Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ciroza Hepatică fără rezultat la analiza pentru Hepatita C

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
bvlucretiu

bvlucretiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 29.10.2009
Bună!
Citind despre "Hepatita C" că netratată poate duce la "Ciroză Hepatică", aș dori să știu dacă se poate ca pacientul să aibă "Ciroză Hepatică" iar la analiza de sânge pentru "Hepatita C" rezultatul să fie negativ?

#2
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.08.2016

 bvlucretiu, on 25 februarie 2020 - 16:44, said:

Bună!
Citind despre "Hepatita C" că netratată poate duce la "Ciroză Hepatică", aș dori să știu dacă se poate ca pacientul să aibă "Ciroză Hepatică" iar la analiza de sânge pentru "Hepatita C" rezultatul să fie negativ?

Da, daca persoana respectiva consuma cantitati mari de alcool. Exista si ciroza hepatica produsa de consumul de alcool.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Hepatita C este o boala virala. Ciroza hepatica  este o forma extrema a fibrozei hepatice.
Nu au neaparat legatura una cu alta.,

Edited by pasilla, 25 February 2020 - 16:57.


#4
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,150
  • Înscris: 13.11.2017
Corect. Ciroza hepatica poate avea si alte cauze decat hepatita C. Mai frecventa este steatoza hepatica sau cum este cunoscuta in popor drept ficatul gras pe care si multi medici il ignora.

Edited by Ford4, 25 February 2020 - 16:59.


#5
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012

 pasilla, on 25 februarie 2020 - 16:57, said:

Hepatita C este o boala virala. Ciroza hepatica  este o forma extrema a fibrozei hepatice.
Nu au neaparat legatura una cu alta.,
\
Hep C netratata duce la ciroza hepatica si carcinom hepatocelular, adica cancer, dupa care mai incolo, netratat corespunzator, intervine decesul mai devreme sau mai tarziu.

Steatoza hepatica poate fi alcoolica sau non-alcoolica dar are aceleasi manifestari si duce la aceleasi rezultate, netratata la timp. Are mai multe grade, in fctie de afectarea hepatica, forma non-alcoolica se poate trata cu regim, vitamine, scadere greutate, miscare, anumita medicatie.

Daca esti diagosticat cu Hep C, fa si teste si pt B, pe langa HIV, pe langa uzuale, echo ficat/echo abdomen.

Edited by -Diana-, 25 February 2020 - 18:15.


#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 -Diana-, on 25 februarie 2020 - 18:16, said:

\
Hep C netratata duce la ciroza hepatica si carcinom hepatocelular, adica cancer,
Dar nu si invers. Adica ciroza hepatica, nu "duce" automat la Hepatita C.
Asta am inteles ca intreaba initiatorul topicului.

 bvlucretiu, on 25 februarie 2020 - 16:44, said:

Bună!
aș dori să știu dacă se poate ca pacientul să aibă "Ciroză Hepatică" iar la analiza de sânge pentru "Hepatita C" rezultatul să fie negativ?

Edited by pasilla, 25 February 2020 - 18:22.


#7
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
Mai exista si alte hepatite alaturi de hepatita C, mai exista si regim alimentar nesanatos... Si invers poti avea hepC de 10 ani si sa ai fibroza zero tinand un regim alimentar sanatos

#8
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,099
  • Înscris: 03.07.2008

 bvlucretiu, on 25 februarie 2020 - 16:44, said:

Bună!
Citind despre "Hepatita C" că netratată poate duce la "Ciroză Hepatică", aș dori să știu dacă se poate ca pacientul să aibă "Ciroză Hepatică" iar la analiza de sânge pentru "Hepatita C" rezultatul să fie negativ?

Ce inseamna "analiza de sânge pentru "Hepatita C"? Markeri virali? Transaminaze?

Ciroza hepatica poate surveni de la hepatitele virale, de la alcool, de la hepatitele autoimune etc. Mai sunt si cauzele mixte de ex: virus hepatic + alcool.

 iulian_k, on 25 februarie 2020 - 18:30, said:

Mai exista si alte hepatite alaturi de hepatita C, mai exista si regim alimentar nesanatos... Si invers poti avea hepC de 10 ani si sa ai fibroza zero tinand un regim alimentar sanatos

Depinde foarte mult de cantitatea de virus pe care o primesti (una e sa fii intepat cu varful unui ac contaminat si alta e sa primesti trasfuzie de cativa litri de sange contaminat cu miliarde de virusuri) si de gradul de replicare a virusului.

#9
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

 Imperathor, on 25 februarie 2020 - 18:43, said:

Depinde foarte mult de cantitatea de virus pe care o primesti (una e sa fii intepat cu varful unui ac contaminat si alta e sa primesti trasfuzie de cativa litri de sange contaminat cu miliarde de virusuri) si de gradul de replicare a virusului.

Aici gresesti. Nu conteaza cantitatea ce o primesti, poti sa primesti doar 1 bucata virus in sange si sa te faca praf. Virusurile, fara a avea imunitate, se multiplica foarte rapid.

 bvlucretiu, on 25 februarie 2020 - 16:44, said:

Bună!
Citind despre "Hepatita C" că netratată poate duce la "Ciroză Hepatică", aș dori să știu dacă se poate ca pacientul să aibă "Ciroză Hepatică" iar la analiza de sânge pentru "Hepatita C" rezultatul să fie negativ?

Da, daca a stat cu boala fara tratament mult timp dupa care a inceput tratament antiviral se poate ca boala sa-i fi distrus ficatul in tot timpul ala dar virusul sa nu-l mai aiba in corp dupa inceperea tratamentului.

Edited by Bucifon, 25 February 2020 - 18:58.


#10
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
Virusul e eliminat periodic din organism  prin urina. Doar ca fara inhibitori( precum sofosbuvirul) si unul daca ramane ala tot se multiplica.

Mi-e familiar un caz in care infectia a fost desccoperita in 2011 impreuna cu fibroza 1 iar in 2019 nu putea sa beneficieze de tratament gratuit in Romania fiindca avea fibroza 0 ca urmare a regimului urmat -ficatul se regenereaza chiar infectat. Asa ca a apelat la indieni. Si regimul ala nu a insemnat abstinenta toatala de la alcool, ci abstinenta totala de la maioneza, chestii iuti, usturoi si alte chestii grase in afara de smantana si peste gras.

Edited by iulian_k, 25 February 2020 - 19:49.


#11
bvlucretiu

bvlucretiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 29.10.2009
Eu am făcut un test de sânge pentru Hepatita C, cu rezultat negativ însă bunicul din partea mamei a murit din cauza cirozei hepatice și vroiam să știu dacă ciroza este și ereditară sau depinde doar de modul de alimentație?

#12
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
asta este boala de care a murit maicamea in 2009 Posted Image
da poti sa ai ciroza si fara sa ai HCV.

nu e ereditara

#13
bvlucretiu

bvlucretiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 29.10.2009

 karax, on 25 februarie 2020 - 21:43, said:

asta este boala de care a murit maicamea in 2009

Sincere condoleanțe!


Soția a fost descoperită cu hepatita C și am fost nevoit să fac și eu acest test (fiind negativ) însă voiam să știu dacă rezultatul negativ poate fi interpretat și ca un semn de siguranță pentru a preveni o ciroză hepatică!
Dar ciroza hepatică are vreo simptomatologie într-o fază incipientă?

Edited by bvlucretiu, 25 February 2020 - 22:29.


#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 bvlucretiu, on 25 februarie 2020 - 22:17, said:

Dar ciroza hepatică are vreo simptomatologie într-o fază incipientă?
Nu. Poate ca vei sa dormi mai mult, sau te simpti un pic mai obosit.

#15
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
Chiar nu e o problema, cu 600-700 euro iei sofosbuvir fabricat de indieni si in 1-3 luni(in functie de viremie) elimini total virusul. Anticorpii ii vei avea in continuare toata viata si nu vei mai putea dona sange, nu ca ai fi in pericol sa infectezi ci pentru ca e prea scump testul de viremie si la centrele de transfuzie prefera sa-l faca doar pe ala de  anticorpi.

Edited by iulian_k, 25 February 2020 - 22:32.


#16
bvlucretiu

bvlucretiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 29.10.2009
Soției ia fost aprobat dosarul pentru tratament și i-a fost prescris "Harvoni" care văd că conține "sofosbuvir" 400mg și "ledipasvir" 90mg! Sperăm să fie Ok!

#17
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,099
  • Înscris: 03.07.2008

 bvlucretiu, on 25 februarie 2020 - 21:36, said:

Eu am făcut un test de sânge pentru Hepatita C, cu rezultat negativ însă bunicul din partea mamei a murit din cauza cirozei hepatice și vroiam să știu dacă ciroza este și ereditară sau depinde doar de modul de alimentație?

Markeri virali?
Daca au iesit negativ nu ai hepatita C.

#18
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 bvlucretiu, on 25 februarie 2020 - 22:17, said:

Sincere condoleanțe!


Soția a fost descoperită cu hepatita C și am fost nevoit să fac și eu acest test (fiind negativ) însă voiam să știu dacă rezultatul negativ poate fi interpretat și ca un semn de siguranță pentru a preveni o ciroză hepatică!
Dar ciroza hepatică are vreo simptomatologie într-o fază incipientă?

nu , din contra , hepatica C este denumita "ucigasul tacut" adica simptomele apar extrem de tarziu , in etapele terminale, ciroza sau carcinom. de asta trebuie analize odata la 10 ani.

tariceanu venise cu asta cu analizele gratuite la populatie si descoperise nu stiu cati bolnavi de boli pe care nici nu stiau ca le au bolnavii respectivi

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate