ce faceti cu codul cand lucrati la mai multe task-uri in paralel?

Eu as adresa problema de baza. De ce ai lucra la mai multe in paralel?

Despre ce tasks vorbim? Daca vorbim de complicatiile sau refactorings care se ivesc pe parcursul unui task (boyscout rule), atunci nu imi intrerup flowul doar pentru commits, ci folosesc add -pv cand am atins un punct de stabilitate.

Dacă vorbim despre un alt task complet diferit, fie deleg, fie ramane in backlog (prioritizat).

Miroase a problema de organizație. Descrie ce se întâmplă la nivel organizatoric.

dani.user

dani.user

Guru Member

Daca schimbi intr-una branchuri poate te ajuta si sa ai clonat proiectul in n foldere diferite.

OriginalCopy

OriginalCopy

View Postdani.user, on 29 februarie 2020 - 10:16, said:

Daca schimbi intr-una branchuri poate te ajuta si sa ai clonat proiectul in n foldere diferite.
worktree add are avantajul că ai downloadata istoria o singură data si in general operarea cu git e mai usoara.

republicall

republicall

Senior Member

Trebuie sa citesc ce ati enumerat, sunt multi termeni noi.

Intrebarea pusa de mine mi se pare simpla, mi se pare ca o complicati.

De ce am mai multe taskuri? De exemplu sunt task-uri care necesita teste pe mai multe saptamani si nu pot inca sa-l inchid. Si am tot felul de adaugiri in cod pentru debugging pe fiecare branch. Sau astept un raspuns pe email care poate tine o saptamana, nu pot sa stau in perioada aia, trec la alte task-uri. Trei task-uri in paralel nu mi se pare de neauzit, depinde de context probabil, fiecare pe unde lucreaza.

Deci sa zicem ca lucrez la 3 task-uri in paralel si pentru fiecare am cate un branch separat, fiecare cu commit-uri noi, si peste asta fiecare are console.log in zeci de puncte ( sau ce limbaj folositi, poate sunt comentarii temporare, sau coduri de test specifice, sau pur si simplu munca neterminata care inca nu merita un commit). In mod normal, daca trec la un moment dat pe alt branch trebuie sa execut "git stash" ca sa nu duc codul pe alt branch. ok, fac git stash, trec pe al doilea branch, si intervine ceva urgent sa testez pe al treilea branch. Nu mai pot sa fac inca un git stash. Ce fac cu codul de pe al doilea branch care inca nu e committed?

View Postdani.user, on 29 februarie 2020 - 10:16, said:

Nu stiu ce sa zic. Nu vad asta ca o solutie.

View PostOriginalCopy, on 29 februarie 2020 - 09:30, said:

Las-o mai ușor cu commiturile temporare.
Ele pot aluneca ușor in remote, si push -f e un no go. Deci vei avea git revert in istorie într-o veselie.
Poti sa detaliezi? Te referi la o greseala nedorita? Un "git push" pe staging sau master din neatentie?
Sau vrei sa zici ca "git reset HEAD^" lasa urme local?

Edited by republicall, 29 February 2020 - 12:58.

OriginalCopy

OriginalCopy

View Postrepublicall, on 29 februarie 2020 - 13:04, said:

Trebuie sa citesc ce ati enumerat, sunt multi termeni noi.

Intrebarea pusa de mine mi se pare simpla, mi se pare ca o complicati.

De ce am mai multe taskuri? De exemplu sunt task-uri care necesita teste pe mai multe saptamani si nu pot inca sa-l inchid. Si am tot felul de adaugiri in cod pentru debugging pe fiecare branch. Sau astept un raspuns pe email care poate tine o saptamana, nu pot sa stau in perioada aia, trec la alte task-uri. Trei task-uri in paralel nu mi se pare de neauzit, depinde de context probabil, fiecare pe unde lucreaza.

Atunci worktree scrie pe tine.

Si in plus, lucrează mai sistematic și mai precis.

Adică nu înțeleg ce informație îți poate lipsi, de ești in mijlocul muncii și nu poți termina un commit pentru că îți lipsesc informații.

Înseamnă că nu ai un proces bun de requirement capturing.

Se poate întâmpla din când în când. Dar dacă se întâmplă de obicei, atunci procesul trebuie optimizat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate