Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Experiment: schimbarea celulelor Li-Ion intr-o baterie dedicata de 7.4V

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007
A incercat cineva dintre voi sa schimbe celulele Li-Ion dintr-o baterie dedicata de 7.4V, atunci cand aceasta a ajuns la sfarsitul vietii?

Detin 3 tipuri de baterii de 7.4V Li-Ion, pentru tot atatea modele de aparate foto (Konica Minolta, Olympus si Canon), la care observ ca dimensiunile acestor baterii sunt aproximativ identice, doar contactele sunt diferite. La doua dintre ele, doar baza cu contacte este diferita, in rest sunt identice. Ma gandesc ca au aceleasi tipuri de celule Li-Ion de 3.7V in interior, probabil tipul 14500, daca ma iau dupa dimensiunile acestor baterii.

Una dintre aceste baterii, pe care o am originala cat si marca compatibila, nu mai ofera autonomia obisnuita, descarcandu-se foarte repede (probabil nu se mai incarca la capacitatea normala), spre deosebire de bateria originala care isi face treaba aproape ca la inceput. Ma gandeam sa fac un experiment si sa dezasamblez bateria cu probleme, inlocuindu-i celulele Li-Ion, in caz ca gasesc, cu unele de acelasi tip si capacitate. Bineinteles, totul e conditionat de felul in care voi reusi sa demontez carcasa bateriei, pentru a o putea reutiliza, fara sa o deteriorez.

Edited by cris2d2, 25 February 2020 - 09:39.


#2
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
Ca experiment, merită încercat. Dar sfatul meu ar fi să cumperi ceva knockoff ieftin.

#3
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017

View Postcris2d2, on 25 februarie 2020 - 09:39, said:

Ma gandeam sa fac un experiment si sa dezasamblez bateria cu probleme, inlocuindu-i celulele Li-Ion, in caz ca gasesc, cu unele de acelasi tip si capacitate. Bineinteles, totul e conditionat de felul in care voi reusi sa demontez carcasa bateriei, pentru a o putea reutiliza, fara sa o deteriorez.
Nu celulele sunt problema ci faptul ca au contactele sudate, ceea ce nu vei reusi sa reproduci.

#4
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
Există echipamente pentru așa ceva. Sunt chiar proiecte DIY, însă nu cred că are sens pentru o baterie.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/o1NFbchHeM8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

https://www.instruct...ry-Spot-Welder/

#5
vbn

vbn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 21.07.2017
Problema e cu BMS din bateria veche care are o memorie si nu acepta celule noi.

#6
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Nu cred ca BMS-urile alea sunt cu memorie.
Si doi la mana, se pot lipi cu fludor daca ai mana formata si sculele necesare incat sa nu supraincalzesti acumulatorul.

#7
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
dupa cum a zis cineva mai sus ai nevoie de un aparat care sa sudeze nu de un simplu pistol de lipit.

daca n-ai pus niciodata mana pe un pistol de lipit sa lipesti 2 fire si mai ai si 2 maini stangi, mai bine stai cuminte ca risti sa iti explodeze bateria la prima incarcare.
exista persoane sau firme care fac asa ceva si la un pret rezonabil, asa ca mai bine plateste pe cineva care se pricepe si gata.

#8
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007
Am, dintr-o reparație anterioară, un adeziv conductiv. Mă gândesc că e bun pentru lipire la rece, în caz că e nevoie și în caz că e potrivit pentru așa ceva.

#9
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Eu am folosit pe vremuri la o cameră MiniDV Canon baterie de telefon Sony CM-DX1000, de 7,4V, cu o mică plăcuţă cu contacte. A funcţionat perfect vreo 2 ani.

#10
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

View Postcris2d2, on 25 februarie 2020 - 11:15, said:

Am, dintr-o reparație anterioară, un adeziv conductiv. Mă gândesc că e bun pentru lipire la rece, în caz că e nevoie și în caz că e potrivit pentru așa ceva.
Nu prea e ok adezivul ala conductiv. Nu zic ca nu ar fi bun, doar ca nu se preteaza bine in cazul asta.

#11
vbn

vbn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 21.07.2017
Se poate lipi si cu fludor degresezi cu HNO3 sa se lipeasca in cateva secunde.

Edited by vbn, 25 February 2020 - 11:39.


#12
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007
Ce am eu este Elektropol 1, R [W.cm]    5*10-2 ohmi, temperatura de utilizare -30 ~ +80 ° C.

Edited by cris2d2, 25 February 2020 - 11:51.


#13
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Eu am asa ceva de la Loctite. L-am folosit de vre-o doua ori. E bun doar ca nu il poti folosi pe post de lipici, adica acea substanta sa iti faca contactul fizic precum superglue.
Pentru contact electric este foarte bun, dar nu pentru contact fizic. Adica nu are putere sa iti tina lamelele alea pe pozitie. De la socuri se dezlipeste.

#14
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Iesi mai ieftin daca iei acumulatorul care trebuie, original sau chiar poti gasi ceva replace ok-ish.

#15
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007

View PostReactor2015, on 25 februarie 2020 - 12:36, said:

Iesi mai ieftin daca iei acumulatorul care trebuie, original sau chiar poti gasi ceva replace ok-ish.
Știu, era vorba doar de experiment, practic nu duc lipsă de acumulator, am unul original care încă își face treaba și cel neoriginal, pe ducă. O să-l demontez, să vad exact ce celule are, ca să postez ceva concret aici 🙂

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate