Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Comune în Liga 1

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Cinevadragsiiubit

Cinevadragsiiubit

    PLOIEȘTI CITY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 18.01.2019
Au fost Victoria Brănești și Concordia Chiajna, acum este Academica Clinceni :D dar totuși ce alte localități rurale au mai avut echipe de fotbal în prima ligă !?!?

#2
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
unirea urziceni?

Urziceni este un municipiu în județul Ialomița, Muntenia, România. Are o populație de aproximativ 15.000 locuitori. Este un oraș de mărime mijlocie ale cărui principale activități sunt agricultura și serviciile.

#3
Cinevadragsiiubit

Cinevadragsiiubit

    PLOIEȘTI CITY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 18.01.2019

View Postkarax, on 22 februarie 2020 - 14:04, said:

unirea urziceni?

Urziceni este un municipiu în județul Ialomița, Muntenia, România. Are o populație de aproximativ 15.000 locuitori. Este un oraș de mărime mijlocie ale cărui principale activități sunt agricultura și serviciile.
Deci nu-i localitate rurală :P

#4
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
la drept vorbind nici macar de marime mijlocie nu e. unul de 50 000 gen slatina ar fi de marime mijlocie , iar unul gen cluj cu vreo 300 000 locuitori s-ar numi mare.

asa incat mai degraba e comuna mare decat oras. asa si draganesti este oras desi are doar 22 de blocuri restul sute de case.

#5
dragosmacovei

dragosmacovei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 30.12.2013
Nu uitati SC Fotbal Club Fcsb SA, Soseaua Bucuresti-Targoviste Nr. 217, Comuna MOGOSOAIA, Judetul ILFOV.

#6
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Eu zic ca Mediasul ar trebui sa fie standardul de oras de marime mijlocie. In sistemul metric, bineinteles.

@karax: un oras nu trebuie neaparat sa aiba blocuri. Poate fi si oras doar cu case. Sacele de linga Brasov e municipiu si nu stiu sa aiba vreun bloc. Nu se pun casele cu etaj si vilele.

#7
Cinevadragsiiubit

Cinevadragsiiubit

    PLOIEȘTI CITY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 18.01.2019

View Postkarax, on 22 februarie 2020 - 14:17, said:

la drept vorbind nici macar de marime mijlocie nu e. unul de 50 000 gen slatina ar fi de marime mijlocie , iar unul gen cluj cu vreo 300 000 locuitori s-ar numi mare.

asa incat mai degraba e comuna mare decat oras. asa si draganesti este oras desi are doar 22 de blocuri restul sute de case.
Aşa nici Voluntari sau Ovidiu n-ar fi, dar topicul e strict despre comune :P

#8
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostDihorul Razboinic, on 22 februarie 2020 - 14:30, said:

Eu zic ca Mediasul ar trebui sa fie standardul de oras de marime mijlocie. In sistemul metric, bineinteles.

@karax: un oras nu trebuie neaparat sa aiba blocuri. Poate fi si oras doar cu case. Sacele de linga Brasov e municipiu si nu stiu sa aiba vreun bloc. Nu se pun casele cu etaj si vilele.

atunci hai sa o luam asa: orice localitate poate fi numita oras daca are obligatoriu urmatoarele: apa curenta, gaz, canalizare, asfaltare pe toate strazile, wc langa casa, strazi iluminate, cel putin 1 spital, cel putin 1 liceu, industrie, 1 parc, gradinita/scoala generala si liceu pe care l-am zis, optional facultate, 1 cinema, o gradina zoologica, una botanica, biblioteca, muzeu, sala de spectacole, cel putin cateva cafenele misto, brutarii, cateva marketuri si chiar supermarketuri si zeci de business-uri in zona
daca ai doar case si 15 000-20 000 locuitori si nu ai mai nimic, abia te chinui cu canalizarea , iluminatul public , apa si cablu in zona....ca de celelalte nu mai vorbim...asta nu e oras, poate sa aiba si 30 000, degeaba

View PostCinevadragsiiubit, on 22 februarie 2020 - 14:46, said:

Aşa nici Voluntari sau Ovidiu n-ar fi, dar topicul e strict despre comune Posted Image

citeste mesajul pentru @dihorul_razboinic
orasul inseamna si un nivel de trai nu neaparat populatie multa si blocuri. te duci in rahova si gasesti blocuri in ultimul hal la care le da clasa pana si casele de aici din olt.

dar te duci si in localitati cu multe case in care abia acum ajung canalizarea si iluminatul public.

Edited by karax, 22 February 2020 - 15:19.


#9
Cinevadragsiiubit

Cinevadragsiiubit

    PLOIEȘTI CITY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 18.01.2019

View Postkarax, on 22 februarie 2020 - 15:19, said:

atunci hai sa o luam asa: orice localitate poate fi numita oras daca are obligatoriu urmatoarele: apa curenta, gaz, canalizare, asfaltare pe toate strazile, wc langa casa, strazi iluminate, cel putin 1 spital, cel putin 1 liceu, industrie, 1 parc, gradinita/scoala generala si liceu pe care l-am zis, optional facultate, 1 cinema, o gradina zoologica, una botanica, biblioteca, muzeu, sala de spectacole, cel putin cateva cafenele misto, brutarii, cateva marketuri si chiar supermarketuri si zeci de business-uri in zona
daca ai doar case si 15 000-20 000 locuitori si nu ai mai nimic, abia te chinui cu canalizarea , iluminatul public , apa si cablu in zona....ca de celelalte nu mai vorbim...asta nu e oras, poate sa aiba si 30 000, degeaba



citeste mesajul pentru @dihorul_razboinic
orasul inseamna si un nivel de trai nu neaparat populatie multa si blocuri. te duci in rahova si gasesti blocuri in ultimul hal la care le da clasa pana si casele de aici din olt.

dar te duci si in localitati cu multe case in care abia acum ajung canalizarea si iluminatul public.

topicul este despre localităţi rurale în prima ligă de fotbal :P PUNCT !!!

#10
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
eu am zis cam care ar trebui sa fie criteriile. nu stiu ce zice legea. daca legea zice ca oras e ala cu numar de locuitori peste 10 000, atunci despre asta vorbim

#11
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Dinamo București. Nu știu, după criteriile mele, București e comună, fiind plin de țărani.

#12
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011

View PostSmurfK, on 22 februarie 2020 - 15:44, said:

Dinamo București. Nu știu, după criteriile mele, București e comună, fiind plin de țărani.

catun mai degraba:))

#13
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,681
  • Înscris: 22.01.2015
BLABLA....,,asphalt pe toate strazile....,,Ma Pix2 pe mine de ras!!!   Daca aduni B si Tm poate scoti de un oras cu toate strazile asfaltate!

#14
Ak-33

Ak-33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 06.01.2020

View Postkarax, on 22 februarie 2020 - 15:27, said:

eu am zis cam care ar trebui sa fie criteriile. nu stiu ce zice legea. daca legea zice ca oras e ala cu numar de locuitori peste 10 000, atunci despre asta vorbim
uite cum karax ne impune noi reguli
o tara se conduce si se organizeaza administrativ dupa legi , nu dupa ce criterii ne spune un user pe sp

#15
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,213
  • Înscris: 24.05.2006

View PostCinevadragsiiubit, on 22 februarie 2020 - 13:44, said:

Au fost Victoria Brăneşti şi Concordia Chiajna, acum este Academica Clinceni :D dar totuşi ce alte localităţi rurale au mai avut echipe de fotbal ĂŽn prima ligă !?!?

Voluntari, Otopeni? Sepsi aia de unde sunt?

#16
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostAk-33, on 22 februarie 2020 - 16:33, said:

uite cum karax ne impune noi reguli
o tara se conduce si se organizeaza administrativ dupa legi , nu dupa ce criterii ne spune un user pe sp

da ce bre, te-a obligat cineva sa urmezi regulile mele?

#17
Cinevadragsiiubit

Cinevadragsiiubit

    PLOIEȘTI CITY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 18.01.2019

View Postkarax, on 22 februarie 2020 - 15:27, said:

eu am zis cam care ar trebui sa fie criteriile. nu stiu ce zice legea. daca legea zice ca oras e ala cu numar de locuitori peste 10 000, atunci despre asta vorbim
Băile Tuşnad e oraş şi NU are 3.000 de locuitori :P Plopeni, Azuga, Amara ;)

#18
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,228
  • Înscris: 29.12.2006

View PostCinevadragsiiubit, on 22 februarie 2020 - 13:44, said:

ce alte localităţi rurale au mai avut echipe de fotbal în prima ligă !?!?

Între anii 1981 - 1990 juca în Divizia A, cum se numea atunci prima ligă, achipa din satul natal al lui Nicolae Ceauşescu: FC Olt Scorniceşti.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate