Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ciroza Hepatică fără rezultat la analiza pentru Hepatita C

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012

View Postpasilla, on 25 februarie 2020 - 18:21, said:

Dar nu si invers. Adica ciroza hepatica, nu "duce" automat la Hepatita C.
Asta am inteles ca intreaba initiatorul topicului.

Nu, nu! Invers nu. Ca sa ai hep C, trebuie sa posezi virusul C, ca sa zic asa.

Edited by -Diana-, 26 February 2020 - 10:51.


#20
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Bunica mea a murit fix in ziua de Craciun, in 2018 de cancer hepatic. Avusese Hep C de care nu stia (lucrase in Abator de carne in tinerete si se taia destul de des, posibil o varianta neconfirmata sau a contactat din alte surse, dar nu era genul expus la alte riscuri), a descoperit tarziu la analize pt ca nu isi facea.

Bunica mea era pocaita, era adventista, nu consuma alcool, carne de porc etc de peste 30 de ani, nu facea excese alimentare, totul la ea era fiert sau copt, niciodata prajit.

Si cu toate astea, in oct 2018 ni s-a spus ca are cancer (nu avea semne de ciroza, nu era umflata, etc), a cazut la pat imobilizata dintr-o data nu mai putea merge in picioare si in ziua de Craciun a decedat. Astea 3 luni a tot stat internata la Municipal pt tratamente si a fost ingrijita non-stop de mama sau de noi, pe rand.

Nu era nici tanara, nici batrana, avea 78 de ani si era de o bunatate rara, isi daruia toata pensia vecinilor de bloc si toti veneau la ea sa manince, sa stea, sa vorbeasca, isi dadea tot ce avea la propriu.
Si chiar daca a murit de 1 an si 3 luni, imi vine zilnic sa pun mana pe telefon sa o sun, mi-a fost f greu sa ii sterg nr din telefon...

Asa ca ii inteleg pe cei cu decese in familie si inteleg ca exista cazuri diverse de imbolnavire, manifestare a bolii etc.

#21
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postbvlucretiu, on 25 februarie 2020 - 16:44, said:

aș dori să știu dacă se poate ca pacientul să aibă "Ciroză Hepatică" iar la analiza de sânge pentru "Hepatita C" rezultatul să fie negativ?
Evident ca poate, cauzele cirozei hepatice sunt mai multe:
- alcoolul
- hepatitele virale B si C
- boli hepatice autoimune (hepatita autoimuna, colangita primara, colangita sclerozanta)
- sindromul metabolic si steatoza hepatica (NAFLD si NASH)
- hemocromatoza, boala Wilson, deficitul de alfa-1-tripsina

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate