Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Radiere in lipsa masinii

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
raducosmin16

raducosmin16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 03.01.2009
Buna Ziua, in urma unui accident am dezmembrat o masina si-am vandut-o pe, piese. a mai ramas doar tabla si se afla la 100km de oras iar sa o aduc pana la fier vechi ma costa mai mult decat pot obtine pe ea.
Cum as putea sa o scot de la Politie si de la Impozit?  Nici spatiul unde este depozitata nu este al meu ci al bunici mele. eu in acte locuiesc la bloc.
Ma gandesc asa: Daca ma duc la o firma de, dezmembrari si dau de o cafea imi poate da o hartie ca am adus-o la el la dezmembrari ? Acelasi caz si la remat ?
O vanzare - cumparare fictiva ? ce se intampla daca acea persoana nu se duce sa o inregistreze ?

Va multumesc si sper sa fie o cale in care sa ma scap de ea.

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006
Facand abstractie de faptul ca toate variantele propuse de tine sunt de fapt variante de a fenta legea,nu trebuie sa faci decat ceea ce scrie,de exemplu,in link-ul de mai jos:
https://www.delta-in...cereri-sfaturi/

#3
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,789
  • Înscris: 17.12.2019
Pentru radiere poți obține hârtia de distrugere doar de la centrele din programul rabla. Va fi extrem de greu să găsești unul care să se riște pentru ”cafeaua” de la tine. Eu nu am găsit.

#4
calabrezu

calabrezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 03.12.2018
De ce nu ai radiat-o imediat dupa accident,cind ai vazut ca nu mai ai ce face cu ea sau cind ai inceput sa o dezmenbrezi?
Mergi cu bunica la notar si declara ca este de acord sa-ti gazduiasca rabla pe terenul ei si cu declaratia asta o radiezi si o scoti si de la impozit. Apoi gasesti niste romi care umbla cu caruta si string fier vechi si scapi si de caroserie. Mai ales daca le-o dai gratis.

#5
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019
Fa la notar o hartie ca " buni " te lasa sa depozitezi epava in curtea ei si cu ea te duci si-o radiezi de la politie , apoi cu hartia aia te duci la impozite si-o scoti .

#6
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
Despre ce vorbiti? Atata timp cat conserva exista (fiind depozitata undeva), cine v-o scoate de la impozit?
Garcea, ti-o radiaza la cerere fara problema, dar la fisc nu scapi fara sa prezinti un certificat de distrugere, eliberat de o firma de dezmembrari... asa sa faci dovada ca masina nu mai exista fizic.

Predai tabla (trebuie sa contina seria caroseriei obligatoriu) la cel mai apropiat centru Remat, chiar daca nu este in localitatea de domiciliu si obtii documentul respectiv

Edited by bonygy, 23 February 2020 - 15:54.


#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postbonygy, on 23 februarie 2020 - 15:51, said:

Despre ce vorbiti? Atata timp cat conserva exista (fiind depozitata undeva), cine v-o scoate de la impozit?
Garcea, ti-o radiaza la cerere fara problema, dar la fisc nu scapi fara sa prezinti un certificat de distrugere, eliberat de o firma de dezmembrari... asa sa faci dovada ca masina nu mai exista fizic.

de prin 2016 se pot radia fiscal masinile radiate din circulatie, fara a fi necesara distrugerea lor.

#8
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007

View Post_Smiley_, on 23 februarie 2020 - 16:20, said:


de prin 2016 se pot radia fiscal masinile radiate din circulatie, fara a fi necesara distrugerea lor.

Atunci e bine... am mai auzit pe cineva ca vrea sa faca asta si m-am contrazis cu el la greu.
Si mie imi vine randul sa scot la pensie o masina, dar nu vreau sa dispara, ca m-am impacat prea bine cu ea...

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

View Post_Smiley_, on 23 februarie 2020 - 16:20, said:

de prin 2016 se pot radia fiscal masinile radiate din circulatie, fara a fi necesara distrugerea lor.
Din auzite, am auzit si eu asta dar in practica in 2017 am asistat la ghiseu in Amzei la o faza amuzanta cu unu care scrisese o declaratie de mana ca nu mai are masina... iar functionara i-a spus ca nu se poate opera fara documente doveditoare, certif distrugere etc... n-am stat sa vad daca rezolva sau nu dar cam asta se intampla. Aia a zis ca sa radieze ceva trebuie sa aibe acte, cu ele merge la sefa ghiseurilor care mai verifica si aia si dupa aia semneaza si trimite la operator in baza de date.
Aia la politie iti dau certificat de radiere din circulatie, sunt sanse sa mearga cu acel certificat, oricum fara nimic nu merge sigur ca s-au dat prea multe tepe.

Edited by andreic, 23 February 2020 - 17:28.


#10
caaron

caaron

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.01.2012
masina o vinzi la o ruda prieten  etc care nu o  mai inscrie in circulatie pastrezi numerele talonul cartea identitate la tine .vanzarea este fara bani

#11
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Nu mai merge vanzarea, intră la impozit automat pe cumpărător.

Eu am scos solenza doar de la impozit cu declarație la notar că am dezmembrato.

Nu mai plătesc nimic la ea.

La poliție nu am fost, nu mă încurcă cu nimic, am cartea acasă și numerele.

#12
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Fara certificat de distrugere ,nu scoti nimic de la impozit .2020.

#13
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019

View Postbonygy, on 23 februarie 2020 - 15:51, said:

Despre ce vorbiti? Atata timp cat conserva exista (fiind depozitata undeva), cine v-o scoate de la impozit?
Garcea, ti-o radiaza la cerere fara problema, dar la fisc nu scapi fara sa prezinti un certificat de distrugere, eliberat de o firma de dezmembrari... asa sa faci dovada ca masina nu mai exista fizic.

Nu mai dezinforma . In decembrie am radiat o masina . La politie am predat numerele si talonul iar ei pe cartea de identitatea au pus o stampila . Am facut copie dupa carte si am facut cerere de scoatere de la impozit care s-a aprobat . E drept ca am teren in proprietate ( dar nu m-a intrebat nimeni ce fac cu epava .

#14
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Eu am fost și la Poliție și nu au vrut, doar dacă mașina are peste 20 de ani vechime.

Deci, la Poliție a rămas, am scos-o doar de la impozit.

Dar, e destul, nu mă deranjează.

#15
caaron

caaron

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.01.2012
suna-i pe cei care cumpara masini ptr 100-400 lei ca te rezolva .sant afise pe strada.

#16
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Cum?

#17
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postandreic, on 23 februarie 2020 - 17:27, said:

Din auzite, am auzit si eu asta dar in practica in 2017 am asistat la ghiseu in Amzei la o faza amuzanta cu unu care scrisese o declaratie de mana ca nu mai are masina... iar functionara i-a spus ca nu se poate opera fara documente doveditoare..........

evident ca iti trebuie ceva documente. mai precis, dovada radierii din circulatie.

#18
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Se pare că ține de amabilitatea persoanei de la ghișeu, dacă unii reușesc și la Poliție și la primărie, alții doar în unele locuri, și alții deloc.

Hmm...

Nimic clar, ca la noi ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate