Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Gălbuia neplanificată - Kia XCeed 2020

* * * * - 14 votes
  • Please log in to reply
553 replies to this topic

#19
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Mie mi-au dat un discount de vreo 750 euro, nu mai țin minte cu virgula, în showroom-ul de la Băneasa, deci se poate dacă insiști.
Ca idee eu i-am spus pe șleau sa ofere discount în asa fel încât sa nu mai negociez și a funcționat.

Edited by kiario, 22 February 2020 - 09:44.


#20
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,966
  • Înscris: 06.04.2007
Arata fain, dar foarte fain!

Km fara numar si fara probleme!

Niciun motoras electric...

Baga benzina de 98 ca acu e ieftina, astept(am) poze

#21
diabolik213

diabolik213

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 25.09.2011

 alexcrist, on 22 februarie 2020 - 06:07, said:

Din păcate asta chiar e tot ce am la nivel de poze momentan. Dar Ăźnțeleg că Ăźntreabă toată lumea. Mașina Ăźntoarce capete peste tot, de la copii care aleargă pe stradă după ea, pĂąnă la șoferi care mă opresc la semafor să mă Ăźntrebe detalii (nici nu exagerez). :D Puțintică răbdare, vor veni.

Am vrut sa zic o poza cu tabelul comparativ :)))

#22
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 24.03.2007

 aandrei_24, on 22 februarie 2020 - 09:35, said:

Masina e mișto,  e si le lista mea scurta. Sigur e style +? La ei in configurator style + e doar cu DCT la motorul de 1.4, la cutie manuală e style normal. Stiu asta pt ca eu am configurat unul dar cu automată, în 24000, la Kia nu prea a fost loc de negocieri,  nici macar presuri, așa că mai stau oleacă.

E Style (plus) optionale, nu Style+ (plus) optionale.

Suzuki a picat daca tin eu bine minte din cauza ca avea lipsuri la siguranta, nu avea blindspot de exemplu, franare automata era fara radar, sistem audio normal (nu premium), scaun pasager fara reglaj pe inaltime, scaune fara suport lombar, si asa mai departe. Degeaba e cel mai inalt nivel de echipare la Suzuki, daca nu are ce doreste proprietarul.

Intre timp la Kia Xceed, Style e cel mai intalt nivel de echipare, la care se mai pot adauga optionale, si au raman neadaugate cele ce depindeau de plafonul panoramic, si haionul electric, in rest, cam tot a fost bifat.

Edited by lula_canci, 22 February 2020 - 13:01.


#23
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,301
  • Înscris: 02.02.2006

 Octavian___, on 22 februarie 2020 - 10:30, said:

Niciun motoras electric...

Varianta cu motoraș electric e pe vine, se lansează curând, pentru cine e interesat. Dar e doar plug-in hybrid, pentru cine stă la bloc nu e utilă.

 diabolik213, on 22 februarie 2020 - 10:34, said:

Am vrut sa zic o poza cu tabelul comparativ :)))
Poza aia e doar cu caracter informativ, intenționat e mică. :) Nici nu e varianta care include toate modelele, nici nu știu cât de relevantă e pentru altcineva, fiind populată strict cu opțiuni de interes pentru mine, nu cu tot ce există pe modele.

 lula_canci, on 22 februarie 2020 - 12:52, said:

in rest, cam tot a fost bifat.
Sunt totuși destule care lipsesc. O variantă cu "de toate" bate spre 30k E.

Așa, din ce îmi aduc aminte:
- ceasuri de bord digitale, dar care nu vin cu nimic funcțional în plus, iar prețul mi s-a părut nejustificat doar pentru a avea un ecran în loc de ace
- hayon electric la care m-am gândit și am decis că parcă n-aș da atâta pe el
- scaun șofer complet electric, cu memorie și sistem easy-access, care mi-ar fi plăcut nu pentru memorii, ci pentru reglajele posibile în plus, de care am aflat abia după comandă
- scaune față ventilate, dar care veneau obligatoriu cu tapiserie integrală de piele
- banchetă spate încălzită
- trapă
- lumini interioare LED, care nu sunt disponibile decât cu trapă
- carcase oglinzi exterioare negre, care ar fi arătat super pe galben, dar disponibile doar cu trapă (wtf!)
- zonă încărcare wireless pentru telefon și încărcător USB fast charge, dar am preferat priza de 12V în loc
- duze lichid parbriz încălzite, dar cu jeturi individuale, și le-am preferat pe cele standard, cu perdea de apă
- discuri de frână mai mari, dar cu care rămâneam fără roata de rezervă
- parbriz încălzit, dar mă enervează lițele alea prin geam (la orice marcă, nu doar Kia)

Iar în varianta cu 7DCT ar mai fi fost pilot automat adaptiv și Lane Following Assist (sistem de urmărire a centrului benzii), care cumulau toate sistemele împreună și mașina ajungea la autonomie nivel 3 (nu mai știu unde am citit asta, nu mai găsesc acum sursa, sper să nu greșesc).

Edited by alexcrist, 22 February 2020 - 18:33.


#24
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012

 lula_canci, on 22 februarie 2020 - 12:52, said:

Suzuki a picat daca tin eu bine minte din cauza ca avea lipsuri la siguranta, nu avea blindspot de exemplu, franare automata era fara radar, sistem audio normal (nu premium), scaun pasager fara reglaj pe inaltime, scaune fara suport lombar, si asa mai departe. Degeaba e cel mai inalt nivel de echipare la Suzuki, daca nu are ce doreste proprietarul.
Nu stiu ce configurare ai vazut tu, dar eu pe un "amarat" de Swift am radar, pilot automat adaptiv, lane assist si multe altele.

Mai vroiam sa spun si de consum unde Kia nu exceleaza si chiar sunt curios ce consum ne arata alexcrist.

#25
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 24.03.2007
Recomand site-ul Suzuki pentru documentare, atat zic. Si hai sa comparam Xceed cu SX4 totusi, nu cu Swift.

Edited by lula_canci, 22 February 2020 - 19:36.


#26
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,301
  • Înscris: 02.02.2006
Sau hai să nu comparăm cu nimic :) Pentru cine vrea comparații, există arie de Versus, și topicuri dedicate modelelor pe Auto News. Vă rog să nu poluați discuția inutil, mersi fain! :)

#27
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,367
  • Înscris: 28.10.2018
Adica ai comandat masina noua cu optionalele alese de tine, ai asteptat 3 luni dupa ea si ai comandat-o cu transmisie manuala?

Stiu de ce comanda romanii masini manuale, pentru ca nu stiu cum e cu automate si/sau preconceptii pana la cer despre intretinere si fiabilitate, dar m-as fi asteptat de la cineva care cica s-a informat si a studiat piata microscopic sa nu faca greseala asta. Ca sincer nu cred ca ai stat in 1000 de euro diferenta sau ai preferat alte dotari obscure ca sa sacrifici transmisia automata.

Edited by abac, 22 February 2020 - 19:41.


#28
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,301
  • Înscris: 02.02.2006
Mă scuzi, dar la cum formulezi ideea, îți răspund în același stil: banii mei, greșeala o fac cum vreau eu. Dacă întrebai cu frumosul, așa cum e politicos, îți răspundeam. Mersi de înțelegere :)

Pe scurt: e jurnal de bord! Mașina e cumpărată, nu cer sfaturi, nu cer păreri, putem discuta de impresii și alte detalii. Dar nu e potrivit să veniți cu texte absolute despre cât de prost am ales. Mă lămuresc singur în timp, stați liniștiți. ;)

#29
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,367
  • Înscris: 28.10.2018
Pai schimbare placuta 1-2-0-1-2-0-1-2-0 prin bucuresti atunci Posted Image

Edited by abac, 22 February 2020 - 19:47.


#30
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,989
  • Înscris: 09.05.2009
Norocul lui ca nu conduce in Bucuresti!Posted Image

Edited by DannyMC, 22 February 2020 - 20:00.


#31
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 02.02.2007
sorry, acum am vazut ca e style si nu style + , my bad.
Niste intrebari, pentru ca masina asta e chiar pe lista fff scurta la mine.
- de ce zici ca android / apple auto e o mizerie? chiar sunt curios, ca si costa destul de mult ca vine cu displayul ala mai mare. nu?
- se poate pune roata de rezerva pe jante de 18? ca mie tanti de la Kia mi-a zis ca nu... si m-am dezumflat.
- aparatorile alea de noroi vin standard? de ce nu sunt bune, tot se umple ca porku' de noroi?
- ai luat-o de la ce dealer? am vazut, Rodav...  Eu am configurat una cu ce zici tu ca ai, si iese usor sub 24000, chiar nu ti-au facut niciun discount?
- cat e consumul de cand ai luat-o?
mersi

P.S. misto sheet-ul ala de analiza multicriteriala :)

Edited by aandrei_24, 22 February 2020 - 21:06.


#32
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017

 alexcrist, on 22 februarie 2020 - 18:24, said:

Iar în varianta cu 7DCT ar mai fi fost pilot automat adaptiv și Lane Following Assist (sistem de urmărire a centrului benzii), care cumulau toate sistemele împreună și mașina ajungea la autonomie nivel 3 (nu mai știu unde am citit asta, nu mai găsesc acum sursa, sper să nu greșesc).
N-are cum :D Legislatia europeana permite in acest moment doar pana la nivel 2.

#33
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Permite si nivel 3 insa in conditii foarte restrictionate.

#34
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,301
  • Înscris: 02.02.2006

 aandrei_24, on 22 februarie 2020 - 21:03, said:

- de ce zici ca android / apple auto e o mizerie? chiar sunt curios, ca si costa destul de mult ca vine cu displayul ala mai mare. nu?
- se poate pune roata de rezerva pe jante de 18? ca mie tanti de la Kia mi-a zis ca nu... si m-am dezumflat.
- aparatorile alea de noroi vin standard? de ce nu sunt bune, tot se umple ca porku' de noroi?
- ai luat-o de la ce dealer? am vazut, Rodav...  Eu am configurat una cu ce zici tu ca ai, si iese usor sub 24000, chiar nu ti-au facut niciun discount?
- cat e consumul de cand ai luat-o?
mersi
Conectivitatea Android/iOS e disponibilă și pe unitatea de 8 inch. Pe cea de 5 nu știu dacă e. Dar dacă bugetul permite, aș merge cu ochii închiși pe unitatea de 10,25, diferența de calitate fiind enormă.

Apple CarPlay nu am testat pe viu, nu am cu ce. Poate găsesc prin "vecini" unul de împrumut. Dar din review-uri suportul este foarte fain. Android Google Auto e mizeria care mă macină pe mine Posted Image Dar mai vreau să testez ceva înainte să îmi exprim părerea, poate își mai spală din păcate.

Există roată de rezervă în dotarea de 18 inch, dar rezerva e de 16, roată îngustă temporară. Tot ce nu poți face e să bifezi opțiunea de discuri de frână mai mari, pentru că automat rezerva nu mai încape și rămâi doar cu kit de până.
De curiozitate, de care tanti de la Mia vorbești?

Apărătorile sunt standard. Dar niciodată apărătorile nu protejează caroseria de noroi, decât poate dacă montezi de-alea uriașe de tractor. Posted Image Apărătorile sunt doar pentru a proteja muchiile aripilor direct expuse mizeriei aruncate de roți. Problema menționată de mine o voi detalia după ce o mai reproduc o dată, că e cam greu de explicat și nu mă crede nimeni dacă povestesc fără poze (de care n-am făcut prima oară) Posted Image

De consum nu mă ating momentan. Perioadă de acomodare, mai trag de mașină uneori mai mult decât necesar doar să văd ce poate, consumul nu e relevant până nu-mi stabilizez stilul de condus.

 sSorsy, on 23 februarie 2020 - 00:37, said:

N-are cum Posted Image Legislatia europeana permite in acest moment doar pana la nivel 2.
O să încerc să caut sursa.

Edited by alexcrist, 23 February 2020 - 03:31.


#35
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,301
  • Înscris: 02.02.2006

 sSorsy, on 23 februarie 2020 - 00:37, said:

N-are cum Posted Image Legislatia europeana permite in acest moment doar pana la nivel 2.
Da, îmi cer scuze, reținusem greșit. Este nivel 2. :)

https://www.kia.ro/k...truit-in-europa

#36
igor06

igor06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 23.07.2007

 alexcrist, on 23 februarie 2020 - 03:29, said:


Conectivitatea Android/iOS e disponibilă și pe unitatea de 8 inch. Pe cea de 5 nu știu dacă e. Dar dacă bugetul permite, aș merge cu ochii Ăźnchiși pe unitatea de 10,25, diferența de calitate fiind enormă.

Apple CarPlay nu am testat pe viu, nu am cu ce. Poate găsesc prin "vecini" unul de Ăźmprumut. Dar din review-uri suportul este foarte fain. Android Google Auto e mizeria care mă macină pe mine
Nu stiu daca tableta de pe Xceed este aceeasi cu cea de pe Ceed, dar am un amic care tocmai si-a cumparat un Ceed cu tableta de 10 inch si se plange ca Android Auto nu se afiseaza pe tot ecranul.
Se afiseaza echivalentul unei tablete de 8 inch.
Sunt f multe plangeri si pe net legat de acest subiect.
Pe Apple merge, dar nu si pe Android Auto.

Inca o data, nu stiu daca este aceeasi tableta.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate