Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Fabrica peleti in Delta

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
Pentru ecosistem recoltarea este benefica.poate de asta ar trebui sa te agati.oricum sunt convins ca nu se recolteaza nici 10% din stuf

#20
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,411
  • Înscris: 24.02.2017
Problema e ca nu e forta de munca in zona. Asta tot incerc sa spun. Nu poti lua oameni din Bucuresti care sa iti recolteze stuf acolo...  Conditiile sunt grele chiar si pentru localnici.

#21
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 Bogotta, on 26 februarie 2020 - 08:22, said:

Problema e ca nu e forta de munca in zona. Asta tot incerc sa spun. Nu poti lua oameni din Bucuresti care sa iti recolteze stuf acolo...  Conditiile sunt grele chiar si pentru localnici.
Inainte de lovilutie existau 5 asa zise "coloane" de recoltat stuf . Nu le mai stiu locatiile , ce imi amintesc e ca la Rusca era coloana intai .
Fiecare coloana avea 2-3 pontoane dormitor si cca 10 "segi" . Segile erau tractoare U445 modificate , cu rotile foarte mari si un dispozitiv care secera stuful .
In urma segilor mergeau muncitorii care balotau stuful .
Se recolta doar cand balta era inghetata bocna , sa poata sustine greutatea segilor .
Muncitorii erau 95% boschetari care acolo aveau un adapost si masa calda iarna .
Tot ce castigau , si nu castigau deloc putin , spargeau in primele doua saptamani in carciumile din Tulcea .

#22
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 underb, on 25 februarie 2020 - 16:16, said:

"Recoltarea" stufului salbatic e reglementata. Ca tai un brat de stuf odata nu e problema dar exploatare industriala...

PS. Vad ca vrei sa cumperi stuful. E ok.

Nu se baga nimeni la taiat stuf.
El vrea sa obtina 300 de lei pe tona de peleti.
  Stuful creste in general in apa sau in mlastina. Adica ai nevoie de cizme de cauciuc. Pana tai o tona de stuf iti creste barba.
  Dupa aia ai nevoie de barca sa-l muti.
   Nu sunt autostrazi in Delta.
  In plus cred ca daca-l bagi pe initiator la taiat stuf renunta la afacere in 30 de secunde.


#23
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
am avut impresia că inițiatorul este din zonă dar cred că m-am înșelat

#24
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019
Nu e de nicaieri.
Nici macar de pe planeta Pamant.
A disparut subit.
Ori poate deja s-a apucat de taiat si prelucrat stuf.

#25
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,560
  • Înscris: 08.03.2017
Colegul motanul13 a descris in cuvinte munca grea si utiliajele folosite , mai jos un film despre viata celor care taiau stuf - nu cred ca in 2020 sa fie viata mai usoara , poate utilajele mai moderne .
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QuxtK5IQn08?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
coloana sonora spune totul ...

Edited by ldpe, 27 February 2020 - 12:22.


#26
cristik112

cristik112

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 17.02.2011

 cspot, on 26 februarie 2020 - 09:27, said:

Nu se baga nimeni la taiat stuf.
El vrea sa obtina 300 de lei pe tona de peleti.
  Stuful creste in general in apa sau in mlastina. Adica ai nevoie de cizme de cauciuc. Pana tai o tona de stuf iti creste barba.
  Dupa aia ai nevoie de barca sa-l muti.
   Nu sunt autostrazi in Delta.
  In plus cred ca daca-l bagi pe initiator la taiat stuf renunta la afacere in 30 de secunde.


 flrz, on 27 februarie 2020 - 11:43, said:

Nu e de nicaieri.
Nici macar de pe planeta Pamant.
A disparut subit.
Ori poate deja s-a apucat de taiat si prelucrat stuf.


Pentru cei care se intreaba, da, sunt din zona. Sunt din Delta si am fost la taiat stuf cu saniile peste Golovita cand inca se mai practica asta, acum 15 ani. Stiu ce inseamna taiatul de stuf si care e mersul industriei in zona. Aparent a fost o graseala sa postez aici, mare parte din voi nu intelegi ce e aia o parere si va dati cu presupusul.

Multumesc celor care nu au luat in gluma ideea.

Acum am disparut.

Edited by cristik112, 27 February 2020 - 13:08.


#27
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 ldpe, on 27 februarie 2020 - 12:20, said:

Colegul motanul13 a descris in cuvinte munca grea si utiliajele folosite , mai jos un film despre viata celor care taiau stuf - nu cred ca in 2020 sa fie viata mai usoara , poate utilajele mai moderne .
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QuxtK5IQn08?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
coloana sonora spune totul ...
Multumesc pentru film , mi-a reamintit lucruri pe care credeam ca le-am uitat ...
Scula pe care o aveau muncitorii se numeste tarpan si se folosea la recoltare manuala cand gheata se subtia si nu mai putea sustine segile .
Elicopter nu am vazut niciodata ( si nici nu am auzit ) sa se foloseasca .
Totusi , apar imagini cu turnul de control al fostului aeroport Tulcea ( desfiintat intre timp ) , cu gara fluviala , cu fabrica de hartie de la Chitcani-Braila .
Iar segile sunt cele vechi , cu motor VW pe benzina . Am mai prins niste motoare stoc , in vaselina si hartie uleiata in depozitul BATMDD .
Imi venea sa plang cand le-au taiat cu sudura autogena si le-au dus la fier vechi .
Inca o data , multumesc .

Edited by motanul13, 28 February 2020 - 08:19.


#28
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,560
  • Înscris: 08.03.2017
Am cautat un film , ceva sa vad cum se efectua recoltarea, nu am vazut niciodata asa ceva . Parerea mea e ca este o munca atat grea cat si periculoasa , un fel de minerit la suprafata ...Prin zona mea , Transilvania, exista prin zone cu noroi , in zona Sic exista stufaris declarat rezervatie naturala , e prin mlastina dar intinderi mari nu am vazut , recoltare nici atat , mai dau foc uneori si fac un fum de trebuie sa opreasca activitatea la aeroport .

Edited by ldpe, 28 February 2020 - 12:49.


#29
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 ldpe, on 28 februarie 2020 - 12:46, said:

Am cautat un film , ceva sa vad cum se efectua recoltarea, nu am vazut niciodata asa ceva . Parerea mea e ca este o munca atat grea cat si periculoasa , un fel de minerit la suprafata ...
Foarte grea , se facea la temperaturi de multe ori sub -10 , -15 grade .
Periculoasa pentru ca gheata se putea sparge oricand sub greutatea segilor sau a remorcilor de stuf .
Plus conditiile de trai , intr-o cabina de ponton dormitor de aprox 12 mp stateau 4 insi ( 2+2 paturi suprapuse )

#30
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Nu degeaba se lucra cu puscariasi pe vremea lu' ceasca.

#31
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019
Imaginați-vă că mulți deținuți politici erau puși să intre în apă rece când nu era înghețată până la brâu pentru a tăia stuful.


Citiți aici, să nu săriți că scriu bazaconii: http://www.buzznews....nari-comunisti/

#32
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 nino852, on 28 februarie 2020 - 13:01, said:

Nu degeaba se lucra cu puscariasi pe vremea lu' ceasca.
Prin 79-80 de cand am eu amintiri , nu se mai lucra cu detinuti la stuf .
Ce o fi fost in anii 50-60 nu stiu .
Dar oricum , cred ca nici inainte nu se lucra , nu vad eu sa le dea pe mana detinutilor tarpane , care erau adevarate arme .
Poti sa iei gatul cuiva dintr-o lovitura cu tarpanul .

#33
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,536
  • Înscris: 03.04.2013

 cristik112, on 25 februarie 2020 - 12:18, said:

Fabrica de peleti si brichete din biomasa(stuf) in Delta.

Momentan mi-am facut niste calcule si am apelat la o firma de consultanta pentru fonduri europene. Persoana cu care am discutat mi-a spus ca as putea sa ma incadrez la un scor bun, dar imi sugereaza sa incerc sa fac asta fara ajutorul statului deoarece as avea prea multe probleme pe cap(a fost o discutie amuzanta).


Avantaje:
-materie prima regenerabila si in zona.
-cerere mare ( sunt multi localnici care numai cumpara lemne si cauta brichete/peleti).
-am discutat si cu cineva de la primaria unei comune si se poate intra si in contracte cu statul pentru institutii publice, cum ar fi primarii si scoli.
-simplu de implementat si poate fi o afacere de familie la inceput ca sa testez piata(dar si o pierdere de bani).

Dezavantaje:
-pentru cantitati mici, profitul net e mic (maxim 150 ron/tona). Cu utilaje mai mari poate creste capacitatea de productie, dar implica alte costuri.
-e nevoie de teren+spatiu de depozitare foarte bine aerisit si protejat impotriva incendiilor.
-multe firme de genul asta care nu au reusit sa creasca sau au dat faliment.


La inceput eram gata sa imi bag banii pe care ii am si pe cei pe care nu ii am in afacerea asta gandindu-ma ca taierile de lemn o sa inceteze usor usor iar stuful este o materie prima regenerabila iar de aici ar iesi o strategie de marketing foarte buna, insa acum am dubii. Nu stiu daca ar merita sa fac asta, mai ales ca am vazut cateva cazuri de astfel de fabrici care s-au inchis.

Am nevoie de niste pareri pro/contra. Poate mai sunt lucruri care imi scapa.
pacat ca ai disparut.
eram si eu interesat de subiect.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate