Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Tatăl în concediul de creștere a copilului

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
isa979797

isa979797

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 21.02.2020
salutare,

Sunt însărcinată in 10 saptamani si putin speriata de tot ce inseamna a aduce pe lume un copil.

Sotul meu munceste la o multinationala si planuim ca el sa fie cel care isi ia concediul de crestere al copilului. (CCC)
Are un salariu bunicel iar cu 85% din acest salariu ne-am descurca relativ bine .
Eu nu am stagiul de cotizare necesar pt CCC .

-Cand trebuie sa anunte angajtorul despre faptul ca intentionaza sa isi ia CCC ?

-Eu as putea avea venituri impozabile pe perioada in care sotul este in CCC?

#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Soțul tău poate intra în CCC după ce ți se termina ție cele 126 zile calendaristice de concediu medical de sarcina și lăuzie, și nu mai devreme de 42 de zile după ce nasti.
Poate sa anunțe la locul de munca măcar cu 1 luna înainte, ca să aibă timp să-și lase/formeze un înlocuitor.
Desigur ca poti avea venituri impozabile în perioada în care el este în CCC, nu are legătură cu indemnizația pe care o va primi el.
Întrebarea mea este ce vei face tu după ce ți se termina medicalul de sarcina și lăuzie, îți reiei activitatea la locul de munca sau ceri încetarea contractului tău de munca?

De ce spui ca nu ai stagiul de cotizare necesar, ești la primul tău loc de munca sau nu ai lucrat deloc în ultimii 2 ani?

#3
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Interesant...sunt curioasa cum o sa priveasca firma lui situatia asta, si daca o sa mai aiba un loc de munca stabil dupa. Sper ca da, dar presupun ca in Romania nu sunt inca legi in privinta asta, ca sa protejeze angajatul.

Ce perioada maxima poate lua?

#4
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

 isa979797, on 21 februarie 2020 - 23:27, said:

Sunt [...] putin speriata de tot ce inseamna a aduce pe lume un copil.
...planuim ca el sa fie cel care isi ia concediul de crestere al copilului. (CCC)
Mi se pare un fel de răsfăț ceea ce vreți să faceți voi. Mama e mamă și nu poate să fie înlocuită cu nimeni altcineva. Sau crezi că soțului, dacă intră în concediu de creștere a copilului, i se declanșează automat și lactația? :P
Așa că, mai bine încearcă să-ți crești tu copilul, mai ales în primele luni de viață. E esențial! Nu fugi de răspundere...
P.S. În altă ordine de idei, în titlul postării tale, nu concediul este al copilului, ci creșterea este a lui! Ca atare, corect este să faci acordul de gen între copil și creștere, nu între copil și concediu: concediul de creștere a copilului.!

#5
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,823
  • Înscris: 10.12.2006
Exista pompe de san, hai si tu in secolul 20, stancosty.

#6
isa979797

isa979797

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 21.02.2020

 corinadaniela, on 22 februarie 2020 - 08:54, said:

De ce spui ca nu ai stagiul de cotizare necesar, ești la primul tău loc de munca sau nu ai lucrat deloc în ultimii 2 ani?
nu am lucrat deloc

#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 corina_geo, on 22 februarie 2020 - 09:34, said:

Ce perioada maxima poate lua?
Până împlinește copilul doi ani.

 stancosty, on 22 februarie 2020 - 10:55, said:

Așa că, mai bine încearcă să-ți crești tu copilul, mai ales în primele luni de viață. E esențial! Nu fugi de răspundere...
Ești pe lângă subiect, știi, da? Las-o-n pace.

#8
isa979797

isa979797

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 21.02.2020

 stancosty, on 22 februarie 2020 - 10:55, said:

Mi se pare un fel de răsfăț ceea ce vreți să faceți voi. Mama e mamă și nu poate să fie înlocuită cu nimeni altcineva. Sau crezi că soțului, dacă intră în concediu de creștere a copilului, i se declanșează automat și lactația? Posted Image
Așa că, mai bine încearcă să-ți crești tu copilul, mai ales în primele luni de viață. E esențial! Nu fugi de răspundere...
P.S. În altă ordine de idei, în titlul postării tale, nu concediul este al copilului, ci creșterea este a lui! Ca atare, corect este să faci acordul de gen între copil și creștere, nu între copil și concediu: concediul de creștere a copilului.!
prin venituri impozabile nu ma gandeam neaparat la un loc de munca de 8 ore pe zi angajat.
Noi am calculat ca pierderea de 15% este insignifianta ca procent . Inteleg ca exista si un plafon maxim a indemnizatiei de crestere a copilului .

 corinadaniela, on 22 februarie 2020 - 08:54, said:

Soțul tău poate intra în CCC după ce ți se termina ție cele 126 zile calendaristice de concediu medical de sarcina și lăuzie, și nu mai devreme de 42 de zile după ce nasti.
Pai si daca nu iau concediu medical de sarcina și lăuzie ? Sau pot sa iau "concediu medical de sarcina și lăuzie" daca nu sunt si nu am fost anhgajata ?

Edited by althea, 22 February 2020 - 11:43.


#9
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 stancosty, on 22 februarie 2020 - 10:55, said:

Mi se pare un fel de răsfăț ceea ce vreți să faceți voi. Mama e mamă și nu poate să fie înlocuită cu nimeni altcineva. Sau crezi că soțului, dacă intră în concediu de creștere a copilului, i se declanșează automat și lactația? Posted Image
Așa că, mai bine încearcă să-ți crești tu copilul, mai ales în primele luni de viață. E esențial! Nu fugi de răspundere...
P.S. În altă ordine de idei, în titlul postării tale, nu concediul este al copilului, ci creșterea este a lui! Ca atare, corect este să faci acordul de gen între copil și creștere, nu între copil și concediu: concediul de creștere a copilului.!

Babaiatule, hai sa sarim cu gura, fara sa stim situatia.
Ia uite ca sar si eu, total aiurea, la fel ca si tine:
- tatal are salariu mare, deci 85% e parfum
- tatal chiar vrea sa stea cu copilul
- mama zice ca va avea venituri impozabile, deci si asta e bine din punct de vedere financiar
- mama lucreaza de acasa freelancer, 1 ora/zi, restul sta cu copilul
E bine asa sau vrei sa te inversunezi, degeaba, si mai tare ?!
Nu cumva ai si pretentia sa stea la bucatarie si sa faca si curatenie sotia in perioada asta ?!
Sau, in general, fumeaia sa stea la bucatarie ?!

Edited by trollerul_de_serviciu, 22 February 2020 - 11:41.


#10
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 isa979797, on 22 februarie 2020 - 11:15, said:

nu am lucrat deloc
Nu primești, în cazul ăsta, bani pentru concediul maternal. Soțul tău n-are cum să ia stea acasă pe perioada lăuziei, nu el a născut Posted Image E un drept doar al mamei.

Edited by althea, 22 February 2020 - 12:38.


#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
ISA, aici găsești răspunsul de când poate intra soțul tău în cic:
https://legislatiamu...-se-acorda.html

#12
isa979797

isa979797

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 21.02.2020

 corinadaniela, on 22 februarie 2020 - 15:28, said:

ISA, aici găsești răspunsul de când poate intra soțul tău în cic:
https://legislatiamu...-se-acorda.html
deci tatal beneficiaza de CCC din ziua nasterii copilului daca depune cererea in 60 de zile sau tatal beneficiaza de CCC din prima prima zi a depunerii cererii daca o depune dupa mai mult de 60 de zile (de la nastere)

Mai inteleg ca este irelevant daca mama are sau nu are stagiul de cotizare necesar in cazul in care familia decide ca tatal este cel care va lua CCC .

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 althea, on 22 februarie 2020 - 12:37, said:

... E un drept doar al mamei.
pe scurt: am avut un coleg a carui sotie nu lucra si nu lucreaza.
el a luat 2 ani "maternal" dar fiind la patron a venit la servici si a fost platit.

Edited by arg, 24 February 2020 - 00:50.


#14
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
A optat pentru stimulent de inserție.

#15
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Chiar, ISA, uite o idee : intra soțul tau în CCC timp de o luna, apoi solicita revenirea la serviciu și primește salariul întreg + stimulentul de inserție de 650 lei/luna pana împlinește copilul 3 ani. Dacă face și cursul de puericultura, pe lângă cele 5 zile lucrătoare de concediu pentru nașterea copilului, primește în plus încă 10 zile lucrătoare de concediu (toate aceste zile le poate lua imediat după nașterea copilului, dar înainte sa ceara/depună dosarul ptr intrarea în CCC). Așadar va putea sta acasă cu tine în perioada de după naștere, timp de aproape 2 luni, sa te ajute dacă nu ai pe altcineva care sa stea cu tine măcar în primele 2-3 săptămâni, pana te refaci după naștere și intri în rutina zilnica de îngrijire a bebelușului.
O lipsa a soțului tău de la locul de munca timp de maxim 2 luni e mai ușor de gestionat de către angajator, decât sa fie soțul tau în CCC timp 1 an și 10 luni, sa i se angajeze temporar un înlocuitor, etc.

#16
isa979797

isa979797

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 21.02.2020

 corinadaniela, on 24 februarie 2020 - 10:19, said:

O lipsa a soțului tău de la locul de munca timp de maxim 2 luni e mai ușor de gestionat de către angajator, decât sa fie soțul tau în CCC timp 1 an și 10 luni, sa i se angajeze temporar un înlocuitor, etc.
stiam ca 1 an si 11 luni poate lua un parinte ....iar 1 luna celalalt....obligatoriu

Sotul nu are o dragoste prea mare fata de corporatia actuala .
Poate munci de acasa (in alt domeniu) printr-un PFA/ SRL pe numele meu . Eu vreau sa invat de la el intre timp domeniul asta nou. Evident cat ne va permite timpul cu noul nascut. Dar avand 85% din venitul actual al sotului nu suntem presati sa muncim acesti 2 ani (defapt 23 de luni)
Ne-am gândit chiar sa călătorim 2 ani ....dar va fi greu cu un nou născut .Bine prin călătorit înțeleg sa stam cate 3-6 luni intr-o țara mai ieftina dar exotica.  Sau sa ne mutam undeva la sat.

O fi moral/ imoral ce vrem sa facem dar astea sunt legile iar noi vom face tot ce ne permite legea in interesul nostru.

Intre timp am aflat  ca actualul angajator al sotului ii cere prin regulamentul intern sa anunte cu 1 luna inainte de a lua CCC. (Nu pot sa nu ma intreb ce se întâmpla in cazul unei nasteri premature)

Speram ca sarcina sa meargă bine sa fim sănătoși .

Edited by althea, 24 February 2020 - 21:04.


#17
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Bafta si sanatate.

In loc de aia cu "călătorit înțeleg sa stam cate 3-6 luni intr-o țara mai ieftina dar exotica" nu e buna si "mutat definitiv din Romania in alta tara in firea ei" ? :) :)

#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Ca sa poată beneficia de stimulentul de inserție, părintele aflat în CCC (în general mama) trebuie sa se întoarcă la serviciu cu minim 60 de zile înainte sa împlinească copilul 2 ani, deci cel mai târziu la vârsta de 1 an și 10 luni(varsta copilului) .Celalalt părinte poate opta sa efectueze luna "obligatorie" sau poate renunța la ea. Nu îl poate obliga nimeni pe celalalt părinte sa efectueze acea luna de CCC.

Edited by corinadaniela, 24 February 2020 - 22:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate