Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Motorină premium

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018
Eu nu pot emite pretentii de consum mic deoarece nu am bagat niciodata normala. Daca ai consum mai mic de ce nu bagi doar d-aia scumpa ca tot acolo ajungi?

#38
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Am mai bine de un an de cand pun doar premium, adica doar total excelium sau BP ultimate. Extrem de rar pun standard. Am reconditionat anul trecut injectoarele si zic poate asa se pastreaza mai bine dar nu se vede. Al cincilea deja arata corectie de 3,5 adica ar trebui schimbat degraba. Nu stiu daca asa a fost de la inceput ca nu poti avea incredere in nimeni.

Imi pare ca masina se misca mai vioi cu motorina premium dar probabil e doar in capul meu.

#39
razvi_gyl

razvi_gyl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 10.02.2011

View Postgushpi, on 24 februarie 2020 - 10:09, said:

Hai că o dați în SF-uri...
tehnic nene, tehnic e așa: comportamentul în motor e dat de indexul cetanic/cifra cetanică
în cazul motorinei din .RO astea sunt 46 și 51
ele rămân neschimbate (variații extrem de minore, +/-1) în urma aditivării, DECI consumul nu este influențat

aditivarea se face pt:
-stabilitate (să nu oxideze-n rezervoare și să facă „gume”, care să-nfunde filtre...)â
-să împiedice dezvoltarea microorganismelor
-să-mpiedice spumarea
-ȘI CEL MAI important: iarna scade temperatura la care se depun cristalele de parafină (CFPP se numește acest parametru) - adică, pe înțelesul tuturor, să congeleze motorina

iar despre faptul că „aia” a lu' „ăla” e mai bună/rea E FIX PIX!
în fiece lună, când unul rămâne făr'de stoc cumpără de la celălalt și viceversa Posted Image
...iar în stații nu face nimeni nicio măgărie... dpdv calitate!

HOWGH!!!
Un comentariu vertical,bravo !
Pacat ca nu a inteles mai nimeni nimic si o tin tot pe a lor, aia de la Luk e proasta,aia de la mol se consuma repede(da, asa se consuma cand pui de 15 ron) ,aia de rompetrol e buna da doar vinerea,etc
Am spus o si o mai spun,culoarea motorinei nu reflecta calitatea,punct ! culoarea o da biodieselul,motorina normala,sau chioara,cum o numim noi,este aproape incolora,
Motorina din RO este identica,de multe ori mai buna decat in AT,IT,DE etc, Puteti sa radeti,sa ma contraziceti cat vreti,nu o faceti voi,o face placebo.
Eu incarc de la acelasi skit cu cei ce baga motorina in rompetrol,culmea,(spun carcotasii) motorina din rompetrol este mai buna decat motorina din statia noastra.deci???
Drumuri netede !

#40
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
🤣🤣🤣 mai ai sa mai spui ca si motorina din Turcia sau cea de la Aral sau Oscar sunt la fel.

#41
CodrinMarius

CodrinMarius

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.03.2017
Eu am cautat sa vad care mai este singura motorina fara biodiesel si din ce am citit pe pompe doar una a mai ramas. Daca citim compozitia la pompa de obicei scrie 7-10% biodiesel aditiv pe toate pompele indiferent de locatie. Sunt destul de multe diesel-uri in cartea carora scrie sa nu pui motorina aditivata cu biodiesel, au marcaj si in zona busonului de carburanat. Pana acum 2 ani  asa erau doar astea premium de la Rompetrol si OMV, acum doar la Rompetrol a mai ramas, e aia mai scumpa de 55 si specifica pe descrierea de la pompa ca e fara aditivare biodiesel. La cateva plinuri mai pun o jumate de rezorvor de max motion de la omv. Am constatat ca daca pun din asta cu 7-10% biodiesel dupa un plin se fac negre tevile. Le curat, revin la rompetrol efix 55 si raman curate.

#42
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
In Franta nu am vazut fara biodiesel. Indiferent de pret, la toate scrie 7% biodiesel.

Edited by vinciun, 27 September 2021 - 16:36.


#43
207cc

207cc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 28.02.2021
la fel si in uk, dinainte sa bage benzina e10(95)

#44
Pitbull38

Pitbull38

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.10.2021
Nu ajuta la nimic motorina aditivata,chiar la nimic,in schimb benzina da

#45
andreicri

andreicri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 13.07.2006
pacat ca rompetrol are aditivi metalici care nu fac bine motorului...

#46
Ghytza333

Ghytza333

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 01.02.2018

 Pitbull38, on 31 octombrie 2021 - 09:59, said:

Nu ajuta la nimic motorina aditivata,chiar la nimic,in schimb benzina da
  Ajuta la temperaturi scazute, se modifica limita de filtrabilitate.Aditivul cel mai folosit in sezonul rece este kerosenul.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate