Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Motorină premium

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
Boboiasi

Boboiasi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 16.11.2015
merita motorină premium la o mașină euro 4 din 2009,se simte vreo diferență între cea obișnuită și premium

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Doar daca si masina e premium...

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
bineinteles ca da, e mai scumpa.

#4
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019

 Boboiasi, on 22 februarie 2020 - 21:20, said:

merita motorină premium la o mașină euro 4 din 2009,se simte vreo diferență între cea obișnuită și premium

Passat 2.0 TDI, din 2005, 363.000 de km, reali,sau nu, motorina doar de la Rompetrol....~85% din alimentari, doar cu motorina premium....se simte...si cum accelereaza, si cum papa motorina :-) in rest, motorina standard.

#5
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
EU la motorina nu am sesizat nici o diferenta. E adevarat si masina e noua dar la un moment dat am bagat alternativ normala cu premium. Nu am sesizat nici o diferenta. Poate doar ca a consumat mai mult dar nici aici nu as baga mana in foc. In Bucuresti oricum ia peste 10, de obicei cam 11 si ceva.
In schimb la masina pe benzina a prietenei parca sa zic ca se simte intre 98 si cea de 100plus de la OMV.

#6
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Excelsior01, on 22 februarie 2020 - 22:02, said:



Passat 2.0 TDI, din 2005, 363.000 de km, reali,sau nu, motorina doar de la Rompetrol....~85% din alimentari, doar cu motorina premium....se simte...si cum accelereaza, si cum papa motorina :-) in rest, motorina standard.

Parerea mea e ca nu e indicat sa alimentezi de la Rompetrol ever. Apoi vezi diferenta.

#7
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
De 15 ani mai mult de la Rompetrol.
Nici o problema.
Nici de la OMV nu am avut probleme.

#8
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019

 cspot, on 22 februarie 2020 - 22:23, said:

Parerea mea e ca nu e indicat sa alimentezi de la Rompetrol ever. Apoi vezi diferenta.

De ce zici asta? O singura data,am luat de la Petrom, premium,dar nu mi s-a parut cine stie ce...

#9
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,679
  • Înscris: 22.01.2015
Chiar stau si ma intreb: Chiar asa de penali sa fie sa umble la acelasi tip de motorina in functie de brand-ul statiei???  Dar chiar nimeni nu verifica???  Macar o data pe an 50 de diferite benzinarii???    Lost country!

#10
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Nu cred,nu am auzit pe nimeni sa aibe probleme.

#11
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Nu se alege așa motorina! Se testează fiecare sortiment în parte! Trebuie să ții cont de corecțiile injectoarelor, presiunea diferențială, intervalul dintre regenerări (la euro 4 ai filtru de particule). Abia apoi evaluezi performanța, cum simți că trage mașina. Degeaba îți spun să bagi cutare sortiment dacă mașina ta zice altceva, e posibil să fie ok cu motorină premium dar la fel de posibil e să fie ok cu standard. La fel și cu brandurile, pe hârtie motorina iese bună din rafinărie, practic nu știi ce combinații face administratorul stației de la tine din oraș, așa că nici aici nu trebuie să ții cont de recomandări. Spor la testat!

#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
am bagat moll, un plin a disparut din rezervor de parca era banzina.

io bag omv zi petrom standard. am bagat si extra dar nu s-a simtit nimic.
de la alte fime nu am curajul sa bag.

in schimb la benzina e cu cantec... 95-ul e excelant de la anumite statii (locatii), se comporta mai bine decat  98-ul.

#13
TheShen

TheShen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 25.02.2008
Cu motorina efix 55 de la rompetrol (premium) simt masina mai silentioasa decat cu celelalte sortimente.

#14
calabrezu

calabrezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 03.12.2018
Pai nu mai e decit un singur sortiment, Efix 51!   Sau te refereai la motorina de la celelalte statii? Incearca si aia ieftina de la Mol-urile din vestul tarii. E ''mai silentioasa'' decit cea de la Petrom/Omv.

#15
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Diferența majoră e de vreo 20 de lei la plin :)
Am testat de toate, cate un plin din fiecare, petrom si Rompetrol. Fiind din sud, lukoil si moll nu are rost, ăia iau motorina tot de la petrom.
Nu se împacă mașina, Euro 5, comonrail cu aia premium. Consumă mai mult si face si gălăgie mai multă.
O fi de la biodieselul din aia normală, habar n am, dar merge mai rotund si mai frumos.

#16
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 01.12.2007
Motorina mea preferată este efix 55. Am constat ca la mersul in oraș consumul este mai mare cu efix 55 decat cu efix 51. Insa la drum lung, consumul este mai scăzut cu efix 55 decat cu efix 51.

#17
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 calabrezu, on 23 februarie 2020 - 00:59, said:

Incearca si aia ieftina de la Mol-urile din vestul tarii. E ''mai silentioasa'' decit cea de la Petrom/Omv.

MOL-urile din vest am impresia ca aduc din Ungaria.

#18
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
Nu. E aceasi motorina normala dar cu ceva aditiv in plus.

 scrisit, on 23 februarie 2020 - 01:55, said:

Motorina mea preferată este efix 55.

Efix 55 ii buna dar sentimentul ii ca se "evapora" din rezervor mai repede decat cea normala :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate