Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

De ce nu au căzut bursele? Și când credeți că vor pica?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#19
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,824
  • Înscris: 10.12.2006
In plus, dupa orice crash urmeaza o revenire si o crestere, e doar chestie sa astepti cativa ani. Vor suferi day traderii si cam atat.

#20
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Orice situatie de criza creeaza oportunitati. Se fac sau dispar averi.N-o mai lucra China 100% dar chiar si cu 50% din capacitate productie ne invadeaza cu produse.  Se va obs.,deja se vede,o scadere a cererii de materii prime.  Cam de aici incep problemele daca se va continua.

#21
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 13.02.2008

View Postfqx, on 24 februarie 2020 - 04:46, said:

Ce ravagii a facut pe lanturile de aprovizionare? Ai vrut sa cumperi ceva din china si nu ai putut?Anual, mor cateva zeci de mii datorita virusului gripal si nu cade nici o bursa, nu mai vorbesc de alte cauze...corona virus au ucis la nivel global aproape 3000, eh pe la noi cam atatia mor anual in accidente rutiere...

problema se pune altfel : ai vrea sa cumperi din China, stiind ca acolo colcaie virusul? cand mor mii de oameni de gripa 'sezoniera normala' , nu se inchid fabrici si alte locatii care dau de munca la mii de oameni si fac profit de miliarde pt companii din SUA ( cum crezi ca vor reactiona bursele cand Apple si alti producatori de hardware vor face prognoze pesimiste
privind vanzarile, ca au avut fabricile inchse 1-2 luni din cauza virusului? )

Ca sa nu mai vorbesc daca epidemia ajunge si se intinde pe 1/4 din Europa ...


carantina la domiciliu : statul te obliga sa stai acasa, sa nu iesi nicaier, sa nu infectezi pe altii . Dar cu ce platesti facturile/chiria? ca nu te mai duci la munca , si nu iei salar...stai acasa in carantina....

#22
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
Bursa asiatica a scazut rau de tot. Astazi a inceput sa pice si piata europeana (minus 3-4% in Germania, Franta, Italia) si incet incet si piata americana (minus 1-2%).
Odata cu panica din Italia o sa scada bursele europene in special toata saptamana. Sa speram ca de saptamana viitoare o sa se stabilizeze din nou cat de cat.

Singurele companii care momentan sunt pe plus sunt cele din domeniu medicinal, masti de protectie si aur. Cresterea cursului la aur si a companiilor (miniere in special) arata faptul ca oamenii sunt panicati si incearca sa se asigure cu rezerve de aur (aurul ramane stabil si chiar creste pe timp de criza).

O criza nu cred ca o sa vina, odata cu incalzirea temperaturii o sa dispara virusul incet incet. Eu as fi zis ca in a doua jumatate a anului sa avem o criza sau o corectura mai dura, dar acum sa vedem ce se va intampla.

Edited by business11, 24 February 2020 - 12:32.


#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Ce ravagii a facut pe lanturile de aprovizionare? Ai vrut sa cumperi ceva din china si nu ai putut?
Inca se vand produse din stoc. Probleme vor apare prin Martie- Aprilie.

De cumparat din China cam greu deocamdata, chiar daca in unele regiuni se pare ca au inceput lucrul saptamana trecuta. Au si ei probleme cu aprovizionarea plus ca multe companii au oprit toate transporturile - aeriene, navale catre si dinspre China.

#24
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
Pana una alta bursele au crescut de la marea recesiune din 2008 si nu dau semn de corectie nici macar in fata temutului coronavirus. La o asemenea isterie te-ai astepta la mai mult desi gripa face mai multe ravagii economice in fiecare an.

#25
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 29.01.2019
Da, azi va fi o zi interesanta la bursele din SUA.

Apple sa va deschide probabil la sub $300.

#26
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,824
  • Înscris: 10.12.2006
Eu am evitat Apple si inainte de corona, actiunile alea sunt cancer.

#27
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
O sa plang, imi amintesc cand era 98.

#28
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
O sa plang, imi amintesc cand era 98.

Evitati sectorul NASDAQ-100, intretine isteria si panica.

Edited by ad-bloc, 24 February 2020 - 14:37.


#29
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,824
  • Înscris: 10.12.2006
Indiferent ce se intampla acum cu bursa, isi va reveni.

[ https://res.cloudinary.com/teepublic/image/private/s--FYRqo-25--/t_Preview/b_rgb:ffffff,c_limit,f_jpg,h_630,q_90,w_630/v1498856576/production/designs/1703777_0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postbusiness11, on 24 februarie 2020 - 12:31, said:



O criza nu cred ca o sa vina, odata cu incalzirea temperaturii o sa dispara virusul incet incet. Eu as fi zis ca in a doua jumatate a anului sa avem o criza sau o corectura mai dura, dar acum sa vedem ce se va intampla.

Hai sa vezi ce zice un expert cu studii economice in state si universitati din Europa.Foarte scurt si concis explicat in 5 minute.E in germana deci nu pentru toti auditorii.Nu stiu daca nu functioneaza traducerea automata de pe youtube.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bU_fKDIpY18?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#31
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,824
  • Înscris: 10.12.2006
[ https://i.imgur.com/UnBq1la.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#32
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 29.01.2019
Ce e acum nu seamana deloc cu perioada dotcom.
Atunci  era plin de retail investors, acum sint in mare investitori institutionali. O piata eficienta coreleaza cu investitori institutionali, una ineficienta cu investitori retail.

In 1997-2001 in SUA orice sofer de taxi sau ospatar se lauda cu cit a cistigat din Altavista sau Yahoo. Azi, aceiasi oameni nu au idee ce averi s-au facut in ultimii 3-4 ani. Cind o sa afle si o sa inunde piata, lucrurile pot degenera, dar pe moment nu e vorba decit de coronavirus.

View PostMizu, on 24 februarie 2020 - 14:04, said:

Eu am evitat Apple si inainte de corona, actiunile alea sunt cancer.
Ce anume nu iti place la AAPL?

#33
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Cum nu cad? Ia cititi aici:
https://www.sport.ro...avusit-din.html

#34
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Deja avem probleme cu materialele din China .
Lumea asteapta si nu putem termina lucrarile ...
Naspa .


#35
unbeliver

unbeliver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 29.11.2007

View Postunbeliver, on 24 februarie 2020 - 00:57, said:

Cred că probabilitatea de crash e foarte mare în zilele următoare.
Se pare că am avut dreptate ;)
UPDATE Bursele mondiale cedează puternic teren, de teama efectelor propagării noului coronavirus / Petrolul scade cu 4% / Wall Street deschide în scădere foarte puternică

Quote

Bursele mondiale dădeau luni primele semne de panică în fața accelerării propagării epidemiei de coronavirus în afara Chinei și care pune tot mai multă presiune asupra activității și creșterii economice, scrie AFP.
18:41 Bursa din Milano a închis în scădere cu 5,43%
17:21 În jurul acestei ore, Dow Jones Industrial Average scădea cu 2,64% la 28.228,13 puncte, la Nasdaq cu 2,88%, la 9.301,18 puncte.
16:36 Wall Street deschide în scădere foarte puternică: Dow Jones -3,12%, Nasdaq -4,05%
14:10 Cotația petrolului scade cu 4%


#36
unbeliver

unbeliver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 29.11.2007
Voi ce ziceți? O ține la fel și mâine?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate