Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

oneplus vs restul chinezariilor

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008
Pt ca huaweiu lui fiu'meu face vreo 3 ani si nu mai tine bateria in special la frig, i-am recomandat sa schimbe firma pe xiaomi (Note 8pro)deci pe la 1000 lei sa cheltuie ,ca oricum in 2-3 ani iar trebe' sa-l schimbe....Zice el ca nu, nu-si mai ia toate parasutele ,desi recunoaste ca huaweiul actual (a costat tot 1000) a mers impecabil, dar ca a auzit la un preten ca oneplus e tel adevarat, doar ca e peste 2500 sau 3000...
Ii zic faci ce vrei cu banii tai da' e pacat sa dai dublu sau triplu ca sa faci acelasi lucru...(nu face proiectare pe telefon Posted Image)
Gresesc?
PS Eu am un onorabil Nokia 3.1 plus

Edited by sailor62, 22 February 2020 - 20:47.


#2
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 27.03.2007
N-ar strica sa ramana la Xiaomi. La putin peste 1000 lei gaseste un flagship: https://www.pcgarage...i-camera-black/

#3
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Vezi si HTC. Am avut unul si dupa 5 ani mergea ca in prima zi. Acum am Oneplus dar numai pt ca aveam nevoie de mult spatiu. Merge bine, dar aspectul nu se compara cu cel de pe HTC.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
OP chiar e un telefon adevarat! Am avut aproape 3 ani un OP3 care n-a avut absolut nicio problema!
Acum inca il foloseste cineva si n-am auzit plangeri, cu toate ca mie parca mi se parea ca bateria n-ar mai fi tinut cat tinea la inceput si sunetul din difuzor se estompase un pic.

Singurul lucru pentru care am renuntat la el a fost pentru ca aveam nevoie de VoWifi, iar la momentul respectiv nu prea erau solutii de activare.
In rest, parca imi lipsesc gesturile de activare a lanternei si a camerei...

Edited by MembruAnonim, 22 February 2020 - 21:04.


#5
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,383
  • Înscris: 24.09.2017
Htc a cam murit, la propriu.
Cred ca e timpul pentru o lectie de viata. Nu cumpara lucruri de care nu ai nevoie doar ca sa faci....nimic.
Telefonu e bun dar sa fii destept cu banii e mai important.

Edited by bobitad, 22 February 2020 - 21:07.


#6
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Depinde si ce iti doresti de la un telefon, daca ai pretentii mari de la un telefon atunci trebuie sa plusezi bugetul sau chiar sa il triplezi.
OnePlus nu sta prea bine la camere, trebuie sa mai instalezi GCam iar la partea de video sta destul de slab.
Ce ti-ai putea dori altceva de la un telefon decat niste camere bune?Poate baterie care sa tina dar 6-7 ore de SOT nu o sa vezi la telefoanele mid-range.
Pana la urma sunt chinezarii, nu te baza prea mult pe orice brand ca s-ar putea sa fii dezamagit.
Huawei inca ar sta bine dar in nici un caz nu sunt peste Samsung, iPhone, Google Pixel si poate nici peste Sony.

#7
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Pe amazonul italian scrii "smartphone", bifezi cele mai multe voturi pozitive si iti rezulta Oneplus 6.

#8
cristian-p

cristian-p

    Stelist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 23.10.2013

View Postepuru, on 22 februarie 2020 - 20:51, said:

N-ar strica sa ramana la Xiaomi. La putin peste 1000 lei gaseste un flagship: https://www.pcgarage...i-camera-black/

Cand a fost flagship Mi Mix 2s?

flagship <> high-end

#9
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 27.03.2007
Acum un an si ceva. Procesor Snapdranon 845, carcasa ceramica, etc. A fost cel mai scump telefon Xiaomi la momentul aparitiei lui.

#10
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Motorola g8 plus sau motorola g7 power

#11
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
Xiaomi e ok, am de 2 ani si sunt multumit. Acuma firmele prostesc usor tineretul ca astia nu stiu prea multe si cu doua slogane si trei banane le iei banii. Acum au venit cu refresh rate de 90 sau 120Hz numai ca ochiul uman nici pe ecran mare in shooter-e nu intotdeauna sesizeaza diferenta dar mite pe telefon.
Deci daca vrea sa dea 3000 de lei zii sa o faca, avem nevoie si de cetateni din acestia care sustin producatorii.

#12
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Oricum anul acesta vor incepe sa apara telefoanele 5 g deci daca nu este foarte mare graba mai bine astepti pana anul viitor cand vor face dumping la cele 4g

#13
RzX_2008

RzX_2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 20.04.2008

View PostStan_Patzitul, on 23 februarie 2020 - 02:24, said:

Xiaomi e ok, am de 2 ani si sunt multumit. Acuma firmele prostesc usor tineretul ca astia nu stiu prea multe si cu doua slogane si trei banane le iei banii. Acum au venit cu refresh rate de 90 sau 120Hz numai ca ochiul uman nici pe ecran mare in shooter-e nu intotdeauna sesizeaza diferenta dar mite pe telefon.
Deci daca vrea sa dea 3000 de lei zii sa o faca, avem nevoie si de cetateni din acestia care sustin producatorii.

E o diferenta intre refresh rate si frame-uri pe secunda. Teoria zice ca ochiul omului nu vede peste 60 FPS... La telefoane crede-ma ca se vede diferenta dintre un ecran "normal" si unul cu refresh rate de 120 Hz.

View PostNytro84, on 25 februarie 2020 - 13:57, said:

Oricum anul acesta vor incepe sa apara telefoanele 5 g deci daca nu este foarte mare graba mai bine astepti pana anul viitor cand vor face dumping la cele 4g

Eu nu as lua 5G nici peste 5 ani daca e posibil, avand in vedere ce fel de efecte poate avea frecventa aia, iar acum sa dai 30 de milioane pe o tehnologie practic inexistenta si inutila e o prostie.

On topic: OnePlus sunt telefoane foarte bune. Eu am 5T de peste 2 ani si este la fel ca in prima zi. Service rapid (si ieftin daca iese din garantie), update-uri timp de cel putin 2 ani si calitate standard pentru flagship-uri + soft curat si fluid. Daca nu te deranjeaza skin-ul de Android de pe Xiaomi, si ele sunt telefoane bune. Un prieten a folosit Mi5 mai bine de 3 ani si se misca perfect, pana i-a murit bateria.

Edited by RzX_2008, 03 March 2020 - 11:48.


#14
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008

View PostRzX_2008, on 03 martie 2020 - 11:46, said:

.............., pana i-a murit bateria.

multumesc de raspunsuri. Asta era si nelamurirea mea , daca tot schimbi tel la 2-3 ani pt ca le moare bateria la toate, de ce sa dai triplu pt acelasi (aproximativ) servicii media, ca doar cum am spus nu faci proiectare de mobila pe telefon....
Dpmdv e clar ca nu merita ,da' fiecare cheltuie ce are....Posted Image

#15
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Folosesc un P8 care in vara face 5 ani. Bateria nu mai tine ca la inceput, in rest totul e OK.

#16
RzX_2008

RzX_2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 20.04.2008

View Postsailor62, on 04 martie 2020 - 16:24, said:

multumesc de raspunsuri. Asta era si nelamurirea mea , daca tot schimbi tel la 2-3 ani pt ca le moare bateria la toate, de ce sa dai triplu pt acelasi (aproximativ) servicii media, ca doar cum am spus nu faci proiectare de mobila pe telefon....
Dpmdv e clar ca nu merita ,da' fiecare cheltuie ce are....Posted Image

La toate telefoanele se poate schimba bateria, fie la cineva priceput fie intr-un service. De exemplu, la OnePlus il poti trimite in service sa-ti inlocuiasca bateria (gratis daca e in garantie, ~20$ daca nu mai e) deci teoretic te poate tine peste 4 ani un model de la ei. Se uzeaza moral inainte de orice altceva.
Fiecare da bani in functie de ce isi doreste de la un telefon. Acum adevarata diferenta intre multitudinea de modele este la camera, in rest toate fac acelasi lucru.
Un Nokia 3 sau 5 se misca aproape la fel ca cel mai bomba Samsung de 40 de milioane si ramai in buzunar cu 30 (da cica nu esti cool...) Posted Image

Edited by RzX_2008, 05 March 2020 - 10:38.


#17
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostRzX_2008, on 05 martie 2020 - 10:35, said:

Acum adevarata diferenta intre multitudinea de modele este la camera

Eu cred ca pt unii si la redarea de muzica.

#18
Doggfather

Doggfather

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 26.09.2005
Esti un batran cu mentalitate comunista , normal ca One Plus e superior din orice punct de vedere fata de orice chinezarie , la fel cum orice masina germana e peste Logan cu toate ca si Loganul te duce de la A la B la fel ca un Mercedes dar conteaza si cum ajungi nu ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate