Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Stalpi de beton - fabricarea corecta

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
__Onyx__

__Onyx__

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.02.2020
Salutare tuturor,

Incep direct cu problema:

As avea nevoie de ceva ajutor cu privire la retete corecte de beton pentru stalpi de gard ("spalieri").
Dimensiunile stalpilor sunt urmaroarele:
Lungime: 2.7m
Laturile: 8x8cm
Armatura: 4 bare din fier striat de 8mm (n-am gasit altceva in zona Iasi - Vaslui).

Prin reteta corecta, ma refer la o combinatie de agrate, apa si ciment in asa fel incat stalpii sa aiba rezistenta buna (15...20 ani) fara sa se faramiteze betonul.

Practic am construit pana acum "masinaria" de vibrat; este vorba de o platforma (placa) metalica suspendata pe 4 arcuri de masina, toate fixate intr-un cadru rigid.
Sub placa metalica am montat un motor (cu greutati excentrice) pentru vibratii. Controlul turatie il fac cu ajutorul unui convertizor de frecventa.
Toata sandramaua merge Posted Image in sensul in care am reusit sa turnam vreo 50 de stalpi.

Problema MARE este ca n-am incredere in retetele folosite pana acum. Totul a fost empiric...
Nici n-are rost sa le mai sriu aici, ele fiind colectate prin viu grai de la rude, vecini...

Prin urmare, orice ajutor care sa aduca ceva lumina si explicatii tehnice Posted Image este binevenit ! Posted Image

O sa incerc sa postez si niste poze cu masa vibranta.

Multumesc mult!

#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018
Un aditiv si apa cat mai putina

#3
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Avand in vedere volumul mic de beton folosit as zice 1:1 ar fi reteta ideala.Ce nu mi se pare corect e dimensiunea stalpului.8x8 e prea mic.10x10 ar fi mai bine.Intre armatura si suprafata exterioara de beton trebuie sa fie o distanta de minim 3 cm ca umiditatea sa nu se absoarba asa usor si sa distruga fierul beton prin oxidare.

#4
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Gasesti sa cumperi cu 6-8 lei d-aia vechi comunisti,facuti trainic. Crezi ca e mai ieftin sa-i faci tu?
A cumparat un cumnat 500 de bucati.

Edited by mariovrs, 25 February 2020 - 17:51.


#5
vbn

vbn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 21.07.2017
Am facut si eu stalpi de beton dar i-am facut conici partea de jos 10x10 si la capatul de sus 8x8 in beton am folosit apa de sticla.

#6
__Onyx__

__Onyx__

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.02.2020

View PostKean, on 25 februarie 2020 - 17:05, said:

Avand in vedere volumul mic de beton folosit as zice 1:1 ar fi reteta ideala.Ce nu mi se pare corect e dimensiunea stalpului.8x8 e prea mic.10x10 ar fi mai bine.Intre armatura si suprafata exterioara de beton trebuie sa fie o distanta de minim 3 cm ca umiditatea sa nu se absoarba asa usor si sa distruga fierul beton prin oxidare.

Asta este un aspect bine punctat!

Am făcut de 10x10 2 bucăți, dar ies foarte grei. Abia se pot urni de 2 persoane.
Asa practic am ajuns la 8x8. Ce-i sub dimensiunile astea cred ca plesnește chiar și la simpla manipulare.

View Postvbn, on 25 februarie 2020 - 18:47, said:

Am facut si eu stalpi de beton dar i-am facut conici partea de jos 10x10 si la capatul de sus 8x8 in beton am folosit apa de sticla.

Ce reteta de beton ați avut?
Cam de cât timp sunt folosiți?

#7
__Onyx__

__Onyx__

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.02.2020

View Postmariovrs, on 25 februarie 2020 - 17:50, said:

Gasesti sa cumperi cu 6-8 lei d-aia vechi comunisti,facuti trainic. Crezi ca e mai ieftin sa-i faci tu?
A cumparat un cumnat 500 de bucati.

As putea. Sunt undeva la 30 de lei în comerț.
Ideea e ca am vrut, și vreau, sa experimentez cât mai mult, și nu doar cu stalpi.
Am turnat și ceva modele de pavele.
Deocamdată costurile sunt apropiate de cele din comerț, dar nu asta-i țintă mea.
Am văzut stalpi vechi la 6 lei dar majoritatea erau deja crăpați sau măcinați la capete, cu fierul expus.

View PostEMPP, on 25 februarie 2020 - 16:59, said:

Un aditiv si apa cat mai putina

Puteți sa dați și un exemplu va rog?
Este cumva vorba de apa de sticla?

Edited by althea, 25 February 2020 - 19:32.


#8
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,607
  • Înscris: 15.01.2017

View Post__Onyx__, on 25 februarie 2020 - 19:19, said:







Puteți sa dați și un exemplu va rog?
Este cumva vorba de apa de sticla?
De exemplu asta:
https://rou.sika.com...V 440 FT RO.pdf

Sau asta
https://rou.sika.com...BV 40 FT RO.pdf

Idea este ca betonul aparent, cum sunt si stalpii sa fie cat mai impermeabili. Cu cat mai impermebili cu atat creste rezistenta la jnghet dezghet, pentru ca asta e factorul care degradeeaza betonul in timp.

Toata apa in exces fata de necesarul in reactia de hidratare a cimentului din beton creaza pori care se umplu cu apa si ingheata. De asta vezi betoane aparente exfoliate. Deci tinta ta e sa folosesti cat mai putina apa.

Edited by Epdm, 25 February 2020 - 19:52.


#9
__Onyx__

__Onyx__

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.02.2020
Mulțumesc!
Am citit specificațiile pentru plastifiantul sugerat. Pare sa fie ceea ce trebuie. Acum sa vad dacă-l găsesc la cantități mici, pentru un experiment.

Știe cineva dacă apa de sticla este compatibila cu astfel de substanțe plastifiate?

#10
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019
https://www.leroymer...cla-0.5-l/44721
cel mai ok .

#11
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,607
  • Înscris: 15.01.2017
Ce anume face apa de sticla?

#12
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019
Impermeabilizeaza .

#13
costel844

costel844

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 15.10.2013
Inainte de revolutie am lucrat la o  intreprindere care producea prefabricate din beton. Unul din produse era spalierul din beton pentru vie .Acesta avea trei gauri prin care era introdusa sarma pentru sustinerea butucilor de vie. Se turnau pe o pista de beton cu ajutorul unei forme (tipar) trei spalieri odata . Aveau forma conica , lungimea 2.40 m , latimea nu mai stiu exact cred ca era 10/10 cm la baza mare si 8/8 cm la varf . Reteta amestecului era simpla  B 250 . Balast margaritar cernut cu sita de 8 mm , nisip, daca margaritarul continea mai multa piatra , ciment vrac de Medgidia si armatura din fier beton de 6 mm . Bineinteles tiparul respectiv era umplut gradual pe o masa vibranta actionata la 380 volti . Nu trebuia Plastefiant deoarece fiind vibrati puternic nu aveau asperitati care sa retina apa .  Rezultau spalierii aia comunisti care sunt folositi si astazi .

Edited by costel844, 26 February 2020 - 09:10.


#14
__Onyx__

__Onyx__

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.02.2020

 costel844, on 26 februarie 2020 - 09:04, said:

Inainte de revolutie am lucrat la o  intreprindere care producea prefabricate din beton. Unul din produse era spalierul din beton pentru vie .Acesta avea trei gauri prin care era introdusa sarma pentru sustinerea butucilor de vie. Se turnau pe o pista de beton cu ajutorul unei forme (tipar) trei spalieri odata . Aveau forma conica , lungimea 2.40 m , latimea nu mai stiu exact cred ca era 10/10 cm la baza mare si 8/8 cm la varf . Reteta amestecului era simpla  B 250 . Balast margaritar cernut cu sita de 8 mm , nisip, daca margaritarul continea mai multa piatra , ciment vrac de Medgidia si armatura din fier beton de 6 mm . Bineinteles tiparul respectiv era umplut gradual pe o masa vibranta actionata la 380 volti . Nu trebuia Plastefiant deoarece fiind vibrati puternic nu aveau asperitati care sa retina apa .  Rezultau spalierii aia comunisti care sunt folositi si astazi .

Adevarat e ca au supravietuit destul de mult timp Posted Image

Doua intrebari:
  • Acele forme (tipar) in care se turna betonul cum erau pregatite (se ungeau cu ceva gen ulei...) ?
  • Dupa cat timp era cel mai "safe" de scos din forma si cum anume se facea asta ? (ieseau stalpii pur si simplu sau trebuia batut cu ciocanul..?)


#15
costel844

costel844

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 15.10.2013
Dupa pregatirea materialului ( a betonului) ce urma a fi turnat in forma respectiva , aceasta (tiparul) se ungea cu o pensula sau o bidinea cu o solutie numita Decofrol. Cred ca asa -i spunea. Cand nu era decrofol se pregatea un amestec de motorina cu ulei ars cam cam 3/1 ca proportie. La incarcarea formei  se punea prima data cam un sfert din volum , se vibra , se punea armatura , din nou se completa cu beton si se vibra ,se nivela apoi se rasturna pe pista de beton care era stropita cu o mana de nisip pentru a nu se lipi . Forma respectiva semana cu o targa si era manuita de doi muncitori . Daca era bine intretinuta si se ungea cum trebuie nu se lipea de ea materialul . Cand avea pete de rugina sau nu era intrebuintata mai mult timp , la primele doua ,trei turnari se mai lipea , mai apareau cicatrici pe fata produsului finit. Pentru o idee de ansamblu doi muncitori constienti si mancati bine turnau cel putin 75 de bucati pe zi, adica incarcau forma si o rasturnau de cel putin 25 de ori . Spalieri gata turnati se miscau din loc si se ridicau in doua zile vara si in trei sau patru zile iarna cand se turnau in hala incalzita . Rasturnare formei se facea in modul urmator : se aseza pe pista in pozitie normala cu fata in sus ,apoi se apasa cu o mana pe manerul care ramanea la partea de jos pentru a ramane fixa iar cu cealalta mana se ridica de celalalt maner pana forma ajungea si trecea un pic de pozitia verticala . Cand incepea sa se incline cu fata in jos , era lasata sa cada libera fara a lua mana de pe manerul de jos pentru a nu se deplasa . Dupa cadere se ridica usor si simultan de la ambele capete  .  Se curata forma de eventuale resturi de turnare se ungea si se repeta procedura .

#16
__Onyx__

__Onyx__

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.02.2020
Multumesc pentru detaliile legate de proces!

Mama... asta da munca ! Posted Image
Tare si faza cu "doi muncitori constienti si mancati bine" Posted Image Posted Image

Acuma, nu mi-e clar cum anume rasturnau acea forma ? ---> fix dupa turnare, sau dupa ce betonul facea "priza" ?
Ma gandesc ca fix dupa turnare s-ar lasa betonul. Sau in combinatia/fluiditatea corecta, elementul isi pastreaza forma ?

#17
costel844

costel844

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 15.10.2013
Forma era din tabla ,semana cu o targa care la interior avea doi pereti despartitori ,deci rezultau trei compartimente de forma spalierilor,cel de la mijloc era invers ,adica cu varful orientat spre baza celorlalti doi . Goala avea cam 10 -15 kg . Se rasturna imediat dupa umplere . Betonul era facut de o consistenta aproape de moale si prin vibrare se compacta . Nu am vazut niciodata sa se lase . Cam aeeasi procedura era si la turnarea placilor de gard . Acolo am invatat sa torn tuburi de beton, sa fac tuburi de beton prin bataie,garduri din beton , monumente funerare. Ironia e ca nu mi-am facut o firma dupa revolutie . M-am ocupat cu altceva.

Edited by costel844, 27 February 2020 - 08:44.


#18
__Onyx__

__Onyx__

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.02.2020
Foarte interesanta procedura! 😊
O sa încerc și eu sa torn câțiva asa.
Legat de afacere, într-adevăr poate ar fi meritat încercat. Nu mai zic stereotipul "nu-i târziu niciodată", pentru ca asemenea activitate necesita multe...
Oameni, resurse, piața de desfacere...

Oricum am observat ca a început un trend de ceva vreme în domeniul construcțiilor mari, unde se folosesc multe elemente prefabricate. De fapt dacă te uiți la blocurile comuniste, nu-i nimic nou 😁

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate