Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Vacanta la Roma - Martie 2020- Coronavirus

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#19
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,438
  • Înscris: 30.08.2017
Ca sa nu-ti prelungesti vacanta cu inca doua saptamani de carantina.

#20
bmortu

bmortu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 18.11.2017
Pai de teama ca stau in carantina la intoarcere, stres ca blocheaza italienii orasul cand sunt acolo.
Isterie la popor.
Teama de virus nu.

Deci daca NU anulez, dar nu ma duc..proprietarul da "no show" si mai imi ia Alți bani ca penalizare?

#21
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,438
  • Înscris: 30.08.2017

View Postbmortu, on 25 februarie 2020 - 07:56, said:

Aveam si eu o rezervare prin booking non refundable.

Zice ca daca dau cancel ma costa pretul cazarii.

Dar ia banii inca o data ca taxa de anulare sau sunt banii aia platiti deja cu cardul pt cazare?

Sunt banii plătiți. Nu iau alții. Dar poți vorbi la booking sa negocieze cu proprietarul... In cazuri deosebite mai fac asta.

#22
kenzokent

kenzokent

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 27.03.2008
Nu am opțiuni de anulare gratuitã, pana la urma nu e vina proprietarului ca s-a întâmplat. In caz ca renunț, valoarea pierderii este de aproximativ 1500 lei, avion și cazare.

#23
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 14.04.2008
Ok. Sa recapitulam!
Cazarea e platita. Ca te vei duce sau nu, ca anulezi sau nu, banii nu ii mai recuperezi.
Daca vrei sa stea proprietarul linistit, asta e altceva!

#24
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006
Și eu am din 17 martie Roma și din 22 pana in 29 Sorentto+Napoli.
Eu m-aș duce însă nu am chef de carantină la intoarcerea acasa.
Rezervarea de la Roma pot să o anulez pana pe 11 martie. Încă altept să văd cum evoluează lucrurile. Sper să treacă epidemia asta e isterie că e mult mai periculoasă decît epidemia cu coronavirus.

#25
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Daca vreti anula puteti rezolva si cu proprietarul. Eu am anulat odata o rezervare la un hotel din Como desi pe booking nu aveam optiunea asta. Am sunat la receptie, le-am explicat de ce nu mai pot veni (change of plans la munca, era o calatorie in interes de serviciu) si mi-au trimis ei un  request de anulare a rezervarii.
Cu mine au fost intelegatori, incercati si voi.

#26
alexC21

alexC21

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 15.03.2019
Ma aflu in aceeasi situatie. Am o vacanta planuita in Sicilia incepand de sambata. Credeti ca voi avea probleme la intoarcere? Ma refer la izolarea la domiciliu
Imi poate confirma cineva care a venit recent in tara din Sicilia?

#27
alexC21

alexC21

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 15.03.2019
Atat plecarea cat si intoarcerea o sa o fac cu avionul. Din moment ce sicilia nu se afla pe lista localitatilor cu risc,intrebarea mea era daca o sa fiu nevoit sa raman izolat la domiciliu.

#28
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View PostalexC21, on 28 februarie 2020 - 00:31, said:

Atat plecarea cat si intoarcerea o sa o fac cu avionul. Din moment ce sicilia nu se afla pe lista localitatilor cu risc,intrebarea mea era daca o sa fiu nevoit sa raman izolat la domiciliu.

Deocamdata nu, depinde cum evolueaza situatia pana cand te intorci, poate fi inclusa la lista localitatilor cu risc dupa ce pleci.
Izolarea la domiciliu n-ar fi asa grava, mai naspa e daca te baga la carantina lor .

Edited by epetroiu, 28 February 2020 - 01:11.


#29
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Cate persoane din cei ce au postat s-au gandit la reducerea ariei de raspandire a virusului si mai ales cati s-au gandit la buzunar , cat pierd ?
Este normala o astfel de reactie. As fi facut la fel ca majoritatea
Si eu am un concediu planificat in Iulie in Roma, si ma tot intreb, cat de "concediu" va fi ?
Nu am frica de virus, isteria si neputinta autoritatilor ma deranjeaza.
Aceasta isterie cu virusul va fi oriunde in Europa, deci din start va taia din libertatea de miscare in orice zona de vacanta

Edited by keta, 28 February 2020 - 01:51.


#30
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Mai multe sanse sa te alegi cu vreo boala ciudata este daca te duci prin Afica sau Orient.....
Asta e un fel de gripa cu dedicatie, dar mediatizata mai mult decat ar trebui, (iar cu dedicatie)


Cum sa explica incetarea acelor masive proteste din HONGKONG, imediat la aparitia misteriosului virus ????

#31
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,475
  • Înscris: 06.01.2014
Noi ar fi trebuit sa mergem la Roma in 30 Martie, dar... ieri am primit un email de la WZZ ca nu se mai zboara. Oarecum ei ne-au rezolvat dilema, cu toate ca am fi dorit sa mergem.

#32
black dragon

black dragon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 29.04.2004

View Postketa, on 28 februarie 2020 - 01:45, said:

Si eu am un concediu planificat in Iulie in Roma, si ma tot intreb, cat de "concediu" va fi ?
Nu am frica de virus, isteria si neputinta autoritatilor ma deranjeaza.
Pana in iulie ori dispare, ori ajunge sa fie ceva uzual de nu mai intereseaza pe nimeni, cum e acum gripa sezoniera.

Eu trebuia sa plec weekend-ul viitor la Milano, wizz-ul zice ca totul e ok, citind ziare de prin Italia nu prea e. Bine... nu pare nici haosul care se prezinta la noi.

#33
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007

View Postdanpet, on 24 februarie 2020 - 16:51, said:

Ai facut cumva si o asigurare "Travel" sau "Storno"?
Eu am facut de fiecare data cand am mers in concediu (in Bulgaria-litoral)...Am zis ca mai bine dau degeaba aprox 150Lei, decat sa am nevoie odata si sa nu am. Asta e al 6-lea an cand am facut rezervarea (early booking), cu plata integrala in avans si fara drept de anulare (nu prin booking,com), dar cu asigurare Travel (medicala si storno ptr grup-3 persoane)...Ma gandesc cu teama ca s-ar putea sa nu mai reusim sa plecam din cauza virusului...si ar fi la sfarsitul lui iulie. :(
exact asa ma felicit si eu ca nu ma mai halosesc la 10% reducere la cazarile nonrefundable.    Prefer, si mai bine dau acel pret integral,  si am optiunea de a anula pana la 24 de ore inainte. Se poate si la biletele de avion, cu exceptia parlitilor de la wizz, care iti tin banii in contul unei viitoare calatorii.

View Postbmortu, on 25 februarie 2020 - 07:56, said:

Aveam si eu o rezervare prin booking non refundable.

Zice ca daca dau cancel ma costa pretul cazarii.

Dar ia banii inca o data ca taxa de anulare sau sunt banii aia platiti deja cu cardul pt cazare?
daca e suma mare, eu zic sa blochezi cardul.. si apoi faci altul, dai dispozitie la banca sa nu debiteze plata, sau muti banii pe alt card, si il lasi gol pe cel cu care ai facut rezervarea. Eu am cateva carduri goale, pe care le folosesc pentru asemenea situatii.  Am patit sa fiu sunat de un hotel, ca vai , au incercat sa preautorizeze cardul si nu erau suficienti bani pe card, in conditiile in care pe booking scria clar ca platesc la tejghea cand ma cazez.  Le-am zis, ca daca pastreaza rezervarea, bine, daca nu, mersi ca m-au anuntat, va sa stiu sa merg in alta parte. Bine inteles, ca la receptie au cerut banii inainte sa dea accesul in camere. Daca puteau, cred ca imi blocau si o suma de pe card.

Edited by tfmercedez, 28 February 2020 - 08:50.


#34
nehotarata

nehotarata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 11.04.2007
Si noi aveam rezervare din 27.03 la Roma, un apartament prin airbnb, astazi am anulat-o. A fost foarte intelegator italianul. Insa biletele de avion inca nu le-am reprogramat. Avionul nu s-a anulat (Blue Air Bacau - Roma), iar costul reprogramarii depaseste cu mult costul biletelor daca le-as lua din nou. Speram intr-o evolutie favorabila a lucrurilor, sa revina totul la normal repede, iar noi sa ne facem vacantele cele mult asteptate in siguranta. Dar am o rugaminte catre cei care sunt acolo, poate ne mai spuneti cum decurg lucrurile. Intentionez sa-mi reprogramez vacanta in iunie. Credeti ca pana atunci se termina cu minunea asta de virus?

#35
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 01.07.2006
"cu exceptia parlitilor de la wizz, care iti tin banii in contul unei viitoare calatorii." - Wizzair ofera si optiunea anularii cu rambursare integrala.

#36
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

View Postnehotarata, on 06 martie 2020 - 09:06, said:

Credeti ca pana atunci se termina cu minunea asta de virus?

Da, nu vor fi probleme.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate