Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Radiere in lipsa masinii

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007
Da, acel document se elibereaza in cazul distrugerii masinii, am mai vazut asa ceva si proprietarul il obtine dupa ce prezinta certificatul de distrugere.
Nu specifica ceva de genul "autoturismul se depoziteaza pe spatiul de la adresa x.y.z."

#38
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019
Ai citit articolul din lege ? Mergi cu el la taxele si impozitele de care apartii si da-le de cap pt ca este dreptul tau . Daca ai fost moale asta patesti insa ai legea de partea ta , totul e sa te documentezi inainte de a face ceva .

 bonygy, on 23 februarie 2020 - 19:09, said:

Da, acel document se elibereaza in cazul distrugerii masinii,
Nu dragule , nu are nici o legatura cu vreun certificat de distrugere .

Sa nu fie masina pe firma , ca acolo nu bag mana in foc pt ca nu stiu .

Edited by bdx100, 23 February 2020 - 19:14.


#39
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 bdx100, on 23 februarie 2020 - 18:31, said:

Nu trebuie sa faci nici o dovada a " lichidarii " ei. O scoti si de la impozit dupa ce ai radiat-o de la politie !

In visele tale . Impozitul este pe proprietate . Atitta timp cit ai masina , indiferent sub ce forma , platesti impozit .
Cine a scos de la fisc ( fara acte legale ) poate raspunde administrativ ...si aici ma refer la functionari.

#40
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,714
  • Înscris: 17.12.2019
Și uite așa se adună pagini întregi cu dezbateri doar pentru că este câte unul care susține ceva din aduceri aminte sau care seamănă de departe cu subiectul. Actele necesare radierii sunt foarte clar enumerate pe site-ul drpciv. Am și evidențiat unde scrie de distrugere/declarație lipsă.
[ https://i.postimg.cc/BQ5Whj7N/radiere.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#41
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 04.02.2008
Am o masina, veche si cam ruginita. Acum 1 an m-a oprit politia si mi-a luat certificatul de inmatriculare. In momentul asta masina sta in parcare, nu merita sa investesc in ea pentru ca reparatia depaseste valoarea masinii.
Am 2 variante, prima ar fi sa o dau la rabla si sa-mi iau una noua si a doua sa o radiez din circulatie (sa nu mai platesc impozit). In ambele situatii imi trebuie certificatul de inmatriculare pe care nu-l am.
Cum se procedeaza in aceasta situatie ??
Multzam

#42
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
Nu trebuie la radiere. Ce e musai, civ-ul.

#43
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 04.02.2008

View Postslai, on 04 martie 2020 - 08:30, said:

Nu trebuie la radiere. Ce e musai, civ-ul.

Pe site-ul Brigazii Rutiere zice ca trebuie.

Attached Files


Edited by judas, 04 March 2020 - 08:40.


#44
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
Se înlocuiește cu declarație de pierdere, sau ce s-a întâmplat cu el. La fel și la numere.
Civ trebe original.

#45
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 04.02.2008

View Postslai, on 04 martie 2020 - 08:43, said:

Se înlocuiește cu declarație de pierdere, sau ce s-a întâmplat cu el.

Adica cei de la Politie trebuie sa-mi dea o hartie care inlocuieste certificatul de inmatriculare si care poate fi folosita la radiere / rabla ??

#46
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007
Revin... chiar zilele trecute, un coleg si-a radiat troaca COMPLET ... politie, fisc, fara sa o predea la dezmembrari, cu dovada proprietatii asupra unui spatiu unde sa o depoziteze.
Inseamna ca nu sunt eu la curent (si altii) cu vreo prevedere sau mai multe despre aceasta situatie.

In fine. In acest caz era vorba despre o rabla din '78. Nu stiu daca are vreo legatura vechimea, poate la conservele mai tinere sunt alte conditii...
Trebuie sa sap mai adanc...

#47
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
Pai de vreo 4 ani se radiază masina, dacă o ții pe spațiu propriu.

#48
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007

View Postslai, on 04 martie 2020 - 11:49, said:

Pai de vreo 4 ani se radiază masina, dacă o ții pe spațiu propriu.

Da, radierile sunt de cand exista inmatricularea. Problema era undeva la fisc...

#49
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
124. Impozitul pe mijloacele de transport se datorează pentru întregul an fiscal de persoana care deține dreptul de proprietate asupra unui mijloc de transport înmatriculat sau înregistrat în România la data de 31 decembrie a anului fiscal anterior și încetează de a se mai datora începând cu 1 ianuarie a anului fiscal următor în următoarele situații:

a) înstrăinarea mijlocului de transport;

b) radierea mijlocului de transport din circulație; ori

În legea veche se prevedea ca scăderea de la impozit se face doar la dezmembrare. În legea actuala, din 2015, se prevede ca se scoate de la impozit la radierea din circulație. Nu cred ca pe undeva pe la vreo primărie se procedează altfel.

#50
Serg1uu

Serg1uu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 30.03.2009
Detin o masina pe care vreau sa radiez iar epava sa o vand unei persoane pentru fier vechi/dezmembrari (masina e veche si nu mai merita reparata). Talonul si cartea de identitate auto sunt la mine dar nu stiu de ce alte acte mai am nevoie. E nevoie sa completez contract V-C sau pot radia si pe baza unei declaratii pe propria raspundere la notar? Mentionez ca nu detin teren/spatiu in care sa depozitez masina

Apropo, ce program au autoritatile competente in perioada pandemiei?

Edited by Serg1uu, 19 April 2020 - 22:51.


#51
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
vinde-i persoanei masina conform normelor in vigoare si las-o pe ea sa-si bata capul cu radierea.

#52
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
poti radia pe baza unei declaratii pe propria raspundere data la notar.
program au, dupa cum pot. https://www.drpciv.ro/drpciv-booking/ aici faci programare. daca dai clic pe judet si nu te duce la pagina de rezervari, inseamna ca nu lucreaza. suceava, botosani, de exemplu, nu lucreaza. dar probabil, mai greu iti va fi la impozit, aia cam au inchis toti.

#53
mafiott92

mafiott92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 26.08.2007
Am citit la pareri pe internetul asta de nu mai stiu pe cine sa mai cred.

Unii zic ca intai radiezi fiscal, apoi cu acel certificat de radiere te duci la "politie" sa o radiezi si din circulatie. Altii zic ca invers, o radiezi din circulatie si cu acel certificat de radiere te duci si la finante sa o radiezi fiscal, pe mobil ca nu o mai folosesti.

Unii zic ca la fiscal nu ti-o radiaza nici naiba atata timp cat nu faci dovada distrugerii / dezmembrarii / vanzarii, intrucat impozitul se plateste pentru detinere, nu pentru folosire, deci nu ii intereseaza daca mai e sau nu pusa in circulatie. Practic si daca vrei sa o conservi ca piesa de muzeu trebuie sa platesti impozit pe ea. Asta mi se pare ceva de nivelul SF.

#54
mairaalexa

mairaalexa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.11.2021
Am o nelamurire pana la urma masina instrainata prin contract de vanzare cumparare instra sau nu instra automat la tace si impozite la noul cumparator eu am inteles ca in termen de 90 de zile daca nu o inscrie ii se suspenda inmatricularea dar nu am gasit nici o lege prin care sa intre automat la taxe si impozite fara ca noul cumparator sa mearga cu toate actele la taxe si impozite

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate