Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Rosii cultivate la ghiveci

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
alexandru-suciu

alexandru-suciu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 24.02.2019
Buna seara! As vrea sa va supun atentiei urmatoarea problema: credeti ca as putea cultiva rosii in ghivece? Solul din gospodaria noastra este sarac si plin de pietre. As incerca sa plantez direct semintele de rosii si poate si de alte legume in ghivece de productie, cu diametrul de 22 cm si inaltimea de vreo 20, pe care sa le umplu cu pamant vegetal. Pentru stabilitate le-as ingropa pana la jumatate in solul existent. Gaurile de la baza ghivecelor sunt suficient de largi, asa incat radacinile mai lungi s-ar putea, eventual, strecura prin ele...Multumesc pentru pareri si sfaturi!
Un gradinar incepator, plin de entuziasmPosted Image

#2
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004
nu vad de ce nu ar merge

#3
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Eu am facut intai rasadurile in pahare de unica folosinta,pe pastile de turba si dupa aia le-am pus in sol,dar nu am incercat la ghiveci,cred ca va trebui sa vii cu ingrasaminte pentru a suplini cantitatea limitata de pamant.
Depinde si de soi,sunt unele cherry mai mici ,altele mai mari,de cate fructe sunt pe ciorchine.
Eu as incerca sa aduc pamant de gradina si sa fac un lot pe sol.
Daca vrei bio,la sol ai sanse mai mari.

Edited by nino852, 23 February 2020 - 23:36.


#4
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Chiar exista tomate "de balcon".
Dar astea sunt cu productie determinata, adica au 2-3 etaje de rod, nu mai mult.
Soiurile nedeterminate merg plantate in ghiveci ingropat sau nu in curte, pentru ca ajung la 2-3 metri inaltime si produc 5-6-7 etaje de rod. Dar este necesar un ghiveci mai mare, ca sa aiba nutrienti pana cel putin in octombrie, sa culegi gogonele.

#5
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007
nu stiu ce va fi la tine, dar la mine, anul trecut, au mers, in galeti de 25l de lavabila si/sau ceva glet de se lipea pe expandat, "preluate" de la blocul vecin. a fost "de exercitiu", anul asta o voi face "de efect". nu mai stiu pe unde, dar parca pusesem si niste poze.

#6
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,361
  • Înscris: 21.06.2016

View Postalexandru-suciu, on 23 februarie 2020 - 23:18, said:

Buna seara! As vrea sa va supun atentiei urmatoarea problema: credeti ca as putea cultiva rosii in ghivece? Solul din gospodaria noastra este sarac si plin de pietre. As incerca sa plantez direct semintele de rosii si poate si de alte legume in ghivece de productie, cu diametrul de 22 cm si inaltimea de vreo 20, pe care sa le umplu cu pamant vegetal. Pentru stabilitate le-as ingropa pana la jumatate in solul existent. Gaurile de la baza ghivecelor sunt suficient de largi, asa incat radacinile mai lungi s-ar putea, eventual, strecura prin ele...Multumesc pentru pareri si sfaturi!
Un gradinar incepator, plin de entuziasmPosted Image

Cauta "raised bed gardening".

https://www.google.c...chrome&ie=UTF-8

#7
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
1.Alege ghivece mai mari cca.10-12 l sau cel mai bine galeti de plastic, lavabila, masline, etc. ;
2.nu semana semintele direct in ghiveci ci in pastile de turba pus in tavite alveolare, pahare de unica folosinta sau iei rasad de la un producator;
3.pune in ghivece substrat(amestec de pamint, mranita, turba,etc.) lipsit de boli sau daunatori;
Succes!

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Mie mi-au cazut cateva seminte intr-un ghiveci pe balcon. Au iesit si au facut rosii din ianuarie pana in vara.

#9
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 25.01.2007
Este posibil. Eu am crescut in casa la pet-uri de 10l pe perioada iernii. Ieri am terminat experimentul si am varsat pamantul in curte.
Radacinile au crescut mai lungi decat pet-ul, se facusera ghem jos. Nasol ca multe din ele crescusera si intre pamant si plastic si le nenorocea soarele.
Am pus pamant bun, amestecat cu mranita, perlit, turba. Din pacate mranita aia era plina de musculite negre. Si acum ma lupt cu ele, eu omor 10 ele se nasc 20.
Cand a fost sa scot pamantul se facuse aproape beton in laterale si partea superioara
unde am tot pus cenusa, zat de cafea si alte chestii "bio". Ajunsesem sa ud cu taraita pentru ca daca dadeam drumul la toata
cantitatea de apa, curgea fix pe margine in tavita de scurgere.
Vara asta o sa testez la galeti de 10l, metoda aia cu susul in jos, 1 determinat si 1 nedeterminat, sa vad ce-o iesi.

#10
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007

View Postalexandru-suciu, on 23 februarie 2020 - 23:18, said:

credeti ca as putea cultiva rosii in ghivece?
Eu am cultivat. Citeste aici si aici, de fapt poti citi tot topicul, e foarte interesant.

#11
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007
Văd ca nu e foarte popular topicul... Am cultivat și eu roșii la ghivece de 7 litri, se comportă similar cu cele în pământ/solar (evident, le-am dat îngrășăminte la ambele). Am avut două probleme:
1. - densitatea foarte mare - am pus 28 fire +4 fire de castraveți (pe care i-au mâncat păienjenii) pe 8-9mp. A ieșit o mică junglă (pozele sunt după ce am cules vreo 4 etaje și am defoliat parțial partea de jos)
2. - la ghivece am soare maxim 6-7 ore/ zi, iar coacerea a rămas în urma cu 7-10  zile comparativ cu aceleași roșii plantate în solar, care au +12 ore de soare.

Attached Files



#12
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007
Zuccherino...

#13
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
In realitate arata nesperat de bine!

#14
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Miki 7 litri? Turba sau amestec?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate