Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Fabrica peleti in Delta

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
cristik112

cristik112

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 17.02.2011
Fabrica de peleti si brichete din biomasa(stuf) in Delta.

Momentan mi-am facut niste calcule si am apelat la o firma de consultanta pentru fonduri europene. Persoana cu care am discutat mi-a spus ca as putea sa ma incadrez la un scor bun, dar imi sugereaza sa incerc sa fac asta fara ajutorul statului deoarece as avea prea multe probleme pe cap(a fost o discutie amuzanta).


Avantaje:
-materie prima regenerabila si in zona.
-cerere mare ( sunt multi localnici care numai cumpara lemne si cauta brichete/peleti).
-am discutat si cu cineva de la primaria unei comune si se poate intra si in contracte cu statul pentru institutii publice, cum ar fi primarii si scoli.
-simplu de implementat si poate fi o afacere de familie la inceput ca sa testez piata(dar si o pierdere de bani).

Dezavantaje:
-pentru cantitati mici, profitul net e mic (maxim 150 ron/tona). Cu utilaje mai mari poate creste capacitatea de productie, dar implica alte costuri.
-e nevoie de teren+spatiu de depozitare foarte bine aerisit si protejat impotriva incendiilor.
-multe firme de genul asta care nu au reusit sa creasca sau au dat faliment.


La inceput eram gata sa imi bag banii pe care ii am si pe cei pe care nu ii am in afacerea asta gandindu-ma ca taierile de lemn o sa inceteze usor usor iar stuful este o materie prima regenerabila iar de aici ar iesi o strategie de marketing foarte buna, insa acum am dubii. Nu stiu daca ar merita sa fac asta, mai ales ca am vazut cateva cazuri de astfel de fabrici care s-au inchis.

Am nevoie de niste pareri pro/contra. Poate mai sunt lucruri care imi scapa.

#2
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Stuful are putere calorica mica,de-aia se foloseste lemn de esenta tare la peleti.

#3
cristik112

cristik112

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 17.02.2011

 nino852, on 25 februarie 2020 - 12:39, said:

Stuful are putere calorica mica,de-aia se foloseste lemn de esenta tare la peleti.

Puterea calorica a stufului este asemanatoare cu cea a fagului. Nu este mare, dar este mai mare ca cea a paielor/cocenilor.

#4
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 nino852, on 25 februarie 2020 - 12:39, said:

Stuful are putere calorica mica,de-aia se foloseste lemn de esenta tare la peleti.
Gresit .

@initiator
Intereseaza-te intai la ARBDD care sunt conditiile in care poti recolta stuf , s-ar putea sa ai o mare surpriza .

#5
cristik112

cristik112

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 17.02.2011

Quote

@initiator
Intereseaza-te intai la ARBDD care sunt conditiile in care poti recolta stuf , s-ar putea sa ai o mare surpriza .

Am vorbit cu cineva de acolo. De aceea nu ma implic in recoltarea stufului. Materia prima o pot achizitiona de la firme care au concesionat balti in zona sau de la localnici care vor sa faca un ban.

#6
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Delta e zona protejata si stuful nu e al tau.
    Asa ca  afacerea e moarta si ingropata.

#7
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 cristik112, on 25 februarie 2020 - 13:15, said:


Am vorbit cu cineva de acolo. De aceea nu ma implic in recoltarea stufului. Materia prima o pot achizitiona de la firme care au concesionat balti in zona sau de la localnici care vor sa faca un ban.
Atunci da-i drumul !
Atentie , din ce imi aduc aminte de cand lucram la CDD , stuful e pacatos de prelucrat .
Se incercase fabricarea unor panouri din tocatura de stuf cu rasina epoxi pe vremea aceea .
Ceva gen PAL dar mult mai rezistent la umezeala si mult mai dur .
Era un inginer care se ocupa de asta , Bonciu , nu stiu daca mai traieste la cat glojdea .

#8
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Un raspuns profesional https://megaajutor.b...letii-din-stuf/

#9
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 ldpe, on 25 februarie 2020 - 13:41, said:

Profesional pe dracu` . De cand gazul natural este mai scump decat gazele de sist ?
Ba chiar ma indoiesc si ca ar fi mai scump decat peletii .

#10
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,852
  • Înscris: 20.10.2015

 cristik112, on 25 februarie 2020 - 12:18, said:

-pentru cantitati mici, profitul net e mic (maxim 150 ron/tona)

Cum ai calculat?

#11
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Iar mai jos pe pagina din link scrie negru pe alb ce am spus mai sus.

#12
cristik112

cristik112

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 17.02.2011

 Tsunnnami, on 25 februarie 2020 - 14:08, said:


Cum ai calculat?

Am vorbit cu cineva care are o linie proprie de productie peleti din biomasa(resturi din agricultura). Este o linie de productie mai mica, dar costurile se scaleaza. La o tona de biomasa, transformarea in peleti costa undeva la 300 de ron(curent/transport/mana de lucru/ambalare). La pretul asta se adauga si livrarea la client, iar pretul de vanzare oferit de Dedeman in ipoteza de a achizitiona asa ceva, este de 450 de ron pe tona.

#13
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,852
  • Înscris: 20.10.2015

 cristik112, on 25 februarie 2020 - 14:20, said:


Am vorbit cu cineva ...

Atunci las-o moarta

#14
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018

 cristik112, on 25 februarie 2020 - 13:15, said:


Am vorbit cu cineva de acolo. De aceea nu ma implic in recoltarea stufului. Materia prima o pot achizitiona de la firme care au concesionat balti in zona sau de la localnici care vor sa faca un ban.
așa îți cumperi tu o mașină și nu te mai complici cu statul.cât faci atâta ai.dar vezi la ce preț obții stuful și să nu fie mâine când ai mașina cumpărată de 2x mai scump că te are la mână și n-ai ce face

asta ar merge să ai o moară de vânt să nu plătești curent decât când n-ai ce face

cum miști cum sunt  TOȚI pe tine cu  taxe.dacă și apele române îi pun la taxă pe cei cu solarii -îi caută și-i fac clienți la taxat apa ce curge zicem noi gratis prin spatele grădinii noastre

#15
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017

 cristik112, on 25 februarie 2020 - 13:15, said:


Am vorbit cu cineva de acolo. De aceea nu ma implic in recoltarea stufului. Materia prima o pot achizitiona de la firme care au concesionat balti in zona sau de la localnici care vor sa faca un ban.

Ideea e ca firmele alea trebuie sa iti ofere materie prima permanent. Daca nu mai pot/ nu mai vor ? Ce faci ? La fel, iarna pe ger si vant, cine il recolteaza ? Ma tem ca nimeni

#16
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018

 Bogotta, on 25 februarie 2020 - 15:39, said:


Ideea e ca firmele alea trebuie sa iti ofere materie prima permanent. Daca nu mai pot/ nu mai vor ? Ce faci ? La fel, iarna pe ger si vant, cine il recolteaza ? Ma tem ca nimeni
păi tocmai că iarna pe ger se recoltează ușor stuful

#17
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017
Da, e si un documentar facut prin anii 40 de catre TVR. Atunci insa era forta de munca. Acum oamenii nu mai ies nici platiti binisor. Daca ii platesti prost, nici nu iti vor deschide usa. Plus ca populatia e imbatranita in zona Deltei. Se va depopula treptat. Revine la viata doar in perioada concediilor de vara. Cam atat.

#18
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
"Recoltarea" stufului salbatic e reglementata. Ca tai un brat de stuf odata nu e problema dar exploatare industriala, chiar si la nivelul de care zici tu, nu poti face la liber.

PS. Vad ca vrei sa cumperi stuful. E ok.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate